featured

ÇARKCI'DAN DELEGE SEÇİM ANALİZİ VE TEŞEKKÜR

Değerli mesai arkadaşlarım, sevgili meslektaşlarım,
Uçuş İşletme seçimlerinde Zeytin Dalı grubumuz geçerli oyların % 77’sini almak suretiyle 85 delegelik kazanarak yarışı tamamlamıştır.
Bu başarının, bir oylamanın ötesinde birçok anlamı vardır. Bu başarı;
-Sendika sergilediği etik dışı, demokrasi dışı, hukuk dışı uygulamalarına rağmen kazanılmıştır.
-Seçimle ilgili tüm hazırlıklarını tamamlayıp bizlerin aidatları ile broşürlerini bastırıp seçim startını veren ve tüzüğün tanıdığı hak ve yetkileri kötüye kullanarak baskın seçim yapma, kendisine karşı olanları hazırlıksız yakalama kurnazlığına ve kötü niyetine rağmen kazanılmıştır. Bu kötü niyetli yaklaşım nedeniyle grubumuzun hedef ve projelerini değerli kokpit ve kabin ekibi arkadaşlarımıza yeteri kadar anlatma fırsatı bulamamamıza rağmen kazanılmıştır.
Gerek elindeki maddi olanaklar gerek üyelere anında erişebilme yeteneklerini üyelerimizi manüple etme, yanlış bilgilendirme ve Uçuş İşletme çalışanlarını kokpit ve kabin olarak ayrıştırma, kamplaştırma ve birbirine hasım gösterme girişimlerine rağmen kazanılmıştır.
Seçimin yapıldığı salonda psikolojik baskı ortamı oluşturarak seçim konusunda bilgi sahibi olmayan özellikle kabin personeli arkadaşlarımızı yanlış ve yanlı biçimde yönlendirme anlayışına rağmen kazanılmıştır.
Bu nedenle son derece anlamlıdır,
Kokpit ve kabin ekiplerimizin havada yaptıkları kader birliğini sandık başında da göstermeleri bakımından da son derece değerlidir. 55 yıllık sendikamızı kamyoncuların işgal etmesine izin vermeyeceklerini tek güçleri olan oyları ile ortaya koymaları bakımından çok önemlidir.
Bu seçim sonunda verilen en temel mesaj ise, Uçuş ekiplerimizin en kıdemli kaptanından en kıdemsiz kabin memuruna kadar mevcut sendika yönetimini istemediklerini açık, kararlı ve güçlü bir biçimde ifade etmeleridir.
Aslında bu mesaj sadece Uçuş İşletme ekiplerimiz için geçerli değildir. THY Genel Müdürlük çalışanlarının 10 delegelik için yapılan seçimde kayıtlı 1413 üyeden sadece 234 üye oy kullanmış ve Genel Merkezin çıkardığı listeye ancak 202 oy çıkmıştır. Bu rakamlar toplam üyenin sadece % 14’ünün bu yönetimi desteklediğini göstermektedir.
769 üyenin kayıtlı olduğu Genel Müdürlüğe bağlı birimlerde ise 173 oy kullanılmış, 25 boş oy atılmış mevcut sendika yönetimine destek 148 oy ile sınırlı kalmıştır. Oransal olarak bakıldığında destek % 19 seviyesindedir.
Gerek Uçuş İşletme ve gerekse diğer işyeri sonuçları, mevcut yönetimin artık THY çalışanları nezdinde bir karşılığının ve desteğinin kalmadığını göstermektedir. THY çalışanı Uçuş İşletmede ezici çoğunluğu ile Zeytin Dalı grubuna oy vererek, diğer ünitelerde ise sandığa gitmeyerek ve boş oy kullanarak sendika yönetimine çok net ve kararlı bir karşı duruş sergilemişlerdir.
Tüm bu rakamlar, 1 aydır her fırsatta dile getirdiğimiz “mevcut sendika yönetiminin arkasında üye desteği bulunmayan bir azınlıktan ibaret olduğu” tespitimizi doğrulamıştır.
Demokrasilerde sandık kadar değerli olan başka kavramlar da vardır. Onurlu olmak, seçmenin iradesine saygı göstermek ve verilen mesajı almak…
Hava İş Yönetimi ortaya çıkan tabloyu iyi okumalı, can havliyle sarıldığı hukuk dışı yöntemlerden derhal vazgeçmelidir. Bunun ilk adımı olarak, Şube Genel Kurullarına delege yazdığı kamyoncuları geri çekmeli ve Genel Kurul salonuna getirmemelidir. THY çalışanı üyelerinin kendi seçimlerini yapmalarının önünü açmalıdır.
Bunun dışında 11-12 Kasım 2017 tarihinden önce Genel Kurula getirimeyi planladığı kamyoncu delegelerin listesini derhal açıklamalı, Genel Kurul’un 300 kişilik delege dağılımı ünite ve işyerlerine göre isimleri de verilmek suretiyle kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
THY işyerlerinde  18,19 Eylül tarihlerinde aynen Gisad seçimlerinde olduğu gibi Cuma akşamı duyuru yapıp Pazartesi günü seçim yapılmaktadır. Bunun anlamını sizlere bırakıyorum. Üyenin iradesini yok sayarak, görmezden ve duymazdan gelerek Sendika Yönetimini işgal etmek artık mümkün değildir.
Hava İş Genel Merkez Yönetimini, Uçuş ekibi arkadaşlarımızın Zeytin Dalı grubuna oyları ile, diğer THY çalışanı mesai arkadaşlarımızın ise sandığa gitmeyerek veya boş oy kullanarak verdiği açık ve net desteği anlamaya ve değerlendirmeye davet ediyoruz.
Bu vesile ile, Uçuş işletme seçimlerinde Zeytin Dalı grubuna destek veren, kader birliği içinde bulunduğumuz tüm uçuş ekibi arkadaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Sendikanın listesine birçoğu iradeleri yanlış bilgilendirme sonucu etkilenerek oy veren ancak seçimden sonra bizleri arayarak üzüntülerini bildiren çok sayıdaki pilot ve kabin memuru arkadaşımıza da katılım gösterdikleri ve demokratik haklarını kullandıkları için teşekkür ediyorum. Hangi listeye oy verirse versin, uçuş ekipleri bir bütündür. Yaratılan baskı ortamından çekinerek listemize delege olarak yazılamayan ama tüm gücü ile bizleri destekleyen kabin ekiplerimize de teşekkürü bir borç biliyorum.
Zeytin Dalı grubu, Hava İş Genel Kurulundaki en büyük grup olarak THY’nin gerek İstanbul gerekse Anadolu işyerlerinden gelecek delege arkadaşlarımızla aynı hedefe kararlılıkla yürüyecek ve tüm kamuoyuna Hava İş ‘in havacıların sendikası olduğunu gösterecektir. THY çalışanlarının hangi ünitede olursa olsun çeşitli yollarla bize gösterdiği ve ifade ettiği güvenin ve desteğin önemini ve değerini biliyoruz. Bu sessiz çoğunluğun, bizlere yüklediği sorumluluğun farkındayız.
Çalışan haklarını öncelik vererek, sendikamızı ticaret ve siyasetten arındırarak gerçek sendikacılık hedefine hep birlikte ulaşacağımıza olan inancımla tüm THY çalışanlarına yürekten teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Kaptan İskender ÇARKCI
Zeytin Dalı Gurubu Başkan Adayı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. 7 sene önce

  Süper. 2008 yılında cebren emekli edilen gruptan eski bir kabin amiri olarak onur duydum..Hayırlı olsun..

  Cevapla
 2. 7 sene önce

  Onurlu insanlar kazanacak,kötüler kaybedecektir,özellikle cahil ve kötü olanlar.
  Teşekkürler Çarkcı kaptanım.

  Cevapla
 3. 7 sene önce

  4 yil daha mevcut sendika yonetimi yerine yeni sendika kurulmali. Gelecek destek kendini gostermistir.

  Cevapla
 4. O iyi insanlar o güzel atlara binip gittiler, Demir’in tuncuna insanın piçine kaldık
  Yaşar kemal

  Cevapla
 5. 7 sene önce

  Oyunlarını bozacağız başka yolu yok.
  Bir avuç yürekli insanın oluşturduğu Zeytindalına selamlar

  Cevapla
 6. 7 sene önce

  Bu çok güzel yazının içinde çok önemli bir cümle var. Onurlu olmak. Bizden çok birşey istenmiyor. Onurlu olmak yeterli..

  Cevapla
 7. Çok güzel bir değerlendirme. Tebrikler kaptanım.

  Cevapla