DHMİ ARFF ÇALIŞANLARI HAKKINI İSTİYOR

DHMİ ARFF ÇALIŞANLARI HAKKINI İSTİYOR

Bir iş yerinde birbirinden çok farklı ücretler her zaman için problem yaratır. Her iş yerinde farklı görevler vardır. Bu görevlerin hepsi adeta birer zincir baklası gibi birbirine bağlanmıştır. Siz bu zincirden görev bekliyorsanız en zayıf halkaya dikkat etmek zorundasınız. Zincirinizin en zayıf halkası kadar güçlü olacağını unutmamak gerekir.

DHMİ de bu zincir halkalarının bozulması 2005 yılında başladı. 2005 yılında başlayan ve ancak 2010 yılında değişiklik içeren havacılık tazminatı ödemeleri zincirin halkaları arasında sorun yarattı. Şüphesiz bir işletmede her çalışana eşit ücret ödemek de yanlıştır. Bu konudaki eşitlik aslında eşitsizliğin ta kendisi olup bu tür bir uygulamayı zaten hiç bir çalışan istemez. Örneğin; O işletmede bir doktor veya mühendis çalışıyorsa kalkıp ta her hangi bir hizmet aracı kullanan kişi benim maaşım o doktor kadar olmayı savunmaz ve savunmamalı da.

Bu konuda adaletli bir ücret dağıtımı yapacak olan ve alt-üst rakamlarını belirlemesi gereken makam o kurumun en üst yönetimidir. Ancak, konu maaşlardan farklı olarak her personelin aynı oranda katkıda bulunduğu bir alana yönelik olunca işler karışıyor. Dolayısıyla havacılık tazminatı ödemelerinin kesin olarak hakkaniyetli bir dağıtımının yapılması gerekiyor.

DHMİ’de Avrupa Hava seyrüsefer Emniyeti teşkilatı belirli grupların, personel maliyetlerinin tamamını karşılıyor. Bu 1. grup olarak gösteriliyor.  Yine aynı teşkilat bazı kadro ve pozisyonlarda çalışanların ücretlerinin belirli bir kısmını karşılıyor. Bu da 2.Grup olarak gösteriliyor. Diğer çalışanlardan, ARFF ler ise her nedense teknik hizmetler olarak kabul edilmeyip, genel idari hizmetler olarak gösterilip,ücretleri hiç karşılanmayan yani en-route olarak tanımlanan seyrüsefer hizmetlerine yakından uzaktan katkı sağlamayan grup olarak adlandırılan 3.Grupta yer alıyor.

Kuleye teknik bir durumdan dolayı acil iniş talep eden pilottan sonra kim alarma geçiyor? Acil İniş öncesi pistteki olması gereken tüm güvenlik önlemleri kim koordine ediyor. Bu soruların tümünün cevabı ARFF’dir.

Peki, ARFF’nin en route’la ilişkilendirilmemesi mantıklı mı? Bunun yanıtını yöneticilerin vermesi gerekiyor. Kaldı ki 2015 ve 2016 yıllarında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ilgili Bakanlarca imzalanan finansman kararnamelerinde ARFF personel alımı serbestliğe kavuşturulmuş ve burada diğer tanımlı meslek gruplarıyla birlikte ARFF çalışanlarının da maaşlarının kısmen veya tamamen uluslararası kuruluşlar tarafından karşılandığı net olarak belirtildiği benim aldığım duyumlar içerisinde…

Bunların yanı sıra ben genel idari hizmetler ifadesine takmış bulunuyorum.

Bu çalışanlar lavabo mu temizliyor? Yoksa binalarda musluk tamiri veya bina içi ufak, tefek elektrik arızalarına mı bakıyorlar? Benim bildiğim genel hizmetler uçakla ilgisi olmayan görevlerde yani yan işlerde çalışanlardır. Bürolar ve binadaki işlere bakarlar. Apron’a çıkmazlar.

DHMI, ARFF leri en kritik ve uzmanlık dalı olan, kırım veya kaza geçiren uçakların kurtarılma ve yangın söndürme işlerinde çalıştırıyor. Bu nedenle bu grubun KESİNLİKLE idari hizmet olarak görünmemesi teknik hizmetler sınıfına alınması gerekir. Keza, Apron trafik memurlarının görevi de genel hizmetler olarak gösterilemez.

Hepinizin hatırlayacağı üzere Katmandu’da pistten çıkan THY uçağının kurtarılması, İstanbul Atatürk Havalimanında motoru yanan THY uçağının piste inişinin hemen ardından başarılı şekilde yangının söndürülmesi ve yine İstanbul Atatürk Havalimanında aprona akan yakıtın alev almadan kontrol altına alınması genel idari hizmetler midir?

Kendilerine verilen araç, gereç, ekipman ve kullandıkları malzemeler teknik içerikli konulardır. Bilhassa pistte kalan bir uçağın kurtarılması çalışmalarında bizzat gözlemlediğim ARFF lerin yaptığı görevin son derece önemli olduğunu yakinen bilenlerden biriyim. Meslek hayatımda birçok uçak kırımında birlikte çalıştığım bir gruptur ARFF.

Kısaca; Havacılığın olmazsa olmazları oldukları kesin. Onlarda havacıdır ve madem bir havacılık tazminatı var. O halde diğer havacı olan gruplar gibi onlarda belirli bir tazminatı hak eder.

Hiç unutmam. Eskiden Hava Trafik kontrolü arkadaşlarında sorunları çoktu. Maddi konularda iyileştirme beklediler. Haklılardı da… Çünkü Eurocontrol tarafından bu hizmeti yapanların ücretleri ödeniyor ama kendilerine Eurocontrol’dan gelen para yansıtılmıyordu. Sonunda bir takım iyileştirmelerle bir nebzede olsa düzeltildi. Ancak, DHMİ bir hata yaptı. İş barışının ve aidiyet duygusunun çok önemli olduğu bu kurumda diğer çalışanları unuttu. Onlara trafik kontrolörlerin ücretlerinin Eurocontrol tarafından geldiğini söyleyerek yolu yokuşa sürdü.

Sevgili DHMİ yönetimi; Bir kurumdaki çalışanların bazılarının Eurocontrol tarafından desteklenmesi,maddi olarak şüphesiz önemli bir artıdır. Ancak siz diğer çalışanlarınıza, onlar parayı Eurocontrol den alıyorlar ben ne yapayım diyemezsiniz.

İş barışı adına dengeleri sağlamalı ve Eurocontrol tarafından tazminat ödenmeyen görevlilere sizin kendi bütçenizden bunu ödemeniz gerekir. Aksi takdirde diğer çalışanlar kendilerinin üvey evlat gibi görür. Bir zamanlar SHGM de aynı durumda idi. Maaşlar düşüktü ve ne kontrol pilotu nede teknisyen bulabiliyorlardı.

Ne yaptılar?

Bir şekilde bakanlıkla görüşerek bu problemi çözdüler ve şu anda dışarıdan eleman alabilecek konumdalar.

DHMİ benim bildiğim kadarı ile Türkiye’deki kurumların en çok kazananı.

Sorunları bana ileten çalışanlar çok şey de istemiyorlar. 3. Grubu iptal edin olsun bitsin.

Bu konunun mutlaka bir çözümü vardır ve sanırım yeni genel müdür bu konuyu çözecektir. Çalışanların beklentisi bu konuda yüksek görünüyor. Yeni genel müdürü tanımam etmem. DHMİ’nin forumunda merhabalaştık o kadar. Ancak anlatılanlar çözüm odaklı biri olduğu şeklinde ve çalışanların sorunlarını bizzat dinliyormuş. Sorunları dinliyorsa zaten sorun yok. Çünkü aklın yolu birdir.

Ben bu küçük sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

Tabii ki tüm gelişmeleri sizler gibi bende izleyeceğim. Umarım hakkı yenenlerin hakları verilir…

 


Geri

131
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Teşekkür ederim.

Biz yöneticilerimizden Sadece ADALET istiyoruz. ADALET… Fazla bir şey değil.

bide gitmiş

reklam almış sanırsın bütün tr burayı okuyor

şaklavanlar

kendi kendinize çalıp oynayın

Şaklavan diyen dallama

Seni bir sallayarak silkelerim beyin hücrelerin dökülür tabi varsa beyinsiz embesil.

bu gazeteden de

bu airportdan da havacılık adına hiç bir cacık çıkmaz, umutlanmıştık ama airlinehabere devam en profesyonel onlar her şeye rağmen. havacılık dünyası böyle işte maalesef kaliteli adam buşmak biraz şans işi

yazık

şimdiden sansüre başlamışsınız

ARFF KOCAELİ

muhalefet olmanın da bi gururu, bi onuru vardır. Ama sen o onurun tadına varamadan bu dünyadan göçüp gideceksin kanımca… tuzun kuru..yerin saglam..kendinin asla ve asla o haksizliga ugramayacagini zannettiğin için ve belki de aynilarini yaparak oldugu yere geldiginden böyle konuşuyorsun. kendi etki alanın içinde adil olmadığın gibi , bu durumun varlığından zerre kadar şikayetçide değilsin yazık… EZENİN YERİNDE YER ALIYORSUN ÇOK YAZIK…Empati duygunuda kaybetmişsin.

DUY SESİMİZİ DHMİ

ARFF çalışanlarinin morali bozuk,isteksiz,motivasyonunu kaybetmiştir ve bu havacilik tazminatınin istenilen seviyeye alınmaması ileride daha büyük olumsuzluklara,kurum içindede daha büyük ayrismalara yol açacaktir.Çünkü hakkınin hukuksuzca gasp edildiğini düşünen birey insan doğasında vardır iki adım geriden gelir. Umuyorumki genel müdürümüz bu hassasiyeti hissedecektir.

ATece

kardeşim size ne oluyor ikide bir yırtık dondan çıkar gibi çıkıyorsunuz. sizden alınıp arff ye mi verilecek? niye arff ye saldırıyosunuz. zaten aylık 10 bin lira maaş alıyorsunuz. daha ne istiyosunuz. devlet size 100 bin lira mı verecek. arff ye verilsin diye niye karşı çıkıyosunuz. sizi ne ilgilendirir. devletin parası verirse para devletten çıkacak. sizden kesilip arff ye verilmeyecek.

ARRFF Memuru 18

Allah en çok adaletli yöneticileri severmiş. Adaletsiz olanlarada gazabı büyükmüş.

Yatış ekibi

Yav kardeşim havacılıkla ilgisi olmayan kişileri belki kandırırsınız ancak Dhmi de çalışan bütün herkes bilirki arff mangal ve yatıştan başka bişey bilmez
Bir de utanmadan katmandu örneği falan vermiş ne bekliyorsunuz acaba ömür boyu yatıp 3.600 tl maaş alacaksın sanki asgari ücret alıyormuş gibi bir de haber yapmış Ada’ma bak.ayrıca tuvalet temizleyen emekçi kardeşlerimiz sizlerden 10 kat daha fazla havacılığa katkı sunuyor bu da böyle biline

Hadi Ordan

Hadi ordan asıl yatan sizsiniz ama sizin devriniz geçti az kaldı durumlar düzelecek Allah vere yurtdışından hava trafik kontrolleri gelsin ben sizi o zaman görecem çok para alınca tabi kendinizi çok önemli sanıyorsunuz

utanmaz

yazıklar olsun sana her kimsen,ama kimler olduğunuzu tahmin edebiliyorum paragöz doymaz utanmaz…

Dhmi-Arff

Hangi birimde ne halt ettiģini bilmiyoruz ama insan olmadığına eminiz. Arff hakkını alırken size gelip gidecek birşey olmayacak. Lanet insanlar siz alıyorsunuz yetmiyor başkasının almaya çalıştığına salyanızı akıtıyorsunuz. Kurumda seyrüssefer dışındaki birimlerin hepsi magdurdur çünkü diger tüm birimlerde havacılıga hizmet etmektedir ve hepsi seyrüssefercidir ama arff ve apronun 3.gruba atılması vicdansızlıktır. Lütfen haddi olmayanlar arff birimi hakkında konuşmasın.