F-35 Analizi Yayınladılar! Türkiye Olmadan Olmaz

F-35 Analizi Yayınladılar! Türkiye Olmadan Olmaz

ABD’nin en önemli ekonomi dergilerinden Bloomberg’in gündeme getirdiği, Türkiye’nin F-35’lerdeki rolü konusu halen tartışılıyor. Projenin en kilit parçaları Türkiye’den ihraç ediliyor.

ABD, Türkiye’nin S-400’lerden vazgeçmemesi üzerine F-35’ler konusundaki tehditkar tavrını sürdürüyor. Reuters’ın ABD’li güvenlik kaynaklarına dayandırdığı son dakika haberinde, F-35’lerin Türkiye’ye teslimatının askıya alınacağı duyuruldu.

PARÇALARINI TÜRKİYE ÜRETİYOR

Türkiye’nin önde gelen uçak, uzay ve savaş sanayii firmaları, ABD’nin gururlu F-35’lerine parça üretiyor. Bu parçalar her ne kadar dışardan temin edilebilecek gibi olsa da Türkiye, bu pazarda tek ve lider konumunda.

12 MİLYAR DOLARLIK ÖDEME

İniş takımları, iç panel, kokpit ve kanat parçalarını Türkiye’den ithal eden ABD, bu parçalar için Türkiye’ye 12 milyar dolar para ödüyor.

Türkiye’nin tek tedarikçi konumunda olduğu projede, parçaların muadili dahi bulunamazken Türkiye’nin olası bir yaptırıma karşı F-35’ler ile cevap vermesi, milyar dolarlık projenin çöp olması anlamına geliyor.

Uçağın Türkiye’ye satışının durması durumunda, tedarik zincirinin zarar göreceği ve uçak üretiminin kesintiye uğrayacağı vurgusu yapıldı.

BLOOMBERG: PARÇALARIN DÜNYADAKİ TEK KAYNAĞI TÜRKİYE

ABD merkezli Bloomberg Businessweek, Türkiye’nin F-35 projesindeki kritik rolünü tüm dünyaya hatırlatan bir haber yayınlamıştı.

‘Türkiye havacılık mamullerinin üretiminde küresel bir lider’ değerlendirmesinde bulunan Bloomberg, yayınladığı ‘Lockheed’in F-35’lerinin Türkiye problemi var’ başlıklı makalede ‘F-35’in 12 milyar dolar değerindeki parçalarını 10 Türk şirketi imal ettiği, kokpit, ekranı teçhizatı gibi bazı parçaların ise dünyadaki tek kaynağının Türkiye’olduğunu belirten ifadelere yer vermişti.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
palavra
1 yıl önce

Bugün haberi çıktı, Abd,F 35 parça üretimi için bize ekipman vs teslimatını durdurdu diye yani onlar bize parça ve teknoloji vermeden biz hiçbir şey üretemeyiz,böyle gaz ve palavra dolu haberler ancak gönlümüzü okşar,cebimizi deler. Soğan,saman vs ithal eden Türkiye,patentli tv ekranı üretemezken böyle bir uçağa kokpit ekranı nasıl üretiyor? Üstelik de toplam üretilenlerin değeri 12 milyar dolar gibi akıl almaz bir rakam,koskoca Türkiye 15 milyar dolar borç için takla atıyorken. Aynı şekilde hangi kendine ait teknoloji,yetişmiş insan,bütçe,ham madde ile iniş takımı vs yapabiliyor? Yapabiliyorsak abd bize neyin teslimatını durduruyor ve durdurunca proje niye duruyor o zaman? Bu uçağı icat eden,motorunu,projesini… Devamını oku »