featured

Çin'de Trafik Dronlar ile Düzenleniyor

Çin’in patlama yapan teknolojisi ülkenin yollarında sürücülerin pek çoğunun yaşamını kolaylaştırıyor.
Xinhua Haber Ajansı, Jiangsu eyaletinin Changzhou kentinde trafik ihlallerini belirlemek için dronların (insansız hava araçları – İHA) kullanıldığını bildiriyor.
Yüksek çözünürlüklü kameralarla donanmış İHA’lar, Haziran ayından beri kentin caddelerindeki sürücüleri gözlemliyor. Hatalı davranışlar videoya alınıp polise iletiliyor. Görevli polisler, acil bir durumda veya trafiğin tıkanması halinde İHA’lara monte edilmiş hoparlörler aracılığıyla uzaktan trafiği yönetiyorlar.
Şanghay, Shenzhen, Pekin ve Hangzhou gibi kentlerde özel sonar-kameralar (dinleme-görme cihazı) caddelerde yasadışı olarak klakson çalan araçları belirliyor.
Aynı çekilde Shaanxi eyaleti Xi’an kentinde polis, karşıdan gelen sürücülerin gözünü kamaştıracak ölçüde yüksek yoğunluklu ışıklarını gereksiz yere kullananları belirleyen kameraları deniyor.
Shenzhen’de ise bir “akıllı yol” geliştirilme aşamasında. Akıllı yolda, ücretsiz Wi-Fi’den trafiğin Yapay Zeka tarafından denetlenmesine kadar her şey var.
The Global Times, akıllı yolda yanıp sönme zamanını anın trafik akışına göre ayarlayan trafik lambaları, yol kenarında akıllı bilgilendirme işaretleri ve hareket algılayan sokak lambaları bulunacağını duyuruyor.. Yoğun yaya trafiğinin olduğu caddelerde lamba direklerine Wi-Fi kablosuz erişim yerleştirilecek ve bunlar yakın gelecekte 5G teknolojik imkanları için baz istasyonları olarak kullanılacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir