featured

ÇALIŞANLARI KATEGORİZE ETMEYİN… MAAŞ İLE PRİM FARKLILIĞI…

Değerli Okurlarımız

THY yılın 3. Çeyrek döneminde KAP’a yaptığı açıklamada 2022 yılının 9 aylık sürecinde 38,9 milyar TL’lik kar elde ettiğini, ilan etmişti. Şüphesiz, yaşanılan, pandemi sürecinden sonra, gurur verici bir başarı. Ayrıca, ülke ekonomimize ve hizmet ihracatımıza katkısı bakımından takdire şayan bir tablo.

Bu başarı, başta tüm çalışanı ve yöneticileri ile her THY çalışanı ve aile ferdinin gurur duyması gereken bir durum. Tüm ekonomi uzmanları, 2024 yılına kadar krizin en ağır biçimde sürebileceğini iddia ederken, THY’nin hızlıca toparlanmasının yanı sıra her gecen gün büyüyerek, kar elde edilmesinden memnuniyet yaşamayan hiçbir Türk vatandaşı olamaz.

Sayın İlker Aycı ile başlayan bu çalışmaların, Sayın Ahmet BOLAT bey tarafından da artırılarak devam etmesi çok sevindirici bir gelişme…

Bizler, şirket ve çalışanları için yapılan iyi şeylerde taraf kötü ve adaletsiz uygulamalarda en sert muhalif olacağımızı belirtmiştik.

Verilen sözlerin tutulması, kar payının yüzde 10 unun çalışanlarla bölüşülmesi, tüm eleştiren ya da bu başarıyı bulandırmak isteyenlerin inadına, her ne kadar yüzdeli oranı yetersiz ve dağıtımın uygulama hesabını, pek de adaletli bulmasam da, yine de takdir edilmesi gereken bir uygulama…

Bu gidişat, Bay Hamdi döneminde şirketin bölünerek, ücretlerin yeni saçma kadrolarla düşürülerek, kadrolu çalışanı bile taşeronlaştıran o dönemle mukayese edilemez.

Yıllardır çözülmeyen seniority ve pass ced bilet uçuş sıralamasının sicil sıralamasına göre yapılması, işe alım imtihanlarının daha şeffaflaşması tabii ki, çok olumlu adımlardı. Filonun her gecen gün giderek büyümesi aşamasında, çalışanlara sopa gösteren değil başarısını ödüllendiren bir anlayışın hüküm sürmesi tabii ki çok önemli…

Emin olun ki, bu olumlu havanın, her gecen gün daha çok alana yayılması, sizin THY yönetimi olarak çok daha başarılı bir yönetim olarak anılmanızı sağlayacak ve haber sitemizin iktidar savaşları isimli değerlendirmemizde ön plana çıkartılabilecektir.

Ancak;    

Bazı konularda, kaygımı ve eleştirimi de açıkça ortaya koyma ihtiyacı duyuyorum. Aylardır süregelen bu pirim ve kar payı meselesinin PR çalışması çok abartılıp beklentiler çok abartıldı.  Bunun daha açık ve belki daha sakin yönetilmesi faydalı olabilirdi.

Pandemi döneminde, maaşının 3/1 ini feda etmenin yanı sıra %100 çalışmış insanlara sanki havadan bir para veriliyormuş intibaı yaratılması dışardan baktığımda pek de şık olmuş gibi görünmüyor.

Gönül isterdi ki, THY’nin yaşadığımız pandemi dönemi gibi durumlarda, maddi sarsıntı geçirmeden maaşları ve mesaileri verebilecek güçte olması…

Bu prim değerlendirmelerinin, şu aralar maaşa ya da kıdem yılına ve iş guruplarına göre farklık göstereceği dedikodularını duyuyorum.

Açıkçası böylesi güzel bir adımı, bu tavır, gereksiz tartışmaya ve eleştiriye maruz bırakmaz mı? Unutmamak gerekir ki, bu bir maaş değil ekstra bir prim. Yani, çalışanların verimini artırmak, başarıyı ödüllendirmek için verilen bir Temettü İkramiyesi.

Çalışanlar zaten görev tanımlarına göre maaşlarını alıyorlar. Buna söylenebilecek bir şey yok. Ancak bu prim uygulaması, işverenin, çalışanlarına yönelik özel jesti…

Jest uygulamalarında, kıdem ve unvan aranmamalı. THY’de her görevde çalışanlar bulunmakta. Bu çalışanların hepsi kendi iş kollarına göre çok önemli görevler yapmaktalar. Maaşlarını zaten yaptıkları görevin önemine, zorluğuna, riskine, teminindeki güçlüğe göre alıyorlar. Verilecek olan sadece Prim… Bir aile babası düşünün, bayram da çocuklarınıza harçlık verirken neyi temel alıyor? Şahsen ben ayrım gözetmeden yarım elma gönül alma misali hepsine aynı harçlığın verilmesinden yanayım. Çünkü şirketin prim verme mecburiyeti, yok. Bu işverenin çalışma şevkinin artırılması için yapmış olduğu bir uygulama… Çalışanlarınızın hepsinin görevi çok önemli. Biri olmazsa diğeri olmaz boyutta iken, bu kategorilendirmeleri hangi akla hizmetle yapıyorsunuz?

Madem veriyorsunuz (ki, bence çok önemli bir gönül alma uygulaması, çalışanların şirkete olan güvenini ve aidiyetini artırır)  Uçak alacakmışsınız… Tamam, işte biriktirin bu seneki kazançlarınızı, savruk davranmayın.

Çok paranız varsa kasanızda kötü günler olabileceği ihtimaline karşı yedek akçe olarak ayırın. Yaşanan Pandemi dönemi gibi bir dönem bir kez daha yaşanırsa ne yapacaksınız?

Değerli Okurlarım;   

Bence herkeste eşit bir prim ödemesi beklentisi oluşmuşken pilota ayrı teknisyene ve kabin memuruna ayrı verirseniz herkesi kendi içinde küstürmez misiniz? Başka tartışma ve eleştirilerin önünü açıp huzursuzluklara neden olmaz mısınız?

Bu arada, çalışanlarınıza, bu jest uygulamasının önümüzdeki yıllarda da devam ettirme isteğinizi ortaya koymuşken bu güzel jestinizi, lekelemek ya da değersizleştirecek bir uygulamaya ne gerek var?

İnanın bana şirkete milyar dolarlar kazandırmış CEO veya genel müdürüne yüzbinlerce lira pirim verildiği söylense asla rahatsızlık duymam. Bu riski almış dümenin başına geçip rotayı çizmiş şirkete kazandırmışsa o da kazansın.
Müdürün, başkanın ne alacağı veya teknisyen mi pilot mu daha fazla aldı tartışması size ne kazandırır ki… Bunu açıkça beyan edin adil ve hakkaniyetli bir modelle herkese eşit muameleyi gösterin ki, kimse adaletinizi sorgulayamasın.

Şimdi diyeceksiniz ki; Çok büyük beklentisi olanların ve kendisini üst sınıf olarak değerlendirenler, bu uygulama ile bize küserler. Doğrudur.

Tabii ki, herkesin kendini Kaf Dağında gördüğü bir ülkede bazı iş kollarında çalışan bazılarını küstürebilirsiniz. Ancak, inanın ki, sizi ve şirketin başarısını, sırtında taşıyan on binlerin gönlünü kazanırsınız.

NOT/  Bazı iş kollarına primler dağıtılmış. Örneğin; TGS ve bazı iştirakler ve taşeronların primlerini aldıkları söylenmekte. Kısaca THY ve Teknik AŞ çalışanları dışında hemen hemen prim dağıtımı bitmiş gibi… Prim uygulamasının herkese eşit mi yoksa maaş rakamı temel alınarak mı yapılması gerektiği konusunda çok farklı görüşlerin ortaya çıkması gayet normal.

Yazımı kaleme alırken bunları da düşündüm ve benim meslektaşlarımın yakından bildiği toplumcu yapım, Primlerin eşit dağıtılması gerekir şeklinde… Tabii ki bu benim düşüncem olup, herkesin farklı düşüncelerde olmasını da doğal görürüm. Keşke bu tür konular genel kurullarda da gündeme gelse de karşılıklı tartışabilsek…  

Sektörde ki mevcut gidişat böyle devam eder ve akıllı bir politika uygulanırsa, seneye THY 3 Milyar dolarlık bir kazanç yapabilir.    

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 2 sene önce

  Adil dediğiniz anda zaten eşitlik olamaz. Primin amacı yazınızda değindiğiniz gibi motivasyon. Dağıtılacak tutar da kişinin maaşına oranla olmalıdır bu yüzden. 50k dağıttığınızda bir ramp işçisi tabi ki mutlu olacaktır peki ya zaten küstürülen uçucular? Herkesin görüşüne saygım var, amaç şükürsüzlük de değil. Sadece gerçekçi yaklaşmak lazım bu işlere romantik değil…

 2. Sizin nasıl yazar olduğunuzu hayretle merak etmeye başladım. Maaşlardan %30 kesinti demişsiniz, ancak pilotlardan %50 kesinti yapıldı. Üstüne üstlük yapılan kesintiler herkesin maaşında düzeltilmişken pilotların maaşı hala kesintili devam ediyor. Pandemi dönemine 1000USD altında maaş ile uçuş yaptı bu pilotlar. Bana dünyada pilotuna 1000usd altında maaş veren bayrak taşıyıcı firma göster. Ne anlatıyosun sen ya, hakikaten ne anlatıyosun. Bu covid kesintileri olmasaydı bu prim de olmayacaktı. Tabiki de en çok kesilene en çok prim verilmeli. Adalet algınıza diyecek laf bulamıyorum. Madem öyle pilot kaza yaptığı zaman mahkemede tgs personeli de yargılansın. Sizin sosyal adalet algınıza göre…

 3. 2 sene önce

  Pandemide çok alandan çok kesecez dediler kokpitin maaşının %50 ye düşürdüler ayda 80-90 saat uçurdular yarı maaşa ve kokpit en çok riski aldı şimdi prim dagitirken herkese eşit adelet diyorsunuz bazen eşitlik adaletsizliktir.

18 Yorum

 1. 2 sene önce

  İşte malesef kurumsal şirket nedir, nasıl haraket eder hiç bir fikriniz yok. Şirketlerde prim maaşına göre yatırılır ve herkese de anlatılmaz. Öyle herkese eşit yatırılsın diye bir sey olmaz. Harçlık verirken de 17 yaşındaki çocuğunuzla 7 yaşındaki çocuğunuza aynı miktarı veriyorsaniz ayrıca tebrikler.

 2. 2 sene önce

  Pirim en ustten en alta ayni olmali fedakarlik ve hizmet icin verildiyse pirim birine sen ustsun senin fadekarligin daha cok cunku maasin cok.Digerine sen altsin fedakarligin hizmet alaninda cok ama maasin az sana az pirim mantikli degil.Maasta zaten fark belirlenmis bu kisinin fedekarligi ise her calisan kendi alaninda fedekar.Bir pilota 200 saat uc diyen oluyormu?Ama calisana 70 90 saat mesai yaptiriliyor.Biraz boyle dusunmek gerek.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Pandemide çok alandan çok kesecez dediler kokpitin maaşının %50 ye düşürdüler ayda 80-90 saat uçurdular yarı maaşa ve kokpit en çok riski aldı şimdi prim dagitirken herkese eşit adelet diyorsunuz bazen eşitlik adaletsizliktir.

 4. 2 sene önce

  Herkesi gelir düzeyi, maaşı farklı, primi de tabii ki bu düzeye oranla yapılmalı. Asıl pilotla diğer çalışanlara aynı tutar verilirse adaletsizlik olur, Her birimin bu şirket içerisindeki maddi değeri, sorumluluğu, adam saat ücreti nasıl farklıysa ve maaşı buna göre belirleniyorsa primi de buna göre verilmeli. 20 yıllık bir kaptan pilota kalkıp 100 bin tl verir, kabin memuru ve teknisyene de 100 bin tl verirseniz bunun neresi adalet?

 5. 2 sene önce

  Yine cok yanlis düsünüyorsunuz. Esitlik adalet demissiniz, tamam o zaman. Kokpitin yariya düsürülen maasinin iadesi yapildi mi diye sormazlar mi ? Pandemide herkese ayni oranda maas düzeltmesi yapilirken sesiniz cikti mi ? Yerdeki caycinin veya teknisyenin veya pilotun ürettigi katma deger yaptigi katki ayni mi ki ayni primi alsinlar ? Gidin dünyadaki verilen primleri arastirin sonra yazinizi yazin…

  • 2 sene önce

   Güzel yazmıssınız ama yanlışlarınız var pandemide herkes sorun yasadı herkesin ucretlerı dustu bu sedece pilotlara has birşey degil THY’nin verdiği pirim kardar pay eşit olmasında ne zarar olabilir? kaç şirket kardan pay veriyor biliyorsan aydınlat şu garıp tgs çalışanını…..

   Cevapla
 6. Sizin nasıl yazar olduğunuzu hayretle merak etmeye başladım. Maaşlardan %30 kesinti demişsiniz, ancak pilotlardan %50 kesinti yapıldı. Üstüne üstlük yapılan kesintiler herkesin maaşında düzeltilmişken pilotların maaşı hala kesintili devam ediyor. Pandemi dönemine 1000USD altında maaş ile uçuş yaptı bu pilotlar. Bana dünyada pilotuna 1000usd altında maaş veren bayrak taşıyıcı firma göster. Ne anlatıyosun sen ya, hakikaten ne anlatıyosun. Bu covid kesintileri olmasaydı bu prim de olmayacaktı. Tabiki de en çok kesilene en çok prim verilmeli. Adalet algınıza diyecek laf bulamıyorum. Madem öyle pilot kaza yaptığı zaman mahkemede tgs personeli de yargılansın. Sizin sosyal adalet algınıza göre…

  • 2 sene önce

   Çok saçmalamışsınız yorumunuzda bir yazar kişisel görüşünü bildiriyor katılırsınız katılmazsınız ama sefa bey i havacılık sektöründe tanımayan yoktur kaldıki yıllardır çalışanların hakkını her şekilde savunan biri dip not olarak şunuda söylemek isterim thy toplantılarında thy yetkililerinden çok konusan biri sorunları dile getiren biri. birde böyle düşünün kaç yazar tanıyorsunuz böyle çalışanı savunan?

  • 2 sene önce

   Sayın arkadaşım; Laf atmaya çalıştığın kişiyi tanımadığın belli. Bu ağabeyimiz gibi calışanı koruyan ve genel kurullarda söz alıp yönetimin yanlışlarını yüzlerine vuran kimse görmemişsindir. Bu ağabeyimizin kimsenin parasında gözü olmaz. Çünkü kendisi bizlerin aldığım maaşın çok ama çok üstünde gelire sahip biri. Örnek olarak; Seniority uygulamasını kim kaldırttı. Genel kurullarda bu yanlışın üstüne kim gitti? Nankör olmayın arkadaşlar bu kadar medeni cesareti yüksek bir kişiyi tenkit edebilmek kolay değil. İlla da tenkit edeceğim diyorsanız, o halde sizde gelin genel kurullara ve yönetim kuruluna, sorununuz varsa verin veriştirin… Böyle klavye arkasından atmak işin kolay yanı. Çamur at izi kalsın misali…Boş at dolu tut misali yapıyor bazı okurlar. Bakın ben isimli yorum yaptım. Siz ise isimsiz. Kısaca prim konusunda son derece haklı. Senden pandemi döneminde para kesildiyse bizlerden de kesildi. Bence de prim ve maaş ayrı konular.

  • 2 sene önce

   Safa bey bu zavallılarla ilgilenmeyin bunların dini imanı para. Yazdığınız makale bence çok değerli. Ancak bu yedikçe yiyesi gelenler grubuna ne versen razı olmazlar. Kendilerini astronot sanan bir grubun üyesi olmalı bu zat ı muhterem

 7. 2 sene önce

  Sayın Sefa bey
  İlginiz alakanız için teşekkür ederim. Her zaman doğrudan haktan yana bir politika izlemeniz çok güzel bir duruş. Şunu bilmenizi isterim ki şuan pandemi de kesilen paraları az çok geri iade ediyorlar adına da pirim ödül vs. deniliyor. Bizler bunu yemiyoruz Thy teknik aş de 1500-2000 kişinin maaşının hacizli olduğu dedikoduları dolaşıyor. Eğer doğruysa yöneticilerin utanması lazım ve bu verdikleri pirimler kesilen maaşlardan doğan borçlara gidecek kimsenin artı ya geçtiği yok. Devir onların düzen onların ama yarın hakkın huzuruna çıktığımızda verdikleri pirimin karşılığını alamayacaklar. Söylenecek çok şey var ama nafile tek çare seçimde başımızdakilerin gitmesi belki o zaman bazı şeyler düzelir ama şuan hiçbir şeyin değiştiği düzeldiği yok bilginiz olsun..

 8. 2 sene önce

  Sefa bey,
  Merhaba bizde Thy teknik A.s de terfi sınavına girdik başarılı da olduk fakat terfi geçişinde maaş düşüyor terfi bunun neresinde anlamadim.Kraldan çok kralcı var maalesef şirkette.Gecen sene yapılan terfi geçiş uygulaması ile bu sene neden farklı.Bu konu ile sizden yardım istiyoruz yazı kaleme alırsanız çok iyi olur.

 9. 2 sene önce

  45-50-90-150-200-250 gibi bir muhabbet var. doğru ise, doğrulandıktan sonra kusmayı düşünüyorum.

 10. 2 sene önce

  Diğer malum sitede her haberin altında diğer taşeronlar bizim hakkımız nerde diye yorumlar yapıyor.Bi durun biz daha alamadık.Ne alacağımız da belli değil.

 11. 2 sene önce

  Adil dediğiniz anda zaten eşitlik olamaz. Primin amacı yazınızda değindiğiniz gibi motivasyon. Dağıtılacak tutar da kişinin maaşına oranla olmalıdır bu yüzden. 50k dağıttığınızda bir ramp işçisi tabi ki mutlu olacaktır peki ya zaten küstürülen uçucular? Herkesin görüşüne saygım var, amaç şükürsüzlük de değil. Sadece gerçekçi yaklaşmak lazım bu işlere romantik değil…

  • 2 sene önce

   Küstürülen uçucular varda küstürülen teknisyenler yok mu? Onlar ne yapsın? Kazan mı kaldırsın

 12. 2 sene önce

  İnş adil davranırlar ama beklentim yok açıkçası

 13. 2 sene önce

  Sefa bey yazılarınızı her zaman takip ediyorum thy çalışanı olarak adaletli bir paylaşım olmalı dediğiniz gibi bu bir prim her kese eşit olmalı çaycısı pilotu vark etmez .. yöneticide aynı almalı teknisyende iyi akşamlar.