DHMİ ARFF ÇALIŞANLARI HAKKINI İSTİYOR

DHMİ ARFF ÇALIŞANLARI HAKKINI İSTİYOR

Bir iş yerinde birbirinden çok farklı ücretler her zaman için problem yaratır. Her iş yerinde farklı görevler vardır. Bu görevlerin hepsi adeta birer zincir baklası gibi birbirine bağlanmıştır. Siz bu zincirden görev bekliyorsanız en zayıf halkaya dikkat etmek zorundasınız. Zincirinizin en zayıf halkası kadar güçlü olacağını unutmamak gerekir.

DHMİ de bu zincir halkalarının bozulması 2005 yılında başladı. 2005 yılında başlayan ve ancak 2010 yılında değişiklik içeren havacılık tazminatı ödemeleri zincirin halkaları arasında sorun yarattı. Şüphesiz bir işletmede her çalışana eşit ücret ödemek de yanlıştır. Bu konudaki eşitlik aslında eşitsizliğin ta kendisi olup bu tür bir uygulamayı zaten hiç bir çalışan istemez. Örneğin; O işletmede bir doktor veya mühendis çalışıyorsa kalkıp ta her hangi bir hizmet aracı kullanan kişi benim maaşım o doktor kadar olmayı savunmaz ve savunmamalı da.

Bu konuda adaletli bir ücret dağıtımı yapacak olan ve alt-üst rakamlarını belirlemesi gereken makam o kurumun en üst yönetimidir. Ancak, konu maaşlardan farklı olarak her personelin aynı oranda katkıda bulunduğu bir alana yönelik olunca işler karışıyor. Dolayısıyla havacılık tazminatı ödemelerinin kesin olarak hakkaniyetli bir dağıtımının yapılması gerekiyor.

DHMİ’de Avrupa Hava seyrüsefer Emniyeti teşkilatı belirli grupların, personel maliyetlerinin tamamını karşılıyor. Bu 1. grup olarak gösteriliyor.  Yine aynı teşkilat bazı kadro ve pozisyonlarda çalışanların ücretlerinin belirli bir kısmını karşılıyor. Bu da 2.Grup olarak gösteriliyor. Diğer çalışanlardan, ARFF ler ise her nedense teknik hizmetler olarak kabul edilmeyip, genel idari hizmetler olarak gösterilip,ücretleri hiç karşılanmayan yani en-route olarak tanımlanan seyrüsefer hizmetlerine yakından uzaktan katkı sağlamayan grup olarak adlandırılan 3.Grupta yer alıyor.

Kuleye teknik bir durumdan dolayı acil iniş talep eden pilottan sonra kim alarma geçiyor? Acil İniş öncesi pistteki olması gereken tüm güvenlik önlemleri kim koordine ediyor. Bu soruların tümünün cevabı ARFF’dir.

Peki, ARFF’nin en route’la ilişkilendirilmemesi mantıklı mı? Bunun yanıtını yöneticilerin vermesi gerekiyor. Kaldı ki 2015 ve 2016 yıllarında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ilgili Bakanlarca imzalanan finansman kararnamelerinde ARFF personel alımı serbestliğe kavuşturulmuş ve burada diğer tanımlı meslek gruplarıyla birlikte ARFF çalışanlarının da maaşlarının kısmen veya tamamen uluslararası kuruluşlar tarafından karşılandığı net olarak belirtildiği benim aldığım duyumlar içerisinde…

Bunların yanı sıra ben genel idari hizmetler ifadesine takmış bulunuyorum.

Bu çalışanlar lavabo mu temizliyor? Yoksa binalarda musluk tamiri veya bina içi ufak, tefek elektrik arızalarına mı bakıyorlar? Benim bildiğim genel hizmetler uçakla ilgisi olmayan görevlerde yani yan işlerde çalışanlardır. Bürolar ve binadaki işlere bakarlar. Apron’a çıkmazlar.

DHMI, ARFF leri en kritik ve uzmanlık dalı olan, kırım veya kaza geçiren uçakların kurtarılma ve yangın söndürme işlerinde çalıştırıyor. Bu nedenle bu grubun KESİNLİKLE idari hizmet olarak görünmemesi teknik hizmetler sınıfına alınması gerekir. Keza, Apron trafik memurlarının görevi de genel hizmetler olarak gösterilemez.

Hepinizin hatırlayacağı üzere Katmandu’da pistten çıkan THY uçağının kurtarılması, İstanbul Atatürk Havalimanında motoru yanan THY uçağının piste inişinin hemen ardından başarılı şekilde yangının söndürülmesi ve yine İstanbul Atatürk Havalimanında aprona akan yakıtın alev almadan kontrol altına alınması genel idari hizmetler midir?

Kendilerine verilen araç, gereç, ekipman ve kullandıkları malzemeler teknik içerikli konulardır. Bilhassa pistte kalan bir uçağın kurtarılması çalışmalarında bizzat gözlemlediğim ARFF lerin yaptığı görevin son derece önemli olduğunu yakinen bilenlerden biriyim. Meslek hayatımda birçok uçak kırımında birlikte çalıştığım bir gruptur ARFF.

Kısaca; Havacılığın olmazsa olmazları oldukları kesin. Onlarda havacıdır ve madem bir havacılık tazminatı var. O halde diğer havacı olan gruplar gibi onlarda belirli bir tazminatı hak eder.

Hiç unutmam. Eskiden Hava Trafik kontrolü arkadaşlarında sorunları çoktu. Maddi konularda iyileştirme beklediler. Haklılardı da… Çünkü Eurocontrol tarafından bu hizmeti yapanların ücretleri ödeniyor ama kendilerine Eurocontrol’dan gelen para yansıtılmıyordu. Sonunda bir takım iyileştirmelerle bir nebzede olsa düzeltildi. Ancak, DHMİ bir hata yaptı. İş barışının ve aidiyet duygusunun çok önemli olduğu bu kurumda diğer çalışanları unuttu. Onlara trafik kontrolörlerin ücretlerinin Eurocontrol tarafından geldiğini söyleyerek yolu yokuşa sürdü.

Sevgili DHMİ yönetimi; Bir kurumdaki çalışanların bazılarının Eurocontrol tarafından desteklenmesi,maddi olarak şüphesiz önemli bir artıdır. Ancak siz diğer çalışanlarınıza, onlar parayı Eurocontrol den alıyorlar ben ne yapayım diyemezsiniz.

İş barışı adına dengeleri sağlamalı ve Eurocontrol tarafından tazminat ödenmeyen görevlilere sizin kendi bütçenizden bunu ödemeniz gerekir. Aksi takdirde diğer çalışanlar kendilerinin üvey evlat gibi görür. Bir zamanlar SHGM de aynı durumda idi. Maaşlar düşüktü ve ne kontrol pilotu nede teknisyen bulabiliyorlardı.

Ne yaptılar?

Bir şekilde bakanlıkla görüşerek bu problemi çözdüler ve şu anda dışarıdan eleman alabilecek konumdalar.

DHMİ benim bildiğim kadarı ile Türkiye’deki kurumların en çok kazananı.

Sorunları bana ileten çalışanlar çok şey de istemiyorlar. 3. Grubu iptal edin olsun bitsin.

Bu konunun mutlaka bir çözümü vardır ve sanırım yeni genel müdür bu konuyu çözecektir. Çalışanların beklentisi bu konuda yüksek görünüyor. Yeni genel müdürü tanımam etmem. DHMİ’nin forumunda merhabalaştık o kadar. Ancak anlatılanlar çözüm odaklı biri olduğu şeklinde ve çalışanların sorunlarını bizzat dinliyormuş. Sorunları dinliyorsa zaten sorun yok. Çünkü aklın yolu birdir.

Ben bu küçük sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

Tabii ki tüm gelişmeleri sizler gibi bende izleyeceğim. Umarım hakkı yenenlerin hakları verilir…

 

Yapılan Yorum Sayısı (131)

 1. Anonim   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 12:26   - Cevap Yazın

  ARFF adına yaptığınız tüm tespitler doğrudur. Sizin aracılığınızla artık kangren haline gelen tazminat konusunun Yönetimimiz tarafından ivedilikle çözülmesini bekliyoruz. Size de duyarlılığınız için teşekkür ederiz.

  5

  0
 2. Arff antalya   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 12:33   - Cevap Yazın

  Tesekkurler.. Yillardir suren bu psikilojik haraket artik son bulmali kurumun ayririci politakasini her ise gittigim gun hissetmek istemiyorum..

  3

  1
 3. Cevapsız Sorular...   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 12:47   - Cevap Yazın

  Havacılık Tazminatının tek maddi delili Avrupa Havaseyrüsefer Emniyeti Teşkilatının Maliyet Prensipleridir. Kanaatimce bu prensipler Havayolu Şirketlerinin Temsilcileri, Havaalanı İsletmelerinin Temsilcileri ve Hakem veya düzenleyici görevde bulanan Eurocontrol Temsilcilerinin imzalı bir bağlayıcı dökümanı ile oluşturulur.

  Fakat bu dökümanın ingilizce ve türkçe metinleri sır gibi saklanmakta.

  En-route teriminin kaynağını aldığı Dokuman 9082’de ARFF, Yaklaşma Hava Trafik Kontrolörleri ,Teknik Birimler vs. ile birlikte ”Fire and Ambulances in attendence”ibaresiyle geçmekte. Ambulans hizmetlerinin tüm dünyanın tersi bir şekilde güvenlikle birleştirilmesi ARFF’ yi dışarıda bırakmak için mi?

  Emergency durumlarda havadaki bir uçağın yerdeki ARFF Yetkilisi ile görüştürülmesi yer hizmeti mi? Şayet yer hizmeti ise yerdeki Havatrafik Kontrolörünün uçak ile muhaberesinde hava trafik kontrolörü hava boşluğunda mı kabul ediliyor?

  Hava trafiğine dahil personelde blundurulması zorunlu 121.9 frekans niçin her ARFF aracında ve ARFF Alarm ofisinde bulundurulmak zorunda?

  Teknik Meslek Yüksek Okullarının teknik birimlerinden mezun olan ARFF personeli neden idari hizmette?

  Sorular sorular sorular.. Maalesef cevapsız sorular.

  Harun YILMAZ
  ARFF Biriminde Şef

  4

  1
  • Utanmayın   - Tarih: 13 Aralık 2015 - Saat 18:42   - Cevap Yazın

   Belki de; Harun Yilmaz gibi Arff Şefi olduğunu söylemekten utanan meslektaşlarımız yüzünden arff bu durumdadir.

   1

   1
   • Haksızlık etmeyin   - Tarih: 15 Aralık 2015 - Saat 08:13   - Cevap Yazın

    Neden Harun Şef Arff Şefi değilde Arff’de Şef yazdı bilmiyorum.
    Ama kendisi Arff’ye katkı sağlayan bir kaç Şef ten biridir. Arff Şefi olmaktan utanmaz.

    3

    0
  • Utanmayın Konu başlığına Cevaben   - Tarih: 22 Aralık 2015 - Saat 19:05   - Cevap Yazın

   Utanmayın konu başlığı ile bizzat benim ismime değinerek yazmış olan kişiye cevaben yazıyorum..

   Öncelikle şunu bilmenizde fayda var, ben bizzat kendi ismimi kullanarak yorum yapmaktayım. Kendinden emin insanlar değişik isimler kullanmazlar. Özellikle birisine sataşmada bulunacaksanız muhattap alınacak gerçek bir kimlik belirtmeniz muhatabiyetinize konu yorumunuzdaki haklılığınız açısandan çok önemlidir.

   Devlet Personel Başkanlığı kurumumuza şef kadrolarını parantez kullanmaksızın 600 unvan koduyla Şef olarak ihdas etmektedir. Kurumumuz ise söz konusu şef kadrolarına yapılan atamalarda şef kadrolarının yanına görev yapılan birimin adını parantez içine almak suretiyle hukukiliği tartışmalı olarak atamayı gerçekleştirmektedir.

   Kurumumuzun bu uygulaması ARFF Birimlerinde görev yapan şefler üzerinde, Havacılık Tazminatı ödenmesine ilişkin oran, usul ve esasların belirlenmesi amacıyla 29.06.2012 tarihinde çıkarılan 2012/T-9 numaralı YPK kararından kaynaklı olarak, kurumumuz Yönetim Hizmetleri Grubundaki emsalleri olan diğer şeflerden eksik havacılık tazminatı ödemesine konu edildikleri için maddi kayıp sonucunu doğurmaktadır.

   Kurumumuza Devlet Personel Başkanlığınca ihdas edilmiş bir ARFF Şefi veya Şef(ARFF) kadrosu yoktur.

   ” ARFF Biriminde Şef ” olarak kendimi tanıtmam ARFF biriminde görev yapmaktan utanmaktan değil, bir hukuk mücadelesinin içerisinde olmamdan kaynaklanmaktadır.

   Unutmayın!.. ARFF Birimlerinde görev yapan şefler ARFF Memurlarının gelecekte taşıyacağı unvana sahiptirler. Anlama kabiliyetiniz yerinde ise bu şu anlama gelir:

   ARFF Birimlerinde görev yapan şeflerin bugünleri ile ilgili yapmış oldukları her kazanım ARFF Memurlarının yarınlarına aittir.

   Kurumumuz içerisinde büyük ücret farklılıklarına yol açan Havacılık Tazminatı ödemesi nedeniyle bugün mutsuz olan ARFF Memurları, gelecekte taşıyacakları unvan olan şef (ARFF) pozisyonu da Havacılık Tazminatı ödemesinde 3. gruba konu olduğu için geleceğe de karamsar olarak bakmaktadırlar.

   Kendimi ARFF Biriminde Şef olarak tanıtmamın nedeni kurumumuzdaki görev yapılan birim isminin parantez içerisinde yazılması uygulamasından dolayı uğramış olduğum maddi kayba dikkat çekmektir.

   Harun YILMAZ
   ARFF Biriminde Şef

   4

   1
 4. tzxarff   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 12:49   - Cevap Yazın

  Çok teşekkür ederiz bu yaklaşımınız için. Umuyoruz kurumumuz bu mağduriyeti giderecektir.

  1

  0
 5. ARFF   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 12:52   - Cevap Yazın

  Sefa bey,yıllardır süregelen bir haksızlığı dile getirdiğiniz için teşekkürler. ARFF camiası olarak hiç bir zaman başka bir meslek grubununtazminatını istemedik istemeyiz ancak olmayan adaleti istiyoruz. aynı çatı altında çalışıyorsunuzş aynı binada aynı masada yemek yiyorsunuz ama biri havacılığa hizmet ediyor diğeri etmiyormuş. neymiş ücret karşılanmayan grupta yer alıyormuş. Böyle bir saçmalık olamaz.

  1

  0
 6. ARFF ARFF ARFF   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 13:24   - Cevap Yazın

  Kaleminize sağlık hocam. Bize yapılan haksızlıklar insallah olumlu neticelenecektir. ARFF Memurları olarak Sayın Genel Müdürümüz den umudumuz aşikârdır. Birlik ve beraberlik temennisiyle…

  0

  0
 7. Terminal elektronikcisi   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 13:28   - Cevap Yazın

  Ben elektronikciyim terminalci olacaksin dediler seyruseferde hizmet.yapan elektronikciden 2000 tl az maas aliyorum ikimizinde.tahsili ayni ikimizde.kpss ile girdik adaletsizligin krali var bu kurumda ve nedense.kimse.sorun çözümüne yanaşmıyor

  0

  0
 8. hay...hak   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 13:32   - Cevap Yazın

  öncelikle ARFF personelinin sıkıntılarını dile getirdiginiz için size ve haber camianıza teşekürü bir borç biliriz.bende soruna CENGİZ HANIN:Bir çivi bir nalı,Bir nal bir atı,Bir at bir komutanı,Bir komutan bir orduyu,Bir ordu bir ÜLKEYİ kurtarır.Sözüyle katkı saylamak istedim.Yani çiviye sahip olursan neleri başara bilecegini anlatmak istemiş cengiz han.Artık DHMİ GENEL MÜDÜRLÜGÜNÜNDE çivisine(ARFF’ye) sahip çıkma vakti geldi de geçiyor bile…Uçak kaza kırımlarında gözünü budaktan sakınmadan yangına koşan HZ.ibrahime yakılan ateşi söndürmek isteyen karınca misali DHMİ’YE ALLAHIN ve DEVLETİN emaneti olan yolcuları Kurtarmak için çırpınan ARFF personelinin hakları iade edilerek gönülleri kazanılmalı ve iş şevkleri kırılmamalıdır

  1

  0
  • ateşin gözyaşı   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 18:57   - Cevap Yazın

   yüreğine sağlık kardeş..güzel bir örnek vermişsin..!

   0

   0
 9. Dhmi-Arff   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 13:38   - Cevap Yazın

  Sefa bey bu çarpık düzene çomak soktuğunuz için Allah razı olsun. Bazı yetkililer bu haktan adaletten vicdandan yoksun sisteme kendilerine göre bahane buluyorlar ama biz biliyor ve inanıyoruz ki arff havacılığın asli unsurlarındandır. Her şeyi söyleyebilirsiniz ama arff memurlarının kurumdaki aşçı kadar santral memuru kadar havacılığa hizmet etmediģini söylerseniz bunun adı haksızlıktan daha öte vicdansızlıktır. Bizler de sizin gibi, genel müdürümüzün bu tabloyu bir nebzede olsa düzelteceği kanaatini taşıyoruz. Çalışanların sorunlarını dile getirdiğiniz için elinize, emeģinize, yüreğinize sağlık.

  0

  0
 10. Haksizlik   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 13:42   - Cevap Yazın

  Umarim en kisa zamanda bu soruna bir çözüm bulunur adaletsizlik diz boyu

  0

  0
 11. arffizmir   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 13:57   - Cevap Yazın

  Tteşekkürler sefa bey kurum içerisinde huzur bbozan arff teşkilatını yoksayan gormeyen adaletsiz tazminat dağılımını dile getiriniz sessiz kitlenin sesi oldunuz çok saolun

  0

  0
 12. Anonim   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 14:04   - Cevap Yazın

  Teşekkür ederiz bu yaklaşımınız için. Umuyoruz kurumumuz bu mağduriyeti giderecektir.

  0

  0
 13. Anonim   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 14:07   - Cevap Yazın

  sefa İNAN beye çok teşekkür ediyoruz ARFF camiası adına konuyu çok güzel özetlemiş Bu keyfi uygulamanın bir an önce son bulması gerekmektedir.

  0

  0
 14. Gaziantep ARFF   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 14:10   - Cevap Yazın

  Sefa İNAN beye ARFF camiası adına çok teşekkür ederiz. Bu keyfi uygulamanın bir an önce son bulması gerekmektedir. Adete siz Havacılığa hizmet etmiyorsunuz diyecekler. inanın anlamakta sıkıntı çekiyorum.

  0

  0
 15. İLK ÖNCELİK   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 14:26   - Cevap Yazın

  (Yardımcı hizmetlerin tanımı: kurumlarda her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek; hizmet yerlerini temizleme, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak veya basit iklim rasatlarını yapmak; ilaçlama yapmak veya yaptırmak veya tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği ve basit bakımı ile ilgili hizmetleri yapmak veya kurumlarda koruma ve muhafaza hizmetleri gibi ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde her kurumun özel bünyesine göre ve yine bu mahiyette olmak üzere ihdasına lüzum gördüğü yardımcı hizmetleri ifa ile görevli bulunanlardan 4 üncü maddenin (D) bendinde tanımlananların dışında kalanları kapsar.) Biz bu işleri yapıyor muyuz veya yapmakla mükellef miyiz ? İtfaiyecilik özel eğitim gereken, üniversitelerde Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda eğitimi verilen bir bölümdür. Haliyle iş hayatında da TEKNİK HİZMETLER olması gereklidir. Diğer bu yazıda belirtilen şeylerde çok önemli konular ama bizim birim niteliği kazanmamız için yardımcı hizmetler sınıfındaki diğer personellerden (kesinlikle küçük görmüyorum onları) ayrılmamız gerekli.Okuduğumuz ve hak etmiş bulunduğumuz hizmet sınıfında çalışmamız gerekir.

  1

  0
  • Dhmi-Arff   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 18:27   - Cevap Yazın

   Hocam, arff GİH sınıfındadır teknik için uğraşılmaktadır.

   0

   0
 16. isparta arff   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 14:30   - Cevap Yazın

  Sesimizi duyup dile getirdiğiniz 20 kişilik ısparta ARFF birimi olarak size gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz.

  0

  0
 17. Dhmi   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 14:41   - Cevap Yazın

  Slm kurum tesbih tanesi gibi bağlı biri incelip koparsa tesbih dahildir. Yıllar önce beraberlik dostluk vardı. Nerede o eski yıllar. Bu kurum da apron elektrik terminal elektronik Arff memuru arff şefleri hepsi magdur…. DHMİ personellerimden hicbiri arff apron memurlarını n 3. Grupta yer almasını gerektiğini iddaa edemez. Kurumda 2. Ve 3. Grupta kileri sorunları giderilmeli tek care yeni bir HAVACILIK tazminatı oranlarının belirlenmesi… İyi gunler

  0

  0
 18. Balikesir Kocaseyit ARFF   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 14:42   - Cevap Yazın

  Eline koluna yüreğine sağlık.. Gece gündüz hazır ve nazır nöbet tutuyoruz. Kimsenin hakkını değil kendi hakkımızı adaletli bir şekilde istiyoruz. En kısa zamanda umarım hakkımızı verirler. Teşekkürler ilginiz için …

  0

  0
 19. birdal   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 14:46   - Cevap Yazın

  hep bunlar birdalın eseri. kendi adamlarına çuvalla para verdi. öbürlerine üvey evlat muamelesi yaptı.

  0

  0
 20. Elektronik   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 14:52   - Cevap Yazın

  Siz bir birimin sıkıntısından bahsetmissiniz güzel ama dhmi maaş konusu büyük bir sıkıntı ve %80i bu konudan muzdarip. Mesela ben bir elektronikçi olarak 2. Gruptan maaş alıyorum neden kagit üzerinde uydurulan ortak grup söyleminden. Koskoca dhmide mağdur 25 personeliz ve bu durumu düzeltmek o kadar kolayken ve G.Müdürümüz de olumlu bakarken bu is hallolmuyor yazık. Ben diğer elektronikçi arkadaşlarımla birebir aynı işi yapıyorken ayni nobete giriyorken ayni cihaza bakiyorken ayni odayi paylasiyorken maalesef 2000 liraya yakın bir mağdûriyet im oluyor bu durum da maalesef işyerinde bizlere uygulanan bir mobing. Bu konuyu da burada dile getirmek istedim inşallah kısa zamanda bu sorunlar hepimiz için en makul seviyede düzelir aslında ocak ayında ypk kararı alınacak o zaman bu işler bir kalemde halledilebilir is barışı için bu şart.

  0

  0
 21. Helal   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 17:29   - Cevap Yazın

  Allah razı olsun hocam. Güzel bir yazı. Arff olmadığım halde 3. Grupdaki arkadaşlarıma üzülüyorum. İnşallah denge saglanır

  0

  0
 22. ArFf   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 18:22   - Cevap Yazın

  …..

  0

  0
 23. ArFf   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 18:24   - Cevap Yazın

  Güzel bi gelişme

  0

  0
 24. ateşin gözyaşı   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 18:29   - Cevap Yazın

  öncelikle bu mühim konuyu buraya taşıyan kişi ve kişilere sonsuz teşekkür ediyorum..ben 1998 girişli arff memuruyum..biz işe başladığımızda birimler arasında ücret açısından fazla bir uçurum yoktu..kurumumuzda bir dayanışma ve işbirliği vardı.gel görelim ki şimdi bu ücret dengesini bozanlar bu ilişkileri de öyle etkiledi ki birimler arasına nifak soktular..herkes birbirine farklıbir yaklaşımda bulunmaya başladılar..oysa bu kurum sanki bir aile gibiydi..araya nifak sokanlar şimdi elini eteğini çektiler uzaktan seyrediyorlar.. (malum kişi belli zaten)..kimse unutmasın ki mazlumun ahı yerde kalmaz..çünkü arff memurlarının bulunduğu konum böyle olmamalı..herkes elini vicdanına koysun arkadaş..!

  0

  0
 25. bamsı beyrek   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 18:35   - Cevap Yazın

  Buraya yazılan sıkıntıların kurumumuz tarafından takip edildigini umuyorum.ARFF’nin kurum içerisindeki sorunlarının her agızdan bir yorum degilde tek bir çatı altında fikir birligine varılarak tek vucut , tek ses olarak halledileceğini düşünüyor ve umuyorum.ARFF gereken noktaya gelene kadar arkadaşlarımı mücadeleye davet ediyorum. Bamsı Beyrek

  0

  0
 26. sinop ARFF   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 18:37   - Cevap Yazın

  sefa bey öncelikle ilginize çok teşekkür ederiz. yazınizda belirtilen büyük haksızlık içeren hususların DHMI yonetimine duyurulabilmesi için büyük bir fırsat yarattıniz.inşallah iş barışı için bir girişimde bulunurlar çünkü ARFF çok mutsuzzz.

  0

  0
 27. ARFF   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 19:01   - Cevap Yazın

  Sefa bey elinize sağlık önemli bir konuyu kaleme almışşınız umarım Genel Müdür bu konuyu hassasiyetle inceleyip çözecektir. Beklentilerde bu yöndedir.

  0

  0
 28. Teşekkürler airlinehaber   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 19:22   - Cevap Yazın

  Hakli mucadelemizin desteklenmesi adına kaleme aldığınız bu güzel düşünceleriniz çok teşekkürler. Hakettigimiz maddi ve manevi kazanimlarimizin en kısa bizlere verilmesi noktasında sayın genel mudurumuzden ümit varız. Umuyoruzki bu haksızlığa en kısa dur diyeceklerdir.
  Osman Ataş
  Elazığ Havalimani ARFF personeli

  0

  0
 29. sefa bey   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 20:49   - Cevap Yazın

  kanuna bir baksaydınız daha iyi ederdiniz. gruplar arasındaki adaletsizlik kanunla değil ypk nın (kurum yöneticilerine yaptırdığı) düzenleme ile ilgili olduğunu görürdünüz. Ayrıca eurocontrol teşkilatından gelen para sadece yol kontrol ve CNS grubu için geliyor. DHMİ herkeze biraz vereyim derken ypk kararı çıkarken adil bir şekilde çıkartırsa sorun bir ölçüde düzelir. Fakat zaten olay ARFF hizmetinin terminal mi, overflight hizmeti mi diye belirlenmemesinden kaynaklanıyor. Bu tazminatta kanunda da belirtildiği gibi inen değil havadan geçen uçakların parasıdır.

  0

  0
  • Sefa INAN   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 21:01   - Cevap Yazın

   Değerli Yorumcu; Ben Eurocontrol tarafından verilen paranın kimleri kapsadığını biliyorum. Ancak konu bu değil. Hava trafik kontrolörlerini ele alalım. Helali hoş olsun bence az bile alıyorlar. Kimsenin gözü onların aldığı ücrette olduğunu sanmıyorum. DHMI havadan geçen uçakların parasını alıp dağıtabilir. Burada önemli olan o paranın nereden geldiği değil mevcut ücretsel dengeleri bozup bozmadığıdır. DHMİ zengin kurum. Madem havadan geçen uçakların parasını Eurocontrol den alıp dağıtıyor diğer çalışanlarının haklarını da hiçe saymayıp onu da kendi bütçesinden karşılayacak. Bunu yapamaz demeyin. SHGM bunu yaptı. DHMI genel müdürü de bu konuda önce istekli olacak ki yeni bir düzenleme ile diğer çalışanlarında hakları alınabilsin. ARFF lerin yaptığı işi bilirim. Bende kaza kırımlarda çalıştım. Pistten çıkmış.Dikmeleri çamurun içinde uçağın kurtarılması veya yangına müdahale etmek başlı başına bir iş ve bu iş teknik bir konu. Bu nedenle ilgili arkadaşlar en azından kendilerinin teknik olarak nitelendirilmesini istiyor. Bence son derece de haklılar.

   0

   0
  • ARFF üveymi   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 19:04   - Cevap Yazın

   sayin kardeşim kara tarafında çalışanlar hizmet ediyorda hava tarafindaki ARFF mi hizmet etmiyor sen kendindemisin…

   0

   0
 30. dhmi   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 22:56   - Cevap Yazın

  Arff umarım en azından dediginiz gibi 2. Gurupta yer alir.ancak lavabo temizlemekle idari hizmetin bi bağlantısı yok onu yardimci hizmetler yani hizmetliler yapar.

  0

  0
 31. GÜVENLİK   - Tarih: 10 Aralık 2015 - Saat 23:47   - Cevap Yazın

  Koruma ve Güvenlik Görevlileride lavabo temizlemiyor,Sabahtan akşama akşam dan sabaha kadar cihaz başında yolcular ile cebelleşiyor.Havalimanı güvenliğinin ne derece önem arz ettiğini Şanlıurfadan SAW a giden uçağa yüklenen 23 kilo esrar olayı dahada mühim hale getirmiştir.Bizlerde 2.gruptayız ancak en altta adı 2.grup tazminatı 3 grup. bizim de derdimizi dile getirin lütfen.

  0

  0
 32. Vay halimize   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 11:37   - Cevap Yazın

  Arff şefleri personelinin ihtiyaclarını karşılayamazken genel müdürlük bin küsür kkişinin tazminatını nasıl düzenlesin

  0

  0
  • Dhmi-Arff   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 13:10   - Cevap Yazın

   Arkadaşlar şeflerke ilgili problemlerinizi kendi aranızda halledebilirsiniz. Şeflik ihtiyaç giderme makamı değildir. Kişisel sorunlarınızı bu tür platformlarda paylaşmassanız seviniriz.

   0

   0
 33. ARFF   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 14:09   - Cevap Yazın

  Öncelikle duyarlılığınız için çok teşekkürler. ARFF Memurları ve ARFF Birimlerinde görevli Şefler yıllardır maddi ve manevi olarak çeşitli adaletsizliklerle karşı karşıya kalmaktadır. Ne yazık ki her zamanda yöneticiler tarafından hep bu adaletsizlikler görmezden gelindi. Ama artık yeter bıçak kemiğe dayandı hakkımızı istiyoruz…

  0

  0
 34. Sayın İnan   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 14:27   - Cevap Yazın
 35. Müthiş bir yazı   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:10   - Cevap Yazın

  Bu yazı çok güzel bir yazı elinize sağlık bu yazıya diyecek bir söz yok yazı tam ve eksiksiz

  0

  0
 36. arff 02   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:29   - Cevap Yazın

  Tesekkier desteginiz icin

  0

  0
 37. arff   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:30   - Cevap Yazın

  bu haksızlık en kısa zamanda düzelir inşallah

  0

  0
 38. arff..   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:30   - Cevap Yazın

  bu haksızlık en kısa zamanda düzelir inşallah

  0

  0
 39. Çuvaldız   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:31   - Cevap Yazın

  Arff personeline en az maaşı vererek havacılığa hizmet ettimediğini düşünen insanda art niyet ararım

  0

  0
 40. Elazığ ARFF   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:31   - Cevap Yazın

  ARFF ADINA YAZILAN BU YAZI İÇİN TEŞEKKÜRLER. HAK BİRGÜN YERİNİ BULUR İNŞALLAH.

  0

  0
 41. muş ARFF   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:32   - Cevap Yazın

  DHMİ deki bu adaletsizliğin son bulması kurum içerisindeki iş barışı açısından son derece önemlidir

  0

  0
 42. KOCA SEYİT ARFF   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:32   - Cevap Yazın

  Yaptığınız tespitler güzel ve yerinde kurumumuz daki haksızlığın giderilmesi için emek sarfeden herkeze çok teşekkürler inşAllah teşkilatımız gereken değeri görecektir.

  0

  0
 43. zihniyet kötü   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:35   - Cevap Yazın

  Dhmide ve limanlarda Arff memuru canını disine takarak çalışır.gecesi gündüzü belli değildir bu meslek mensuplarının fazla mesai deseniz zaten küfür eder dalga geçer gibidir .personel yıpranir yıpranma payı verilmez tayin istenir verilmez biz Arff memuru oldu isek bu üvey evlat muamelesi neden efendiler bu ne zamana kadar böyle devam edecek

  0

  0
 44. Anonim   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:37   - Cevap Yazın

  Hakkaniyet ölçüsünde paylaşım olmasını istiyoruz. A.Menderes Ateş Savaşçıları.

  0

  0
 45. Anonim   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:38   - Cevap Yazın

  Adelet yok bizim kurumumuzda .

  0

  0
 46. Anonim   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:39   - Cevap Yazın

  Orhan Birdal DHMİ genel Müdürlüğnü bitiren ve bu ortamı sağlayan tek suçlu kişidir

  0

  0
  • Anonim   - Tarih: 13 Ocak 2016 - Saat 22:47   - Cevap Yazın

   orhan Birdal dediğiniz insan bir müsteşardır bakanlıkta saygılı olunuz lütfen.

   2

   1
 47. Anonim   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:41   - Cevap Yazın

  Sesimizi duyurmamıza yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederiz inşallah hakkımız olanı alırız ve emekler boşa gitmez biz havalimanlarında hava sahasına hizmet ediyoruz fakat bunu yanlış lanse ediyorlar uçak teker kesse bile 8 km yarı çaplı alanda hala hizmet vermekteyizki bu sadece kitapta olan biz bir can için gerekirse 8 değil 800000 km yol gideriz ve bu yolda çektiğimiz sıkıntılar bizim için sorun olmaz ve emin olunki bir canı kurtarmanın verdiği gururu yaşamadan bilemez kimse biz çalışırken saniyeler hatta saliselerle yarışıyoruz inşallah işimizin önemi anlaşılır ve hakettiğimiz yere geliriz

  0

  0
 48. arff07antalya   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:43   - Cevap Yazın

  Sürekli hayal kırıklığı yaşayan ARFF personelinin yeni genel müdürümüzün göreve başlamasıyla umutları artmıştır haksızlığın giderilmesi konusunda Genel müdürümüze güveniyoruz

  0

  0
 49. ARFF Hakkını Arıyor   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:47   - Cevap Yazın

  agziniza yureginize kaleminize saglik biz ARFF Memurlarinin sesi olmaniz cok memnun etti, umarim bu adaletsizlik biran once ortadan kalkar ve ARFF mesleki anlamda hakettigi yere ulasir. yapmis oldugumuz is masa basi evrak isi degildir sahada apronda ve pistte kaza-kirim aninda olaylara en kisa surede kule ile irtibat halinde olaylara mudahale etmekle gorevliyiz ama genel idari hizmet ve ucakla ilgimiz olmadigindan tazminatta hakettigimiz miktari alamiyoruz. hakkeniyetli ve vicdanli yaklasiminizdan dolayi tesekkur ediyor saygilar sunuyorum.

  0

  0
 50. Adalet   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:54   - Cevap Yazın

  İnşallah adalet sağlanır…

  0

  0
 51. arff reis   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:56   - Cevap Yazın

  arff calisanlari,mutsuz motivasyonu dusuk bir sekilde çalışmak zorunda kaliyor DHMI calisanlarinin maaşlar arasindaki fark duzelirse arff çalışanlarinin daha verimli daha huzurlu çalışacagini umuyorum

  0

  0
 52. ÜVEY evlat   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 15:58   - Cevap Yazın

  Hakkaniyet ölçüsünde paylaşım olmasını istiyoruz. A.Menderes Ateş Savaşçıları.

  0

  0
 53. DÜZELTİLMEYEN HAKSIZLIK   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 16:02   - Cevap Yazın

  DHMİ deki bahsi geçen bu haksızlık yıllardır devam ediyor. Yöneticilerin taraflı yaklaşımı ve ARFF Memurlarını küçümsemesinden kaynaklanan bu durum acilen çözülmelidir. Saygılarımla.

  0

  0
 54. ARFF üveymi   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 16:09   - Cevap Yazın

  DHMİ nin yalnız itilmiş kakilmiş birimlerinden biriyiz.Artık bitsin bu çile yeter bu kadar adeletsizlik.neymiş havacılığa hizmet vermiyormuş allah var allah inancınizdami yok yönetenler.

  0

  0
 55. KOCAELI ARFF   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 16:22   - Cevap Yazın

  Öncelikle ellerinize ve yureginize sağlik… okadar guzel yazmissiniz ki Bu yaziniza kayitsiz kalabilecek insan ancak kor ve sağir olmalidir Yada uc maymunu oynamalidir…bir zamanlar DHMI Yoneticilerinin inadindan doğan bu hukuksuzluk umarim son bulur… Durum okadar kotu ki DHMI ARFF personeline BİR dokun BİN ah işit… Tek umudum Genel Mud. Sersar Huseyin Yildirim… Umarım Yeni Genel Mudur Devletin Cebinden Çıkmayacak Bu Para icin Inat etmezler… Tekrar Sesimiz oldugunuz icin COK TESEKKUR EDIYORUM..

  0

  0
 56. Harfi harfine doğru   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 16:28   - Cevap Yazın

  Doğru söze ne denir..Helal olsun gerçekten çok objektif yazmışsınız..Elinize yüreğinize sağlık..Umarım tüm adaletsizlikler ortadan kalkacak birgün

  0

  0
 57. ARFF DALAMAN   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 16:29   - Cevap Yazın

  Biroda çalışan memur veya araç kullanan şoförler ARFF den daha çok seyrüsefere hizmet etmiyorlar.Artık birileri ARFF Memurlarına yapılan adaletsizliğe dur demeli….

  0

  0
 58. Yiğido58   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 16:29   - Cevap Yazın

  Sorunlarımızı ve mağduriyetimizi dile getirdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.Üvey eevlat muamelesinin son bulacağı bir çalışma ortamı istiyoruz.

  0

  0
 59. DHMI SIVAS   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 16:31   - Cevap Yazın

  Sefa bey öncelikle size çok teşekkür ediyorum bu problemi, haksızlığı dile getirdiğiniz için. Bir Havalimanında hava sahasında kaç ünite var? Cevap: ARFF ŞEFLİĞİ

  Havalimanı kategorileri belirlenirken hangi ünitelerin kabiliyeti dikkate alınır?
  Bu sorunun cevabı ARFF ŞEFLİĞİ.

  Amma ve lakin bu kadar havacılıkla içiçe olan bir birim nasıl olurda havacılıkla alakasız durumuna düşürülür.
  ARFF ünitesi olmadan bu iş olmaz, işin aslı bir zincirdir bu her birimin havacılığa hizmeti farklıdır.
  Bizi bu duruma düşürenlere hakkımızı helal etmiyoruz. İnşallah bu adaletsizlik düzelir, bizim adil idarecilere ihtiyacımız var. Bir yerde adalet yoksa, düzende olmaz huzurda.

  Size tekrar çok teşekkür ediyor, bizlere desteğinizi herdaim bekliyoruz.
  Hoşçakalın.

  0

  0
 60. DHMI'de Adalet bir kadın ismi Kanunsa bir Telli çalgı.   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 16:33   - Cevap Yazın

  DHMİ yoneticilerinden Tek isteğimiz “ADALETE FENER YAKIN…”

  0

  0
 61. Teşekkürler   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 16:33   - Cevap Yazın

  Kurumumuzdaki bu adeletsizliği dile getirdiğiniz için teşekkür ederiz. Yeni Genel Müdürümüz’ün bu konuyla ilgili elinden gelen gayreti göstereceğinden umutluyum.

  0

  0
 62. ARFF   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 16:52   - Cevap Yazın

  ARFF de kullanılan tüm araçlar teknik donanımlıdır bu yüzden ARFF teknik hizmetler sınıfına geçirilmelidir .Havacılık tazminatına gelince bizler ARFF olarak havacılığa hizmet etmiyormusuz yukarıdakilere göre ben el insaf diyorum kara sahasında çalısan uçağın sadece sesini duyan düz memur arkadaşlar bizden çok mu hizmet ediyor uçağa biz hergün garajda araçların günlük bakımlarına yaparken o araçların egsoz gazlarına maruz kalıyoruz. iş riskimiz düz memura göre daha çok .. sesimize tercuman olan bu abimize de teşekkür ederiz..

  0

  0
 63. ARFF!!!   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 17:17   - Cevap Yazın

  Sefa bey öncelikle size çok teşekkurediyoruz. Bunca zamandır Bize yapılan haksızlığa ve buna göz yumanlar gün gelecek vicdan azabından pişman olacaklar ama çok geç olacak. 1-3-5 kişi değil 1000 lerin haklarını yediniz. Hakkımızı istiyoruz…

  0

  0
 64. mağdur arff   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 17:25   - Cevap Yazın

  kuruluş amacı insan yaşamının güvenliği olan bir birimin 3.sınıf bir çalışan olarak görülmesi büyük bir utançtır

  0

  0
 65. ARFF SİİRT   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 17:37   - Cevap Yazın

  Öncelikle bu platformda Arff personellerinin sorunlarini dile getirmek icin çaba gösteren tüm kişilere teşekkür ediyoruz.Arff ye olan bu vefasizligi görmezden gelmek ah almaktir,hak çalmaktir ve kurum çalişanlarinin işine daha bağli olmasini engelleyen bir tutumdur.İnşallah gerekli çalişmalar yapilarak mağduriyetlerimiz giderilir.Tüm arkadaşlarimiza ve bizlere destek veren kardeslerimize selamlar…

  0

  0
 66. Electronicm   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 17:56   - Cevap Yazın

  Dhmi de Birimler arasındaki maaş makasının bu kadar açılmasında sorumlu kişiler, seyrüsefer çıkışlı yöneticiler. Bunlar kendilerince bir piramit cizip zirveye oturdular ancak bilmeliler ki dhmi deki başarı kolektif çalışmanın sonucudur.

  0

  0
 67. ADALETE SUSAYANLAR   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 18:23   - Cevap Yazın

  SEFA BEY ALLAH RAZI OLSN SIZDEN UMARIM YAZILARINIZI DIKKATE ALIR DHMI YONETICILERI…

  0

  0
 68. MAZLUM ARFF   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 19:10   - Cevap Yazın

  ALLAH haksizligi yarina biraki, ama asla kimsenin yanina birakmaz.

  0

  0
 69. ARFF Kapadokya   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 19:26   - Cevap Yazın

  Tespitler çok doğru yıllardır aynı sorunlar konuşulmakta hep haksızlık dile getirilmekte. Dernek ve sendikalar aracılığı ile de sürekli dile getirildi ama ben onların bu konuda o kadar samimi olarak yaklaştıklarını düşünmüyorum. Biz ARFF memurları olarak nöbetli çalışan ve bayramı yada özel gün tatili olmayan uçağa hizmet veren bir birimiz ne yazık ki kurumumuz bunu görmekte ısrarcı biz sadece kurum içinde bize yapılan HAKSIZLIĞA karşıyız. Kimin ne kadar aldığı değil eğer mesai saatleri dışında havalimanlarında kimler var buna bir bakılsa sadece yeter!

  0

  0
 70. BİZİM DE YÜZÜMÜZ GÜLSÜN ARTIK !   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 19:33   - Cevap Yazın

  Sayın Genel Müdürümüz (bu yorumları umulur ki okuyorsunuz) kimsenin cevabını veremediği ARFF’nin ve Apronda ki kardeşlerimizin de maruz kaldığı bu haksızlığı ortadan kaldıracak, adaleti sağlayacak ve hepimizin buhranlı gönlünü kazanacak bir düzenleme yapacağınıza yürekten inanıyorum. En büyük sıkıntımızı dile getiren abimize de derinden teşekkürlerimi sunarım. Selametle…

  0

  0
 71. ARFF ASLINDA YANGIN YERİ?   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 19:33   - Cevap Yazın

  Sefa bey öncelikle çok teşekkürler.Sayın yöneticilerimiz sizlere sesleniyoruz,Sayın Genel Müdürüm bu haksızlıği görün ne olur.Arff nin kuruluş amacı belli,verdiği hizmet belli,geçmişte yaptığı icraatlar belli ve kullandigi araçlar milyon dolarlik ama teknik hizmetlerinde değerlendirilmiyor. türkiye hava sahası üzerinden geçen herhangi bir uçak nerden geldiği gittiği önemli değil Emergency durumda ilk önce ineceği havalimanında ARFF yi sorar. bu durumdan da anlaşılacağı üzere bizler neden 3.grupdan değerlendiriliyoruz.bir memur,şoför,elektrikci,elektronikci, kadarmi uçağa hizmet vermiyoruz aklım almıyorda almıyor.

  0

  0
 72. BİZİM DE YÜZÜMÜZ GÜLSÜN ARTIK!   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 19:42   - Cevap Yazın

  Sayın Genel Müdürümüz (bu yorumları umulur ki okuyorsunuz) kimsenin cevabını veremediği ARFF’nin ve Apronda ki kardeşlerimizin de maruz kaldığı bu haksızlığı ortadan kaldıracak, adaleti sağlayacak ve hepimizin buhranlı gönlünü kazanacak bir düzenleme yapacağınıza yürekten inanıyorum. En büyük sıkıntımızı burada dile getiren abimize de en derinden teşekkür ederim. Selametle…

  0

  0
 73. ARFF Türkiye   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 19:59   - Cevap Yazın

  ARFF birimi için bu adaletsizliğin giderilmesini istiyoruz yazı için çok teşekkürler.

  0

  0
 74. arff hzır   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 20:51   - Cevap Yazın

  bu haksızlığa değindiziniz için teşekkürler inşallah en kısa zamanda düzelir

  0

  0
 75. Arffcivan'mert   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 20:55   - Cevap Yazın

  Çok teşekkür ediyorum bu konuya’göstermiş’olduğun ilgi ve alakadan dolayı

  0

  0
 76. Anonim   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 23:09   - Cevap Yazın

  Herkes icin adalet diyoruz. ARFF verilmeyen adalet yarin birgun onlarada lazim olacak

  0

  0
 77. arff67   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 23:13   - Cevap Yazın

  sefa bey mazlumun yanında olmanız dolayısıyla sizi kutluyorum.Sizin arff dernek başkanı olmanızı isterdim

  0

  0
 78. ARFF KİMSESİZ   - Tarih: 11 Aralık 2015 - Saat 23:16   - Cevap Yazın

  Bu haksız tazminat dağılımıni yapan düzenleyen altına imza atanlara hakkım varsa helal etmiyorum allah öte dünyada hesabını sorar inşallah.

  0

  0
 79. Hava Kurtarma ve Yangınla Mücadele   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 00:04   - Cevap Yazın

  Adındanda belli kurtarma yapıyoruz,insan canı ve malina zarar gelmemesi için 24 saat hazır bekliyoruz.bunları hava aracı olarak düşünürsek havacılıga hizmet etmiş olmazmiyiz sayın dhmi yetkilileri.Bir yöneticide çıkıp demiyor burda haksızlık var diye.Haksızlıgin babası var 10 yıldır…

  1

  0
 80. Ocak ayina kadar Sendikalıyız   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 00:16   - Cevap Yazın

  Sendika yöneticileri fırsat varken ocak sonuna kadar bu haksızlıgin duzeltilmesi icin ne yapıyorsunuz.hangi çalışmaları baslattiniz arff nin uğradığı haksızlıgi gidermek için. Tüm arff memuru arkadaşlarimi ocak sonunda sendikalardan istifaya davet ediyorum.

  1

  0
 81. antalyaarff   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 08:17   - Cevap Yazın

  gerçekleri yazan sefa beye cok tsklerimizi iletiyoruz. sorunlarımızı ve magduriyetimizi en ıyı sekilde anlatmıs. 2005ten bu yana eksik ücret alıyoruz ama ışimizi canı gonulden severek yapıyoruz. 3. sınıf calısan olmak ıstemıyoruz. saygıdeger buyuklerımızın desteğini bekliyoruz. ARFF nin sorunlarını ne olursunuz cozun

  0

  0
 82. Apron Memuru   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 09:41   - Cevap Yazın

  Sefa bey yazınız içerisinde bizide unutmadığınız için teşekkürler. Bizde ARFF ile aynı ortak kaderi paylaşıyoruz. Tel örgünün dışında çalışan memur,sekreter, hizmetli, hemşire , bekçi v.b. kadar havacılığa hizmet etmediğimiz soyleniyor. Bizim kimsenin aldığı ücrettte gözümüz yok. DHMİ’nin apronlardan kazandığı para ortadayken bizi havacılığın dışına itmeleri kabul edilemez… Genel Müdürümüzden tek isteğimiz 3.grubun iptal edilmesidir. İnşallah Apron Memurları ve ARFF memurları hakkında hayırlısı olur….

  0

  0
 83. Tesekkurler Sefa Bey   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 10:58   - Cevap Yazın

  Iyi bir yasam icin değil, yasamak icin çalarsiniz.. adaletsizlik ordada isler..Çaldiginiz emek yada baklava ise yillarca yatarsiniz hapiste. ama çalinan odenen tazminatsa , değmeyin keyfine..Adaletsizlik herhaliyle belli eder kendini, yasamin her aninda…

  AMA ALLAHTAN BUTUN BUNLAR FANTASTIK ULKELERDE YASANIR. BIZIM ULKEMIZDE ASLA !!

  0

  0
 84. Teşekkürler   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 11:30   - Cevap Yazın

  ARFF Memurlarının sıkıntılarını dile getirdiğiniz için teşekkürler.

  Maaşlardaki adaletsizlik yüzünden kurumda bir çok kadro da özellikle Apron ve ARFF Memurlarının kuruma olan bağları zayıflıyor.

  Kurum içinde kendilerini üvey evlat gibi hissediyorlar.

  0

  0
 85. ARFF KAYSERİ   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 13:20   - Cevap Yazın

  Sefa Bey öncelikle ARFF’nin bu sorununu dile getirdiğiniz için elinize, emeğinize ve yüreğinize sağlık. Desteğiniz için Kayseri Arff Birimi olarak size canı gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yıllardır süren bu haksızlık artık son bulmalı. Kurumumuzun gerekli çalışmaları bir an önce başlatıp bu mağduriyeti en kısa zamanda gidermesi ve adaletin sağlanması ümidiyle. Sağlıcakla kalın.

  0

  0
 86. ARFF KAYSERİ   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 13:35   - Cevap Yazın

  Sefa Bey öncelikle ARFF’nin bu sorununu dile getirdiğiniz için elinize, emeğinize sağlık. Desteğiniz için Kayseri Arff Birimi olarak size canı gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yıllardır süren bu haksızlık artık son bulmalı. Kurumumuz tarafından gerekli çalışmaların bir an önce başlalatılıp bu mağduriyeti en kısa zamanda gidermesi ve adaletin sağlanması ümidiyle. Sağlıcakla kalın.

  0

  0
 87. ARFF KAYSERİ   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 13:45   - Cevap Yazın

  Sefa Bey öncelikle ARFF’nin bu sorununu dile getirdiğiniz için elinize, emeğinize sağlık. Desteğiniz için Kayseri Arff Birimi olarak size canı gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yıllardır süren bu haksızlık artık son bulmalı. Kurumumuzun gerekli çalışmaları bir an önce başlatıp bu mağduriyeti en kısa zamanda gidermesi ve adaletin sağlanması ümidiyle. Sağlıcakla kalın.

  0

  0
 88. SEFA BEY   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 14:56   - Cevap Yazın

  Sefa bey bu yorumlari ayri bir haber konusu yapsaniz ne iyi olurdu…Tesekkurler..

  0

  0
 89. DHMİ ARFF   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 16:28   - Cevap Yazın

  Sefa bey ne güzel yazmışsınız tesekkür ederim tüm ARFF camiası adına… insallah bu yazınız tüm dhmi yoneticilerinin vijdanına dokunur SN GENEL MÜDÜR UMARIM İNSANLARIN GÖZÜNDEKİ İMAJINA LAYIK BİR SEKİLDE İŞ BARISINI SAĞLAR…

  0

  0
 90. ARFF 80   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 16:37   - Cevap Yazın

  Sefa bey net konuşuyorum çok teşekkürler. İnanın yaklaşık 1100 kişiye tercüman oldunuz.Bu haksızlığı yapanlar belli. İnanın hiç neden yokken bu hale getirildi teşkilat.ve bu maddi mesele diğer sosyal vb. durumlarada yansıdı. aldığını maaş kadar değer gösteriyorlar. Ne acı bir havalamanin olması için ARFF sartken siz havacılığa hizmet etmiyosunuz denmesi. Umarım yazınız ses getirir. Saygılar.

  0

  0
 91. İzmir divriğili.   - Tarih: 12 Aralık 2015 - Saat 21:21   - Cevap Yazın

  Uçak değil Arff yanıyor.

  0

  0
 92. Ocak ayina kadar Sendikalıyız   - Tarih: 13 Aralık 2015 - Saat 09:42   - Cevap Yazın

  sefa bey size minnettariz.Tüm ARFF çalışanı arkadaşlarima sesleniyorum fırsat bu fırsat sendikalara ocak sonuna kadar süre verildiğini hissettirelim eğer bu trende kaçarsa sendikali hiç bir arkadaşım tazminat hakkında şikayetçi olmasın lütfen biraz tutarlı olalım.

  1

  0
 93. lÜTFEN BİR ŞEYLER YAPIN   - Tarih: 13 Aralık 2015 - Saat 10:32   - Cevap Yazın

  DHMİ deki bu maaşlar arasındaki ucurumu lütfen görün.Aynı yerde calişan memur biri 3500tl alırken bir diğeri 7000 tl alıyor ne tavana takılıyor ne tabana.Sen şimdi iş barışından nasıl bahsedebilirsin.ARFF ve APRON DHMİ deki geri plana itilmiş birimler olarak huzursuz ve sabah işe giderken çalışma şevki olmadan gidiyor.Sayın Genel müdürümüzün bunları görüp Ocak ayı sonuna kadar yeni bir düzenleme yapılması konusunda gayret göstermesini bekliyoruz.Lütfen bir şeyler yapın.

  1

  0
 94. Anonim   - Tarih: 13 Aralık 2015 - Saat 11:23   - Cevap Yazın

  abi slm gene supersın kolay gelsin

  0

  0
 95. ARFF19   - Tarih: 13 Aralık 2015 - Saat 12:07   - Cevap Yazın

  Öncelikle bu gidişi görüp bizimle alakadar olduğunuz için size çok teşekkür ediyorum. Ulusal ve Uluslararası sivil havacılık standartlarında üstün teknoloji ile donatılan, uçuş güvenliği için Havalimanlarında can ve mala dönük kamu hizmeti veren, Ancak kurumunca üvey evlat muamelesine maruz kalarak yıllardır mağdur edilen, her düzenlemedin sonunda ileriye gitmesi gerekirken hep geri götürülen, Havalimanlarında uçağa en yakın bir birim olupta en az HAVACILIK TAZMİNATI’na layık görülen, teknik olarak çalışan ancak teknik hizmetlerden hiç bir şekilde faydalandırılmayan, iş sağlığı ve güvenliği konusunda tehlikeli meslek grubu olarak( tehlikeli az tehlikeli ve çok tehlikeli)3 sınıftan çok tehlikeli sınıfta sayılan, görevde yükselmede önüne bir çok sıkıntı getirilen, havalimanlarında ARFF dahilinde her işi yapan ARFF çalışanlarının verilmeyen bütün haklarını alması temennisiyle…

  0

  0
 96. mobbing   - Tarih: 13 Aralık 2015 - Saat 14:34   - Cevap Yazın

  arkadaşımla aynı işi yapıyorum ve aynı ünvandayım onların yanında bana 2.sınıf insan muamelesi yaptıkları için kurum yöneticilerine mobbing davası açtım.

  0

  0
 97. elektrik   - Tarih: 13 Aralık 2015 - Saat 14:36   - Cevap Yazın

  elektronikçilere parayı çuvalla verdiler ama elektriçilere vermediler. hakkımı helal etmiyorum orhan birdala.

  0

  0
 98. mühendis   - Tarih: 13 Aralık 2015 - Saat 14:43   - Cevap Yazın

  doktora yapmış 2 yabancı dil bilen bir mühendisin lise mezunu bir teknisyenden 2000 lira az maaş aldığı kurumun adıdır dhmi?

  0

  0
 99. Orhan'a selam olsun   - Tarih: 13 Aralık 2015 - Saat 14:44   - Cevap Yazın

  Eski genel müdür orhan yapmış olduğumuz toplantıda elektrik personeline de birinci gruptan tazminat verilebildiğini söylediği halde elektriği ayrı tuttu ve çok büyük bir haksızlığın altına imza attı tüm dünya elektrik ve elektroniğin ayrı olmayacağını kabul ederken Sayın (! ) Orhan Birdal bunu kabul etmedi her ay büyük bir haksızlığın altına imza attı bu anlamda bunun acilen düzeltilmesi gerekli umarım gerçekler gün yüzüne çıkar haksızlık sona erer ve Son bir not Orhan birdal’a dünya ahiret Hakkım Haram Olsun

  1

  0
 100. ariel şaron   - Tarih: 13 Aralık 2015 - Saat 14:49   - Cevap Yazın

  orhan birdal çok kişinin bedduasını aldı. çok kişinin hakkını yedi. sonu ariel şaron gibi olur inşallah

  0

  0
 101. DHMİ SES VER   - Tarih: 13 Aralık 2015 - Saat 19:33   - Cevap Yazın

  Halen bekleyecekmisiniz bu insanların meslek şereflerini itibarlarını iade etmeyecemisiniz.Devlet hava meydanları işletmesi gibi bir kurumun bu inasanları yıllaraca ezdigi DHMİ bünyesinde hizmet veren tüm özel şirketleri ve tüm hava yolları şirketleri tarafından bilinmekte.Bu insanlar size ne yaptı anlamak münkün degil ey DHMİ yönetimi.Biz serdar beyin yönetime girmesiyle bu işin çözüme ulaşacagını zannetmiştik ancak genel müdür olmasına rahmen bu iş neden bir türlü çözülmeyip kurum içi büyük bir haksızlıga sebep olunmakta.Bu insanlar aldıkları maaş dolayısıyla yer yer aşagılanmakta bu insanlar ucaklara hizmeti sonuna kadar yaşıyor tüm özel şirketlerle ve tüm hava yolu şirketleriyle yer yer birlikte çalışmakta ellerinden gelen kolaylıgı saglamaktalar.Siz sadece uçak kaza kırımlarda görev yaptıgını zannetiginiz bu insanlar DHMİ ve TÜM ÖZLEL şirketlerin yükünü omuzlamakta.ARFF sayıngın bir birim arkadaşlarıma kolaylıklar DHMİ yönetimine de bir an önce bu saygın birimin hakkını iadesini temenni ediyorum.Syn.sefa inan beyfendiyede tebriklerimi sunuyorum bu yazıyı kaleme aldıgı için

  0

  0
 102. LTBARFF   - Tarih: 13 Aralık 2015 - Saat 23:09   - Cevap Yazın

  Zorlama oranlar artık değişmeli..yapılan haksızlık ak koyun kara koyun arasındaki farkı anlayacak kadar net.yapılan haksızlığın hala sürmesinin nedeni bir ARFF lobisinin olmayaşı.sahipsiz 1100 kişiyiz..tamam kabul lobimiz yok..bari vicdanınız olsun.kimsenin cebinden kısılsın istemiyoruz..10 yıldır gasp edilen hakkımızı istiyoruz sadece..

  1

  0
 103. İsyankar   - Tarih: 14 Aralık 2015 - Saat 09:33   - Cevap Yazın

  hayvan gibi şii yapiyosunuz ya biriniz hakkimizi yiyor biriniz bizi eziyor yeter artik fazlasini degil sadece adalet istiyoruz

  1

  0
 104. ADALET ISTIYORUZ   - Tarih: 14 Aralık 2015 - Saat 09:33   - Cevap Yazın

  Cokmu şey istiyoruz sadece ve sadece adalet istiyoruz..Kim ne derse desin DHMI de en cok adaletsizliğe uğrayan birim ARFF dir.

  0

  0
 105. Helal Olsun   - Tarih: 14 Aralık 2015 - Saat 10:38   - Cevap Yazın

  Helal olsun abi çok güzel bir yazı. Bu yazının her yerde paylaşılması lazım özellikle facebokta bu yazı herkes tarafından paylaşılmalı. Arkadaşlar lütfen bu yazıyı her yerde gündeme getirin facebokta paylaşın

  0

  0
 106. ARFF Adalet   - Tarih: 14 Aralık 2015 - Saat 15:52   - Cevap Yazın

  Bu yazılanları genel müdürümüz dahil bütün dhmi yönetimi biliyor.ama bu adaletsizliğe neden bir düzenleme yapılmıyor?

  0

  0
 107. Sayın Genel Müdürüm   - Tarih: 14 Aralık 2015 - Saat 15:55   - Cevap Yazın

  Genel Müdürümüz Yıldırım şöyle konuştu Temel ARFF Kursunda; ARFF biriminin hem olmazsa olmaz hem de fonksiyonu itibarıyla DHMİ’de en öndeki birimlerimizden bir tanesi olduğunu belirtti. Sizin başarılı olmanız bizim kurumumuzun ve genel olarak havacılığımızın başarılı olması demektir.GENEL MÜDÜRÜMÜZ SERDAR HÜSEYİN YILDIRIM “HEM OLMAZSA OLMAZ HEM DE FONKSİYONU İTİBARIYLA EN ÖNDEKİ BİRİMLERİMİZDEN BİR TANESİ…dedi. Hal böyleyken inşallah genel müdürümüz ARFF’nin üzerindeki kara bulutları kaldıracaktır.

  1

  0
 108. diğerleri   - Tarih: 14 Aralık 2015 - Saat 15:58   - Cevap Yazın

  sanki sadece arff ye haksızlık yapılmış gibi anlatıyosunuz. kurumda çalışan diğer personelede haksızlık yapıldı. diğer personelinde hakkı yenildi. atc aim elektronik çalışanları işe bmw mercedes ile geliyorlar villa da rezidansta oturuyorlar çocukları özel okulda okuyor diğer personel ise ay sonunu getiremiyor. türkiye de böylesine saçma adaletsiz bir maaş uçurumunun olduğu başka bir kurum yok. böyle bi haksızlık yapan kişilerin öbür dünyada yatacak yeri yok. iki elim yakalarında olacak.

  0

  0
 109. Yatış ekibi   - Tarih: 14 Aralık 2015 - Saat 20:48   - Cevap Yazın

  Yav kardeşim havacılıkla ilgisi olmayan kişileri belki kandırırsınız ancak Dhmi de çalışan bütün herkes bilirki arff mangal ve yatıştan başka bişey bilmez
  Bir de utanmadan katmandu örneği falan vermiş ne bekliyorsunuz acaba ömür boyu yatıp 3.600 tl maaş alacaksın sanki asgari ücret alıyormuş gibi bir de haber yapmış Ada’ma bak.ayrıca tuvalet temizleyen emekçi kardeşlerimiz sizlerden 10 kat daha fazla havacılığa katkı sunuyor bu da böyle biline

  0

  0
  • Hadi Ordan   - Tarih: 15 Aralık 2015 - Saat 12:52   - Cevap Yazın

   Hadi ordan asıl yatan sizsiniz ama sizin devriniz geçti az kaldı durumlar düzelecek Allah vere yurtdışından hava trafik kontrolleri gelsin ben sizi o zaman görecem çok para alınca tabi kendinizi çok önemli sanıyorsunuz

   0

   0
  • utanmaz   - Tarih: 15 Aralık 2015 - Saat 16:16   - Cevap Yazın

   yazıklar olsun sana her kimsen,ama kimler olduğunuzu tahmin edebiliyorum paragöz doymaz utanmaz…

   0

   0
  • Dhmi-Arff   - Tarih: 16 Aralık 2015 - Saat 16:09   - Cevap Yazın

   Hangi birimde ne halt ettiģini bilmiyoruz ama insan olmadığına eminiz. Arff hakkını alırken size gelip gidecek birşey olmayacak. Lanet insanlar siz alıyorsunuz yetmiyor başkasının almaya çalıştığına salyanızı akıtıyorsunuz. Kurumda seyrüssefer dışındaki birimlerin hepsi magdurdur çünkü diger tüm birimlerde havacılıga hizmet etmektedir ve hepsi seyrüssefercidir ama arff ve apronun 3.gruba atılması vicdansızlıktır. Lütfen haddi olmayanlar arff birimi hakkında konuşmasın.

   1

   0
 110. ARRFF Memuru 18   - Tarih: 15 Aralık 2015 - Saat 12:35   - Cevap Yazın

  Allah en çok adaletli yöneticileri severmiş. Adaletsiz olanlarada gazabı büyükmüş.

  0

  0
 111. ATece   - Tarih: 15 Aralık 2015 - Saat 14:29   - Cevap Yazın

  kardeşim size ne oluyor ikide bir yırtık dondan çıkar gibi çıkıyorsunuz. sizden alınıp arff ye mi verilecek? niye arff ye saldırıyosunuz. zaten aylık 10 bin lira maaş alıyorsunuz. daha ne istiyosunuz. devlet size 100 bin lira mı verecek. arff ye verilsin diye niye karşı çıkıyosunuz. sizi ne ilgilendirir. devletin parası verirse para devletten çıkacak. sizden kesilip arff ye verilmeyecek.

  0

  0
 112. DUY SESİMİZİ DHMİ   - Tarih: 15 Aralık 2015 - Saat 23:39   - Cevap Yazın

  ARFF çalışanlarinin morali bozuk,isteksiz,motivasyonunu kaybetmiştir ve bu havacilik tazminatınin istenilen seviyeye alınmaması ileride daha büyük olumsuzluklara,kurum içindede daha büyük ayrismalara yol açacaktir.Çünkü hakkınin hukuksuzca gasp edildiğini düşünen birey insan doğasında vardır iki adım geriden gelir. Umuyorumki genel müdürümüz bu hassasiyeti hissedecektir.

  0

  0
 113. ARFF KOCAELİ   - Tarih: 16 Aralık 2015 - Saat 19:29   - Cevap Yazın

  muhalefet olmanın da bi gururu, bi onuru vardır. Ama sen o onurun tadına varamadan bu dünyadan göçüp gideceksin kanımca… tuzun kuru..yerin saglam..kendinin asla ve asla o haksizliga ugramayacagini zannettiğin için ve belki de aynilarini yaparak oldugu yere geldiginden böyle konuşuyorsun. kendi etki alanın içinde adil olmadığın gibi , bu durumun varlığından zerre kadar şikayetçide değilsin yazık… EZENİN YERİNDE YER ALIYORSUN ÇOK YAZIK…Empati duygunuda kaybetmişsin.

  0

  0
 114. yazık   - Tarih: 17 Aralık 2015 - Saat 09:36   - Cevap Yazın

  şimdiden sansüre başlamışsınız

  0

  0
 115. bu gazeteden de   - Tarih: 17 Aralık 2015 - Saat 13:01   - Cevap Yazın

  bu airportdan da havacılık adına hiç bir cacık çıkmaz, umutlanmıştık ama airlinehabere devam en profesyonel onlar her şeye rağmen. havacılık dünyası böyle işte maalesef kaliteli adam buşmak biraz şans işi

  0

  0
 116. şaklavanlar   - Tarih: 18 Aralık 2015 - Saat 10:04   - Cevap Yazın

  kendi kendinize çalıp oynayın

  0

  1
  • Şaklavan diyen dallama   - Tarih: 21 Aralık 2015 - Saat 21:52   - Cevap Yazın

   Seni bir sallayarak silkelerim beyin hücrelerin dökülür tabi varsa beyinsiz embesil.

   3

   1
 117. bide gitmiş   - Tarih: 19 Aralık 2015 - Saat 15:57   - Cevap Yazın

  reklam almış sanırsın bütün tr burayı okuyor

  2

  1
 118. Teşekkür ederim.   - Tarih: 31 Aralık 2015 - Saat 23:01   - Cevap Yazın

  Biz yöneticilerimizden Sadece ADALET istiyoruz. ADALET… Fazla bir şey değil.

  2

  1