BU ÜLKEDE CEP TELEFONU YÜZÜNDEN TUTUKLANABİLİRSİNİZ

BU ÜLKEDE CEP TELEFONU YÜZÜNDEN TUTUKLANABİLİRSİNİZ

Diyelim ki cep telefonunun uçakta elinizde! Hemen kaşlar çatılıyor. Bu suç mu? Öyle!

Cep telefonunun uçakta kullanılması halinde, 5 gün gözaltında kalmak veya polis tarafından 5,790£ para cezası gibi yaptırımlar uygulanabilir. Ancak bazen kural çiğnemek, bileğe toka takılması anlamına da gelir.

Çin’in sivil hava güvenliği yönetmeliklerine göre, bir uçuş sırasında cep telefonlarını ve diğer iletişim araçlarını kullanmak, kamu güvenliğini tehdit edebilir. Kalkış ve iniş için kapatılmalıdır.

Bu boş bir tehdit değil. Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC) ‘ye göre, bir ay içinde Pekin polisi, uçuş sırasında cep telefonlarını kullandığı iddia edilen üç yolcuyu tutukladı.

Ms Zhang isimli kadın yolcu, 5 Ocak’ta Pekin Havalimanı’na indiğinde 5 gün gözaltına alındı. Kabin memuruna göre; Zhang, kalkış sırasında cep telefonunu kapatmayı reddetti ve uçuş sırasında arama yaptı.

Niu adlı bir başka yolcu, 5 Şubat’da Jiangxi Eyaletinin Nanchang kentinden Pekin’e giden bir uçakta telefonunu kullandığı için 3 gün gözaltında tutuldu. Bir başka yolcunun da müzik dinlediği iddia edildi.

Çin, uçuşlar sırasında mobil kullanım yasağını kaldırmayı düşünüyor.

CAAC hava ulaştırma departmanı müdürü Zhu Tao, geçen yılın ağustos ayında, elektronik cihazların kullanımını sınırlayan yönetmelikleri değiştiren yasaların taslak haline getirildiğini ve kuralların 2016 sonu veya 2017 yılının başında rahatlayacağını söyledi.

Şimdi Çinli mobil sevenler, rahatlatacak değişiklikleri bekliyor.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.