BORAJET’DEN AYASLI’YA CEVAP

BORAJET’DEN AYASLI’YA CEVAP

ABD’de yaşayan iş adamı Yalçın Ayaslı ile ilgili Türkiye’de yürütülen yargı süreci yeni bir aşamaya girdi. Edinilen bilgilere göre Ayaslı ve sağ kolu konumundaki çalışanı Zahide Üner yakın zamanda, nitelikli dolandırıcılık suçlaması ile mahkeme karşısına çıkacak. Süreç hızlanırken, Ayaslı’nın, bir takım haberlerden medet umduğu anlaşılıyor.Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda, Ayaslı’nın yayın kuruluşlarına mail yoluyla başvurarak haber yayınlatmak istediği görülüyor.
Türkiye’de kimi zaman saygın bir bilim insanı olarak anılan haberlere konu olan Yalçın Ayaslı ile ilgili tablo Borojet’in satışı ile ters yüz oldu. Ortaya çıkan bilirkişi raporları ve savcılık soruşturma dosyası bunu ortaya koyuyor.
253 MİLYON LİRALIK EK ZARAR
Henüz mahkemece teyit edilmemiş bu bilgiler özetle iki noktaya dayanıyor. İlki, Ayaslı, teknik olarak iflasta olan şirketi, bilançolarda yaptığı makyaj sonrası sattı. Ve ortaya çıkan, ek borç miktarı 253 milyon 305 bin TL. İkinci önemli husus ise, Ayaslı’nın bu satıştan hemen bir gün önce yaptığı mal kaçırma operasyonu  ve savcılık dosyası çok net bir biçimde, Ayaslı’nın şirketin tüm işleyişinden haberi olduğunu ortaya koyuyor ki Ayaslı’nın, hangi uçakta kaç yolcu olduğuna dahi vakıf olduğu biliniyordu..
ŞİRKETİ ERMENİSTAN’A NASIL UÇTU
Savcılık soruşturması kapsamında önce hakkında yakalama kararı çıkarılan Ayaslı, şimdilerde ‘Ermeni lobi’si iddialarına sığınmış gibi görünüyor. Ancak, bu konuda dikkat çekici  bir bilgi  Ayaslı’nın ne denli büyük bir çelişki ve çarpıtma içinde olduğunu ortaya koyuyor:
“Yalçın Ayaslı 2012 yılında Ermenistan’a uçuş iznini aldı”.
Ayaslı’nın neredeyse imkansız olan Ermenistan’a uçuş izni almış olması, lobi iddialarının ortasına aslında kendisinin oturduğunu gösteriyor. Öte yandan, Ayaslı, Türkiye’de olumsuz algıya konu olan Ermeniler ve Ermeni lobisi ithamına sığınması  kamuoyunda “güya kendisini kurtarmaya çalışıyor” kanaati oluşturmuş görünüyor.

ABD’de yaşayan ODTÜ mezunu Dr. Yalçın Ayaslı, 40 yıl sonra ülkesine havayolu yatırımı yapmak üzere çok dikkat çekici bir zamanlama ile Fetö’cü İbrahim Faruk Bayındır ve Halil İbrahim Koca
Ile Borajet’I kuruyorlar.

ABD’de Boeing ve NASA’ya teknoloji üreten Dr. Yalçın Ayaslı bu iki isimle nasıl bir araya geldi? Hangi güç odağı onları buluşturdu? Bunlar zaten yargı sürecinde cevapları aranan sorular…

Biz burada başka bir açıdan konuyu değerlendirmek istiyoruz. Kuruluşundan beri pazarda tam olarak ne yaptığını anlayamadığımız Borajet kısa sürede bayağı değişiklikler yaşadı. En son Ocak ayında SBK Holding alımı ile tekrar gündem oldu. Şirkette sular bir türlü durulmadı. Şirket önce önceki dönem Embraer anlaşmalarının aynı koşullarda devam ettiğini açıkladı. Arkasından THY ile yapılacak 5+5 yıllık Wet Lease anlaşması basına yansıdı. Yönetim kurulu Başkanı çalışanların koşullarının iyileştirileceğini iletti.

Ne oldu da her şey bir anda tersine döndü?

Şirket Nisan ayında uçuşlarını durdurma kararı aldı, kadrolarını küçülttü, yolcularını THY ile yaptığı anlaşma ile uçurmaya başladı.

Şirket yetkililerinden ve açılan davalardan edindiğimiz bilgilere göre SBK Holding Borajet alımı ile resmen dolandırılmış. Holding 3 farklı uluslararası denetim kuruluşuna ayrıca Yalçın Ayaslı ‘nın atamış olduğu denetim kuruluşlarının şirkette yaptığı incelemelerde hep aynı sonuçlar çıkmış. Şirket giderlerinin çok büyük bir bölümü (yurtdışı kaynaklı alım ve vergiler, cezalar vb) şirket resmi hesaplarına yansıtılmamış. Gidere atılması gereken çok önemli kalemler şirketin aktifinde tutulmuş. Bu uygulamada sermaye eksikliğini ve şirketin teknik iflasta olduğunu gizlemek için yapılmış.

Havacılık tarihine geçecek ölçüde bir dolandırıcılık hikayesi…

Yani SBK Holding’e Borajet satıldığında şirket Teknik iflastaymış. Uğradığı zararların tespit ve tazmini için yargı yoluna başvuran SBK Holding, bu süreçte karşılaştığı anlaşma dışı çıkan borçları da ödemek durumunda kalmıştır.  Satın alma öncesi anlaşmaya konu olan borçlarla satın alma sonrası karşılaşılan borçların neredeyse 2 katı olduğunu belirten firma yetkilileri ödemelerde öncelik çalışanlara ve yolculara verildiğini ilettiler.

Bugüne kadar çıkarılan 300 personelin tazminatlarının ödendiği kalan 180 personelin tazminat alacaklarının yıl sonuna kadar ödeneceği açıklandı. Yolcu biletlerinin de %90 yakın bölümünün iade veya THY bileti ile değiştirildiğini ilettiler.

Satın almanın gerçekleştiği günden itibaren bugüne kadar holdingin Borajet’e yatırdığı miktar 217.000 milyon TL. Bu yatırımın neredeyse tamamı Ayaslı döneminde alınan hizmetlere ilişkin ödenmemiş tedarikçi ve personel borçlarının ödenmesi için kullanılmış.

SBK holding regülasyonların bu kadar titizlikle uygulandığı bir alanda finansal anlamda bu kadar yanlış ve hatalı uygulamanın yapılabilme cesaretini ve ticari olarak anlamlandıramadıklarını belirtmekteler.

Borajet ‘in kuruluşu gelişimi ve finansal çöküşünde zaman cetveline bakıldığında ülkemizin içinde yaşadığı hain saldırıya benzer bir zaman grafiği gösteriyor.

Geri
Etiketler:

16
Kimler Neler Demiş?

avatar
12 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
heyVatandasSefa INANEski bir brjli dahaeski Borajetli Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Borajet
Ziyaretçi
Borajet

SBK NIN NE MAL OLDUĞUNU ÇALIŞANINA TAZMİNATLARINI ÖDEMEYİP PAZARDA REKLAM DAĞITMASINDAN BELLİ. NEYİN BELGESİNİ YAYINLIYORSUNUZ.

1

0
sbk nın kaynakları
Ziyaretçi
sbk nın kaynakları

Sbk dan Amerıkadaki suc dosyası kabarık fınansorlerıyle ılgılı detay bır acıklama bekliyoruz !!!

0

0
belge
Ziyaretçi
belge

mega varlik hakkında acılan davalar ile ilgili de boyle belgeli acıklamalar bekliyoruz

0

0
BRJ çalışan (mağdur)
Ziyaretçi
BRJ çalışan (mağdur)

sbk ve borajet yöneticileri şirket hangi şartlarda satılırsa satılsın veya kandırılmış olun olmayın bu yıllardır o şirkete hizmet etmiş insanların hakkını gasp etmeniz için geçerli bir sebep değildir ama ki malesef resmi yollardan iş aktimiz fes edilmesine rağmen kanunen hemen yatması gereken tazminatlar yatmamıştır.
zaten maddi zorluklar içinde olan personel e git mehkemeye hakkını ara diyorlar en az 2 sene sürecek bir dava zaten parası olmayan personel nasıl dava açsın. sizi allaha havale ediyoruz ki zamanı gelince zaten mahkeme de açılacak.

0

0
Komik
Ziyaretçi
Komik

Hakiakten aciklama komik olmus:)) kimse bu yazdikalariniza inanmiyor. Yalcin beyin boyle oyunlar oynamasina ihtiyaci yok. Kimin ihtiyaci oldugu belli.

0

0
Borajet
Ziyaretçi
Borajet

Sbk yazdikca batiyon valla 🙂 Allah sonunuzu hayir etsin . Gunahtir baskalarinin alin teriyle edindigi servete goz dikmek .

0

0
eski Borajetli
Ziyaretçi
eski Borajetli

Sefa beyi de kaybettik eyyy SBK sen nelere kadirsin.

0

0
Sefa INAN
Yönetici

Eski Borajet’li neden Sefa Beyi kaybettin anlayamadım. Bu satışta kimin haklı kimin haksız olduğu beni zerrece ilgilendirmez. Bu ülkenin yasaları vardır mahkemeleri vardır.Bu onların işi. Benim yorum yapabileceğim konu çalışanların her konumda tazminatlarını alabilmeleridir. Bu konuyu da zaten yazmıştım. Sitemiz objektifdir. Her iki taraf da görüşlerini belirtir ve okurlarımız her iki tarafı da dinleyerek yorumlarını atarlar . Sefa Beyi nerede kaybettiğini şimdi de yazın ki okurlar bulabilsin:)

0

1
Borajet
Ziyaretçi
Borajet

Sefa bey yayınlanan haberi okumamış anlaşılan. Okusaydı taraflı olduğunu görür. Haber başka bir kalemden çıkmış ve yayınlanmış.

1

0
Eski bir brjli daha
Ziyaretçi
Eski bir brjli daha

Sefa bey bugune kadar yapilan haberler ve bu haber. bizler tazminatlarimizi alamamis olabiliriz ama Ortada bir oyun oldugu belli verilen sozleri tutmayan bir sbk var. surekli bize guvenin diyorlar nereye kadar surecek bu gidisat sizinde bizlerin yaninda oldugunu bilmek bu surecte bizlere umut oluyor. Saygilarimla.

0

0
eski Borajetli
Ziyaretçi
eski Borajetli

Sefa bey yanlışsam düzeltin lütfen size bu konuda asla ahkam kesebilecek bir pozisyonda değilim fakat habercilik copy +paste den çok daha öte olmalı.
Gerçeğe dayalı olmalı araştırılması gerekir ben Borajete yıllarca mesai harcamış olan birisi olarak bu konuların tamamen yalan olduğunu bilen birisi olarak söylüyorum.
Büyük bir kumpas kuruldu ve Yalçın beyin mal varlığına göz dikilmiş durumda.

0

0
eski Borajetli
Ziyaretçi
eski Borajetli

Bu arada Sefa beyi de kaybettik dememin sebebi yazı belli ki direk size SBK dan yayınlanması için gönderilmiş.

0

0
Sefa INAN
Yönetici

Hala anlatamamışım. Dikkat ederseniz, iz yaptığımız haberlerin altına, yazıda ismi geçen kişilerin kendini savunma hakkı vardır ve istendiğinde bu hakları onlara verilir diye NOT lar düşüyoruz.Bizim işimiz toplumu belirli bir görüş yönünde yönlendirmek değil. Konuya objektif yaklaşarak tarafların görüşlerini sunup,okurların her iki görüşü okuyup,neyin ne olduğunu anlaması. Aksi takdirde birilerinin borazanı oluruz. Ancak her iki tararsın görüşlerini sunduktan sonra kendimizce doğru olanı köşe yazılarımızda veya yaptığımız özel haberlerle sunuyoruz. İşin doğrusu bu olmalı. Türkiye’de bu böyle yapılmıyor. Medya taraflı olarak tek yönde yayın yapıyor. Diğer tarafın görüşünü yayınlamıyor bile… İşte bu alışagelmiş bir düzeni biz uygulamıyoruz diye okurlardan şaşıranlar var.… Devamını oku »

Borajet
Ziyaretçi
Borajet

Tek bi nokta dikkatimi çekti haklı olarak! ”Bugüne kadar çıkarılan 300 personelin tazminatlarının ödendiği kalan 180 personelin tazminat alacaklarının yıl sonuna kadar ödeneceği açıklandı.” bu iddaa çürüdü diye biliyorum. Zira haberlerde görmüştük gerçeği. Gündem arkadaşlar gündem … Yine başlarlar birilerinin milyon dolarları gitti diye hikayeler savurmaya. 480 aile kimsenin umrunda deil.

0

0
Vatandas
Ziyaretçi
Vatandas

Sayin cumhurbaskanimiz sbk ya bir el atmasini bekliyoruz boylelerine meydan vermemek lazim.

1

0
hey
Ziyaretçi
hey

sbk reklam yapmayı hiç mi hiç beceremiyorsun. neden iscinin parasına çöktün yoksa patronun mu vermiyor.?

1

0