featured

EMEĞİNİZİ UCUZA SATMAYIN

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ sefa543Emeğinizi ucuza satmayın! Son Karar Çalışanların-Grev Kapıda mı?
Sevgili Teknik A.Ş Çalışanları
Toplu iş sözleşmesi aşamasında son dönemece geldiğiniz bu günlerde sizin çalışma koşullarınızı ve beklentilerinizi en az sizler kadar biliyorum. Çünkü çalışma hayatımın tümünü (30 sene 6 ay) hangarın içinde geçirmiş biri olduğumu biliyorsunuz.
Yapılan iş hep aynı. Uçakların bakımı, arızaların giderilmesi ve uçuşa elverişliğini sağlamak.  Bu görevi yaparken kullandığınız alet ve edevatlar bizim zamanımız göre çok modern ve kullanışlı. Uçaklar yeni, tahsil seviyeniz ve İngilizce bilme oranınız yüksek. Ancak çok önemli eksikleriniz var; arkadaşlık, birlikte hareket edememek, toplu değil bireysel çözüm arayışlarına girmeniz, yaptığınız çok önemli görevi dışarıya aktaramamak vb…
Bu eksikliklerinizin içindeki en önemli olanı, ne kadar önemli görev yaptığınızı THY’nin üst yönetiminin yanı sıra, THY’nin diğer branşlarında çalışanlarına ve kitlelere anlatamamanız.
Toplu İş sözleşmeleri, çalışma hayatımızın vazgeçilmezleri. Gelecek üç senenizdeki sosyal haklar ve tabii ki ücretler bu süreçte belirlenecek.
Sizlerin seçip işverenin karsısına yolladığınız sendika yönetimi, işverenle sizler adına pazarlığa oturuyor. Bu süreçte her ne kadar sendika işverenle pazarlık aşamasında olsa da sizler bu aşamaları dikkatlice takip edip, olmazsa olmazlarınızı sendika yönetimi ile toplantılar yaparak anlatmalısınız. ( Bireysel değil, birlikteSendika yönetimleri, üyelerinin toplu baskısını üstünde hissettiğinde, daha duyarlı olmak zorunda kalacaktır. Çünkü sendika yönetimin patronu sizlersiniz.
Siz adam sendeci davranırsanız, sendika da toplumun sessizliğini ve isteklerinde ısrarcı olmadığını gördüğünde basar imzayı sözleşmeyi bitirir. Size de “ah-u vah” demek kalır.
Bizim zamanımızda bireysel çözüm arayışları pek olmazdı. Bu nedenle toplum birlikte hareket eder ve sendika yönetimini terletirdi. Hatta bununla da yetinmez derneğini de savaşın içine sokardı. Sendika, kendisi gibi seçilmiş dernek yönetiminin baskısını ve çalışanların istekleri ile derneğin isteklerinin birbiri ile çelişmediğini gördüğünde kolay kolay imzaya yanaşamazdı. Bu nedenle son söz her zaman çalışanların olurdu.    
30 Mayıs 2018 de başlayan Teknik A.Ş ve Çelik İş sendikası arasında ki toplu iş sözleşme görüşmelerinde,  25.07.2018 tarihinde uyuşmazlık zaptı imzalandı.
Şimdi ne olacak?
Sendika 6 iş günü içinde uyuşmazlık zaptını İŞKUR’a verecek. İŞKUR hem işveren temsilcilerini hem de sendika yöneticilerini çağıracak ve ellerindeki listeden tarafsız arabulucu seçmelerini isteyecek. Her iki taraf tarafsız arabulucu kimin olacağına birlikte karar verecekler.
Arabulucu, taraflardan karşılıklı anlaşamadıkları maddeleri istedikten sonra tarafları toplantıya çağıracak.
Tarafsız arabulucunun 15 gün vakti var. Bu süreç içinde, taraflar arasında anlaşmazlığın giderilebileceği tarafsız arabulucu tarafından hissedilirse bu 15 günlük süreci 6 gün daha uzatabiliyor. 15+6 günden sonra taraflar hala anlaşamadıysa tarafsız arabulucu, bakanlığa benden bu kadar diyor ve görevini bitirmiş oluyor.
Bu aşamadan sonra bakanlık taraflara bildirimde bulunarak “60 gün içinde grev ve lokavt kararı alınabilir” diyor. Tabii ki çalışanın grev kararına karşı işveren de lokavt ilan edeceğini açıklayabilir
Sendika bu tebligatı aldıktan sonra 60 gün içinde greve çıkmak durumunda. Sendikanın, greve çıkacağı günü 6 gün önceden işverene bildirme zorunluluğu var. Sendika bu 60 günlük süreç içinde grev kararı almaz ise greve çıkma hakkını kaybediyor.
Bu süreçte çalışan ne yapıyor?
Sendikanın grev kararını aldığı an (grev kararını işyerlerine asmadan önce) Teknik A.Ş çalışanlarının en az  (üye olsun veya olmasın) 1/5 inin imzası ile grev oylaması isteme hakkı var. Bu oylamaya genel müdür dâhil tüm yöneticiler ve kapsam dışı memurlar katılabiliyor.
Bu oylama isteğini çalışanlar en az 1/5 imza ile İŞKUR’a bildirmek zorundalar.
Grev oylama istekleri, her ne kadar çalışanın kendi arasında örgütlenerek kurduğu organizasyonlar sonucunda yeterli imza çalışanlar tarafından toparlanması gerekiyorsa da, işveren grev oylamasında en az 1/5 HAYIR oyu çıkabilmesi için imza toparlanabilmesi için, üstüne vazife olmamasına rağmen devreye girip, çalışanları örgütler ve grev oylamasında HAYIR çıkmasını sağlamaya çalışır.
İşverenin isteği ile grev oylamasında HAYIR oyu kullanıldığında, çalışanlar kendi sendikasının grev yapmasını önlemiş olur. ( Çalışanların kendi ayağına balta vurması)  
Oylama sonucunda greve evet çıkarsa bu sefer, bakanlık grevi durdurabilir de durdurmayabilir de. (İşte burası antidemokratik bir uygulama)
Görüleceği üzere iki başı… Değnek.
Şimdide gelelim, bazı önemli noktalara. Bir kere unutulmamalıdır ki grevi sendika yapmaz çalışan yapar.
Sendika sadece yasal aracıdır. Sendika, çalışan istemezse, grev kararı almaz.  Çalışan ne derse o olur. Bu nedenle “vallahi grevi sendika istedi biz ne yapabilirdik” savunması yapılamaz. Grev aslında sendika yönetiminin de işine gelen bir uygulama değildir. İşçi isterse, grev kararı almak zorundadır.
Çünkü çalışana rağmen sendika grev kararı almaz… İşine gelmez.
Bir şekilde, sendika grev kararı aldı ve greve çıkıldı diyelim. İşte o andan itibaren mutlaka ve mutlaka sonuna kadar risk ne kadar büyük olursa olsun sendika desteklenmelidir.   
Değerli Teknik A.Ş çalışanları;
Bu sendikayı Teknik A.Ş çalışanları seçti. Sendika başkanının atanmış olarak görev yaptığı süre içinde bir an önce seçimli genel kurul yapması gerektiğini yazan sadece Airlinehaber idi.
Atama süresi bitip iş seçime geldiğinde ise, Teknik A.Ş den adaylığını açıklayan grup ve başkan adayına destek olan ve muhalefetin duyurularını aynen yayınlayan da yine Airlinehaber ekibi idi.
Çünkü demokratik yapımız gereği, göreve atamayla değil seçimle gelinmesini gerektiğini yazar ve söyleriz.
Bu nedenle atama ile göreve gelenlere karşı seçime giren her yönetime destek sağlarız.  Çelik İş havacılık şube genel kurulunda da öyle oldu. Muhalif grubun her bildirisini üyelere yayınlamamıza rağmen, iktidardaki mevcut sendika yönetimi seçimi kazandı.
Bu nedenle şu anki Çelik İş havacılık grubu başkanı sizin oylarınızla görevini sürdürmektedir.
Grev zamanında neler oluyor?
Grev başladığında, maaş ve birçok haklar donduruluyor.
Ancak bu demek değildir ki, grev yapılmamalı… Bizim zamanımızda da grevler yapıldı ve maaş ödenmemesine rağmen grev desteklendi ve sürdürüldü. Bazen kazanıldı, bazen kaybedildi. Şu anki yasalar ile ideal bir sendikacılık çok zor görünüyor.
Hava-İş örneğini yakından izlediniz. THY’nin Toplu iş sözleşmesinin nasıl bitirildiğine şahit oldunuz. İşveren yine aynı ama sendikalar farklı. Grev kimsenin işine gelmeyen bir uygulama ama mecbur kalınınca da kaçınılmaz oluyor. 
Sendikanın toplu iş sözleşme taslağını yayınladıktan sonra istenilen haklara bile yetersiz deyip laf atan biri olarak, işveren ile sendikanın uyuşmazlık imzalamasına hayret ettim.
Teknik A.Ş yönetimi attığı zaman mangalda kül bırakmıyor. Yurt dışına açılacağız diyenler de kendileri. Dolarla para kazanıp, Değil TL’nin Dolar karşısında değer kaybetmesi, TL’nin TL’ye karşı bile her geçen gün değer kaybettiği bir ülkede sendika yönetimin istediği komik rakamları uyuşmazlığa götürmek de neyin nesi… Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır. Gelecekteki üç sene içinde bu enflasyonist baskı devam ederse çalışanlar ne yapacak düşüneniniz var mı?   
Bu nedenle iş, sendikadan çok çalışanlara düşüyor. Bir şey kazanmak için bir şeyler risk edilebilir.
Risk almadan kazanmak mümkün değildir. Siz riski alıyorsanız zaten sendika yönetiminin kaçarı yok. Ancak risk alıp kaybetmek de var. Bu nedenle kimseye grev yapın veya yapmayın demek bizim işimiz değil.
Bizim işimiz, toplu iş sözleşmesi aşamalarında işveren ve sendikanın tavrını inceleyip, kimin ne yaptığını sizlere hatırlatmak olacaktır.
Çalışanlar olarak, her zaman olduğu gibi bizi takip etmeye devam edin. Hayatında sendikalı olarak hiç çalışmamış, havacılıkla ilgisi alakası olmayan, okuduğunu anlamayıp, toplu sözleşme bitmiş gibi ifadelerle haber yapıp, çalışanları şaşırtan bazı magazin haber sitelerinin verdiği bilgilere her zaman temkinli yaklaşın.
Onlar kötü niyetli değil, bilgisiz oldukları için yanlış yapmaktalar.
 
 
   

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

64 Yorum

 1. 6 sene önce

  Iyi guzel yazmissinizda abi ozamanla bu zaman birmi idda ediyorum 2000 kisiyle greve eyleme herhangi bir fiziksel yaptirima gidelim.2000 kisinin tamami kapinin onunde bulur kendini sendika da bir halt yiyemez isveren sendika delege sindirilmis isciler hepsi ayni adamlar zaten

  Cevapla
 2. 6 sene önce

  Yukarıda grev oylamasını çalışan işçilerin 1/5 olarak yazıya alınmıştır.
  Fakat Kanunda Aşağıdaki gibidir.
  6356 sayılı STİSK. MADDE 61 -” Grev kararının iş yerinde ilan edildiği tarihte o iş yerin de çalışan işçilerin en az dörtte birinin (1/4) ilan tarihinden itibaren altı (6) iş günü içinde iş yerinin bağlı bulunduğu görevli makama yazılı başvurusu üzerine, görevli makamca talebin yapılmasından başlayarak altı (6) iş günü içinde grev oylaması yapılır.”
  yanlışım var ise lütfen beni bilgilendirin.

  Cevapla
 3. Abiler ne zaman birlik olcaz ? Yıllardır ezdirmişsiniz kendinizi .Ne zaman dur diceksiniz. Biz mi diyelim ? yetkisi olmayan gençler mi desin ? Bizi mi bekliyonuz sevgili abiler? Yetkiniz var 3.emeklliliğinizi yaşıyosunuz.Bana ne diyip kenara çekiliyosunuz .2 tane evini almışsın 35 yaşındasın yetkin var maaşın 8inde yatıyo diye sesini çıkarmıyosun.Bu mu birlik olmak ? Biz sesimizi çıkarınca kenardan bakıyosunuz ? destek olmuyosunuz .Sonra asi oluyoruz.

  Cevapla
  • 6 sene önce

   boşver abileri abilere sorunca şöyle yapın böyle edin diyorlar bizim sorunumuzmuş ne sorunmuş arkadaş. Korkudan asgari ücretle bile çalışmayı kabul edecek teknisyenler var burda ve sen bunlardan medet umuyorsun bende senin gibiydim ama herşey zamanla görülüyor ondan sonra zaten kendi hedefini değiştiriyorsun.

   Cevapla
 4. 6 sene önce

  Teknik şunu iyi bilsin. Thy de temininde güçlük çekilen 2 personel var. Biri kaptan (FO değil) biri teknisyen. Avantajı kaybetmesinler

  Cevapla
 5. 6 sene önce

  merhabalar sefa bey. bu sendikayı teknik çalışanları seçmedi ki. özel ayarlanmış delegeler seçti. he diyeceksiniz ki delegeyi çalışanlar seçti. çalışanlar atl. delege arkadaşını destekledi. ama onlar da özel seçilmiş sendika delegeleri olduğunu bilmiyordu. bu sendikayı kanıksamanız da ayrıca şaşırttı.

  Cevapla
  • Yönetici 6 sene önce

   Benim bilemeyeceğim bir konu bu. Siz bana bu gelişmeyi anlatsaydınız ben de neden siz delege listesi çıkartamadığınız diye laf atmazdım. Sefa İnan

   Cevapla
   • 6 sene önce

    Sefa abi Teknik A.Ş şu an karışmış durumda bugün Twitter’da ülke gündeminde 3. Oldu. Akşam saatlerine kadar kaldı sizce devlet büyüklerimiz yada Ao Yk başkanı ilker bey görmüş ve bu çığlığa cevap verirlermi

    Cevapla
 6. 6 sene önce

  Yüzde 12 ye anlasacaklarmiş. Yazık cidden emegimize yazık. Dolar 6 ayda yüzde 30 arttı. Herşeyin fiyatı bu oranda arttı. Bize yüzde 12

  Cevapla
 7. 6 sene önce

  Arkadaslar kimse kimseyi kandirmasin.Ne yavuzu ne receb i dinlerler.Reis ankarada celik is baskanini cagirir imzala der olur biter.teknisyen zaten cok aliyor.durmak yok yola devam.celik is satilmis bir sendikadir.sagcidan da sendikaci olmaz.

  Cevapla
 8. 6 sene önce

  Gizliliği garanti edilmiş memnuniyet anketini bile “bana yaptırımda bulunurlar” diye doldurmayan/doldururken objektif olmayanlarla greve gitmekten mi bahsediyorsunuz? Bu şirkette çoğu kişi bana dokunmayan yılan bin yaşasın’cılık oynuyor. Birliktelikten bahsetmeyin.

  Cevapla
 9. 6 sene önce

  İşe son iki üç yılda giren çocuklar resmen geçinemiyorlar bu çocuklar ne yapacak nasıl lisans alacak borc ödeyecek evlenecek veya ev gecindirecek çok ciddi iyileşmeler gerekiyor taban çok zayıf geliyor adamların aklı başka yerde geçim derdinde böyle teknisyen olmaz. Teknik yönetime sesleniyorum biz eskileri bosverin geleceğin teknisyenleri için elinizi taşın altına koyun. Saygilar C.C

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Bir çoğu teknisyen ile aynı yetki mühürüne sahip yaptıkları işlere kendi mühürlerini basıyorlar. Hat tipi çalışan Teknik Destek Personeli vardiya primleri ile beraber 3000 i zor görüyor. Vergi dilimine girdiğinde bu oldukça düşüyor. İstanbulda 1000 liranın altında doğru düzgün ev neredeyse yok. Aidatı, elektriği, suyu, ısınması, interneti dahil ederseniz bu 1500 e kadar çıkar. Ailesi ile yaşayanlar bu konuda yalnız yaşayanlara göre daha avantajlı olsalarda herkes işten çok gelecek kaygısı ile kafaları başka yerde çalışıyor. Çok doğru bir tespitte bulunmuşsunuz. Bu şekilde yapılan işler ne kadar sağlıklı olabilir? Sonuçta uçak işi çok hassas iş ne olursa olsun ister atölye bazında ister hangar tarafında. Büyüklerimizin, yöneticilerimizin desteği önemli bu konuda.

   Cevapla
 10. 6 sene önce

  Ben grevin gerçekleşeceğine ve hakkımızı alacagimiza inanıyorum ya sabır diye bekleyen çok insan var şirket tekniğin önemini çok iyi biliyor bu riski almayacaktır.

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Kardeşim şirket teknik in kıymetini biliyor diyorsun hani nerede biz niye göremiyoruz yaklaşık 2.5 yıldan buyana yeni aldıkları elemanları teknik destek personeli diye bir kadro çıkarttılar elemanları öyle alıyorlar.
   Teknisyen maaşının yarı fiyatına çalıştırıyorlar sen geçmiş ordan şirket tekniğin kıymetini biliyor diyorsun açıkçası teknik’e üvey evlat muamelesi yapılıyor.

   Cevapla
 11. 6 sene önce

  düzgün bir sonuç çıkmazsa istifa etmeyi veya en kötüsü yetkimi kullanmamayı düşünüyorum yardımcı teknisyen olarak çalışacam nerden baksan 5000 alırım. çalışanı germek teknik geleneği herhalde.

  Cevapla
  • 6 sene önce

   böyle sallar durursunuz, olay olduktan sonra ortada yoksunuz hiçbiriniz.

   Cevapla
 12. 6 sene önce

  Teknisyenlerin bu sendikadan beklentisi olduğuna halen şaşırıyorum. Yahu bu adamlar zaten bu yüzden seçtirilmedi mi?? Tekniğe sendika olurken size mi sordular?? Yönetimle yargıyla halletmediler mi bu işi?? Gelme şekilleri bu kadar belliyken siz bu sendikadan ne bekliyosunuz??
  Sonunda dandik bi tis imzalayıp “aha biz yapmadık arabulucu yaptı vallaha “ diyip birdahada ortalıkta gözükmeyecekler. Bosuna tartısmanın beklentının luzumu yok.

  Cevapla
 13. Derneğimiz Uted e sahip çıkalım beyler, duyduğumuza göre yönetim sözleşme masasında bütün ek zamlar uted bastırması sonucu alınmış diye itiraf etmiş.

  Cevapla
 14. 6 sene önce

  Sefa Bey Ne Zaman Taşeronların sorunlarını tekbir makalede yazmayı düşünüyorsunuz ? bu şirketlerde kadrolu çalısanlar kadar taşeron çalısanda var.Bu çalışanlar insan değil mi ?

  Cevapla
 15. Ise son donemlerde başlamış yuzlerce teknisyenden biri olarak gördüğüm ,tahmin ettigim o ki yeni neslide beraberinde sindirildigi bir hareket yapılıyor. Habom doneminde adamlarin agzi ne kadar yandiysa , sendika deyince 305 kisi kovdular diyor. Daha dun farkli bir sirkette ise baslayan arkadas her ay net olarak 1200 lira fazla ucrete anlaşıyor. Dunyaya kafa tuttugumuz , ulkemizin en büyüğü , alin akimiz THY demek ki personeline ozel bir sirket kadar kıymet vermiyor. Kendilerini pazarda göstermeye calisanlarin, nasil bir pazarda oldukları da gayet net olarak görülüyor.

  Cevapla
  • Siz thy değilsiniz thy tekniksiniz. Bunu anlamadığınız sürece çok isyan edersiniz!

   Cevapla
   • 6 sene önce

    Şirketin ismin değiştirecekler o zaman genç ;) Çıkıp açıklama yapacaklar AO ile herhangi bir bağımız yoktur diye. Hatta sonra Arçelik sistemine geçirsinler. Nasılsa uçak parçaları ile çalışmıyoruz biz. Buzdolabı yapıyoruz burada teknisyen ya hani hepsi aynı zaten dimi? :)

    Cevapla
    • 6 sene önce

     doldurdular zaten arçelikten elemanları, teknik destek adı altında ucuz + uçağı daha önce sadece havada gören, 25 saatte karsa otobüsle giden işçileri

     Cevapla
     • 6 sene önce

      CNC/Torna, Kaynak, Kumlama, Boya, Kaplama/Kimya vs. vs. öğreneceksiniz base/hat bakımdan atölyelere siz geçeceksiniz o zaman o adamların yaptıkları işleri siz yapacaksınız. Ha pardon onlar uçak parçası değildi dimi? Dışarı fason traktör parçası yapıyorlardı zaten :) 2-3 tane teknik destek görüpte tümünü zan altında bırakma bir çoğu kendi alanındaki bilgisiyle tecrübesiyle yıpratır seni. Şirket sizden ibaret değil, böyle düşünüyorsan bu işi hiç bilmiyorsun demektir.

      Cevapla
 16. 6 sene önce

  har bakım temsilcisi arif dik durun gitmeyin demiştin iga eğitimlerine .
  sen başka türlü durdun galiba gittiğine göre :)
  ali koç başkan fener şampiyon ooooooooooo :)

  Cevapla
 17. 6 sene önce

  Kelin ilacı olsa derler ama bizim ki hem kel hem fodul

  Cevapla
 18. 6 sene önce

  Ah lato ah kebap nerde sen orda oldum olası öylesin

  Cevapla
 19. 6 sene önce

  Arap arif abi sevdiğimiz bi abimizdi. Janti adamdı. Adabı giyinmesini çok iyi bilirdi, mesela biz bilmeyiz. Çok gülerdi biz gülmeyiz. Bu kapıdaki arkadaş köye para dediğinde sırtını dönerdi. Biz dönmeyiz. Çömez abi beni uçaktan al dediğinde dalga geçerdi. Biz geçmeyiz.arap arif sevdiğimiz bi abimizde ama parayıda bi tuhaf dağıtırdı. Ne varsa döner dolaşır yine onda kalırdı. Bizim kalmaz. Bizde para masaya konur.

  Cevapla
 20. Arif abimiz sözleşmeden sonra vardiya şefi olacam diye geziniyormus ortalıkta

  Cevapla
 21. 6 sene önce

  İst 2 de sendikacılığı tek yapan recep hocadır gerisi ya karın doyursun yada şef olsun başteknisyen olsun diye oralardadır

  Cevapla
 22. Arif abiyi 10 yıldır tanırım anladığı tek konu fenerbahçe ve bağırmak

  Cevapla
 23. 6 sene önce

  Arif varya o arif bu adam yıllardır hep goy goy artistlik en çok sesi kendinin çıkar ama iş ciddiye kendi menfaatine gelince abisini bile satar

  Cevapla
 24. 6 sene önce

  Recep hoca adamdır adam

  Cevapla
 25. 6 sene önce

  Biz burda yavuz mavuz bilmeyiz varsa yoksa recep hocamız var allah razı olsun en azından adamın kafasında şeytan yok aklında kalbinde ne varsa direk soyler arkadan iş yapmaz

  Cevapla
 26. 6 sene önce

  Ucus gorevlerimizde liyakat istiyoruz dedik taslaga koydular yeni yönetmelik yayınlanacak dendi ama kulagımıza gelen bu kel temsilcisi ucucuların sıkıntısı yok diyormus tabi kendisi sendikacı olarak hep kaymak ucuslara gonderildiği için gormuyor olan bize oluyor

  Cevapla
 27. 6 sene önce

  Sabiha gökçen lokasyonu çalışanları olarak temsilci arkadaşlardan isteğimiz sözleşmeye sahip çıkmaları onlar çıksın biz zaten yanlarındayıx

  Cevapla
 28. 6 sene önce

  Bakıyorum herkes yavuz bulmus paso ona yagdırmıs ben yavuz mavuz bilmem biz biliriz bir pazar sozlesme imzalandıgını suan yavuzun ne hata talta olayı bizi ilgilendirir nede başka sahsi görüşüm bu süreci çok iyi yönettikleri şeffaflık var herseyden haberimiz var maille mail olmazsa temsilcileri ile yemekhane sorunu olur müdahle ederler düzeltmeye calısırlar adamlar sendikacılıktan cok burda ebeveynlik yapmakta valla biz saw dar gövde olarak sonuna dek en azından bu insanların emekleri için yanlarındayız

  Cevapla
 29. 6 sene önce

  Hat bakım da bizi off günde igaya eğitimi yazılır gelir kendisi dik durun aslanım gitmeyin der agzını eğe eğe artist artist sonra duyarız kendisi gitmiş bu adamlarlamı arkasında duracagız adam bizi savundugunu görmedikki fenerbahce dısında birşey duymadık adamın agzından diğer zamanlarda

  Cevapla
 30. 6 sene önce

  Burda ist 2 de yavuz beyin temsilcisi var eline anahtar almaz çalışmaz aksama kadar sigara alanında 2 3 tane yancısıyla goy goy yaparlar soru sordugumuzda hemen bizle dalga gecer dik durun derler bişeler için ama kendileri şirkette yönetici gördülermi el pençe divan dururlar

  Cevapla
 31. 6 sene önce

  İş veren çok haklı. Façan yiyorsa git greve. Gidemezsin. Sendika seçim sürecinde biz çalışanların “cesaretini” gördü bu işveren. Tabi ki rest çekecek. Bu cesur, korkusuz topluluğa müstehak.

  Cevapla
 32. 6 sene önce

  Yapılan görüşme yapıyormuş gibi gösterip arabulucu ile işverenin şartlarını kabul etmek. Çelik iş olacağına hiç sendika olmasın daha iyi. En azından çalışanlar birlik olmayı mecburen öğrenir.

  Cevapla
 33. 6 sene önce

  Taslağına koyduğu hiç bir talebi alamamış, hiç bir vaadini gerçekleştirememiş, kasten angarya maddelerle ücret konusunu geçiştirip, işveren kuklası olmuş yavuz efendinin ANLAŞMALI UYUŞMAZLIĞINA mı kanıp greve gidicek bu millet. Açıkçası Sefa bey kendi kendini seçtirerek göreve gelmiş bu Çelik iş iyimserliğinizde kaleminizin objektifliğine gölge düşürüyor. İnsanların işini kaybetme tehdidi ile sendikal örgütlenmeden nasıl küstürülüp uzaklaştırıldığını en iyi bilenlerdensiniz. Meydan teknisyeni lisans aldırma vaadiyle 100 binlerce Euro dolandırmış ve mahkemelik olmuş bir hak hırsızına Bırakıldı ve bu adamla grev yapıp hak kazanılması mı bekleniyor. Bu Çok komiiiik değilmiii?? Acaba arkasında güçlü bir işveren desteği olmasa bunlara nefes aldırır mıydı gerçek emektarlar. Kimse sendikayı yada bundan sonraki aşamaları anlatarak bizi yönlendirmesin. Önce dürüst ve güvenilir bir başkana ve gerçek bir sendikaya ihtiyacı var bu insanların.

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Adeta duygularımı yansıtmışsiniz. Teşekkürler

   Cevapla
  • Yönetici 6 sene önce

   Sevgili Kardeşim; Çelik İş sendikası şube başkanının ilk günlerde seçimle değil atama ile geldiğini ve ona tepki koyduğumu yazdım. Sonra seçim aşaması geldi ve seçim öncesi,Teknik A.Ş den bu atanarak gelen arkadaşımız.tekniğin içinden delege listesi yayınladı. Yavuz beyi sevmeyenler ve onun seçimde kaybetmesini isteyen kişiler karşısına delege listesi bile çıkaramadı. Kısaca yazdığım gibi teknik örgütlenemedi. Yavuz beye karşı tek liste çıkartılamadı. Yavuz beyin karşısına Delege listesi çıkartamayan koskoca Teknik çalışanları,Yavuz beyin yazdığı ve seçtirdiği delegelerle seçimi kazandı. Kısaca seçim de teknik a.ş delegeleri oy kullandı yani sizler…Atanmış başkanı el birliği ile seçimle gelen başkan şekline sizler soktunuz. Şimdi de o doğal olarak teknik A.Ş çalışanlarını temsilen toplu sözleşmeye giriyor. Şimdi diyorsunuz ki, işveren kuklası olmuş başkana güvenip arkasından gidemeyiz. Buraya kadar anlaşıldı sanırım. Şimdi ben diyorum ki, Yavuz bey güvenilir değildi de,Teknik Aş çalışanları delege seçimi ve genel kurulunda ne yaptı. Liste bile çıkartamayıp,kaderine razı olmadı mı? Yavuz beye karşı aday olan arkadaşa destek yaptığım halde karşı aday arkadaşa destek verilmedi. (Çünkü delegelerin hepsi Yavuz beyin delegesi idi ve sizin aranızdan sizler tarafından seçilmişti) Şu anda ister isteyin ister istemeyin yasal olarak sizi temsil eder pozisyona geldi. Hemde siz Teknik A.Ş çalışanlarının oyları ile… Dürüst bir başkan ve güvenilir sendika istiyorsunuz. Benim tavsiye ettiğim de o. Peki,o dürüst ve güvenilir başkan nasıl göreve getirilecek? Sizlerin oyları ile tabii ki. Peki,siz delege seçimi öncesi liste çıkartamayınca ne oluyor? Yavuz bey kazanıyor. Siz karşı çıksanız ve delege listesi çıkartabilseydiniz. Kim kazanır dı? Tabii ki sizler. Yavuz beyi iktidara götüren teknik A.Ş delegeleri iken ben ne yapabilirim? Sonuçta top sizde. Siz istemeden grev olmaz. Zamanında elinize gelen fırsatı kaçırdınız. şimdi sizi sizin oylarınızla temsil eden sendika sizin adınıza karar verecek. Sefa İnan

   Cevapla
   • 6 sene önce

    abi ne güzel yamzmışsın :)idolümsün

    Cevapla
   • 6 sene önce

    Yavuz beyin yazdirdigi delegeler le kazandi yani hakli bir kazanis degil.HAKTAN MAHRUM kisiler kimsenin hakkini savunamazlar sefa bey

    Cevapla
    • Yönetici 6 sene önce

     Sevgili kardeşim; Yavuz bey daha teknikte işe girmemişken ben toplu iş sözleşme taslağı yapıyordum. O zaman ki mevcut Hava-İş sendikasının bizim için istediklerini inceliyor ve bir çok maddeye karşı çıkıyorduk. Hava-İş sendikasının (çelik iş yokken onlar vardı) her genel kurul öncesi hazırladığı delege listesine karşı mutlaka biz çalışanlar olarak farklı bir delege listesi yapar seçime girerdik. Benim anlatmak istediğim yine havada kaldı. Ben diyorum ki; Yavuz havadan gelmedi. Atandı ama sonra seçime girip kazandı. Seçime girmeden önce de siz çalışanların arasından delege listesi çıkardı. Siz muhalefet olarak o zaman neredeydiniz? Örgütlenip bir delege listesi bile çıkaramamışken kendinizde hata aramıyor musunuz. Biz neden örgütlenip kendi arzu ettiğimiz sendika yönetimini göreve getirmeliyiz demiyor musunuz. Neredeydiniz o zaman,Aranızdan bir kişi muhalefet etti ve başkanlığa adaylığını koydu. Onunda arkasında delege listesi olmadı (çünkü delegeleri diğer yavuz beyin ekibi cıkartmıştı) Birlik ve beraberliği sağlayamadığınız takdirde,maalesef iyi günler sizi beklemiyor bunu bilesiniz. Unutmayın seçimlerde delege listesi seçim öncesi yapılır ve genel kurula delegeler girer. Siz o listeyi bile hazırlayamadınız ki istediğiniz sendikayı göreve getirebilesiniz. Sefa İnan

     Cevapla
 34. 6 sene önce

  Sendikanin sube secimlerinde herkez basbas bagiriyordu bir aday cikti dere gecilirken at degistirilmez diye NE OLDU BU SECILMIS AT arkadaslara ve yanindakilere insanlarin yuzune bakamayacaksiniz

  Cevapla
 35. 6 sene önce

  Enflasyon oranına ve vaad edilen zama bakılırsa thy yönetimi yine teknik aş çalışanlarına haksızlık yapıyor. Uçuş personeli zam aldı çünkü hak ettiler çünkü akıllı adamlar. Aynı şekilde teknik de dirense zam alır ama… Teknik aş de kaliteli yöneticiler yok. Lise mezunu insanlar var. Dışarda para kazanamayacakları aşikar. Bu sebeple her söyleneni sineye çekip yerlerinde oturuyorlar.
  Sendika temsilcileri tam fiyasko. Ar damarları çatlamış. İnsan arkadaşlarının yüzüne bakmaya utanır. Umarım teknik çalışanları da adil bir zam alır.

  Cevapla
 36. Geçen gün yavuz beyler geldiler ist2’ye bilgilendirme amaçlı. konuşmanın özeti ve kendisi şudur.çünkü özet kadar kısaydı.arkadaşlar biz elimizden geleni yaptık.işveren komik rakamlar teklif etti.arabulucu işi olmazsa greve gidicez..
  Sefa bey, görüşmeler iki ay sürdü.bizi temsil eden insanlarda farketmişlerdir ama malesef hiç birşey yapmadılar bu konuda.8.toplantıya kadar para konuşulmadı. 8 yani son.hep eften püften maddeler konuşuldu.bunu kendileri söylüyorlar.
  adam tutmuş greve gideriz diyor.ben seninle niye greve geleyim ? yaptıgı toplantıda hiçbir soru almadan çıkıp giden.utanmadan alkışlıyalım kendimizi diyen şahsın peşine niye takılayım ben
  çelikiş diye bir sendikamız var.zaten başlı başına hata.bi de bunların arkasına mı takılayım ?

  Cevapla
 37. 6 sene önce

  Sefa bey bu sendika guvenimizi kazanamadı ki daha grev oylaması yapılsın. Ben sonucu şimdiden tahmin edebiliyorum. Daha önce yangından mal kaçırır gibi imzalayanlar ne olduysa bu sefer 2 oturumda kabul edilecek maddeleri 2 aya yaydılar. Son oturumda maaş zammı konuşulur mu. Bu işin arkasından gidecek haklarımızı çok merak ediyorum. Beklemedeyiz. Göreceğiz

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Okuduğunuzu iyi anlayın sayın teknik grev oylamasını çalışan isteyecek bu durum da.

   Cevapla