FAA Başkanı, Boeing Krizini İncelemek İçin Seattle'a Gidiyor

FAA Başkanı, Boeing Krizini İncelemek İçin Seattle’a Gidiyor

Boeing, Alaska Havayolları ile gerçekleştirdiği son etkinlikte yaşanan olayların ardından önümüzdeki hafta Amerikan Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) başkanı tarafından ziyaret edilecek. Boeing, 737 MAX 9’daki bir kapı tapasının uçuş sırasında patlaması ve acil inişe yol açması nedeniyle incelemeler altında.

FAA, olay sonrasında bir denetim süreci başlatarak havayolları ve Boeing ile işbirliği yaparak tüm MAX 9’ların uçuşa kapatılmasını emretti. Önceki günlerde ortaya çıkan bilgilerde, Boeing’in pilot el kitaplarındaki eksik bilgilerin basınçsızlaştırma sırasında kokpit kapısının açılmasıyla ilgili olduğu belirlendi.

FAA, Boeing yönetimiyle görüşmek üzere başkan Michael Whitaker’ı Seattle’a gönderecek. Whitaker’ın ziyaret detayları henüz net olmasa da, MAX uçağının üretim tesisini ziyaret etmesi bekleniyor.

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’nun yayınladığı ön rapora göre, kapı tapasının patlamasına dört vida eksikliği neden oldu. Bu durum, Boeing’in itibarını daha da zedelerken, havayolu şirketleri de bu olayın ardından Boeing siparişlerini gözden geçirmeye başladı. United Airlines, MAX 10 uçağı siparişlerini değiştirmeye çalışırken, Emirates’in Boeing’e olan güven eksikliği açıkça ortaya çıktı. Ryanair CEO’su Michael O’Leary ise güvenini ifade ederek olası sipariş değişiklikleri konusunda açıklamalarda bulundu. Boeing, bu gelişmelerle birlikte itibar kaybı yaşamaya devam ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 1 hafta önce

    Havacılık işte böyledir. Belki, tanesi 5-10 dolar olan 4 vidanın takılmaması veya torklanmaması gibi işlem nedeniyle Alaska’nın uçağı kırım geçirmekten ramak kala kurtuldu. Uçak üzerinde işlem yapan teknisyenlerin lisanslı olmasının bir nedeni de bu; kalite ve kalite kontrolu. İşi bilmeyen, sorumluluk taşımayan insanları uçak üzerinde çalıştırmayın. Beş paralık eksik bir perçin veya vida uçağaın kırım geçirmesine neden olabilir. Uçak bakım organizasyonlarının yöneticilerinin kulağına küpe olsun, teknisyenlerinizin değerini bilin. Onları kural dışı işlem yapmaya zorlamayın lütfen.

    Cevapla