EMEĞİNİZİ UCUZA SATMAYIN

EMEĞİNİZİ UCUZA SATMAYIN

Emeğinizi ucuza satmayın! Son Karar Çalışanların-Grev Kapıda mı?

Sevgili Teknik A.Ş Çalışanları

Toplu iş sözleşmesi aşamasında son dönemece geldiğiniz bu günlerde sizin çalışma koşullarınızı ve beklentilerinizi en az sizler kadar biliyorum. Çünkü çalışma hayatımın tümünü (30 sene 6 ay) hangarın içinde geçirmiş biri olduğumu biliyorsunuz.

Yapılan iş hep aynı. Uçakların bakımı, arızaların giderilmesi ve uçuşa elverişliğini sağlamak.  Bu görevi yaparken kullandığınız alet ve edevatlar bizim zamanımız göre çok modern ve kullanışlı. Uçaklar yeni, tahsil seviyeniz ve İngilizce bilme oranınız yüksek. Ancak çok önemli eksikleriniz var; arkadaşlık, birlikte hareket edememek, toplu değil bireysel çözüm arayışlarına girmeniz, yaptığınız çok önemli görevi dışarıya aktaramamak vb…

Bu eksikliklerinizin içindeki en önemli olanı, ne kadar önemli görev yaptığınızı THY’nin üst yönetiminin yanı sıra, THY’nin diğer branşlarında çalışanlarına ve kitlelere anlatamamanız.

Toplu İş sözleşmeleri, çalışma hayatımızın vazgeçilmezleri. Gelecek üç senenizdeki sosyal haklar ve tabii ki ücretler bu süreçte belirlenecek.

Sizlerin seçip işverenin karsısına yolladığınız sendika yönetimi, işverenle sizler adına pazarlığa oturuyor. Bu süreçte her ne kadar sendika işverenle pazarlık aşamasında olsa da sizler bu aşamaları dikkatlice takip edip, olmazsa olmazlarınızı sendika yönetimi ile toplantılar yaparak anlatmalısınız. ( Bireysel değil, birlikteSendika yönetimleri, üyelerinin toplu baskısını üstünde hissettiğinde, daha duyarlı olmak zorunda kalacaktır. Çünkü sendika yönetimin patronu sizlersiniz.

Siz adam sendeci davranırsanız, sendika da toplumun sessizliğini ve isteklerinde ısrarcı olmadığını gördüğünde basar imzayı sözleşmeyi bitirir. Size de “ah-u vah” demek kalır.

Bizim zamanımızda bireysel çözüm arayışları pek olmazdı. Bu nedenle toplum birlikte hareket eder ve sendika yönetimini terletirdi. Hatta bununla da yetinmez derneğini de savaşın içine sokardı. Sendika, kendisi gibi seçilmiş dernek yönetiminin baskısını ve çalışanların istekleri ile derneğin isteklerinin birbiri ile çelişmediğini gördüğünde kolay kolay imzaya yanaşamazdı. Bu nedenle son söz her zaman çalışanların olurdu.    

30 Mayıs 2018 de başlayan Teknik A.Ş ve Çelik İş sendikası arasında ki toplu iş sözleşme görüşmelerinde,  25.07.2018 tarihinde uyuşmazlık zaptı imzalandı.

Şimdi ne olacak?

Sendika 6 iş günü içinde uyuşmazlık zaptını İŞKUR’a verecek. İŞKUR hem işveren temsilcilerini hem de sendika yöneticilerini çağıracak ve ellerindeki listeden tarafsız arabulucu seçmelerini isteyecek. Her iki taraf tarafsız arabulucu kimin olacağına birlikte karar verecekler.

Arabulucu, taraflardan karşılıklı anlaşamadıkları maddeleri istedikten sonra tarafları toplantıya çağıracak.

Tarafsız arabulucunun 15 gün vakti var. Bu süreç içinde, taraflar arasında anlaşmazlığın giderilebileceği tarafsız arabulucu tarafından hissedilirse bu 15 günlük süreci 6 gün daha uzatabiliyor. 15+6 günden sonra taraflar hala anlaşamadıysa tarafsız arabulucu, bakanlığa benden bu kadar diyor ve görevini bitirmiş oluyor.

Bu aşamadan sonra bakanlık taraflara bildirimde bulunarak “60 gün içinde grev ve lokavt kararı alınabilir” diyor. Tabii ki çalışanın grev kararına karşı işveren de lokavt ilan edeceğini açıklayabilir

Sendika bu tebligatı aldıktan sonra 60 gün içinde greve çıkmak durumunda. Sendikanın, greve çıkacağı günü 6 gün önceden işverene bildirme zorunluluğu var. Sendika bu 60 günlük süreç içinde grev kararı almaz ise greve çıkma hakkını kaybediyor.

Bu süreçte çalışan ne yapıyor?

Sendikanın grev kararını aldığı an (grev kararını işyerlerine asmadan önce) Teknik A.Ş çalışanlarının en az  (üye olsun veya olmasın) 1/5 inin imzası ile grev oylaması isteme hakkı var. Bu oylamaya genel müdür dâhil tüm yöneticiler ve kapsam dışı memurlar katılabiliyor.

Bu oylama isteğini çalışanlar en az 1/5 imza ile İŞKUR’a bildirmek zorundalar.

Grev oylama istekleri, her ne kadar çalışanın kendi arasında örgütlenerek kurduğu organizasyonlar sonucunda yeterli imza çalışanlar tarafından toparlanması gerekiyorsa da, işveren grev oylamasında en az 1/5 HAYIR oyu çıkabilmesi için imza toparlanabilmesi için, üstüne vazife olmamasına rağmen devreye girip, çalışanları örgütler ve grev oylamasında HAYIR çıkmasını sağlamaya çalışır.

İşverenin isteği ile grev oylamasında HAYIR oyu kullanıldığında, çalışanlar kendi sendikasının grev yapmasını önlemiş olur. ( Çalışanların kendi ayağına balta vurması)  

Oylama sonucunda greve evet çıkarsa bu sefer, bakanlık grevi durdurabilir de durdurmayabilir de. (İşte burası antidemokratik bir uygulama)

Görüleceği üzere iki başı… Değnek.

Şimdide gelelim, bazı önemli noktalara. Bir kere unutulmamalıdır ki grevi sendika yapmaz çalışan yapar.

Sendika sadece yasal aracıdır. Sendika, çalışan istemezse, grev kararı almaz.  Çalışan ne derse o olur. Bu nedenle “vallahi grevi sendika istedi biz ne yapabilirdik” savunması yapılamaz. Grev aslında sendika yönetiminin de işine gelen bir uygulama değildir. İşçi isterse, grev kararı almak zorundadır.

Çünkü çalışana rağmen sendika grev kararı almaz… İşine gelmez.

Bir şekilde, sendika grev kararı aldı ve greve çıkıldı diyelim. İşte o andan itibaren mutlaka ve mutlaka sonuna kadar risk ne kadar büyük olursa olsun sendika desteklenmelidir.   

Değerli Teknik A.Ş çalışanları;

Bu sendikayı Teknik A.Ş çalışanları seçti. Sendika başkanının atanmış olarak görev yaptığı süre içinde bir an önce seçimli genel kurul yapması gerektiğini yazan sadece Airlinehaber idi.

Atama süresi bitip iş seçime geldiğinde ise, Teknik A.Ş den adaylığını açıklayan grup ve başkan adayına destek olan ve muhalefetin duyurularını aynen yayınlayan da yine Airlinehaber ekibi idi.

Çünkü demokratik yapımız gereği, göreve atamayla değil seçimle gelinmesini gerektiğini yazar ve söyleriz.

Bu nedenle atama ile göreve gelenlere karşı seçime giren her yönetime destek sağlarız.  Çelik İş havacılık şube genel kurulunda da öyle oldu. Muhalif grubun her bildirisini üyelere yayınlamamıza rağmen, iktidardaki mevcut sendika yönetimi seçimi kazandı.

Bu nedenle şu anki Çelik İş havacılık grubu başkanı sizin oylarınızla görevini sürdürmektedir.

Grev zamanında neler oluyor?

Grev başladığında, maaş ve birçok haklar donduruluyor.

Ancak bu demek değildir ki, grev yapılmamalı… Bizim zamanımızda da grevler yapıldı ve maaş ödenmemesine rağmen grev desteklendi ve sürdürüldü. Bazen kazanıldı, bazen kaybedildi. Şu anki yasalar ile ideal bir sendikacılık çok zor görünüyor.

Hava-İş örneğini yakından izlediniz. THY’nin Toplu iş sözleşmesinin nasıl bitirildiğine şahit oldunuz. İşveren yine aynı ama sendikalar farklı. Grev kimsenin işine gelmeyen bir uygulama ama mecbur kalınınca da kaçınılmaz oluyor. 

Sendikanın toplu iş sözleşme taslağını yayınladıktan sonra istenilen haklara bile yetersiz deyip laf atan biri olarak, işveren ile sendikanın uyuşmazlık imzalamasına hayret ettim.

Teknik A.Ş yönetimi attığı zaman mangalda kül bırakmıyor. Yurt dışına açılacağız diyenler de kendileri. Dolarla para kazanıp, Değil TL’nin Dolar karşısında değer kaybetmesi, TL’nin TL’ye karşı bile her geçen gün değer kaybettiği bir ülkede sendika yönetimin istediği komik rakamları uyuşmazlığa götürmek de neyin nesi… Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır. Gelecekteki üç sene içinde bu enflasyonist baskı devam ederse çalışanlar ne yapacak düşüneniniz var mı?   

Bu nedenle iş, sendikadan çok çalışanlara düşüyor. Bir şey kazanmak için bir şeyler risk edilebilir.

Risk almadan kazanmak mümkün değildir. Siz riski alıyorsanız zaten sendika yönetiminin kaçarı yok. Ancak risk alıp kaybetmek de var. Bu nedenle kimseye grev yapın veya yapmayın demek bizim işimiz değil.

Bizim işimiz, toplu iş sözleşmesi aşamalarında işveren ve sendikanın tavrını inceleyip, kimin ne yaptığını sizlere hatırlatmak olacaktır.

Çalışanlar olarak, her zaman olduğu gibi bizi takip etmeye devam edin. Hayatında sendikalı olarak hiç çalışmamış, havacılıkla ilgisi alakası olmayan, okuduğunu anlamayıp, toplu sözleşme bitmiş gibi ifadelerle haber yapıp, çalışanları şaşırtan bazı magazin haber sitelerinin verdiği bilgilere her zaman temkinli yaklaşın.

Onlar kötü niyetli değil, bilgisiz oldukları için yanlış yapmaktalar.

 

 

   

Geri

64
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Teknisyen

Yapılan görüşme yapıyormuş gibi gösterip arabulucu ile işverenin şartlarını kabul etmek. Çelik iş olacağına hiç sendika olmasın daha iyi. En azından çalışanlar birlik olmayı mecburen öğrenir.

ALKIŞLIYORUZ, BİZDE YEDİK

Taslağına koyduğu hiç bir talebi alamamış, hiç bir vaadini gerçekleştirememiş, kasten angarya maddelerle ücret konusunu geçiştirip, işveren kuklası olmuş yavuz efendinin ANLAŞMALI UYUŞMAZLIĞINA mı kanıp greve gidicek bu millet. Açıkçası Sefa bey kendi kendini seçtirerek göreve gelmiş bu Çelik iş iyimserliğinizde kaleminizin objektifliğine gölge düşürüyor. İnsanların işini kaybetme tehdidi ile sendikal örgütlenmeden nasıl küstürülüp uzaklaştırıldığını en iyi bilenlerdensiniz. Meydan teknisyeni lisans aldırma vaadiyle 100 binlerce Euro dolandırmış ve mahkemelik olmuş bir hak hırsızına Bırakıldı ve bu adamla grev yapıp hak kazanılması mı bekleniyor. Bu Çok komiiiik değilmiii?? Acaba arkasında güçlü bir işveren desteği olmasa bunlara nefes aldırır mıydı gerçek emektarlar.… Devamını oku »

Teknik

Adeta duygularımı yansıtmışsiniz. Teşekkürler

Sevgili Kardeşim; Çelik İş sendikası şube başkanının ilk günlerde seçimle değil atama ile geldiğini ve ona tepki koyduğumu yazdım. Sonra seçim aşaması geldi ve seçim öncesi,Teknik A.Ş den bu atanarak gelen arkadaşımız.tekniğin içinden delege listesi yayınladı. Yavuz beyi sevmeyenler ve onun seçimde kaybetmesini isteyen kişiler karşısına delege listesi bile çıkaramadı. Kısaca yazdığım gibi teknik örgütlenemedi. Yavuz beye karşı tek liste çıkartılamadı. Yavuz beyin karşısına Delege listesi çıkartamayan koskoca Teknik çalışanları,Yavuz beyin yazdığı ve seçtirdiği delegelerle seçimi kazandı. Kısaca seçim de teknik a.ş delegeleri oy kullandı yani sizler…Atanmış başkanı el birliği ile seçimle gelen başkan şekline sizler soktunuz. Şimdi de o… Devamını oku »

halit

abi ne güzel yamzmışsın :)idolümsün

Teknik

Yavuz beyin yazdirdigi delegeler le kazandi yani hakli bir kazanis degil.HAKTAN MAHRUM kisiler kimsenin hakkini savunamazlar sefa bey

Sevgili kardeşim; Yavuz bey daha teknikte işe girmemişken ben toplu iş sözleşme taslağı yapıyordum. O zaman ki mevcut Hava-İş sendikasının bizim için istediklerini inceliyor ve bir çok maddeye karşı çıkıyorduk. Hava-İş sendikasının (çelik iş yokken onlar vardı) her genel kurul öncesi hazırladığı delege listesine karşı mutlaka biz çalışanlar olarak farklı bir delege listesi yapar seçime girerdik. Benim anlatmak istediğim yine havada kaldı. Ben diyorum ki; Yavuz havadan gelmedi. Atandı ama sonra seçime girip kazandı. Seçime girmeden önce de siz çalışanların arasından delege listesi çıkardı. Siz muhalefet olarak o zaman neredeydiniz? Örgütlenip bir delege listesi bile çıkaramamışken kendinizde hata aramıyor musunuz.… Devamını oku »

Sendicka

Enflasyon oranına ve vaad edilen zama bakılırsa thy yönetimi yine teknik aş çalışanlarına haksızlık yapıyor. Uçuş personeli zam aldı çünkü hak ettiler çünkü akıllı adamlar. Aynı şekilde teknik de dirense zam alır ama… Teknik aş de kaliteli yöneticiler yok. Lise mezunu insanlar var. Dışarda para kazanamayacakları aşikar. Bu sebeple her söyleneni sineye çekip yerlerinde oturuyorlar.

Sendika temsilcileri tam fiyasko. Ar damarları çatlamış. İnsan arkadaşlarının yüzüne bakmaya utanır. Umarım teknik çalışanları da adil bir zam alır.

Yapmayın

Gizliliği garanti edilmiş memnuniyet anketini bile “bana yaptırımda bulunurlar” diye doldurmayan/doldururken objektif olmayanlarla greve gitmekten mi bahsediyorsunuz? Bu şirkette çoğu kişi bana dokunmayan yılan bin yaşasın’cılık oynuyor. Birliktelikten bahsetmeyin.

Teknik

İşe son iki üç yılda giren çocuklar resmen geçinemiyorlar bu çocuklar ne yapacak nasıl lisans alacak borc ödeyecek evlenecek veya ev gecindirecek çok ciddi iyileşmeler gerekiyor taban çok zayıf geliyor adamların aklı başka yerde geçim derdinde böyle teknisyen olmaz. Teknik yönetime sesleniyorum biz eskileri bosverin geleceğin teknisyenleri için elinizi taşın altına koyun. Saygilar C.C

T.S.S.

Bir çoğu teknisyen ile aynı yetki mühürüne sahip yaptıkları işlere kendi mühürlerini basıyorlar. Hat tipi çalışan Teknik Destek Personeli vardiya primleri ile beraber 3000 i zor görüyor. Vergi dilimine girdiğinde bu oldukça düşüyor. İstanbulda 1000 liranın altında doğru düzgün ev neredeyse yok. Aidatı, elektriği, suyu, ısınması, interneti dahil ederseniz bu 1500 e kadar çıkar. Ailesi ile yaşayanlar bu konuda yalnız yaşayanlara göre daha avantajlı olsalarda herkes işten çok gelecek kaygısı ile kafaları başka yerde çalışıyor. Çok doğru bir tespitte bulunmuşsunuz. Bu şekilde yapılan işler ne kadar sağlıklı olabilir? Sonuçta uçak işi çok hassas iş ne olursa olsun ister atölye bazında… Devamını oku »

İnsan hayret ediyoru

Teknisyenlerin bu sendikadan beklentisi olduğuna halen şaşırıyorum. Yahu bu adamlar zaten bu yüzden seçtirilmedi mi?? Tekniğe sendika olurken size mi sordular?? Yönetimle yargıyla halletmediler mi bu işi?? Gelme şekilleri bu kadar belliyken siz bu sendikadan ne bekliyosunuz??

Sonunda dandik bi tis imzalayıp “aha biz yapmadık arabulucu yaptı vallaha “ diyip birdahada ortalıkta gözükmeyecekler. Bosuna tartısmanın beklentının luzumu yok.

UTED

Derneğimiz Uted e sahip çıkalım beyler, duyduğumuza göre yönetim sözleşme masasında bütün ek zamlar uted bastırması sonucu alınmış diye itiraf etmiş.

binnaz

nerde zam

Ya ya

Hee. Ayda 100 de oraya verelim onlarda yesin sendika gibi hiçbir halta yaramadan

Nected beyy

Nected sözleşmenin kötü bitmesi için elinden geleni yapıyor sürekli

Winglet

Necdet sirket durum kotu deyince olur zam almayiz.daha oncede oldu diyen dondurmacı

1 cent

son zamanlarda cok buyuk itibar kaybina ugradi ve hala hizls cokus icerisine girecektir.darisi bu sendika icin de boyle olcak

selami

har bakım temsilcisi arif dik durun gitmeyin demiştin iga eğitimlerine .
sen başka türlü durdun galiba gittiğine göre 🙂
ali koç başkan fener şampiyon ooooooooooo 🙂

Arapp

Arap arif abi sevdiğimiz bi abimizdi. Janti adamdı. Adabı giyinmesini çok iyi bilirdi, mesela biz bilmeyiz. Çok gülerdi biz gülmeyiz. Bu kapıdaki arkadaş köye para dediğinde sırtını dönerdi. Biz dönmeyiz. Çömez abi beni uçaktan al dediğinde dalga geçerdi. Biz geçmeyiz.arap arif sevdiğimiz bi abimizde ama parayıda bi tuhaf dağıtırdı. Ne varsa döner dolaşır yine onda kalırdı. Bizim kalmaz. Bizde para masaya konur.

777

Arif abimiz sözleşmeden sonra vardiya şefi olacam diye geziniyormus ortalıkta