featured

ABD: Çin hükümeti Boeing uçaklarının alınmasını engelledi

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo 28 Eylül Salı günü yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin yerel havayollarının ABD yapımı Boeing uçaklarından satın almasını engellediğini söyledi.

Raimondo, Çin’in önceki yönetimle 2020’de yaptığı ticaret anlaşmasının bir parçası olarak ABD mallarını satın alma taahhütlerine uymadığını söyledi.

“Çinli havayollarının satın almak istediği on milyarlarca dolarlık uçak var ama Çin hükümeti buna engel oluyor. Çinliler oyunu kurallarına göre oynamalı. Ayaklarını ateşe tutmalıyız ve onlardan hesap sormalıyız” dedi.

Boeing hisseleri Salı günü yüzde 2.6 düşüşle 218.41 ABD dolarına geriledi.

Ulusal Halk Radyosunda Salı günü yayınlanan ayrı bir röportajda Raimondo, Çin’in Boeing uçak alımlarını engellemesine özellikle atıfta bulunduğunu doğruladı.

Boeing geçen hafta, Çin’in önümüzdeki 20 yıl için uçak talebine ilişkin tahminini hafifçe yükselterek, ülkenin Covid-19’dan hızlı bir şekilde toparlanacağına ve bütçe havayolu sektöründe ve e-ticarette gelecekteki büyümeye atıfta bulundu.

Boeing, Çin havayollarının 2040 yılına kadar 8.700 yeni uçağa ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor; bu, geçen yıl yapılan 8.600 uçak tahmininden yüzde 1.2 daha yüksek. Boeing, liste fiyatlarına göre bunların 1,47 trilyon ABD Doları değerinde olacağını söyledi.

Çin’in havacılık otoritesi, iki ölümcül kazadan sonra Boeing 737 Max’i yere indiren ilk düzenleyici , ülkedeki uçaklar için hizmetin iadesini henüz onaylamadı.

Çin, Boeing’in tüm uçak siparişlerinin dörtte birini oluşturuyor.

©AirlineHaber

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir