GELECEK, 40,000 FT İRTİFADAN BAKINCA HARİKA GÖRÜNÜYOR

GELECEK, 40,000 FT İRTİFADAN BAKINCA HARİKA GÖRÜNÜYOR

2016 yılı geride kaldı ve gelecek, kurumsal ve kişisel havacılık için şimdiden olumlu görünüyor. Uçak fiyatları tüm zamanların en düşük seviyelerinde seyrediyor ve piyasa, aralarından seçim yapılabilecek, çok sayıda heyecan verici uçak ile dolu durumda.

Kimileri bunun pek de olumlu bir durum olmadığını söyleyebilir, ancak bu duruma farklı bir bakış açısıyla bakmanız gerekiyor. İngiltere’nin Brexit’i ve ABD’deki başkanlık seçimiyle birlikte 2016 yılı, çoğu insan için belirsizlikler yılı oldu. 2015’ten bu yana, toplam uçak alışverişlerindeki neredeyse %5’lik düşüş, bu durumu belirgin bir biçimde ortaya koyuyor. Şimdilerde piyasada alıcılara kıyasla daha fazla sayıda uçak bulunuyor, bu da piyasanın bir alıcı piyasası haline geldiği anlamını taşıyor. Bu anlamı, Başkan Trump’un kurumsal vergileri düşürme, şirketleri Amerika’ya geri getirme ve ekonomiyi canlandırma yönündeki açıklamalarıyla birleştirdiğimizde, uçak satışlarındaki ani bir patlamanın görüntüsü, kendisini ufukta göstermeye başlıyor.

Dow Jones endüstriyel ortalaması, tarihte ilk defa 20,000 seviyesini aştı. Başkan’ın kurumsal vergileri azaltacağı yönündeki açıklaması ile birlikte, şirketler yeniden tahsis etkinlikleri, altyapılarını geliştirme ve daha fazla varlık satın alma amacıyla daha fazla kiliditeye sahip olacak. Bu durum, yeni özel jet alımlarını teşvik edebilir.

Amerika, havacılık faaliyetleri ile ünlüdür. Kuzey Amerika’nın, havacılık piyasasının %50’sinden fazlasını tek başına elinde bulundurduğu bilinen bir gerçektir, ancak pazarın harekete geçmesini sağlayan şey, tek başına satın alma gücü değil; tüm ulaştırma sektörü için ürettiği teknoloji ve inovasyonun yanı sıra, sağladığı iş olanaklarıdır. 5 yıllık performans değerlendirme grafiğinin gösterdiği üzere, 2012’den 2016’ya kadar geçen sürede gerçekleşen uçak alım satımlarının sayısında pozitif ancak yavaş artımlı bir trend çizgisi meydana gelmiş bulunuyor.

İkinci el uçak satışları, yeni uçak satışlarını geride bırakmış olabilir, ancak piyasadaki nakit para akışının büyük bölümü, fabrika bakım-onarım ve operasyonları sektöründe gerçekleşmektedir. Bu durum, yeni bir fabrika çıkışlı uçak satışının tamamlanmasından sonra dahi, gelir akışları ve iş olanakları baklımından bir bolluk sağlamaktadır. 2014 yılında yayınlanan bir FAA raporu, sivil havacılık sektörünün, tek başına 11.8 milyon $ değerindeki yüksek beceri seviyesi gerektiren iş olanaklarını ve toplam 1.5 trilyon $’lık ekonomik etkinliği desteklediğini belirtmektedir. Bu da havacılığı, ülkedeki en önemli sektörlerden biri haline getirmektedir.

İlerleme Kaydetmek

Özel jet fiyatları, sekiz yıl boyunca düşüş yaşadı ve şimdi, bir uçak satın almak için içinde bulunduğumuz dönemden daha iyi bir zaman yok. Pek çok insan için edinilemeyecek kadar yüksek fiyatlandırmalara konu olan ikinci el uçaklar, şimdilerde alıcıların ilgisini çekecek fiyat seviyelerinde seyrediyor. Örneğin, yeni bir 2000 model Gulfstream G-V, 40 milyon $’ın biraz üzerinde bir bedele satılmaktaydı. Sekiz yıl sonra, 2008 yılında, aynı jet, yenisiyle yaklaşık aynı fiyata satılmaktaydı. Bugün, bir GV’yi, yaklaşık 12 milyon $’a satın alabilirsiniz. Merkezi Sarasota, Florida’da bulunan Valor Jets’in CEO’su Brian Paul, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu: “Sadece düşüş trendlerini değil, ayrıca yükselişleri de fark etmek önem taşıyor.” Satın alma fırsatlarına dair en iyi örneklerden birisi Learjet 31A. Mach 1 hızının hemen altında uçabiliyor ve New York’tan Florida’ya yaklaşık iki saatte, durmaksızın uçuş yapabiliyor. Bu jetin hiç kullanılmamış modelleri 5 milyon $’ın biraz altında bir fiyata satılmaktaydı. Bugün, iyi bir 31A model uçağı bir milyon doların altında bir bedel karşılığında satın alabilirsiniz. Bu sayılar, daha önce hiç duyulmamış seviyelerde. Paul, sözlerini sürdürüyor: “Piyasaya ilk kez giriş yapan daha fazla sayıda insan ile birlikte daha fazla etkinlik görmeye başlıyoruz. Düzenli olarak kiralama yapan kişiler ve kuruluşlar, artık kendi jetlerini satın almaya başlıyor. Şimdi, satın almanın tam zamanı.”

Yenisinin Yerine İkinci El Satın Almak

Üreticilerin, yeni uçak sahiplerine her zaman sunduğu, üretici garantileri ve ekip eğitimi gibi büyük teşvikler bulunuyor. Valor Jets’in Satışlardan sorumlu Başkan Yardımcısı Graham Johnson’ın bu konuda söyleyecekleri var: “Ancak, ikinci el uçakların, tarihin en düşük seviyedeki fiyatları ile, uçak satın almak için bundan daha iyi bir zaman yok. Müşterilerimiz, paralarının karşılığında ne alabileceklerini fark ettikçe, pek çoğunun üst modellere geçiş yaptıklarını görüyoruz.

Havacılık Pazarının Gelecekteki Görünümü

Havacılık piyasası genişlemeye ve yükselmeye başladığında, ulaştırma sektörünün geri kalanına büyük bir yardım sunar hale gelecek. Bu ivme ve inovasyon, her sektörde ihtiyaç duyulan ve teşvik edilen birer faktör olma özelliğini taşıyor ve pozitif ekonomiyi ileriye götürüyor. Jetlerin büyüklüğe, kapasiteye, menzile ve genel performansa göre çok sayıda sınıfları bulunuyor; öyle ki, bu durum neredeyse tüm pazarlarda etkinlik bolluğu yaratıyor. Kabul edelim; ABD Textron-Cessna ve General Dynamics-Gulfstream firmalarıyla dünyada en çok sayıda özel jet üreten ülke olmanın yanı sıra en iyi satış sonrası hizmetleri sunuyor. Anahtar teslim yeni uçak satışlarının yeniden yükselişe geçmesi bekleniyor ve havacılık sektöründen yana bir Başkanın desteğiyle, sektörün geleceğine dair olumlu düşüncelerden başka bir şey akla gelmiyor. Johnson: “Geniş ölçüde değişimler geçiren bu piyasanın inişlerine ve çıkışlarına tanıklık ettim ve 2008 yılındaki yıkıcı düşüşten bu yana, trendin yeniden ciddi bir şekilde yükselmeye başlamasını bekliyoruz. Bugün, hem ikinci el, hem de yeni jet pazarları, geri dönüş yapmaya başlıyor. 2016 yılında insanlar şüpheler taşımaktaydı. Bugün ise beklediğimiz çok şey var. Gelecek, 40,000 feet irtifadan bakınca gerçekten harika görünmeye başlıyor.”

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments