Endonezya, Katar'dan Mirage 2000-5 Uçak Alım Planını İptal Etti

Endonezya, Katar’dan Mirage 2000-5 Uçak Alım Planını İptal Etti

Endonezya Savunma Bakanlığı, Katar’dan ikinci el Mirage 2000-5 savaş uçağı tedarik etme planından vazgeçtiğini açıkladı. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dahnil Anzar Simanjuntak, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Mirage jetlerinin satın alınması planının iptal edildiğini belirtti. Ayrıca, aktif bir sözleşmenin olmadığını vurguladı ancak daha fazla detay vermedi.

Geçtiğimiz ay, Endonezya Savunma Bakanlığı, 12 adet ikinci el Mirage 2000-5 savaş uçağını, yaklaşık 800 milyon dolara Katar’dan satın alma planını ertelediklerini açıklamıştı. Anlaşmanın mali kısıtlamalar nedeniyle ertelendiği ifade edilmiş ve bu uçakların yerine mevcut Sukhoi ve F-16 uçakları için bir modernizasyon siparişi verileceği belirtilmişti.

Bu karar, geçen yıl açıklanan planın tartışmalara neden olduğu bir dönemde alındı. Milletvekilleri, 26 yaşındaki ikinci el jetlerin eski olduğunu ve bu alımın ulusal savunma stratejisi açısından uygun olmadığını savunmuşlardı. Ancak Savunma Bakanı Prabowo Subianto, bu uçakların 15 yıl daha kullanılabileceğini ve yeni jetlerin gelmesini beklerken hava kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğunu ifade etmişti.

Prabowo, aynı zamanda Rafale savaş uçakları, TUSAŞ’tan insansız hava araçları ve Boeing ile Lockheed Martin’den savaş uçakları ve nakliye helikopterleri alımlarını içeren bir modernizasyon çabasının devam edeceğini belirtti.

Dassault Mirage 2000-5, Fransa merkezli Dassault tarafından geliştirilen bir savaş uçağı modelidir. Mirage 2000-5, avcı-bombardıman görevleri için özel olarak tasarlanmıştır ve havadan havaya ve havadan yere füze ve bomba taşıma yeteneğine sahiptir. Uçak, hava üstünlüğü sağlama kabiliyeti ile dikkat çeker.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir