featured

Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı açılışında konuşuyor

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı açılışında açıklamalarda bulunuyor. Açılışa, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katılıyor. Konuşmasında “Uçaklarımız boş gidip geliyor” diyen Erdoğan, “Bu uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rize’ye ne de Artvin’e yakışır. Bu uçakları doldurun ki bu gidip gelişler çok daha farklı bir şekilde devam etsin” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte; ilk ihalesi Cengiz İnşaat-Aga Enerji ortaklığına, ‘ilave işler inşaatı’ ihalesi ise eski AKP Rize Milletvekili Abdülkadir Kart’ın sahibi olduğu Asl İnşaat’a verilen Rize-Artvin Havalimanı’nın açılış törenine katılıyor.

Törende, Erdoğan ve Aliyev’in yanı sıra; AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İçişleri Bakanu Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu da bulunuyor.

Açılışta konuşan Aliyev, “Aziz ve değerli kardeşim sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aziz kardeşlerim. Yeniden Türkiye’de olmaktan çok mutluyum. Kardeş Türkiye günden güne güçleniyor, gelişiyor” diye konuştu.

ALİYEV’DEN ‘KARABAĞ’ MESAJI

Aliyev, şu ifadeleri kullandı:

“Savaşın ilk gününde Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye, Azerbaycan’ın yanındadır demesi, birçokları için mesaj oldu. Türkiye bizim arkamızdaydı. Azerbaycan halkı hiçbir zaman bu kardeşliği unutmayacak. Karabağ’ın imarı için beraber, omuz omuza çalışıyoruz. Aziz dostlar, ben ilk kez Rize’deyim. Uçaktan burayı seyrederken dedim ki, burası cennete benziyor. Rize’nin, Artvin’in, Karadeniz’in tabiatı büyük servettir ama en büyük servet, bu bölgenin insanlarıdır. Yaşasın Rize, yaşasın Türkiye, yaşasın Türkiye ve Azerbaycan birliği.”

ERDOĞAN KÜRSÜDE: ‘ŞU ANDA UÇAKLARIMIZ BOŞ GİDİP GELİYOR’

Aliyev’in ardından kürsüye çıkan Erdoğan, “Sayın Aliyev, Sayın Bahçeli, Sayın Destici, değerli misafirler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Rize – Artvin Havalimanımızın şehirlerimize, bölgemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan satırlar şu şekilde…

“5 yılda tamamlanan Rize – Artvin Havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali, destek üniteleri ve diğer birimleriyle gerçekten gurur verici bir eser oldu ancak şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Buradan Rizeli hemşehrilerime, Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum, uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rizeliye ne Artvinliye yakışır. Demek ki Rizeli, Artvinli hemşehrilerim bu uçakları doldurmalı ki, bu gidip gelişler çok daha farklı şekilde devam etsin.”

“Bu topraklarda yaşayanlar ve sılayı rahim için ziyarete gelenler yanında, bölgenin güzelliklerini görmek isteyen herkese Rize-Artvin artık bir uçak bileti mesafesindedir. 

Rize’nin turizm potansiyelini değerlendirmek için de önemli çalışmalar yürütüyoruz. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nı halkımızın kullanımına açtık. Bölgemizi, Karadeniz’in üs bölgesini yapacak İyidere Lojistik Limanı’nın da yapımı sürüyor.”

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılıyor. Havalimanının açılışından önce ilk yolcu uçağı da piste indi.

3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğunda piste sahip.

MALİYETİ 1.7 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

‘Çay bardağı’ şeklindeki kulesiyle gündem olan Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy’deki havalimanının temeli 3 Nisan 2017’de atıldı. Yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olan havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor. Havalimanının maliyetinin ise 1.7 milyar TL’yi aştığı hesap ediliyor.

İLK İNİŞ GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Havalimanı’ndan saat 08.30’da havalanan Türk Hava Yollarına ait TK 2538 sefer sayılı “Rize-Artvin” adlı yolcu uçağı, 10.35’te Rize-Artvin Havalimanı’na iniş yaptı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Sayenizde ülke ekonomik,sosyal, ticari her açıdan daha da kötüye gidiyor,döviz,ithalat, işsizlik,dış borç,cari açık rekorlar kırıyor, yolsuzluk,rüşvet,sülale boyu haksız kazanç,adaletsizlik, haksızlık,torpil,hemşehricilik, liyakatsizlik,suç,dolandırıcılık,tecavüz,taciz,şiddet tavan yaptı,trafik rezalet,eğitim sistemi ve kalitesi yerlerde,ülke sığınmacı,mülteci çöplüğüne döndü,güvenlik ve demografik risk çok büyük,herşey onlara bedava bize parayla,paralar betona,araplara,afrikalılara, döviz kuru üzerinden garantilerle yandaşlara, mahdumlara,damatlara, ailelerine,saraylara, arabalara,uçaklara,gösterişe, havaya saçıldı,ifşalarda rezillikler bir bir ortaya çıktı,40 sene ödesen bitmez ağır borca girdik,kapı kapı bize hakaret edenlerden borç ister hale düştük,şımartılan,işlerin,ihalelerin,makamların paylaşıldığı hain fetocular hala devlet kurumlarında cirit atıyor siz hala betonun,göz boyamanın,tribüne oynamanın,koltuk bekasının,kişisel ve politik çıkarların peşindesiniz!!! 

    Cevapla