featured

Dikkatli Davranarak Olası Kazayı Önleyen Harekat memuresine Başarı Belgesi (Yorumlu)

Uçağın düşmesini engelleyen harekat memuresine başarı belgesi

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde, jet uçağının düşmesini engelleyen genç hareket memuresi konuştu.

Yenişehir Havaalanı’ndan kalkmaya hazırlanan özel bir jet uçağı, hareket memuresi Emine Danış’ın dikkati sayesinde düşmekten kurtuldu. Emine Danış, “Geçen hafta cuma günü yurt dışından gelen bir uçağın uçuşu vardı. Yolcu işleminin uzamasının ardından yolcular ve kaptanla birlikte uçağa geçtik. Kaptan uçağı çalıştırmak için kokpite girdi. Havanın kararması ile uçakta bulunan pitotlar çok net gözükmüyordu. Kılıfları fark ettim. O anda kendimi kaptana göstererek olayı fark ettirmeye çalıştım. Fakat kaptan fark etmedi, hemen pitodlardaki kılıfların birini çıkararak kaptana gösterdim. Bunun üzerine uçağımız kapıyı açtı. Kaptan diğer pitotlardaki kılıfları da toplayarak uçağa döndü ve motoru çalıştırma işlemine başladı” diye konuştu.
Uçakta toplam 3 yolcu olduğunu söyleyen Danış, “Eğer dikkatli olmasaydık can kaybı yaşanabilirdi. Bu bize Birgen Air olayını hatırlattı” dedi.
Hareket memuresi Emine Danış’ı Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu başarı belgesi ile ödüllendirdi.
Yorum: Olay, uçak yatıya kalmış ve pilotlar uçağı dolaşmadan direk kokpite geçmişler gibi görünüyor. Harekat memurunu dikkati nedeniyle kutlarız. Ancak pilot kalkış için pistte koşarken,pito tüpünden bilgi akışı gelemeyeceğinden ötürü sürat saatinin çalışmadığını görecek ve duracaktı.
Çünkü her iki pilot, ayrı,ayrı pito tüplerinden bilgi alıyor. Her ikisinin de pito tüp kılıfları takılı olduğuna göre pilot pistte hızlanmaya başladığında iki pilotun da dikkatini çekecek ve duracaktı.
Pito tüplerinin havada sürat bilgileri dışında da bir çok görevi var.
Pito tüplerinin donması veya bir başka madde ile tıkanması söz konusu olabiliyor ve pilot doğru bilgi alamadığından kazaya yol açabiliyor. Birgen Air, THY Adana- Ceyhan   ve Air France’nin Atlantic okyanusuna düşmesi gibi…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 7 sene önce

    YER HAREKAT MEMURU GEREKLI EGTIMI ALIR VE HER DAIM UYANIK OLMASI LAZIM TEBRIKLER LOAD MASTER GOREVI DE YAPAR YER HAREKAT MEMURU EMNIYETLI UCUS ICIN YERDE UCAGI DENGELER UCUS EMNIYETI YERDE BASLAR HAVADA VE INISTE DEVAM EDER BIZDE 50 SENEDIR HAVACILIGIN ICINDEYIZ 15 SENE YER HAREKAT DA CALISTIK KUTLARIM

    Cevapla
  2. Teşekkürler. Bakalım kim yazacak diye bekliyordum sonunda yazdınız. Pilotun uçağa binerken kontrol etmesi gerekirdi.Ayrıca harekat memurları da bu konularda dikkatli olmak zorundalar.Onlarda eğitim alıyorlar. Harekat memuru görevi olan dış kontrolü yaparken gözüne çarpmış ve ikaz etmiş. Doğru olan bu. Ayrıca sizin buyurduğunuz gibi pilot pistte kalkış için hızlanırken, anında hız saati çalışmadığını anlayacak ve duracaktı.

    Cevapla