featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan terör ve F-16 tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen TRT World Forum’da konuştu. Erdoğan, tahıl krizini çözmek amacıyla Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile görüşeceğini açıkladı. “Türkiye’nin mücadele ettiği terör örgütlerine gizli açık destek veren bir Avrupa ile ortak gelecek hayli kurmamızın zor olduğu açıktır” diyen Erdoğan, “Binlerce TIR silah ve mühimmat Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütlerine gönderilmiştir. Gönderen ülke NATO’da beraber olduğumuz ülke… Teröristlerle verdiğimiz mücadelede bize kalkıp kimse hesap soramaz” dedi. Amerika’ya F-16 konusunda da tepki gösteren Erdoğan, “NATO’da beraberiz ama geliyorsun Yunanistan’ın adalarını silahla donatıyorsun, biz hala F-16 meselesini parasını verdiğimiz halde sizinle çözemedik” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen TRT World Forum, 35 ülkeden 100’ü aşkın uluslararası tanınırlığa sahip konuşmacının katılımıyla ‘Geleceği Şekillendirmek: Belirsizlikler, Gerçekler ve Fırsatlar’ temasıyla gerçekleştirildi. Şişli’deki bir otelde gerçekleşen forum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Foruma Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile farklı ülkelerden akademisyenler, gazeteciler, politika belirleyicileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri yer aldı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de foruma, bağlantı ile katıldı.

Dünyanın 34 farklı ülkesinden güzel İstanbulumuza hoş geldiniz. 6.’ncısı tertiplenen formu küresel çapta insani, diplomatik etkileşim için önemli bir platform haline geldiğini görüyoruz. Burada yapılan tartışmalar iletişim sektöründe faaliyet gösterenler yanında ülkeyi yönetme sorumluluğu taşıyan siyasetçiler için de ufuk açıcı oluyor. TRT bu tür platformları vasıtasıyla iletişim mecralarında kalıcı izler bırakan milli yayıncılık kuruluşumuzdur. Amacımız tüm dünyada, iyinin doğrunun hakikatın sözcülüğünü yapmaktır.

TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE MÜCADELEMİZDE YALNIZ BIRAKILDIĞIMIZI ASLA UNUTMAYACAĞIZ

Biz ikinci dünya savaşından sonra tercihimizi Avrupa’yla birlikte yol yürümekten yana kullanmış bununla soğuk savaş döneminin yükünü omuzlamış ülkeyiz. Siyasi, askeri, ekonomik desteğimizle Avrupa’nın güvenliği ve refahını sürdürmesine verdiğimiz katkıları kimse inkar edemez. Yaptığımız onca fedakarlığa rağmen, birliğimizi ve beraberliğimizi tehdit eden terör örgütleriyle mücadelemizde yalnız bırakıldığımızı asla unutmayacağız.

YUNANİSTAN’IN ADALARINI SİLAHLA DONATIYORSUN, BİZ HALA F-16 MESELESİNİ PARASINI VERDİĞİMİZ HALDE SİZİNLE ÇÖZEMEDİK

Ege’de ve Akdeniz’de Yunanistan’ı hesapsızca destekleyerek, mütecaviz ve provokatif girişimlerine cesaret verenlere eyvallah etmedik, etmeyeceğiz. NATO’da beraberiz ama Yunanistan’ın adalarını silahlarla, uçaklarla donatıyorsun. Biz hala F-16 meselesini sizlerle çözemedik. Parasını verdiğimiz halde çözemedik.

Kıbrıs meselesini hakkaniyetli bir zeminde yeni ve somut adımlarla çözüme kavuşturulması için diyalogtan vazgeçmiyoruz. Türk Devletleri Teşkilatıyla Avrupa’dan Asya’nın derinliklerine giderek daha da derinleşen bir dostluk ve kardeşlik köprüsü kuruyoruz. Körfez ülkelerinin bazılarıyla bir dönem soğuyan ilişkilerimizi yeniden hızla güçlendiriyoruz. Afrika’da uzunca bir süre yürüttüğümüz tamamı da birlikte kazanma yaklaşımı üzerine kurulu programlarımızın meyvelerini almaya başladık. Bölgesel ve küresel meselelerde Türkiye’siz bir çözüm olmadığını ve Türkiye’nin dostluğunun sağlayacağı faydaları artık herkes anlıyor, görüyor.

Dünyanın yeni ve hayati meydan okumalarla karşı karşıya olduğu dönemde Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla takip eden değil takip edilen ülke konumumuzu daha da pekiştireceğiz. Türkiye olarak her hal ve şart altında adaleti ve vicdanı temsil etmekte ısrarcı olacağız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir