featured

FAA, Boeing 737 MAX için yönerge yayınladı

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) Çarşamba günü Boeing için 737 MAX uçaklarının operatörlerinin uçağın otomatik uçuş kontrol sistemi için ek kontroller yapmasını gerektiren bir yönerge yayınladı.

Yönerge, Boeing tarafından Aralık ayında yayınlanan ve 6.000’den fazla uçuş saatine sahip uçakların belirli elektronik kontrollere tabi tutulmasını tavsiye eden zorunlu talimatlı içeriyor.

737 MAX’ta otomatik bir uçuş kontrol sistemi olan MCAS, uçakların 20 ay süreyle yerde kalmasına yol açan iki ölümcül 737 MAX kazasına neden olmuştu.

FAA, “belirli sistemlerin uçağın ömrü boyunca doğru fonksiyonda çalışmasını sağlamak için” mevcut bakım programları sırasında üç tekrarlı kontrol yapılması gerektiğini söyledi.

FAA ayrıca Çarşamba günü, “bu denetimlerin diğer uluslararası otoriteler ve Amerika Birleşik Devletleri dışındaki operatörler için önemini vurgulamak için Uluslararası Topluluğa (CANIC-Continued Airworthiness Notification to the International Community) Sürekli Uçuşa Elverişlilik Bildirimi” olarak adlandırılan bir bildiri yayınladı.

FAA direktifin, 72’si ABD kayıtlı olmak üzere dünya çapında 389 uçağı etkilediğini söyledi.

FAA, direktifin gerekli olduğunu çünkü “bir uçuş kontrol sistemi fonksiyonunun olası gizli arızasının, olağandışı uçuş manevraları veya başka bir uçuş kontrol sistemi arızası” ile birleşmesi durumunda, uçağın kontrol edilebilirliğinin azalmasına neden olabileceğini” söyledi.

FAA, ABD’de kayıtlı 737 MAX uçaklarının tüm operatörlerinin bu denetimleri bakım programlarına zaten dahil ettiğini söyledi.

737 MAX uçakları, beş ay içinde 346 kişinin ölümüne neden olan iki ölümcül kazadan sonra Mart 2019’da dünya çapında yere indirilmişti. Boeing’in pilot eğitiminde önemli güvenlik yükseltme ve iyileştirmeler yapmasının yanı sıra MCAS’a yeni önlemler ekledikten sonra, uçuş yasağı FAA tarafından Aralık 2020’de kaldırıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir