DÜNYANIN EN İŞE YARAMAZ HAVAALANINDA TARİHİ AN ! İLK UÇAK İNDİ…

DÜNYANIN EN İŞE YARAMAZ HAVAALANINDA TARİHİ AN ! İLK UÇAK İNDİ…

285 milyon sterlin harcanan okyanus üstündeki havaalanına bir yıl sonra ilk uçak indi. St. Helena adası, en yakın anakaraya yaklaşık 2000, en yakın adaya ise yaklaşık 1300 kilometre uzaklıkta. Şiddetli rüzgar, büyük jetlerin havaalanına inişine izin vermiyor.

Büyük Okyanus’taki İngiltere’ye ait St. Helena adasına 285 milyon sterlin harcanarak yapılan havaalanına, açılmasından bir yıl sonra ilk kez bir ticari uçak indi. Tesis, dünyanın en işe yaramaz havaalanı olarak nitelendiriliyor.

St. Helena en yakın anakaraya yaklaşık 2000, en yakın adaya ise yaklaşık 1300 kilometre uzaklıkta. Adaya genellikle, İngiltere Kraliyet Posta İdaresi’nin çalışan son gemilerinden biri olan RMS Saint Helena’yla beş gün süren bir yolculuğun ardından ulaşılıyor.

St. Helena’daki havaalanı resmen geçen yılın Haziran ayında açılmıştı. Ancak tehlikeli derecede şiddetle esen rüzgârlarda büyük jetler havaalanına inemiyor.

British Airways adına Comair tarafından işletilen uçak Boeing 737-800 tipi uçak da ancak üç denemenin ardından adaya inebildi. Uçakta 60 yolcu bulunuyordu.

Kişi başına maliyeti 290 bin TL

4534 kişinin yaşadığı adadaki havaalanının maliyeti kişi başına 63 bin sterlin (290 bin TL). İngiltere hükümeti adaya bir havalaanı yapılmasına 2005’te karar vermiş ancak uygun bir inşaat firması bulunamaması ve küresel mali kriz nedeniyle inşaat 2011’de başlayabilmişti.

Havaalanıyla ilgili geçen yıl hazırlanan bir resmi raporda, zorlu hava koşullarının hesaba katılmaması ‘affalatıcı’ ifadesiyle eleştirilmişti.

St. Helena adasının tarihte ise önemli bir yeri var. Ünlü Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart 1815’te teslim olduğu İngiltere tarafından St. Helena’ya gönderilmiş ve 1821’de adada ölmüştü. (Milliyet)

 


Geri

4
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
yalan haber

50 Yaş Şiiri Ne zaman baksam çevreme elli yıl sonra Hep aynı gördüklerim; bir keşmekeş, bir bozuk düzen Bir lokma ekmek uğruna tükenmesi insanların Yaşamak ve ölmek için hep aynı neden Sefil doymazlık: ete, kana, paraya Öylesi bir açlık ki eksilmeyen, bitmeyen İnsan, ezebildiğince mutlu insan, oğul Nereye gidersen git hep o tuzak, o dümen Küçük hesaplarla kabaran büyük hesaplar Ve değişmez çığlığı insanoğlunun: Ben, ben, ben!” Sen yok musun? Onlar yok mu? Biz yok muyuz? Nereye bu gidiş? Delicesine pupa yelken Söyle neyi değiştirebilirsin ki tek başına Yıldırırlar, sustururlar vururlar seni de hemen Düşler bitmişse, gerçekler bir tokat gibi… Devamını oku »

yalan haber

Merak ediyorum biAllahın kulu bu haberi araştırdı mı diye?Ne verirlerse otluyoruz maaşallah.Ya arkadaş bu ne biçim habercilik bu ne koyun okuyuculuk.Meydanın kodu FHSH açın bi araştırın nerede hangi okyanusta niçin yapılmış.Yok bi uçak inmişmiş te falan onlarca video var yaklaşma ile ilgili.Değişik modellerde uçakların indiği.Şimdi gelelim havacılık kafasıyla düşünmeye Bu meydan orada var diye ETOPS uçuşları gerçekleşiyor.Oraya hiçi iniş olmasa bile onun orada olması Milyonlarca dolarlık yarar sağlıyor.Vah benim havacı sitem, vah benim havacı yazarlarım vah benim havacı koyun okurlarım.Ha ETOPS nedir diye soran oluyorsa o zaten bugün negiysem haberlerini okusun havacılık değil.

Bak arkadaşım; Bu haber bir alıntı. Gazeteden alınıp konmuş. Editörümüz havacılık doktoralı falan değil. Havacılık bilgisi olsa da fark etmez bunu bilemeyebilir. Şimdi ben olsam ne yazardım. “Sevgili Airlinehaber editörü. Bu haberde bir yanlışlık olmalı. Çünkü o havaalanı ETOPS uçuşlar için kullanılmak için bulunmakta. Aksi takdirde şirketler o havaalanı olmasa kurallara göre uçuşlarını yapamazlar. Bu nedenle en işe yaramaz havaalanı dememek lazım.” İşte yapmanız gereken yorum bu. Bu tür yorum attığınızda diğer okurlarda konuyu anlayacak ve size teşekkür edecektir. Şimdi sizin tarzınız ile attığınız yorum en azından okurları koyun yapıyor. Editör koyun oluyor. Bu haberi diğer gazetelerde okuyanlar ve paylaşanlar… Devamını oku »

Java

Böylece zafer havalimanı “en işe yaramaz” ünvanını kaptırdı desenize