DENİZ UÇAĞI SEFERLERİ YENİDEN BAŞLADI

DENİZ UÇAĞI SEFERLERİ YENİDEN BAŞLADI

BURULAŞ’ın deniz uçağı seferleri, sivil havacılığa gelen uçuş yasağının kalkmasıyla birlikte, İstanbul Haliç ile Bursa Gemlik arasındaki mesafeyi 20 dakikaya indiren deniz uçağı seferleri yeniden başladı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Gemlik’ten başlayan deniz uçağı seferleriyle 20 dakikada Haliç’e ulaşıldığını, kısa sürede Bandırma ile İzmir ve Çeşme uçuşlarının da başlayacağını söyledi.
Altepe, Yunuseli Havaalanı ile ilgili son adımların da atıldığını belirterek, 16 yıl kapalı kalan Yunuseli Havaalanı’nın yeniden açılmasıyla hava ulaşımına hareket geleceğini ve Bursa ile İstanbul arasının 20 dakikada kat edilebileceğini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BURULAŞ, kent içi ulaşım çözümlerinin yanında deniz ve hava taşımacılığı ile Türkiye’nin ulaşım markaları arasında yerini almaya devam ediyor. BURULAŞ’ın deniz uçağı seferleri, sivil havacılığa gelen uçuş yasağının kalkmasıyla birlikte, kaldığı yerden devam ediyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımları çerçevesinde, BURULAŞ tarafından 2013 yılında hizmete alınan deniz uçağı, son dönemlerde sivil havacılığa gelen uçuş yasağının kalkması, filoya katılan yeni uçaklar ve operasyon sorumluluğunu alan yeni ve tecrübeli şirketle kaldığı yerden tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle iş dünyasının Bursa – İstanbul arası trafiğine büyük kolaylık sağlayan deniz uçağı seferleri, hizmete başladığı ilk günden bugüne büyük ilgi görmüştü.

İki şehir arasında kara ve deniz yoluyla ulaşım süresi göz önüne alındığında, önemli bir alternatif olarak öne çıkan seferler; 8 ile 12 kişi kapasiteli uçakları ve deneyimli uçuş ekibiyle, zaman tasarrufu ve uçuş konforunu bir arada sunuyor.

Son dönemlerde yaşanan olaylardan dolayı sivil havacılığa gelen kısıtlamaların kaldırılmasının ardından uçuşlara yeniden başladıklarını belirten Başkan Altepe, “İstanbul ve Bursa, Gemlik Körfezi ve Haliç arasında uçan deniz uçakları yaklaşık 20 dakikada, bu mesafeyi kat ediyorlar. Şu anki uçağımız en son seferini 18 dakikada yaptı” dedi.

Hızlı gelişen ve büyüyen kentlerde zamanın çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi ekonomide Türkiye’nin lokomotifi olan kentler için ulaşılabilirlik en önemli faktör. 3 milyonluk nüfusuyla Bursa’nın İstanbul ile bağlantısı ise çok önemli. Çünkü Bursa, İstanbul ile ortak ve yan sanayi partneri olarak çalışıyor. Bursa, üretimde de İstanbul’dan sonra Türkiye’de 2. sırada… Bu açıdan bu kentler arasındaki erişilebilirliğin sağlanması önemli” diye konuştu.

Bursa ile İstanbul arasındaki ulaşımın güçlendiğini ifade eden Başkan Altepe, bir yandan BUDO’nun gemilerinin diğer taraftan da hava ulaşımının yoğun şekilde çalıştığını sözlerine ekledi. Başkan Altepe, deniz uçağının günde 3 sefer yapacağını ifade ederek, “Bursa’dan yaklaşık 20 dakikada İstanbul’a giden yolcularımız, 150 TL ücret ödüyorlar. Burada en önemli kazanç tabii ki zaman… 20 dakika gibi kısa bir sürede İstanbul’un kalbine, çarşısına inebilmek çok önemli. Seferlere yeniden başlıyoruz ve artık bu hizmetimiz artarak devam edecek” dedi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin şu anda 4 uçağı olduğunu söyleyen Başkan Altepe, “4 tane 12 kişiye çıkan uçaklarla Bursa – İstanbul arasında çalışırken, bir yandan da Bandırma’dan gelen taleplerle Bandırma uçuşlarını da başlatmış oluyoruz. Diğer taraftan da İzmir ve Çeşme bölgelerine de merkezden uçuşlar gerçekleşebilecek” diye konuştu.

Başlangıç için, Haliç’te Kadir Has Üniversitesi Caddesi’ndeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri’nin yanındaki iskeleden kalkışlar 09.45 ve 15.45, Gemlik iskelesinden kalkışlar ise 08.45 ve 14.45 olarak belirlendi. İlk hafta 2 sefer daha sonra ise 3 sefer yapacak olan deniz uçağının kalkış saatleri ve sayıları yolculardan gelecek taleplere göre tekrar düzenlenecek.

Altepe, kısa zamanda Yunuseli Havaalanı’ndan da uçuşların başlamasını hedeflediklerini dile getirerek, “Bununla ilgili devir işlemleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapıldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, artık orada Kuleli Askeri Lisesi de olmayacağı için, havaalanı olan 592 bin metrekare civarındaki alanı Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis etti” dedi.

Devir işlemlerinin birkaç gün içinde biteceğini vurgulayan Başkan Altepe, “Orada yapacağımız düzenlemelerle Bursa merkezinden de İstanbul’a yaklaşık 20 dakika içinde ulaşılabilecek. Bursa – İstanbul arasındaki bu köprüler kurulurken, bir yandan da iş dünyamız artık özel uçaklarını tekrar alıp, firmalar kendi uçaklarıyla her yere gidebilecek. Şehir içindeki havaalanı Bursa’nın üretimi, sanayi ve turizmi açısından çok önemli” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, yaklaşık 20 yıl önce Bursa’da 24 uçağın var olduğunu hatırlatarak, “Kısa zamanda Bursa Yunuseli Havaalanı Bursa ekonomisine de oldukça büyük bir katkı sağlayacak. 16 yıldır kapalı olan havaalanı da tekrar canlanıyor. Son adımlar da atılıyor” dedi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.