featured

Folker 27-60 kargo uçağı havalimanı’nda pistten çıktı

 

Cuma günü öğleden sonra Juba Uluslararası Havalimanı’nda havalanmak isterken bir uçağın düşmesi sonucu oluşan kazada üç mürettebat hayatta kaldı.

Juba Havaalanı Direktörü Kur Kuol, Folker 27-60’ın kalkışta yükselemediğini ve pistten çıkarak havaalanının çalılık kenarında durduğunu söyledi.

“Öğleden sonra 12:25’te düşen bir uçak olduğu doğru. Kuol Eye Radio’ya verdiği demeçte, Güney Sudanlı Icon adlı şirketin adı Fokker 27-60 tipi uçak kalkamadı” dedi.

Havacılık yetkilisi, “Kalkış yapacaktı ama yapamadı, bu yüzden pist bitti uçak, bir kısmı çalılıkta, bir kısmı da pistte durdu” dedi.

Lojistik malzeme taşıyan kargo uçağının Malakal kasabasına ve ardından Yukarı Nil Eyaleti’nin Maban İlçesine gitmekte olduğu bildirildi.

Kazadan sonra iki pilot ve bir teknisyen de dahil olmak üzere üç mürettebat yara almadan kurtuldu.
Kuol, “Yalnızca bir pilot, yardımcı pilot ve bir teknisyen olmak üzere uçakta sadece üç mürettebat vardı, hepsi güvendeydi, uçakta yangın çıkmadı” dedi.

Kazanın nedeni bilinmiyor.

Juba Uluslararası Havalimanı Müdürü, kazanın nedenini belirlemek için bir soruşturma ekibi oluşturulacağını açıkladı.

Güney Sudan’da, uçakların aşırı yüklenmesinin yanı sıra eski uçakların kullanımına atfedilen uçak kazaları sıklıkla bildirilmektedir.

Kasım 2021’de başkent Juba’da bir kargo uçağı düşmüş ve beş mürettebatın tümü ölmüşü.

Bunu, aynı yılın Mart ayında Jonglei Eyaletinde 10 kişinin ölümüne neden olan başka bir ölümcül kaza takip ediyor.
Geçen yıl Sivil Havacılık Otoritesi birkaç Antonov uçağının ruhsatını geri çekti.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ falkon1 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ falkon2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir