featured

F/A-18 Super Hornet, ski-jump aracılığıyla kalkış-iniş kabiliyetlerini sergiledi

Hindistan’ın uçak gemileri için teklif edilen F/A-18 Super Hornet, ski-jump aracılığıyla kalkış-iniş kabiliyetlerini sergiledi

Boeing India, F/A-18 Super Hornet savaş uçağının INS Hansa Deniz Hava Üssü’nde bulunan ski-jump test pistinden kalkış ve yakalama halatıyla iniş anlarını Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Kullanılan test pisti Hindistan’ın STOBAR (Kısa Kalkış-Yakalama Halatıyla İniş) tipi kalkış-inişe uygun eğik pistli uçak gemilerini temsil ediyor.

ABD’nin katapultlu uçak gemilerinden CATOBAR tipi (Katapult ile Kalkış-Yakalama Halatıyla İniş) kalkış-iniş için tasarlanan F/A-18 Super Hornet, bu test ile ikincil kalkış kabiliyetini sergilemiş oldu. Boeing ve ABD Donanması daha önceden F/A-18 Super Hornet’in Maryland’deki Naval Air Station Patuxent River’da STOBAR tipi kalkış kabiliyetini göstermişti.

Hindustan Times tarafından aktarıldığı üzere 2022 yılında INS Vikrant uçak gemisini hizmete almayı planlayan Hindistan, yeni uçak gemisi için savaş uçağı tedarik etme niyetinde. Hint Donanması mevcut uçak gemisi INS Vikramaditya’da Rus MiG-29K savaş uçaklarını kullanıyor.

Hint Donanmasının özellikle geçirdiği kaza kırımlar ile dikkat çeken uçakları değiştirme niyetinde olduğu belirtiliyor. Yakın zamanda ABD’den P8I Poseidon deniz karakol uçağı tedarik eden Hindistan’ın deniz havacılığında başka bir boşluğu doldurmak için F/A-18 Hornet tedarik etmesi mümkün. Boeing, F/A-18 Super Hornet ile Hindistan’a dijital kokpit, gövdeye entegre ek yakıt tankları, IRST (Kızılötesi Arama-Takip) sistemi gibi avantajlar sunmakta.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir