featured

Çin COMAC tarafından üretilen 6 adet C919 uçağı test uçuşları yapıyor

Commercial Aircraft Corp of China (COMAC) Salı günü yaptığı açıklamada, kendi geliştirdiği C919 yolcu uçaklarından altısının test uçuşlarını gerçekleştirdiğini söyledi.

COMAC’ın Salı günü Global Times’a verdiği bilgiye göre, Çinli şirket ve Rus ortağı tarafından ortaklaşa geliştirilen geniş gövdeli yolcu jeti C929’un araştırma ve geliştirme çalışmaları da sorunsuz ilerliyor.

COMAC, Çin Guangdong Eyaleti, Zhuhai’de iki yılda bir düzenlenen Airshow China’da C919 mobil dijital uçak görüntüleme platformunu sergiledi. Çin’deki Airshow Salı günü başladı ve Pazar gününe kadar devam edecek.

Digital Platform, C919 uçağının gerçek kabin manzarasını sunarak ziyaretçilerin geniş iç mekanın, yerleşim düzeninin ve uçuş deneyiminin keyfini çıkarmasını sağlıyor.

Dünyanın en büyük ikinci sivil havacılık pazarı olan Çin, sektörde sürekli büyüme kaydetti. İki ana yolcu uçağı ve iki bölgesel uçak modeli – C919 dar gövdeli ve CR929 geniş gövdeli jet uçakları ve ayrıca ARJ21 bölgesel jet ve MA60 serisi turboprop uçakları geliştirmeyi taahhüt etti.

COMAC’ın son verilerine göre ARJ21 uçağı 90’dan fazla şehirde 220’den fazla rota açtı ve 3.4 milyondan fazla yolcu taşıdı.

C919, Çin’in ilk yerli jet yolcu uçağıdır. 2008 yılında başlayan proje, Mayıs 2017’de başarılı bir ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 158-174 koltuk ve 5.555 kilometreye kadar menzile sahip.

Ulusal Halk Kongresi yardımcısı ve uçağın baş tasarımcısı Wu Guanghui, Mayıs 2020’de yaptığı açıklamada; “COMAC’ın C919 için 28 yerli ve yabancı havayolundan 815 sipariş aldığını söyledi. Reuters Pazartesi günü, ABD’nin zorlu ihracat kuralları arasında bazı yedek parçaların tükendiğini bildirdi.

Airshow sırasında COMAC, ARJ21 uçaklarının üst düzey pazarı hedefleyen bir dizi ürününden biri olan CBJ iş jetini de sergiledi. Rakip modellere göre daha geniş bir kabine sahip olan uçak tasarımı 12-29 yolcu kapasitelidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir