EASA’dan Super Puma’ya uçuş yasağı

EASA’dan Super Puma’ya uçuş yasağı
Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı, nisan sonunda Norveç’te meydana gelen kaza nedeniyle Super Puma helikopterlerine uçuş yasağı getirdi

PARİS (AA) – Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA), Airbus tarafından üretilen Super Puma modeli helikopterlerin ikinci bir karara kadar uçuşunun yasaklandığını duyurdu.

EASA’nın internet sitesinde yapılan duyuruda, Super Puma helikopterlerinin yasaklanma nedeni olarak nisan ayı sonunda Norveç’te meydana gelen ve 13 kişinin hayatına mal olan kaza gösterildi.

Duyuruda, 11 Norveç, 1 İngiltere ve 1 İtalya vatandaşının hayatını kaybettiği kaza sonrası tutulan rapora dayanılarak, “tedbir amaçlı ve yeni bilgiler ortaya çıkana kadar bu yönde bir karara varıldığı” ifade edildi.

Norveç Kaza İnceleme Kurumu (AİBN) tarafından yapılan araştırmada, helikopterde teknik sorunlara rastlandığı rapor edilmiş, özellikle motor gücünü pervaneye iletme noktasında aksaklıklar olabileceği not edilmişti.

Airbus yetkilileri ise kazaya yıpranmanın neden olduğu noktasında soru işaretleri bulunduğunu savundu. Yıpranmanın kazanın sebebi mi yoksa kaza sonrası mı meydana geldiğinin belirlenmesi gerektiğini belirten Airbus İletişim Direktörü Yves Barille, “Sorumluluğumuzu kabul ederiz.” açıklamasında bulundu.

11 ton ağırlığındaki Super Puma helikopterlerinin H225 LP modelinin dünya genelinde toplam 179 adet olduğu ve faal olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.