UTED OLAĞAN GENEL KURULUNUN ARDINDAN…

UTED OLAĞAN GENEL KURULUNUN ARDINDAN…

 

Sevgili Okurlarım;

Bugün UTED’in 31. olağan genel kurula izleyici olarak katıldım. Elite Word Asia Hotel’in konferans veya düğün salonu olarak kullanılabilecek bir ortamda genel kurul yapıldı.

Öncelikle hayırlı olsun. Genel kurullara çok alışık olan biri olarak tabii ki bazı eleştirilerim olacak ki bir dahaki sefere daha dikkatli olunabilsin. Otele lafım yok. O bölgeye göre fazla lüks bir yapı.  UTED’in genel kurulunun yapıldığı salonun ses akustiği sıfır. Yankı çok. Konuşmalar pek anlaşılmıyordu.  

Salona baktığımda, akustik panellerin yapılmadığı belli oluyordu. İkram konusuna sözüm yok. Gündüz saatlerinde yapılan toplantı ve konferanslarda ikram ne olması gerekiyorsa onu uygulamışlar.

Genel kurulları Divan Kurulu idare eder. Bir başkan bir başkan yardımcısı ve en az bir yazmandan oluşan Divan Kurulu, genel kurulun en önemli ve yönetici organıdır.  Eskiden hükümet komiseri görev yaparken bu görevi artık seçilen divan başkanlarına devretmişler.

Tabii ki ilk planda divan başkan ve yardımcılarının seçimine gidildi ve genel kurulun yönetilmesinin tüm yetki ve sorumluluğu bu kurula bırakıldı. Ancak, genel kurullarda işi bilen, deneyimli, yönetmelik ve yasaları bilen, dirayetli divan başkan ve yardımcısını bulabilmek gerçekten zordur. Bu zorluğu UTED’in bu genel kurulunda da gördük. Tecrübeli olmayan ve UTED üyelerinin içinden çıkmış bir divan heyeti görev yaptı.

Bazı aksaklıklar yaşansa da, sonunda genel kurula hâkimiyet sağlandı. Mevcut yönetim daha önceden gündemine aldığı ve benim geçen haftalarda yazdığım, tüzük tadillerini “neyi nasıl değiştirmek istiyorsanız onu önceden üyelere bildirmelisiniz” tavsiyemi dinlememiş olsalar gerek ki, tüzük tadili (Anayasa, kanun değişikliği gibi) çok önemli bir konuyu, bir “Tüzük Tadil Komisyonu” bile kurmaya gerek duymadan oylamaya açmaları işi bilen kurucu üyemiz ve eski başkanlarımızdan Erhan İnanç’ın uyarısı ile  tüzük tadili için, komisyon kurulmadığı gerçeği ile bir dahaki genel kurula bırakıldı. İyi ki bırakıldı yoksa tüzük, tüzük olmaktan çıkabilirdi.

Bu arada her üyenin önüne tüzük ve faaliyet raporlarını koymaları güzel olmuş. Tavsiye dinlemeye başladıklarına göre iyi yoldalar…Hadi hayırlısı diyelim

Tüzük bir derneğin ana direğidir ve tadili zor iştir. Uzun süre münazara gerektirir.

Yanlışlar sadece bu kadar mıydı? Maalesef hayır.

Bir Denetleme Kurulu elbette vardı ama, raporu ya yoktu veya rapor vardı ama okunmadı. Hâlbuki Denetleme Kurulu hem 3 yıllık Gelir-Gider hesaplarını, defter kayıtlarını ve hemde derneğin faaliyetlerini denetlemiş olmalı ve sonucunu rapor olarak genel kurula sunmalıydı. Genel kurul öncesi üyelik başvurusunda bulunan adayların başvurusunun tüzüğe aykırı olarak cevaplanmayarak genel kurul sonrasına bırakılması hususu da Denetleme Kurulunun raporu ile genel kurula sunulmalıydı.

Onur Kurulu yok muydu? Muhakkak vardı ama raporu yoktu. Onur Kuruluna bir görev düşmemiş bile olsa ki, bu iyi bir şeydir, “bize bir görev düşmedi” raporunun okunmaması da yapılan bir diğer yanlıştır.

Bu yönetim tam 5 yıl derneği yönetti, işin acemisi değiller. Ama, 5 yıllık deneyimi olan yönetimin böyle bariz acemilikler, önemli hatalar yapılması, yönetime ve 52 yıllık UTED’e hiç ama hiç yakışmadı.

Genel kurulun Sabiha Gökçen’e yakın Atatürk ve İstanbul havalimanında çalışanlarının uzak olması nedeniyle üyelerin çoğu Sabiha Gökçene yakın yerlerde oturanlardandı. UTED yönetimi şüphesiz İstanbul havalimanı ve Atatürk havalimanına da servis koymuş olsa da, oralardan gelen giden çok azdı.

Kısaca bir nevi Sabiha Gökçen’de çalışan UTED üyeleri çoğunluktaydı. Üye sayısı 872 olan bir derneğin genel kurulunda 163 oy kullanılması, bir diğer deyişle 872 üyenin 709’unun oy kullanmaması üzücü ve düşündürücüdür. Üyenin derneğine ilgisi çok zayıflamıştır. Bu genel kurulda kazanan grubun acil olarak “neden böyle oldu” diye düşünüp bazı düzeltici uygulamaları devreye alması kaçınılmaz.

2006 yılında 1200 üye ile bıraktığımız derneğin,14 yıl sonra 2006 yılından daha düşük üye sayısının bulunması, üzerinde biz nerede yanlış yapıyoruz tarzı bir düşünceyi beraberinde getirmelidir. Mevcut durumda sadece THY’de 4000 civarı teknisyenin bulunduğu iddia ediliyor. Bu gerçekse durum vahim.

Derneklerin gücü üye sayısı ile ölçülür. Ben hiçbir teknisyenin ayda 30 lira gibi cüzi bir rakamdan kaçınacaklarını düşünmüyorum. Bu bir para meselesi değil, yönetime güven meselesi olduğundan, strateji güven esaslı kurulmalı ve uygulanmalıdır.

Bu konuları o kadar çok yazdım ki, ben bile sıkıldım diyebilirim.

Sonuç olarak, mevcut yönetimin önce Sabiha Gökçen’e yakın bir büro kiralayıp ikinci bir lokal açması ve genel kurulu şubeye ve Sabiha Gökçen’e yakın bir yerde yapması neticesini vermiş ve oyların çoğu o bölgeden gelmiştir.

THY’den başka şirketlerden pek üyesi olmayan UTED’in şubeleşmeye gitmesinde fayda var. Üye adayları derneğe değil, dernek yönetimi aday üyeye erişmek zorunda.

Ya boş ver bunları Sefa Bey, isteyen gelir istemeyen gelmez. Onların bileceği iş. Biz genel kurulumuzu yaparız ve dernekçiliğimize devam ederiz. İsteyen gelir istemeyen gelmez diye düşünürseniz bu genel kurula katılan 163 üye sayısı daha da düşebilir.

Yapılan seçimde, kullanılan 163 oyun 117 sini mevcut yönetim alırken, 46 oy ise muhalif listeye çıkmıştır. İnşallah bir kez daha şunu üye yapmayalım bunu yapmayalım tarzı tüzüğe aykırı ve yakışık olmayan bir seçim oyununa gidilmez ve kendilerine muhalif olanı bile üye yapabilecek olgunlukta politikalara yer verilir. 52 yıllık UTED’e ve onun yönetimine yakışan budur.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen,  Airlinehaber olarak temennimiz, UTED 31. genel kurulunun uçak teknisyenleri için hayırlı ve seçilen yönetimin başarılı olmasıdır.

 

 

 

 

 

 

Geri

39
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Revizyon

Sektörde üye olmayan teknisyenlere ulaşmaları çok güç zira üyeleri ile iletişim konusunda dahi sorunları var. Teknikte bir hafta görünüp sonra arazi oldular… Önemli olaylarda fikir beyan etmediler. Faaliyetleri hakkında üyelere düzenli bilgi akışı sağlayamadılar. Bir iki baş teknisyen üzerinden bağ kurulmaz. Üye kayıplarını değerlendirip iletişimin yeterli olmadığını görmelerini umarım.

Değişim zamanı

Her ne olursa olsun dernek bizim derneğimiz , son anda da olsa yanlistan dönülmesi ve üyeliklerin genel kurulda kabul görmesi gayet yerinde. Sahip çıkan sayısı bu kadar az olursa sonuçlarda sizin bahsettiğiniz gibi oluyor maalesef, kimin secildiginin ve kimin yönetimde olduğundan çok kimlerin üye olduğu ve genel kurul salonunu kaç kişi ile doldurduğu önemli. İlk başta üye olalim , sonra destek ve öneriler verelim , şayet yapılmaz ise eleştirelim. Bunları yaparsak göreceksiniz çok güzel bir derneğimiz olacak.

Değişim zamani

Insanlar eleştirmek için uye olmalıdır kafasına nasil eriştiniz. Üye olup sevmedigim eleştirdiğim adamlara para mi kazandiralim. Istemiyoruz gidin ki gelelim diyoruz anlamak istemiyor koltuklara yapışıyorsunuz. Gözünüzü toprak doyursun. Değişim zamanı geldi geçti bi gidin artik…

YAZIK...

163 oymu UTED bitmiş demek ..3 sene sonrakine karşılarına bir ikinci listede çıkmaz 40 50 kişiyle genel kurul olur artık 5 senede bu hale geldi 3 sene sonra üye sayısı dahada düşer.Yazık gerçekten 50 yıllık derneğin haline.

ABUZER

Dernegin adini bedava iftar severler dernegi olarak guncelleyecekler muhtemelen

Mazi

Sefa abi merhaba Uted yönetim listesinde geçtiğimiz aylarda sendikaya muhalif olarak sendikadan toplu istifa hareketinin içinde olanlardan bir arkadaş var ve bu arkadaş sırf bu oluşumun içinde oldu diye işveren işinden attı. Ve ne tasadüftür yeni seçilen Uted yönetiminde sendikanın Sabiha gökçen temsilciside var. Sizce bu ne anlama geliyor

Ben deniz

Demek ki tüm kesimin tüm farklı görüşlerin bir yönetimi olacak

Mazi

Tüm kesim derken sadece teknisyenler yokmu bu dernekte. Ben yaman çelişkilerden bahsettim

Sayın Uted başkanına-1

Sayın uted başkanı kendi hırsları ve bitmez bilmeyen egoları yüzünden derneği bitirmiştir. İlk olarak 2015 yılında olan teknik aş de ki iş kolu değişikliğinde iki derneğin toplantısında bizzat kendisi o toplantıda o zaman ki talta başkanı şimdiki sendika şube başkanı ile toplantıda türk metal çıkmasına rağmen ordaki arkadaşlarıma çelik işi tercih etmesi için bıyık altından algıları ile çelik işe yönlendirmiştir. Sonra çelik iş genel merkezin yöneticileri ile defalarca şimdiki sube başkanı ile toplantı yapmıştır. Sonra her ne olduysa yavuz şube başkanı olmuş. Necdet ise küsmüş tepki göstermiştir. Sendikaya kin gütmeye şube başkanına kin gütmeye başlamıştır. Utedin üyelerini sendikadan uzaklastırmıs hiç… Devamını oku »

Sefa başkan

Sefa abi bir yerde yanlışlık yapıyorsunuz. Sizin zamanında uted tarafından alınan muhteşem haklar o zamanda kaldı. Şimdi şartlar çok kötü. Başkanlık yapan arkadaşın yetersiz olduğunu o dahil herkes biliyor ama malzeme bu işte. Hayat bu vereceksin ki alabilesin. Bu yönetim önce alayım sonra vermeye çalısayım diyor. Üye olmak için inanmak güvenmek lazım. Kendisine güvenilmiyor ve bunu oda biliyor neden duruyorsa artık orada bilemiyoruz.

THY JOKEY TEKNİK AT BAKIM MÜDÜRLÜĞÜ

Bıktık boş laflarlar boş genel kurul seçimlerinden kokteylerle ikramlarla otellerde verilen basit insan kandıran seçimlerden.UTEDmiş ya kıçımın UTEDi sana diyorum sen uçak teknisyenleri derneği nasıl olabilirsin türkiyede kaç tane uçak teknisyeni var.senin üyelerin sadece beleşe iftar yemeklerine katılan yalandan huzur evlerinde orda burda boy gösteren boş beleş insanlarla hiç biryere gelemez ki.dernekmiş yönetim yalama insanlarla dolu üyelerin desen gram s…ke sürülecek akılları yok.DÜZGÜNCE BİR DERNEK OLUN ARTIK YETER BIKTIK

Ne desek boş

Bu ûslup ike bir yere ulaşmam mümkün değil,bir konuda görüş bildirmen için argo kelime kullanmana gerek yok, biz mualif olarak katıldık kaybettik madem yönetimden şikayetçi idin katılsaydın , orda konuşup derdini anlatsaydın!

anti easa

sende sürülecek akıl varmış ama sende sürmemişsin bak UTED i kimler yönetiyor.La bi akıllı olun hele be.Bordo klavyeli olmuşsun.Seni memleketine doğru çevirmek lazım.

Sayın Uted başkanına-2

…zor duruma düşürüp mağdur etmiştir. Sonradan ilker beyi şans eseri ki başkaları sebep olmuştur her nekadar kendisi sahiplensede bu olayı ilker beyi iftara getirmiş 2 3 dinlenme odası wcleri 2 sene sonra taşınacak havalimanında düzenlenme yaptırıp arkasınsa yk nın oldugu imajını vermiştir. Madem öyleyse hadi bakalım igada ki tuvalet bile olmayan tesislerin sorununu çöz hodri meydan şimdi ise hala sendikaya kini yüzünden sendikaya ne kadar muhalif insan varsa çatısı altında toplanmıştır. Burda kimse beni yanlış anlamasın maksat sendikayı övmek değil maksat burda başkan olan beyfendinin kendi ego ve kini yüzünden bir stk yı ve gencecik arkadasları gazlayıp aklınca muhalif kanadı… Devamını oku »

Tek

Iyi günler şimdiki uted yönetimi olmadı bir seçim daha komik oldu başaramadınız bir sürü ayrılan veya pasif durumda ki üye sayısı sagdece kendini ust duzey insanlara tanıtmak için çabalar komik teknisyeni dönük tek hareket yok . bir de biz bu arkadaşları revizyonda görmedik başkan in kim olduğunu bilen yok bazı genc arkadaşları almışlar revizyondan onlarlamı cekeceksin insanları yazık koca uted

SAW

Tarihinin en düşük katılımlı ve hatalı genel kurulu.2 kişinin kişisel hırslarını 3 ay önce üye yapmadıkları kişileri yine dışlamak için GNL.kurulu kullanma gayretleri.3 saatte biten bir toplantı.Elestirilecek çok şey var(Tüzük değişimi için çalışma yapılmaması,yöntemini bilmemek gibi)ama en gariplerinden biri de Onur Kuruluna 35 yıl önce THY den ayrılmış,özel sektörde GNL.Md.luk ve Bakım Mdl.yapan 2 kişinin yazılması.Emekli olana kadar üye kalmış ve halen üye de olan saygın ve sevilen kimseler bulamadınız mı?Birilerine mavi boncuk mu dağıtılmış
Bilemedim.Yazik oluyor UTED e.

anti easa

UTED için THY Teknisyenleri derneği diyorsunuz yani Sefa Bey özelleri hiç kaale almıyorsunuz.