Dört İskandinav havayolu maske zorunluluğunu kaldırdı - Airline Haber

Dört İskandinav havayolu maske zorunluluğunu kaldırdı

Dört İskandinav havayolu şirketi yaptığı açıklamalarda, 18 Ekim’den itibaren yaptığı bölgesel uçuşlarda maske zorunluluğunu kaldırdığını açıkladı. Diğer uçuşlarda ise zorunluluk devam edecek.

Yapılan yeni açıklamalara göre dört İskandinav havayolu aldığı yeni bir kararla maske zorunluluğunu kaldırdı. Açıklamalara göre bu durum yalnızca bölgesel uçuşları kapsayacak, diğer yerlere olan uçuşlarda zorunluluk devam edecek.

Bu karar, İskandinav Havayolları (SAS), Norwegian, Wideroe ve Fly isimli havayolu şirketleri tarafından alındı. Açıklamalara göre İsveç, Danimarka ve Norveç arası yapılacak uçuşlarda maske takmak zorunlu olmayacak.

SAS’ın internet sitesinden yapılan açıklamalarda, “İskandinavya’da COVID-19 kısıtlamalarının azaltılması ve sağlık yetkililerin genel tavsiyeleri ilse 18 Ekim 2021’den itibaren İskandinavya içindeki uçuşlarda maske zorunluluğunu kaldırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

SAS basın müdürü John Eckoff da Norveç’te bulunan TV2’ye verdiği bir demeçte şunları söyledi: “Ülkelerdeki enfeksiyon oranlarının geldiği duruma bakarsak böyle bir karar almanın doğru olduğunu düşünüyoruz.” Widereo isimli şirket tarafından yapılan bir açıklamada da, “Norveç enfeksiyon kontrol rehberi artık iç hat yolcularının maske takmasını gerektirmiyor, bu nedenle artık Widereo uçuşlarında maske takmak zorunlu olmayacak.”

Norveç iletişim direktörü Esben Turman da yaptığı açıklamalarda, “Enfeksiyondan endişe duyan veya başkalarına karşı nazik olmak istedikleri için maske takan insanları elbette memnuniyetle karşılayacağız” ifadelerini kullandı ve isteyenlerin maske takabileceğini belirtti.

İskandinav ülkeleri normale dönüyor

Bu önemli karar ülkelerdeki COVID-19 kısıtlamalarının çoğunun kaldırılmasının ardından geldi. Üç ülke de aşı kampanyalarını başarılı bir şekilde yürüttüğünü, vakaların ve hastaneye yatış oranlarının önemli derecede düştüğünü ve hayatın artık normale döndüğünü yaptığı açıklamalarla duyurdu.

Norveç Başbakanı Erna Solberg de eylül ayında kısıtlamaları sona erdireceklerini belirten üç kademeli bir normalleşme planı duyurmuştu ve hayatın normale dönmeye hazır olduğunu belirtmişti. İsveç de eylül ayı sonunda COVID kısıtlamaların çoğunu kaldırmış normal hayata dönüş için önemli bir adım atmıştı.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

Corendon Airlines, Salomon Cappadocia Ultra-Trail’e değer kattı

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.