GENELGE MAĞDURLARINA…İLKER AYCI BEYİN SORUNA YAKLAŞIMI…

GENELGE MAĞDURLARINA…İLKER AYCI BEYİN SORUNA YAKLAŞIMI…

/Bu hafta ilk defa ne yazayım diye değil, ne yazmayayım diye düşündüm. Bir dolu üzerine gidilecek ve yorum yapılabilecek konular var.

Hepsini yazsam okuyucu sıkılıyor. Tek bir konuya odaklansam, acaba diğer konuyu mu yazsaydım diye ikilem içinde kalıyorum.

Neyse sonuç olarak, haftalardır yazdığım genelge sorununa noktayı koyayım.

Bildiğiniz üzere son haftalarda yazılarımda Teknik A.Ş’nin genelge mağdurları konusunu işliyorum. Her nedense Teknik A.Ş çalışanlarına yönelik sorunlarda pozitif ayrımcılık yapmaktayım. Bu ayrımcılığım sanırım onların bulunduğu ortamlarda 30 sene 6 ay görev yaptığımdan olsa gerek. Çünkü onlar sorunlarını anlattıkça o sorunu bizzat ben de yaşıyor, o sorunlarla yaşayan kendim olsam ne yapardım diye düşünüyor ve kendimce çözüm önerileri sunmaya çalışıyorum.

Bizim çalıştığımız ortam ile onların ortamları çok farklılaşmış. Çalışanlar da değişmiş. Birbirlerine yönelik sevgi ve saygı pek kalmamış gibi görünüyor. Belki de klasik işveren taktiği olan “Böl-Parçala-Yönet” sistemi uygulanmış da olabilir.  Her ne olursa olsun sorunları klavye arkasından çözmeyi arayanlar çoğunlukta.

Sendika ile işveren arasındaki toplantıdan sonra İlker Aycı ile konuştum.  İlker beyin THY genel kurulunda dile getirdiğim genelge sorunundan sonra bana verdiği, “Teknik A.Ş yönetimi ile bizzat görüşeceğim” sözünün gereğini yerine getirmesini talep ettim. Tabii ki görüştü de..

Neydi bana verilen söz; Sendika ile Teknik A.Ş anlaşamaz ve İlker Bey Teknik A.Ş yönetimiyle ayrıca görüştükten sonra birde genelge mağdurlarının sorunlarını dinlemesini istemiştim. İlker bey benim benim toplumcu yapımı bildiğinden “tabii ki neden olmasın onlarla da görüşürüm” dedi. Bende geçen hafta yazdığım üzere mağdur arkadaşlardan bir grup teknisyeni İlker Bey’le görüşün diye uyarmış ve korkmayın, Elçiye zeval olmaz örneğini vermiştim.

Telefonla görüştüğüm mağdur arkadaşlara  “hemen bir heyet kurun ve size randevu alayım” dememe rağmen kimse ben giderim demedi.

Sevgili gençler bu nasıl iştir yahu… Sorun sizin sorununuz, sorunun çözümü yönetimde. Size THY AO’nun en üst mevkiindeki kişiden randevu alayım gidin sorunlarını anlatın diyorum ses yok…

Bu nasıl bir korku… Bizim zamanlarımızda, THY yönetim kurulu başkanı ile tüzel kişiliği olan sendika ve dernekler dışında, çalışanlardan bir grubun sorunlarını en üst düzeyde tartışmasına rastlamadım ama bu sefer mümkündü. Bu fırsatı kaçırdınız

Sizin adınıza ben konuşamam ki. Beni yönetim kurulu binasında gören diğer personel ne der? Ne işim var benim İlker Aycı beyle… Ben zaten düşündüğümü yazıyorum.  Benim kalemimi engelleyen kimse yok ki… Sorun sizin ve sorunu benden daha iyi anlatacak kişiler sizlersiniz.

Neyse sonunda sözcü ekibi kuramayınca, mecburen kendim aradım ve neredeyse bir saate yakın karşılıklı farklı görüşler sunarak tartıştık konuyu. Bazı yerlerde hak verdi bazı yerlerde vermedi ve bazı sözler aldım.

Konu gerçekten çok karışık.

Genelge mağdurları en çok, komponent atölyelerinde bulunuyor.  Hemen hemen yarısına yakın.

Örnek vermek gerekirse makina ve kaplama atölyeleri… Diğer yarısı ise on wing tarafında olup çok eskiler etkileniyor. Çünkü Assesment larda başarılı olamayıp yetkileri düşenler, tekrar yetki almakta çok zorlanıyor veya yetersiz İngilizce dolayısıyla başaramıyorlar. Tabii ki bu grup tekrar yetkilendirme için çalışırlar, değerlendirme sınavlarında başarılı olurlarsa sorun kalmayacak.

Bunların yanı sıra, Kabin içi bakımda daha çok yetkisiz genç kuşak mevcut. Bu genç kuşağın, lisans almaları mümkün. Tabii ki tecrübe sürelerini doldurmaları gerekiyor.

Komponent atölyelerindeki sorun farklı. Bu arkadaşlar lisans alamıyor ama C/S olabiliyor. Ancak komponent atölyelerinde çalışanlara kota koymuşlar. Kota %20

İşte buradaki sorunun çözümü basit aslında. C/S kotasını daha yükseğe örneğin %30 veya 40’lara çekmek mümkün.  Kotanın %20 den %30 lara çıkartılması birçok sorunu çözecek gibi görünüyor. (İlker Aycı beyin dikkatine)

Hat bakım yani uçak atölyesinde bu konuda sorun yok.

Lisans alabilmeleri mümkün. Hal böyle olunca, teknisyenler arasında uçakçı, komponentçi ayrımı yaşanıyor. (Aslında eskiden de vardı bu çekişme)

İlker Bey bu sorunları çözebileceklerini ve mevcut sorunların çözümü için talimat vereceğini tarafıma iletti. Tabii ki konunun takipçisi olacağımı söylememe gerek yok.

Bu konuşmalar, genelge konusunda tatmin olmayan kişilerin hukuk mücadelesini devam ettirip ettirmeyeceği ile ilgili değil. İsteyen tabii ki yasal yollara devam edebilir. Ancak şimdi olmasa da bu konu ilk toplu iş sözleşmesinde yine masaya getirilecek gibi görünüyor

Sevgili teknisyen arkadaşlar, iş hayatında bir dolu sorunlar oluyor. Her sorunun çözümü de var tabii ki. Sizler sorunları sadece klavye arkasından bana iletiyorsunuz. Ben sizlere sendikanız ve işvereniniz olan Teknik A.Ş yönetimin 4/4 lük olduğunu söylemiyorum.

Tabii ki onların da bu illegal olduğu belgelenen genelge konusunda yanlışları var. Ancak bu genelge sorunu neredeyse 3,5 senedir uygulanıyor. Şimdiye kadar neredeydiniz?

Toplu iş sözleşmesindeki sendikanın önerdiği zamları sizler ile birlikte eleştirdim. Her hafta yazdım da yazdım…

Sendika sonunda sizlerle en düşük rakamlarda sözleşme imzaladı. Ne yaptınız yahu? Tepki olarak sendikaya dayanışma ödeyeniniz kaç kişi? Söyler misiniz?

Görünürde sendikanız var derneğiniz de… Onların amiri ve sponsoru sizlersiniz. Sizler olmasanız ne dernek kalır ne sendika… Ne yaptınız, onları görevlerini yapmaya zorladınız mı? Zorladık ama görevlerini yapamıyorlar diyorsanız aday olmayı düşündünüz mü?

Kısaca; Aklınızı başınıza alın ve birlik olun. Ufak menfaatler ile nereye kadar gidilir ki? Birlikte hakaret ederseniz inanın ki hiçbir sorun kalmaz.

Genel müdürünüze, İlker Aycı ve sendikaya gidip dertlerinizi, sorunlarınızı anlatamıyorsanız, sorunu birazda kendinizde arayın.

Geri

35
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Değerlendirin

Sayın abimiz 2011’den beri habomun kurulduğundan beri buralardayım sıkıntı şuradan kaynaklanıyor alım yapılan genç nesil sayısı okadar çok yüksek bir rakama ulaştı ki bırakın iş tecrübesini kendisine yapılacak bir baskıda bile eli ayağı titreyip korkup baş eğen çok arkadaşımız var Bir bilene danış dediğimiz adamlar toz edildi bir şekilde haketmeyen adamlara makam ve mevkiler verildi bir kaçını tenzih ederim bu şartlarda okul birinciliği almış başteknisyenler haketmedikleri alanlara baskıyla yönlendirildi kaldı ki bazı uçak üzeri çalışmalarda bizzat uçuş emniyetini etkileyecek mavi yelekliler yanı daha yeni işe alınmış gençler birbirine iş öğretir oldu bu durumda tekniğin teknik olarak hatası çoğaldı hata yapıldıkça… Devamını oku »

Teknik Inspector

Aynen yorumuna kayılıyorum. Ayrıca eklemek istediğim bir kaç şey var; zamanın genel müdürü şimdinin EPİAŞ YK üyesi Ramis KULAK ile bir habom personelinin arasında ve herkesin gözü önünde çay ocağında geçen oto sanayici tartışması vardı, ertesi gün o personel apar topar işten atıldı, bu ve bunun gibi belleğimizde yer eden olaylar karşısında kalkıp da bırakın tartışmayı arzu-hâlimizi söyleyecek özgüven bırakmadılar. Herkes işini özveriyle yaparken saçma sapan bir ego yüzünden işsizler ordusuna katılnak istemiyoruz. İnsan kaynaklarından yönetimine kadar artık şirketin heryeri bu hakkaniyetsizliğin bir parçası. İşe girmiş 24 yaşında 6 ay çalışmamış ben niye hala şef olamadım mızmızlanmaları mı dersin ne… Devamını oku »

Teknik Inspector

Konuya nokta koyayım. CİMER üzerinden sendikanın bizi bireysel olarak şirketimize karşı dava açma talebinde bulunması üzerine bizleei zor durumda bıraktığını ve anlaşmanın tamamıyla sağlanması için %49.12 kısmı devletimize ait olan ortaklığımızın bir iştiraki için cumhurbaşkanımızdan istekte bulunmama karşılık aldığım cevap özel hukuk hükümlerine tabi olduğundan çözümünü bu yol üzere aramalısınız oldu.

Only God judge me

İyi hoş diyorsun Sefa abi de İlker Aycı bizi değil Yargıtay’ı, adalet makamını dinlese, hukuk önünde verilmiş kararı hiçe saymasa, ülkeyi muz cumhuriyeti gibi görmese zaten bu durumu yaşamayız. Hakim kararını dinlemeyip, hukuka karşı çıkan adam, bizi mi dinleyecek? Gençler korkak, sendika basiretsiz tamam ama hırsızın hiç mi suçu yok? Kimsenin mahkeme kararını tanımama gibi bir hakkı olamaz. Hukuk biterse geriye ne kalır ülkede? Yarın öbür gün İlker Bey bir konuda mahkemede hakkını ararken, lehine çıkan bir kararı karşı taraf uygulamazsa ne yapacak, ne düşünecek acaba?

Önce adalet

Sizde biliyorsunuzdur sadece 2 kelime etti diye ihtar verilen veya işten çıkarılan yüzlerce mağdur varki, çıkıp İlker Beye görüşmeye gidecek , dönüşünde hemen başkan, müdür vs arar, kime sordunda gittin der. Tamam fedakarlık yaptın kim için avukata yetki vermekten korkanlar içinmi! Konu açık yargıtay demişki bu genelge yasalara aykırı işveren karara uymuyor suç değilmi bu? Değil yaptırım yok, bugün adli yıl açıldı ama boş konuştular adam ben takmam diyor!.Bırakın bunu basit bir sinyorita hikayesini bile biz ayrı şirketiz diyerek dalga geçiyorlar!Sonuçta İlker Bey konuyu biliyor siz bunu her hafta yazıyorsunuz, daha neyi anlatacağız! Başka bahara kaldı ama ı bahar gelmeyecek!… Devamını oku »

Golf

Sefa bey yillardir tis geregi hakkim olan bir alacagim var. Isverenden talep ettim beni oyaladilar. Bu cok normaldi. Ama ben ayni talebimi sendika uzerinden yaptim ve bana sendikanin belki en yetkili kisisi dedi ki “fazla ugrasma isinden olursun” dediler. Ve ben bu adamlara her ay aidat oduyorum. Benim hakkimi ancak bu sekilde savundular. 15 yildir calisiyorum ve o zamanlardan bu zamanlara cok sey degisti. Olan hep bize oldu. Hem is verenin hem sendikanin yillardir imzaladigi tis te gecen hakkimi alamiyorum.

İnsan

İşverenin genelge teklifini ekmeğimizden olma korkusuyla (tıpkı zorla sendika üyeliğinde olduğu gibi) kabul etmek zorunda bırakıldık. Ama bu işte kimin en ufak payı var ise Allah bu dünyada da ahirette de burnundan fitil fitil getirsin. İman ettik biliyoruz ki Rabbim yarına bırakır ama yanına bırakmaz.

CS tech

Beddua etme eyleme geç! Daha sendikadan istifa edip dayanışma aidatı ödemeye korkuyorsun. Klavyenin başında beddua ediyorsun. Bu cami size kaldıysa yandık.

Şimdilik korkak teknısyen

Teknik a.s den gıdenlere bakın demissin ağabey şuan lufthansa teknik adam topluyor gideceklere baksınlar bakalım kactane çalışan kalcak teklif iyi olursa genelge madürü kalmaz burda emin olun siz planlar kurun Allah c.c var unutmayın hakkim haram olsun genelgede emeği olana

Doğrucu Davut

Kusura bakmayın ama genelge mağduru arkadaşlardan kaç tanesi Lufthansa nın alacağı özellikte olabilir
Öyle olsa zaten genelge mağduru olmaz ve tekrar yetkilenmiş olurdu…

Şimdilik korkak teknısyen

Sefa ağabey 3.5 senedir nerdeydiniz demissin mahkeme sonucunu bekledik nerden bilelim yönetim yargıyı takmayacak ben ilker beyede güvenmiyorum olayları bilmiyormu üç maymunu oynuyor herkez konuşsak ne olcak sendika dayanışma konusunda konusunda haklısın Hakkımız haram olsun ahirette herkezin kül olarak geleceği zaman hepinizi göreceğiz şimdi korkuyoruz….

müstahak

Türk söylemez,söylenir diye bir söz var. Ne kadar doğru. Bizim insanımız istiyor ki hakları için birlik olup uğraşmasınlar,tepki vermesinler,taşın altına ellerini koymasınlar ama başkaları onlar için uğraşsın,didinsin. Şark kurnazı,çıkarcı,neme lazımcı bu topluma ne yapılsa müstahak !

Teknik

Şu hale bak İlker bey İlker bey başka bişey biri yok sanki şirkette müdürler başkanlar arkadaşlar yanlış yapıyoruz personel üzgün diyecek itane müdür bŞkan yokmudur Allah aşkına. Herşeyi İlker beyemi duyurmak zorundayız?

babanın oglu kemal 1

Sefa abi biz sirkete habomcu olarak 7,8 sene önce basladık kac sene shyo okuduk ama malesef lisanssız mezun olduk .o zamanlarki askeri ücretin biraz daha fazlasına maaş alıyorduk.Bizim gbi yetkisi olmayıp revizyonda hat bakımda teknik as kadrosunda 10.3 de calısan bir cok teknisyen vardı.O zamanlar onlara neden yetki almaya ugrasmıyorsunuz diye sordugumuzda ,cok cuzi bir c/s tazminatı için niye kasalım,neden ucaga imza atalım diyerek bizim belikde 4,5 katımız maas alarak bizle aynı yetkisiz teknisyen olarak calışıyorlardı.Hele 10,15senelik yetki almamıs olanları hic söylemiyorum.Biz ne yaptık logbook doldurmak icin lisans almak icin gece gunduz kosturduk cunku teknisyen kadrosuna gecmek icin baska yol… Devamını oku »

CS tech

Arkadaşım sen sanırım bu konularda biraz öngörü eksikliği yaşıyorsun. Açıkçası senin SHYO’lu olmana da ayrıca üzüldüm okulum adına. Bak kardeşim yetkili CS in maaşı/değeri alt kadrolarda çalışan kişilerin maaşlarında artış olursa artar. Eğer alt kadrolar hak kayıplarına uğruyor ise yakın gelecekte üst kadrolarda hak kayıplarına maruz kalacak demektir. Ben bir B1 CS olarak yetkisi olmayan bir arkadaşımın yüksek maaş almasını isterim. Hem kendi geçimini rahat karşılaması açısından hem de üst kadroların maaşlarına olumlu yansıması olacağından dolayı. Bu arada Avanak Abdi filmini daha çok seveceğini düşünüyorum.