FERMAN AYCI’NIN, GÖKLER BİZİMDİR.

FERMAN AYCI’NIN, GÖKLER BİZİMDİR.

Değerli okurlar, THY’deki sendika kavgasında “yok artık!” dedirtecek hamle İlker Aycı’dan geldi. Türk sendikal hareketinde bir örneği var mıdır bilmiyorum ama işverenin bir sendika başkanını işten attığına herhalde pek çoğumuz ilk kez tanık olmuştur.

Geçenlerde İstanbul’un hareketli caddelerinden birinde yürüyordum. Ekonomideki kötü gidişin izleri mağazalara da yansımış. Bir mağazada kocaman harflerle şöyle yazıyor “Patron çıldırdı ! Ne alırsan yarı fiyatına…” İlker beyin son aksiyonunu duyunca aklıma bu slogan aklıma geldi. Gerçekten de Patron çıldırdı THY’de… İnanılır gibi değil…Taraf olmaman gereken bir kavgaya girmişsin. Yasalara uygun olarak kurulmuş bir sendikaya savaş açmışsın. Gariban kabin memurlarını “sen misin Havasen’e geçen ?” deyip kapıya koymuşsun. Yetmemiş Sendikanın Genel Başkanının da kafasını koparmışsın. Gerçekten çılgınlık bu !

PİLOT SORUNUNA KESİN ÇÖZÜM !

Havasen Başkanı İskender Kaptan bundan bir süre önce bir TV kanalına çıkmış ve uçuş emniyetine dikkat çekmek için “pilotların havada uyuyakaldığı hatta bayıldığını” söyledi. O güne kadar kabin ve kokpitin toplantılarına “çat kapı” girip yeni sendikaya saydıran İlker bey bu gollük pası kaçırmadı ve sendikacıları üçer beşer atmaya başladı. İyi de “uykudan” bahseden Çarkçı…Kabin memurlarının günahı ne İlker bey? Geçelim. Peki, Çarkçı kaptan’ın söylediği yalan mı? Buz gibi doğru…FTL denilen bu kepazelik devam ettikçe de uyuyan da olacak, bayılan da, kalp krizi geçiren de…Ama İlker bey havacılık sektörüne henüz 2 sene önce girdiği için bunu anlamaması çok normal…Anlasa şaşardım zaten..  Pilotları robot zannediyor herhalde...Ben olsam İlker beyin yerinde, hazır yerli uçak muhabbeti gündemde iken, bütün gücümü, şirketin kaynaklarını pilotsuz uçak projesine sarfederdim ! Eee, İHA (insansız hava aracı) yapıyoruz, İnsansız yolcu uçağını da haydi haydiye yaparız nasılsa… Uçak dediğin ne ki?  İHA’nın biraz hallicesi ! Ondan sonra gelsin uçak ütilizasyonu rekorları ! 11 saati bırak, 24 saat uçur uçakları…Paraya bak !

ŞİRKET SIRLARINI İFŞA ETMEK !

Dönelim uyku meselesine.. TV programının videosunu seyrettim. İskender kaptan Uçuş emniyeti ile ilgili konuşurken bir kez bile “THY” demiyor…Havacılığın genel bir sorunundan bahsediyor. Eee, İlker bey siz niye üstünüze alındınız? Yoksa THY’de de mi uçuş emniyeti sorunu var ? “Yok bizde” diyorsanız sorun yok, suç da yok ! “Uçuş emniyeti sorunu bizde de var.” diyorsanız, demek ki Çarkçı kaptan doğru söylüyor. O zaman niye attınız? Doğru söylediği için mi? Yoksa şirket sırlarını(!) ifşa ettiği için mi ? Airlinehaber, önemli bir habercilik başarısına imza attı bugün…Çarkçı kaptanın savunmasını yayınladı. Affedersiniz ama en yandaş Disiplin Kurulu bile bu savunmadan sonra işten çıkartma kararını imzalayamazdı. İster sağdan sola okuyun, ister aşağıdan yukarıya, suç unsuru bulmak mümkün değil. Buna rağmen işten atma kararı çıktı ise, irade böyle buyurmuş demekten başka söz bulamıyor insan… Üzülmemek lazım, Yüzbaşı Dreyfus’un savunmasından sonra bu da tarihe geçti, “Ben attım oldu.” zihniyetinin örneği olarak…

ÇARKÇI’YI ATMAK ÇÖZÜM MÜ?

İlker bey gerçekten ilginç bir strateji izliyor. Buna ne kadar “strateji” denilir, o ayrı tartışma konusu. Rakip sendika başkanını tecavüz sanığı, hırsız, kaçakçı gibi Disiplin Kurulu eliyle atmak? Üstelik toplantısı önceden yapılmış Disiplin Kuruluna davet etmek? Çarkçı’ya yakın isimlerden birkaçı ile konuştum. Gerçekten hukuk mukuk ayaklar altında.. Savunmayı almışlar, iki gün sonra atmışlar. Bizim zamanımızda Sünnetçi Peker vardı. “Bugün sünnet, yarın deniz.” Sloganını kullanırdı. Bizim İlker beyin sloganı da herhalde “Bugün savunma, yarın kapıya”… İyi de, Havasen Başkanını atmakla sorun çözülecek mi? Hiç sanmam. Çünkü, bu muhalif sendika, bir tavan veya lider hareketi değildir. Tam tersine taban hareketidir. Bu nedenle, sadece 2 ayda 4000 üye kaydetmiştir. Rahatsızlık, huzursuzluk o noktaya gelmiştir ki, kabin ve kokpit lidere bakmadan koşa koşa üye olmuştur. Taban için lider önemli değildir. Çarkçı gider yerine bir başkası gelir. Boşalan saflar hemen doldurulur. Bu kervan yürür. Hala bunu anlamayanlar ise, hergün birkaç kişiyi atarak sorunu çözeceklerini zannederler. Oysa bu sadece öfkeyi ve muhalefeti büyütür. İlker bey de “ben sizin babanızım, döverim de, severim de.” Mantığı ile şirketi yönettiğini zanneder. Çarkçıyı atarak “altın vuruş” yaptığını düşünüyorsa yanıldığını çok kısa sürede anlayacaktır.

BİLAL BEYİN HAYALİ…

THY Genel Müdürü Bilal bey “2023’de dünyada ilk 10 arasına gireceğiz.” demiş. Güzel bir hedef..İyi de bu hedefe nasıl ulaşacak THY? Yorgunluktan canı çıkan uçuş ekipleri ile mi? Anayasal haklarını kullanan Pilotları, kabin memurlarını işten atarak mı? Huzursuz, içten içe kaynayan, korkutulmaya, sindirilmeye çalışılan, endişenin hüküm sürdüğü personel yapısı ile mi? Daha dün birlikte uçtuğun arkadaşın kapıya konulmuş, “sıra bende galiba.” Diye düşünüyorsun. Huzur yok, fitne-fesat gırla gidiyor, sayın muhbir personel işbaşında…Genel Müdürümüz bizi Dünyada ilk 10’a sokuyor. Gel de “Ağam bizimle eğleniyir. “ diye düşünme. Bilal bey demişken, İskender Çarkçı’nın atılmasındaki rolünü de unutmayalım. Yakıştı mı Bilal bey? Havasen faaliyete başladıktan sonra pek topa girmeyen Bilal bey, kendini aklamış mı oldu İlker beyin gözünde? Eğer öyleyse, güçsüz Genel Müdür, güçlü Yönetim Kurulu Başkanı modeli mi geçerli THY’de?

 

TALPA’DAN “YETMEZ AMA EVET” BİLDİRİSİ

Geçen hafta “nerede bu dernekler?” diye sormuştum. TALPA’dan ses geldi. 26 Nisan Pilotlar Günü balosunu iptal etmişler. Yerinde bir tavır. THY üyelerini işten atıyor, sen “eller havaya” diyerek göbek atıyorsun ! Yakışmazdı. Gerçi, İptal kararı başka bir gerekçeye dayandırılmış. Ama o da açık değil…Ne diyor TALPA? “Son günlerde yaşanılan gelişmeler, üyelerimizin moral ve motivasyonunu olumsuz yönde etkilemiş olup, camiamızda huzursuzluğa ve mutsuzluğa sebep olmuştur.” Hangi gelişmeler? Döviz kurlarındaki artışlar mı? Afrin harekatı mı? Nedir birader, açık açık yazsanıza ! “Üyelerimizin sendikal hürriyetlerini kullanmaları sonucu işten atılmaları…” desenize. Korkacak ne var? Yaklaşık 5000 üyen var, neden çekiniyorsun? Uçuş emniyeti yerlerde, üyelerinin iş güvencesi kalmamış, herkes uçuşa “sarı zarf” korkusu ile geliyor. Sen “aman kaş yapalım derken göz çıkartmayalım” derdindesin. Üstelik bu kısa bildiri yayınlandığında İskender Çarkçı henüz işten atılmamıştı. Korkmayın, çıkın açık açık konuşun, yapacağınız uyarılar uçuş emniyeti içindir, milli havayolumuzun iyiliği içindir. Haydi bakalım, daha net bir açıklama bekliyoruz. Haa, “adım Hıdır, elimden gelen budur.” Diyorsanız, yapacak birileri mutlaka bulunur.

GÖKLER BİZİMDİR.

Olayların hızına gerçekten yetişemiyoruz artık, bir tarafta sütre gerisinde gelişmeleri memnuniyetle izleyen bir sendika, onun önünde, hak arayışı mücadelesini hiddetle ve şiddetle bastıracağını zanneden işveren, karşı tarafta ise emeğinden başka gücü olmayan ve bu gücünü örgütlülükle deva ettirmeye çalışan yaklaşık 4000 kahraman… Ve kavga sürerken kapıya konulan insanlar. Gerçekten yazık ediyorsunuz bu şirkete ey THY yönetimi…Hele şu İlker beye soru sorma cesaretini gösteren gencecik kabin amiri arkadaşı da atmışlar ya…Pes dedim vallahi…Bu kadar da olmaz…”Soru sormak isteyen?” diyeceksin, hoşuna gitmeyen sözler söyleme gafletinde(!) bulunan pırıl pırıl bir personeli kapıya koyacaksın…Yazıklar olsun.. Ne diyelim, İlker bey güç sizde şimdilik. Ama unutmayın Ferman sizin, gökler bizimdir !

Son söz;

Dik dur ve gülümse..

Bırak neden gülümsediğini merak etsinler !

Geri

38
Kimler Neler Demiş?

avatar
30 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
HicapKd. SFIİnatEl matadorVatandaş Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Aşık Fermani
Ziyaretçi
Aşık Fermani

Slogan efsane hocam. Gerçekten de gökler bizimdir.

27

1
Teknik
Ziyaretçi
Teknik

Bilal bey 3 maymunu oynuyor da nereye kadar?

20

2
F/O 320
Ziyaretçi
F/O 320

Hocam senin şu yazılarının sonuna koyduğun sözlere hastayım valla. Tam 12’den vuruyorsun.

30

1
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Medya da 3 maymunu oynuyor. Yasal bir sendikaya üye oldukları için işten atılanları hiç mi duymadılar neden buradan başka yerde haber olmuyor. İlker Aycı bey bizim tek sendikamız var havaiş demişti bu tek başına yeterli sebep değil mi havaişten ayrılmak için? Hala havaişi savunan km’ler var bu nasıl bir akıl tutulmasıdır?

26

1
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Bu hareket bugunluk -yarinlik değildir. Bir avuç insan bile kalsa Havasen yaşayacak ve er ya da geç basaracaktir.

24

1
Mesul kaptan
Ziyaretçi
Mesul kaptan

İlker bey, öyle beşer beşer atma. 100 lük gruplar halinde at. (atabiliyorsan tabii, kamyoncular uçak kullanmayı öğrenene kadar atacağın pilotlara mecbursun ne yazık ki.)

25

1
Bir öneri de benden
Ziyaretçi
Bir öneri de benden

İnsansız (pilotsuz) uçak fikri dahiyane. ikramı da self servis yaparsın , kabin memuruna da ihtiyaç kalmaz

18

2
Sky
Ziyaretçi
Sky

İlker Aycı’cı Thy yi yönetemiyor ,Levent denilen uçuş işletme den sorumlu kifayetsiz keza aynı şekilde,Nevin Çolak ve saz arkadaşları istifa edin boşa para alıyorsunuz.Samimiyetsiz yaratıklar.

22

1
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Nevin Çolak’ın görevi km’lerin sorunlarını dinleyip çözüm bulmak ama o bana şikayetle gelmeyin diyerek azarlıyor. Yani boşa para almıyor km’leri ispiyonlayıp karşılığını alıyor. Haram olsun ne diyelim elbet çıkar sevdiklerinden o zaman ben kime ne yaptım da başıma bu geldi demesin. O kadar kişin ahı elbet tutacak. Kendisine bir şey olmasın sevdiklerinin acısını görsün para her şeye derman oluyor mu belki anlar.

26

2
Kabinkabinkabin
Ziyaretçi
Kabinkabinkabin

Aynen oyle , nefretle anacagiz

7

0
Lgb
Ziyaretçi
Lgb

Helal Sefa Bey tarih seni de yazacak, onları da. Ama bazılarının mezarlarına tükürecekler.

16

1
Ysfck
Ziyaretçi
Ysfck

Cesur ve adil insanları severim.

14

1
Qwert
Ziyaretçi
Qwert

Hızır paşa bir gün senin de çarkın kırılır. Yaşattıklarınızı yaşamadan ölmeyin,

16

1
Personel
Ziyaretçi
Personel

Sopayı gösterdiler. Hukuk olsa o sopayı bunların sırtında kırarlar. Insanlar çekindi mi? Evet. Yarin sarı zarf alır mıyım korkusu var mı? Evet. Peki bunlara rağmen Havasen’den ayrılacak mı? Hayır. Siz yeni havalimanı bölgesindeki konut projesinden 1 milyar lira rant kazanacaksınız diye zavallı kabin ekibinden ne istediniz? Geçen cuma mescidinizde namaz kılarken alnınız secdeye huzurla vardıysa imanınızı sorgulayın beyler. El kadar cocukların rızkını boğazlarindan aldınız kirli ellerinizle.

30

1
Xman
Ziyaretçi
Xman

Bu insanların gram suçu yoktu. Onkara sonuna kadar sahip çıkacağız.

12

0
kaptan
Ziyaretçi
kaptan

en düşük maaşı ve en kötü roster’ı sunarken atmak 🙂

11

0
NZ
Ziyaretçi
NZ

Cocuk gibi oyun oynuyorlar :)) Yiyin birbirinizi

1

0
işçi kardeş
Ziyaretçi
işçi kardeş

sefa kardeş halihazırda 1962 yılında kurulmuş sendikamız var.Çarkçi cpt ve ekibi sendikal mücadeleyi niya mevcut sendikada yapmayıp insanları bir birine düşürmeyi tercih t etti.Aslanlar gibi mevcut sendikada demokratik mücadelesini sürdüle bilirdi.26 sene THY çalışmış 25 sene sendikaya üye olmamış emekliliği gelince aklına gelmiş bu çocuk oyuncağı değil insanların ekmek leri oynamak böl parçala politikası yapmak kimin ekmeğine yag sürdüğünün farkında olda bunları yaparmıydı .SEfa SİZDE MASALLAH HAVA İŞ sendikasına karsı nasıl bir kin ve nefret varmış bu işinden gücünden ekmeğinden olan arkadaşların atılmasında sizinde fayınız var.aklı selim olmaya davet ediyorum herkesi.

2

38
Qwert
Ziyaretçi
Qwert

İnsanların demokratik hakkını neden engelliyorlar? Bunun cevabını verebiliyor musunuz?

9

1
Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan

Tis e sahip çıkmadıkları için kuruldu Hava-Sen

7

2
kaptan
Ziyaretçi
kaptan

Siz kendi aklınızla selim olunuz işçi kardeş, bu iş artık böl parçala yöney geyiklerinin çok ötesindedir, Havasen uçuş
ekiplerinin hakkını arayabilecek tek sendikadır, gerisi
sarı sendikadır, sizin ifadeleriniz takamıyla saçma sapan geyikten öte gitmez, belli ki hiçbir bilgi peşinde koşmadan
fikir sahibi olmuşsunuz, açıp bir iki kanun tüzük yönetmelik okumanızı tavsiye ederim.

15

1
Bitti hava iş
Ziyaretçi
Bitti hava iş

04/06/1999 dan beri kayıt no 15996 iskender kaptanın sendikalı olma tarihi .

0

1
Uçuş
Ziyaretçi
Uçuş

Her uçuşuna, jübile uçuşuna gider gibi gitmek. Aynen bu hale getirdiler bizi.

12

1
Capitano
Ziyaretçi
Capitano

Rauf bey teşekkürler. İlker, Bilal, Levent, Nevin, Kemal… Çoook Ahhhh alıyorsunuz. Ya bu ah’lardan birisi tutarsa… diye düşündüğünüz oluyor mu? Mutlu ve huzurlu musunuz? Her göreve geldiğinde sarı zarf almayı bekleyen personel ile uçuş emniyeti ne durumda?

17

1
tehaye
Ziyaretçi
tehaye

candan,temel,hamdi,ilker,bilal,ali kemal ve diğerleri ile bunlara mevki,makamlar verenler yüzünden ülkemiz,insanımız ve şirketimiz ne hallere geldi ilerde siyasi güç el değiştirince bunlar nereye kaçacak nasıl hesap verecekler çok merak ediyorum…

17

2
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Yapay zeka uygulamaları ile kokpiti halleder robot kabin görevlileri ile de servis işini çözdünmü
Ne sendika kalır ne de atmak zorunda kaldığın sendikalı.Yürü be Kadir abi!…

1

2
ANONİM
Ziyaretçi
ANONİM

Doğru TEK’tir..Yanlışı bilmesine rağmen korkularına yenik düşen arkadaşları anlamaya çalışıyorum ama anlayamıyorum. İstemediği bir yerde korku ile kalan insanların, hergün koca dayağı yiyip; kocamdır döver demesinden ne farkı var bunun. Doğrunun yanında yoluna devam eden tüm ahlaklı insanlara selam olsun

14

2
Pilot Eşi
Ziyaretçi
Pilot Eşi

Demek Mehmet Yılmaz denen xxx Nevin Çolak denen xxx surat ve Hünkar denen xxx sınır tanımıyor.Hakkini arayanı bırakın azıcık başını kaldıranı bile istemiyorlar. Onlara kuzu lazım…
Allah hepiniz için gerekeni yapacaktır. Hem de öyle ki!!! İşten çıkardıklarınızın ahi en sevdiklerinizden çıkacak.
BUNU unutmayın…

1

1
Asabi
Ziyaretçi
Asabi

Savunmaları alınan ve işten çıkarılanların listesini Hava İş sendikasının versiğine inanıyorum.
Çünkü kimlerin aktif ve etkili şekilde çalıştığını onlar takip ediyordu.
Hava iş delege seçimleri ve genel kurulunda hava işi en çok rahatsız eden kişilerdi onlar.
Hava iş intikamını böyle aldı.

4

1
Şah mat
Ziyaretçi
Şah mat

ilker bey, en son yapacağını en başta yaptı. Çarkçı’yı attıktan sonra artık yapacak birşeyi kalmadı. Bundan sonra yapacağı hamleler anlamsız olacak.

5

1
HAVA-İŞ ten istifa
Ziyaretçi
HAVA-İŞ ten istifa

Ne yapayım diye karar veremeyen kabin memuru arkadaşlar. Hiç bir şey yapamıyorsanız HAVA-İŞ ten istifa edin. Dayanışma aidatını ödemeye devam edin. Sizin gibi HAVA-İŞ (eksi) -1 ler arttıkça HAVA-SEN daha da güçlenecektir.

9

3
Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan

Başından beri söylüyorum. Madem korkuyorsun bari bir işe yara

1

0
ÇARE Havasen
Ziyaretçi
ÇARE Havasen

Kabin ekipleri yeni sendikaya geçmezseniz İlker efendi sizi gruplar halinde yiyecek. tek çare Havasen.

5

0
Vatandaş
Ziyaretçi
Vatandaş

Yillar önce inşaat işlerinde çalıştım. Eğitim seviyesi ilkokul veya ortaokul olan formenlikten gelen patronlar vardi. Bu insanlar kendini calisanlarin sahibi zanneder isçileri, mühendisleri ölesiye çalıştırır ve ücretsiz fazla mesaiye zorlar, bu yolla para kazanmaya çalışırlardı.
Anlasilan THY de şuan formen zihniyeti ile yönetiliyor.
Eğitimli ehil insanların yönetimde olması dileğiyle…

3

0
El matador
Ziyaretçi
El matador

Fox habere konu iletilirse f.portakal boyle bir konuyu es gecmez.

2

0
İnat
Ziyaretçi
İnat

Bu inadı devam ederse Aycı’nın , işler çözülemez noktaya gelir.

2

0
Kd. SFI
Ziyaretçi
Kd. SFI

Rauf bey, elinize sağlık. Çok güzel analizleriniz var. Umarım okuyan kudretliler feyz alırlar.

3

0
Hicap
Ziyaretçi
Hicap

Bilal Ekşi’ye çok şaşırdım. Nasıl alet oldu bu işe?

2

0