featured

Güncellendi 16:30 | Uçakların çarpışmasının ardından 5 kişi öldü, 379 kişi tahliye edildi

Ölen beş kişi Japan Airlines’a ait bir yolcu uçağıyla çarpışan Japonya Sahil Güvenlik uçağının mürettebatı olduğu açıkladı.

Japan Airlines (JAL) uçağının 379 yolcu ve mürettebatının tamamı 2 Ocak Salı günü Tokyo’nun Haneda havaalanında bir Sahil Güvenlik uçağıyla çarpışmasının ardından çıkan yangından kurtuldu ancak yerel medya sahil güvenlik uçağının altı mürettebatından beşinin öldüğünü duyurdu.

Kamu yayıncısı NHK’nın canlı yayınladığı görüntülerde JAL Airbus A350 uçağının saat 18:00 sularında (09:00 GMT) pistte kayarak alevler içinde kaldığı görülüyor.

JL516 sefer sayılı uçak Hokkaido’daki Sapporo New Chitose Havalimanı’ndan kalkmıştı.

Haneda havalimanında faaliyet gösteren birkaç uluslararası havayolu şirketinden biri olan Singapur Havayolları, pistin kapatılmasından birkaç uçuşun etkilendiğini doğruladı.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ kaza8

SQ634 (Singapur-Haneda) Tokyo’nun diğer uluslararası havalimanı olan Narita’ya yönlendirildi ve yerel saatle akşam 9.10 civarında iniş yaptı. Bir SIA sözcüsü durumun hala değişken olduğunu ve Singapur ile Tokyo (Haneda) arasındaki diğer SIA uçuşlarının etkilenebileceğini söyledi.

Singapur’un Changi Havalimanı da Haneda’ya veya Haneda’dan uçan yolculara havayollarına danışmalarını tavsiye etti.

Japan Airlines’a ait bir uçağın Haneda havaalanına inişi sırasında alevler içinde kalmasının üzerinden iki saatten fazla bir süre geçti.  Canlı görüntüler, yangın söndürme faaliyetlerinin azaldığı görülürken, artık için için yanan bir uçağı gösteriyor.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ kaza6

Kamu yayıncısı NHK, Haneda havaalanında Japan Airlines uçağıyla çarpışan Japonya Sahil Güvenlik uçağındaki beş kişinin öldüğünü açıkladı. Sahil güvenlik uçağının kaptan pilotunun durumu ise kritik.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ kaza7 2

X’te yayınlanan bir video hasarın boyutunu gösteriyor – itfaiyeciler uçağı söndürürken gövdenin tamamen yanmış bir kısmı kopuyor.

Havacılık Güvenliği Ağı’na göre, A350’nin gövde kaybıyla sonuçlanan bir olayı daha önce hiç yaşanmamıştı. Airbus’ın web sitesinde tanımladığı şekliyle gövde kaybı, “bir uçağın ekonomik olarak onarılamayacak şekilde tahrip olduğu veya hasar gördüğü bir olay.”

Airbus’a göre, teknolojik ilerlemeler ve güvenlik standartlarındaki iyileştirmeler sayesinde, modern uçakların karıştığı gövde kayıpları son derece nadir.

X kullanıcısı alto_maple tarafından yüklenen bir videoda Japan Airlines uçağının duman dolu kabini görülüyor. Bir başka videoda ise uçağın penceresinden, kanadın yakınında duman ve alevlerin görüldüğü bir görüntü yer alıyor. Kullanıcı “Öleceğimi sandım” açıklamada bulundu.

 

Şu ana kadar bilinenler:

JL512 sefer sayılı uçakta bulunan 367 yolcu ve 12 mürettebatın tamamı yanan Japan Airlines uçağından tahliye edildi.

Uçak popüler bir turizm merkezi olan Sapporo’dan Tokyo’nun Haneda havaalanına iniş yapmıştı.

Airbus A350’nin Pazartesi günkü depremden etkilenen bölgelere gitmekte olduğu bildirilen bir Japonya Sahil Güvenlik uçağıyla çarpıştığı söyleniyor.

Uçakta bulunan bir kişi kurtulurken, geri kalan beş kişi bulundu. Kyodo’nun Tokyo itfaiyesine dayandırdığı habere göre bu kişilerin durumu bilinmiyor.

©AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan havacılık haberleri kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir