CORONA VİRÜSÜNÜN SEKTÖRÜMÜZE ETKİLERİ… ÜCRETSİZ İZİN Mİ GELİYOR ?   BÜYÜK BAŞIN DERDİ BÜYÜK OLUR.

CORONA VİRÜSÜNÜN SEKTÖRÜMÜZE ETKİLERİ… ÜCRETSİZ İZİN Mİ GELİYOR ?   BÜYÜK BAŞIN DERDİ BÜYÜK OLUR.

 

Değerli Okurlarım;

Adeta korona virüsü ile yatar, korona virüsü ile kalkar olduğumuz bu günlerde farklı bir konuya değinmenin pek de akıllıca bir seçim olmayacağını düşündüm.

Tabii ki, korona virüsünün insanlara verdiği zararı ve tedavisinden bahsedecek değilim. Bu bizi aşan bir konu olduğundan bende sizler gibi her gün ilim adamlarını dinliyor ve tavsiyelerini yerine getirmeye çalışıyorum.

Korona virüs ’ün ilk görüldüğü bölge olan Çin’i bu krizi en iyi yönetenlerden biri olarak görüyorum. 1,5 Milyarlık Çin’de henüz 3000 ölümlü vaka olması, İran’a uçaklar dolusu tıbbi malzeme yardımı yapması krizin iyi yönetildiğine işaret ediyor.

Ülkemizin de bu krizden kurtulmak için büyük uğraşlar verdiği bir gerçek. Ancak, bu krizden tamamı ile kurtulduğumuzun işaretleri için henüz önümüzde birkaç aylık bir süre var. Bu süreçte ne olacak birlikte gözlemleyeceğiz. Umar ve dilerim ki bu krizden en az etkilenen ülke olabilelim.

Dünyamızı etkisi altına almış bu görülmemiş boyutta krizden kendimizi ve ailelerimizi kurtarmaya çalışırken, ekmek yediğimiz yer olan işyerlerimiz bakalım ne yapıyor?

Her zaman olduğu gibi krizlerden en çok etkilenen sektör havacılık olmakta. Hemen hemen her gün yazdığımız havacılık ile ilgili haberlerimizde, dünyadaki hemen hemen her havayolu şirketinin zorda olduğunu okuyor ve bilgileniyoruz. Dünya devi olarak gördüğümüz havayollarının düştükleri acizlik durumunu izliyoruz. Dünyamızdaki dev havayollarının etkilendiği bir ortamda THY’nin etkilenmemesi mümkün değil.   

Kısaca; Havayollarımız ve Havalimanlarımız çok zorda…

Binlerce çalışanın olduğu bu sektör yolcu olmadan kendini nasıl kurtaracak? Uçamadıkları için, yakıt hariç, tüm giderler aynen devam ediyor. Giderlerini hangi bütçesinden karşılayabilecek? Uçaklarını kiraladığı leasing firmaları alacaklarını istediğinde ne yapacaklar? Uçakları geri mi verecek yoksa borç para mı arayacaklar?

Havayollarımızın işi zor da havalimanlarımızın kolay mı? Tabii ki onların da işi çok zor. Uluslararası uçuşlar neredeyse durdu, ne gelen var ne giden. Ulaştırma bakanlığımız 14 -15 ülkeye karşılıklı uçuşları yasakladı. Geriye sadece ABD, İngiltere ve yurtiçi uçuşlar kaldı. Havayollarının yolcu bulamaması neyse, havalimanlarımızın inecek veya kalkış yapacak uçak bulamaması da aynı… Görüldüğü üzere hepsi birbirini tetikliyor.

Ülkemizdeki THY-PEGASUS-SUNEXPRESS gibi nakit sorununu bir şekilde çözebilmesi mümkün gibi görünen üç büyük şirketimizi ele aldığımızda mevcut krizi diğerlerinden daha az zararla atlatabilirler diye düşünüyorum.

Büyük başın derdi de büyük olur derler…

Konuya bu açıdan baktığımızda, Pegasus daha şanslı görünüyor. THY ise yeni havalimanına taşınması nedeniyle çok büyük yatırımlara girişmiş, bir dolu uçak siparişi vermiş, on binlerce çalışanı olan, Leasing firmalarına en çok para ödeyen bir havayolumuz olduğundan, en çok darbe yiyecek bu şirketimiz.

2019 yılını karlı kapatmasındaki pozitif etkenler şimdi yok. 2019 yılındaki karlı bilançoda Boeing’den aldığı 150 Milyon Doların yanı sıra her sene başında çalışanlara verdiği ortalama 200 Milyon TL Bonus ödemeyi yapmaması. Uçucu ekiplerin Pazar mesaileri, ulaşım giderleri vb… gibi hakların kaldırılmasının yanı sıra satış bölümünde ayda bir yapılan toplantıları haftada bire indirerek satışların daha iyiye gitmesini sağlayıcı tedbirler aldırması, bilançonun karlı çıkmasında ki etkenler olsa gerek…

Ancak mevcut durumda işler çok daha zor. Bakalım bu krizde THY, Pegasus, Sunexpress ve havalimanları yönetimlerinin krize yönelik hamleleri nasıl olacak?

Dünyadaki her şirket bir dolu önlemler alırken THY’nin boş duracağını hiç sanmıyorum. Bir şeyler yapacak ama ne yapacak?

Uçaklarının çoğu finansal kira ile alınmış. Finansal kira ile aldığın uçakların kiralarını gününde ödemelisin. Onlar korona falan tanımaz, parasını ister.

THY bu aralar çok sessiz. Bu sessizlik hayra alamet değil. Fırtına sonrası değil, öncesinin sessizliği mi bu acaba? THY Bir şeyler yapacak ama ne yapacak? Ser verip Sır vermiyorlar.

Planı nedir? Bu filo yapısı ve çalışanları ile hiçbir sorun yokmuş gibi davranabilmesini gönül isterse de mantığım, pek mümkün değil diyor. Dünyanın koskoca havayolları sallanırken THY’nin hiçbir şey yok gibi davranması mucize olur. Çünkü biliyoruz ki, THY’de korona krizinden etkilenen şirketlerden

Mevcut krizi yenebilmenin en önemli silahı Finans olduğuna göre borç mu alacak? Bu borcu nereden ve hangi şartlarla alabilecek.

Amerikan merkez bankası olarak da anılan FED, ABD hükümetinden bağımsız olarak bazı ekonomik politikalar uygulayabiliyor.

ABD’de bağımsız bir şekilde ekonomik politikalar uygulayan Fed’ in yaptığı son toplantıda, dünyadaki korona virüs salgınına yönelik borç para dağıtacağını duydum.

FED ’in piyasaya sunduğu faiz rakamları çok düşük olduğundan talep çok olacak gibi… Şimdiden para dağıtmaya başlamış olduğu görülüyor. THY bu yolu dener mi bilemem tabii ki. Bildiğim konu, FED’in parasal genişlemeye başlamış olması. 1,5 Trilyon dolarlık bir barajın belirlenmiş olduğunu ben de medyadan öğrendim. (Müthiş bir rakam)

Tabii ki FED için önemli olan Risk faktörüdür. Riskin azsa çok düşük faiz öderken, risk faktörün yüksekse fazla faiz ödersin.

Hadi diyelim ki THY nakit arayışında değil. Başka çözümler aramakla meşgul…

THY’nin Teknik A.Ş’nin yanı sıra TGS gibi büyük  iştirakleri de var.

THY kokpit ve kabin çalışanlarına nasıl bir sistem uygulayacaksa diğerlerine de aynısını uygulayabilir. Yani uygulamayı kısmi değilde genel olarak düşünmüş de olabilirler. 

Mevcut durumda THY’de görev yapan ve memleketine gitmiş yabancı pilotlarla vedalaşmak veya kriz bitene kadar ücretsiz bekletmek. Yani ücretsiz izin uygulaması düşünülüyorsa oradan başlanılabilir diye düşünüyorum  ( nasıl olsa, bu krizde başka havayollarında da iş bulamazlar)  Sadece bu uygulama yeter mi? Bilemiyorum.

Yetmezse, tüm filodaki uçucu ekipleri kabin ve kokpit ayırmaksızın, önce senelik izinlerini kullanmaya zorlayabilirler. Bu izin faslı bittikten sonra örneğin; aylık veya 3 er aylık aralıklarla ücretsiz izin vererek dönerli bir sistem uygulamaları da mümkün.. Tabii ki, bu izin sürecinde sağlık sigortalarının geçerliliğini korumak gerekir.

İşten çıkarma seçeneğini ağzıma bile alamıyorum. Çok yanlış olur

Bu dönerli sistem uygulanırsa tüm çalışanlarının yanı sıra işveren vekilleri de yukarıda yazdığım gibi taşın altına elini koymuş olmalı. Aksi takdirde işverenin samimiyetinden kuşku duyulur.

Haberlerini yaptığımız yabancı havayollarının yönetiminin önce kendi maaşlarında indirime gittiklerini okudunuz. Biz neden yapmayalım ki…

Hatta sendikanın bile bu süreçte yapabilecekleri var. Onlarda THY varsa, var olurlar yoksa onlarda yok olurlar.  Bu nedenle THY’nin hamlelerine karşı nasıl bir politika izleyecekler merak ediyorum. ( 2001 yılında Hava-İş’in eski yönetiminin yaptığı gibi.) O dönemki yönetim kurulu karar defterini bulup okusunlar ne yapılmış…)

Hatırlayanınız vardır. 2001 yılındaki krizde  THY kendine ait 8 adet A310 u İran’a satmıştı. O zamanki krizden uçak satarak kurtulmuşlardı.  Kısaca THY ilk defa bu duruma düşmüyor. Her krizde kayıplarımız oluyor. 

Ayrıca;

Kimisi devamlı çalışıp maaşını alırken diğerleri ücretsiz izin kullanır olmamalıdır. Adil bir düzen kurmak gerekir. THY’nin ne yapacağını bilemediğimden senaryolar üretmekteyim.  Okurlarımız da arzu ederlerse bir başka sistemi yorum hanesine yazabilirler. Henüz herhangi bir uygulama başlamadı. Ancak,kulak gazetesi vasıtasiyle, her gün farklı bir senaryoyu duyuyoruz.

Bildiğim tek gerçek, havacılık camiamızın tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgınından elini kolunu sallayarak çıkamayacağıdır.

Aslına bakacak olursanız, mevcut THY yönetimi pek şanslı değil. Hiç beklenmedik bir krizi yönetmek de zor olmalı. Bunlardan önceki THY yönetimlerini düşünüyorum da ne kadar rahatmışlar. Şu ana kadar gördüğümüz en büyük kriz bugünkü yönetime denk geldi.

Çalışanlardan yana taraf olan ve kurulduğu günden itibaren bunu ispat eden AirlineHaber olarak bazı önerilerimiz olacak…

Haberleri takip ediyorsunuzdur. Zorda kalan işveren bu günlerde önünüze 2 veya benim şu an düşünemediğim bir başka seçenek daha koyabilir. Bu seçeneklerin size en az zarar verebileceğini düşündüğünüz seçeneği seçmek lazım. Tabii ki size sorarlarsa…

Bu seçeneklerden; ücretsiz izin veya işten çıkarma ihtimali yüksek. Sizlere sunulan seçenekler ne olursa olsun. Anında duygularınızla hareket etmeyin. 

“İyi düşünün, hesaplayın. İşsiz kaldığınızda bu kriz ortamında yeni bir iş bulma ümidi yok gibi. Atalarımız “Ak akçe kara gün içindir” demiş. Varsa, elinizdeki parayı bol keseden harcamayın. Aksi halde çok sıkıntı çekebilir siniz. Bu konuda tek dileğim bu koronavirüsünün ve yarattığı krizin birkaç ay içinde bitmesi ve normal hayata dönebilmemizdir.

Sonuç olarak;  hayırlısı neyse o olsun diyelim…

 

 

Geri

60
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
CQM

Aldığımız maaş kira gıda faturaya anca yetiyor bize kalan para aylık toplasan bin lira bile etmiyor lüks bir yaşam da sürmüyoruz orta diregiz anlayacağınız iyi güzel de fedakarlık bekleniyorsa biz ne yapacağız bu durumda ha işsiz kalmışım ha faturamı kiramı odeyememisim zaten diğer firmalara nazaran en düşük maaşı teknisyene veriyor şirket kabin kokpitin oldukça gerisindeyiz umarım gelire göre bir ayarlama olur olacaksa ve bu zor günleri biran önce atlatır tk

lucifer

bunu beğendi

İLKER YK

1-Tüm yabancı pilot ve hostesler atılmalıdır.
2-emeklilik yaşı pilotlarda 60 ,hosteslerde 40 olmalıdır.
3-Gönüllük esasına göre ücrersiz izinler verilmelidir.
4-Akademi vs. Ne kadar pilot varsa süreçleri en az 1 yıl dondurulmalıdır.
5-hostes maaşları makul seviyelere indirilmeli ve uçam şef olayı tamamen sonlandırılmalıdır.
6-Müdür ve şef sayılarıda radikal olarak düşürülmeledir.
7-ücretsiz izin yerine son girenlerin işine sırayla son verilmelidir, özellikle 2 ve 3 maaş alan karı koca kızı oğlu pilot hostes olanlara öncelik verilmelidir.
8-yönetim kurulunda olup 10 yerden maal alanlara bye bye demek lazı vb….

Legoland

Hicmi yer calisani fedakarlik yapmayacak komik seyler sizi

zeka kupu seni

uber zeki muhtemel bir teknik calisanjndan uber oneriler.. hep adalaetten bahsedersiniz, tgs ve teknik icin hicbir oneride bulunmamissin?

zeka kupune cevap

Bunları yazan teknisyen degil.
Unutmaki ucaklar ucsa da, ucmasa da teknik bakımları yapilak zorunda. Teknigi bu konunun icine çekmenize pek bir mana veremedim. Saygılar.

Özgür

60 yaş ve/veya 25 senesi dolanlar teşekkür edilip gönderilmeli

zeki

zeka küpü

vaydelikanlıgönlüm

Uçmayan uçağın nesine bakım yapacaksın bi kez yapar çekersin hangara bekler hergün bakımmı yapacaksın yaw

Bakım

Uçmayan uçağın bakımının olduğunu bilmeyen adamlar yorum yazıyor.Bir de ahkam kesiyor yazık.O senin park yetinde yatıyor olarak gördüğün uçaklara sürekli kontroller yapılıyor.Bunları kim yapıyor acaba

Mustafa

Uçmayan uçağa bakım mı yapacaksın diyen arkadaş uçakları otomobille karıştırıyor diyeceğim amauzun süre bekleyen otomobiller bile belli aralıklarla kontrol edilir, ne diyelim bu arkadaşa bilemedim ki

vdg

hahaha

caycı

60 yaş nedir ya uçaklardan mümkün olduğunca uzağa gitmeli zaten

Tedbir

Aynı şirket iştiraklerinde eşi ve kendisi çalışan personellerden birisi ücretsiz izne çıkarılabilir.

ucanadam

kesinlikle! oncelik gonulluluk veya calisan eslerden birinin cikarilmasi olmali!

Teknik

Eğer bir MAAS kesintisi olacaksa % olarak yapılmalı ama ra5 ten 1 kesiliyorsa yukarı doğru çıktıkça bu katlanarak çıkmalı. Pas uçarken herkesten önce binen yöneticilerimiz de fedakarlık yaparken en önde olmalıdır. Belki az kişiden yapılacak bu uygulama toplamda çok değişiklik yaratmayacak ama çalışanların takdirini alacaktır.

Tılpa

Demin tuzun kuru borcun yok dimi gönüllü maaşını hibe et o zaman ucuz kahramanlık yapma sen kimsin ki hadsiz maaş kesme öneriyorsun paran çoksa git hibe et aklını kendine sakla

Bora

Emekliliği gelmiş olan çalışanlar, özellikle de kabindeki dinozorlar emekli edilsin. 63 yaş üzeri kokpit emekli edilsin. Bu uzun süre idare eder bizi.

Dinozor kaptan

Saygısız sanabu mesleği o dinozlar öğretti yarın sende aynı yaşa gelecen ve o dinozorlar halen senden fazla uçuyor ve öğretmeye devam ediyor anladınmı terbiyesi kıt klevye pilotu

Bora‘ya

Tamamiyle dığru. İlk önce emekliliği gelenlerle acilen vedalaşılmalı.

soba

emekliligi haketmis daha bilgisayar bile kullanmayi bilmeyen dinolar var bir zahmet hem calismayip hem maas yapsa bu ayip

Kabin

Ama ben daha geçen ay yeni bmw almıştım,ev taksitimde var…Şimdi taksitleri nolacak..banane ben çıkmam ücretsiz izine falan..uzun ER isterim,ayda 10 boş isterim,tüm izinlerimi yazın isterim,Kış izinlerimde tropikal iklimli tatil yerleri isterim..İPHONE 11 pro hatta çıktıysa 12 isterim(512Gb)..Allah tan daha ne isterim?

Mechanic

Aslında basit kabin maaşlarını pgs sun ayarına çekin işten çıkarmak yerine zaten wide bodyler bu saatten sonra yatacaktır şirkete zerre yararı olmayan ofis boyları şef ve müdürlükleri budayın gerekirse AHL yeniden işlesin abuk subuk sponsorluklara para aktmayın

Teknisyen

Emekliliği gelen herkes gonderilmeli

Corona

Bu durumda kimse işsiz kalmasin çalisan olarak fedakarlik.yapilir ama.ilk fedakarligi ise yaramayan sendika aidat tan vaz gecip aldigi aidatlari thy yr karsiliksiz hibe etmelidir

Tılpa

Yaralı parmağa işemeyen sendika aidat almasın şirkete hibe etsinler olur mu canım kim lüksünden vaz geçer BMW çok yakayi depo biter aman diyorum

Karbonat Erol

Bu durumda tekniği etkileyecek bir şey yok gibi, sağlık tedbirleri dahilinde devam ederler sanıyorum. Yoğun iç hat uçuşları birleştirilip geniş gövdeye verilir, dar gövde uçuşları da biraz azalır. TGS’nin iş yükü azalır ama devam eder. Bir sürü dış hat uçuşumuz devam ediyor. Bir de bizim sağlam iç hat uçuş ağımız var körfez şirketlerinden farklı olarak. Kısaca şirket bu yıl kardan zarar ederek bu işi kurtarabilir belki de. Şunu işten çıkarsın, buna maaş vermesin demek hiç hoş değil. Yerlisi yabancısı, yerdeki havadaki hepimiz bu işten ekmek yiyoruz. Kimsenin ekmeğiyle oynanmadan çok şeyler yapılabilir inancındayım.