featured

Corona Virüs Pandemisinden En Karlı Çıkan Havayolu – PEGASUS Havayolları – Hisse Analizi

Sayın Sevgili Okurlar;

Geçen hafta sizlere, Pandemi sürecindeki Dünya ve Türkiye borsasındaki fiyat hareketlerine bağlı olarak THYAO Hissesine ait Teknik Analizi yapmıştım. Bu hafta sizlere yine havacılık sektöründe önemli bir havayolu firması olan Pegasus Havayollarına ait PGSUS Hissesinin Teknik Analizini sizinle paylaşmak istiyorum.

PGSUS Hissesi 2019 sonuna doğru yükselen trendi ile birlikte, Yılbaşında 85.00 TL zirveyi gördükten sonra, aşağı yönlü trend başladı. Aşağıdaki 1.no.lu grafikte görüleceği üzere, 2019 Yılının son birkaç haftasında, MACD indikatörü alış yönünde güç kaybı olduğuna işaret ediyordu. 2 Ocak 2020 tarihinden başlayarak, aşağı yönlü trend, 23 Mart 2020 tarihinde kadar devam etti. Bu süreçte zaman zaman tepki alışları ile yukarı yönlü fiyat hareketleri oluştu, ancak trend düşüş yönünde dibe kadar gelmeye devam etti..

23 Mart haftasına geldiğimizde, Pandemi etkisiyle iyice tabana oturan fiyatlar, piyasalara gelen olumlu haberler sayesinde burada konsolide olmaya başladı.

PGSUS Hisse Senedi – Teknik Analiz 1 no.lu Grafik

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ pasted image 0 3

Teknik Analiz 1 no.lu grafiğe baktığımızda, 1 no.lu işaretin olduğu 23 Mart 2020 haftasında, fiyatların yukarı yönlü dönüşüne işaret etmektedir.

Aynı grafikte, 2 no.lu işaretin bulunduğu noktada, MACD indikatörü üzerindeki histogram sütunlarını, hisse fiyatları üzerindeki satış baskısının azaldığı ve alış yönlü trend değişimi şekilde yorumlayabiliriz.

3 no.lu işaretin bulunduğu noktada, MACD indikatörü üzerindeki hareketli ortalamaların kesiştiği ve trendin yukarı yönlü harekete başladığı söylenebilir.

4 no.lu işaretin bulunduğu noktada, iki farklı hareketli ortalamanın birbiri kestiği ve yukarı yönlü bir trend oluştuğu teyit edilmiş oluyor. 65.00 TL seviyesine kadar hızlı bir çıkış ile yorulan hisse senedi, burada gelen satışlarla 48.00 TL seviyesine kadar geri çekildikten sonra, tekrar yukarı yönlü harekete devam ediyor.

5 no.lu trend çizgisi muhtemel trend yönüne işaret etmektedir. Global finans hareketleri ve diğer haberler trendi etkilemeye devam edecektir.

THYAO Hisse Analizine bakacak olursak, aşağıdaki grafikte görüleceği üzere, benzer bir hareketin yaşandığı görülmektedir. Aslında, bu hareket genele yayılan, hem Borsa İstanbul ve hem de Dünya genelindeki borsalarda bir hareket olarak görüldü.

THYAO Hisse Senedi – Teknik Analiz 1 no.lu Grafik

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ pasted image 0 4

PGSUS Hisselerine dönecek olursak, 25.00 TL civarı takibe alınacak PGSUS hissesine 35 TL civarında alış yönünde giriş yapılmış olsaydı, 55.00 TL civarında kar realizasyonu yapılarak, hisse başına 20.00 TL bir kazanç, yani %80 ile %100 arasında bir kazanç sağlanabilirdi.

Covid19 Pandemisinin piyasalar üzerinde ve özellikle PGSUS Hisse Senedi üzerindeki fiyat hareketlerini teknik analiz yaparak anlatmaya çalıştım. Umarım önümüzdeki dönemde, salgının etkileri giderek azalacak ve havacılık operasyonları yeni normallerle devam edecektir. Böylelikle hem ülkemizin gururu ve hem de havacılık sektöründe çalışan insanların durumları daha da iyiye gidecektir.

Önemli Not: Bu analiz hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir. Bu amaçla kullanılamaz.

Sevgi ve Saygılarımı sunuyorum.

Yazar: İdris Elmas

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 4 sene önce

    Atlas Global in serefli ve Alman disiplini almis kimsenin parasinin kendisinde ve ailesinde kalmayacagini ifade eden,namuslu ve her zaman sozunde durup sonucta calisanlarini dolandiran is adami Murat ERSOY eger bizden caldigi paralari verirse vallahi bende Pegasus hissesi alacagim.

    Cevapla