featured

BOEING TEST PİLOTUNDAN B777 OLAYI

Bir uçak güvenli bir şekilde her iniş yaptığında, bunun nedeni uçak DEĞİL, pilottur. Ben sadece bir pilot değil, DC-3 dahil çok sayıda uçağı uçurmuş bir pilotum; Convair 340, MD-80, B707, B720, B737, B727 ve B747’lerde havayolu pilotu, öğretmen pilot, kontrol pilotu ve FAA denetçisi olarak çalıştım.

Every time an airplane lands safely it is NOT because of the airplane, it is because of the pilot, trust me I know, I was one, not just another pilot, but a pilot who flew a lot of airplanes, including DC-3, Convair 340, MD-80, 707, 720, 737, 727, and 747 as an airline pilot, as an instructor pilot, check airman and an FAA inspector.

*****

Ben hem Boeing şirketini ve Boeing uçaklarını çok yakından ve kişisel olarak tanıyorum. Bugün bu uçaklardan birini analog kokpit göstergeleri paneliyle uçuracak olsam tüm varlığımla bahse girmeye hazırım (eski zaman pilotuyum, yeni cam kokpite aşina değilim), bu uçaklardan herhangi birini uçabilirim.

I know the Boeing Company and the Boeing aircrafts very close and personal. I am willing to bet all my fortunes if I was to fly one of these airplanes today with an analog cockpit’s instruments panel today (I am an old timer, not familiar with the new glass cockpit), I can fly any of these airplanes as if yesterday was the last time I flew any of them. Don’t bet me, you will most likely lose.

*****

Boeing’in son kazaların çoğunun suçlusunun Boeing şirketi ve şirketin önceki CEO’sunun olduğunu söylemeliyim.

At the risk of alienating my love affair, the Boeing company, I have to say that the Boeing company’s previous CEO is the culprit of most Boeing’s recent crashes and the old guards may have run their course.

*****

Boeing şirketinin teknik personeli çok iyi, ancak Boeing şirketinin en büyük sorunu iyi yönetim eksikliği. Milyarlarca dolarlık ve çok uluslu şirketler bile büyük hatalar yapıyor. Sadece sonuca bakmak, eskimiş yönetim tarzı ve modası geçmiş.

The Boeing company’s technical people are very good, but the lack of good management is the biggest problem at Boeing company. Even large multibillion dollar and multinational companies make big mistakes. Old management style of looking only at the bottom line is old and passé.

*****

Bugün kurumsal yönetim kurulu odalarındaki yeni hesaplar sadece kârlar. Artık her şey vizyon ve güzel hikaye anlatıcılığında. Bu şirketler, FedEx, Amazon, Turner Broadcasting, ESPN ve Tesla, kısa vadeli sonuçlarından dolayı değil, hikayelerinden dolayı başardılar.

Today is about the new calculus in corporate boardrooms, profits are so yesterday. Now it’s all about vision and great storytelling. These companies, FedEx, Amazon, Turner Broadcasting, ESPN and Tesla didn’t make it because of their immediate bottom line, they made it because of their story.

*****

Boeing şirket yönetiminin yeni normale uyum sağlaması gerekiyor, yoksa yol kenarında kaybolacak. Beni tanımayanlar için, ben bir Boeing adamıyım. Suudi Havayolları baş pilotuydum ve Suudi Havayolları’nın B737 ve B707 filosu için yeni alınan uçakların kabul testi pilotuydum. 1972 ile 1979 yılları arasında Suudi Havayolları tarafından satın alınan tüm B-737 filosunu test edip kabul ettim ve B-737 elektrik sisteminin geliştirilmesine katkılarımdan dolayı Boeing’ten Plaket aldım.

The Boeing company management needs to adapt to the new normal or will fade away in the wayside.  For those who may not know me, I am very much a Boeing man. I was the Saudi Airlines chief pilot and the acceptance test pilot for Saudi Airlines for the Boeing 737 and 707 fleet and flight tested and accepted all the B-737 fleet purchased by Saudi Airlines between 1972 and 1979 and have a plaque from Boeing for being an integral part of B-737 electrical system development to prove it.

*****

Saudi Airlines tarafından satın alınan uçakların kabulü için yapılan uçuş testlerinden biri sırasında, B-737 elektrik sisteminin doğru kablolanmadığını keşfettim ve sorunun derhal çözülmesini istedim. Boeing, isteğim üzerine dünyadaki tüm B-737 uçaklarının elektrik kablolamasını değiştirmeyi kabul etti. B-737’nin yanı sıra Suudi Arabistan Kralı’nın özel uçağı olan Majesty One’ın (B-707) test uçuşlarını gerçekleştirdim.

During one of the flights tests for acceptance of aircrafts purchased by Saudi Airlines, I discovered that the B-737 electrical system was not wired correct and I asked to immediately fix the problem, and Boeing accepted to modify ALL the B-737 aircrafts’ electrical system around the world, I also conducted test-flights on all B-737 as well as the B-707, the King of Saudi Arabia’s private airplane, His Majesty One (HM-One)  (Saudi Arabia’s equivalent to Airforce One).

*****

Demek istediğim, son 3 yıl Boeing için iyi olmadı, uçak kötü olduğu için değil, Boeing Şirketinin yönetimi kötü ya da yetersiz olduğu için, sorunu doğrudan ele almak ve sorunu çözmek için gerçek profesyonel adımlar atmak yerine, sadece işlerin iyi gideceğini umarak sorunlara yama yapmayı seçtiler.

My point, it has not been good three years for Boeing, not because the aircraft is bad but because the Boeing Company’s management was bad or incompetent, instead of addressing the problem head-on and taking real professional steps to fix the problem, they just patched things, in the hope that it goes away by itself.

*****

Uçakların sorunları öyle kendiliğinden ortadan kalkmaz. Aslında uçakların sorunları insanların ölümüne neden oluyor. 17 Temmuz 1996’da TWA Flight 800, Parise gitmek üzere JFK Havaalanından kalktıktan 12 dakika sonra New York, Long Island yakınlarında havada patladı. Uçakta 230 kişi vardı ve kimse hayatta kalmadı. Bu kazanın Boeing’i etkilemesi gerekirken, TWA’nın sonunun başlangıcı oldu.

Well, airplanes’ problems don’t just go away. In fact, airplanes’ problems cause death of people. On July 17, 1996, TWA Flight 800 took off from JFK Airport headed for Paris. Just 12 minutes later, it exploded over the shores of Long Island, New York. There were 230 people on board, and no one survived. Instead of this accident affecting Boeing, this accident was the beginning of the end of TWA.

*****

Endonezya ve Etiyopya’daki B737-800 Max kazaları, bu iki kaza 100’lerce insanı öldürdü. Boeing yönetimi, Boeing-737 Max’i doğru bir şekilde tasarlamaya zaman ayırmak yerine, Airbus’a yetişmek için B-737 Max-800 üretimini hızlandırdı ve bu nedenle Endonezya ve Etiyopya’da 100’lerce kişi öldü.

The 737-800 Max accidents in Indonesia and Ethiopia didn’t go away until both accidents killed 100s of people. Instead of taking the time of designing the Boeing-737 Max correctly, Boeing management rushed the production of B-737 Max-800 to catch up with Airbus and that is why 100s of people died in Indonesia and Ethiopia.

*****

İki gün önce olan olay, sadece basit bir Boeing-777 motor arızası değil, aynı zamanda motorun yapısı ciddi bir şekilde hasar görmüştü ki, tüm motor kolayca uçaktan koparak düşebilirdi. Bu da hem yerdeki insanları hem de uçaktaki kerkesi öldürebilirdi. Aslında, iki gün önceki kazadaki arıza gerçek motordan değil, Boeing tarafından üretilen motorun nacelle bölümündeki bir arızaydı. Pratt Whitney, GE Aviation ve Rolls Royce motor nacelle’ini değil, sadece güç merkezini üretir.

(Airlinehaber’in Notu: yazar burada yanılmış olmalı, nacelle arızası değil, T/O takatinde çalışan motorun fan pallerinden birinin kökünden koptuğu ve çarptığı herşeyi kırıp döktüğü biliniyor)

Only two days ago another Boeing-777 had a total engine failure, not just an engine failure, but a serious engine structural was seriously damaged, where the entire engine could have easily fallen, which would have killed people on the ground as well as killed everyone on-board on the airplane. In fact, the failure in the accident of two days ago was not from the actual engine, it was a failure of the engine’s nacelle, which is made by Boeing.  Pratt & Whitney, GE Aviation and Rolls Royce do not provide the engine nacelle, they just provide the power plant.

*****

Eğer motor uçaktan kopup düşmüş olsaydı (777 motorunun ağırlığı 19.316 libre-yaklaşık 8.800 kg), uçak da kesinlikle düşmüş olurdu (motorun sağ kanattan kopup düşmesi kesinlikle uçağın düşmesine neden olur çünkü, 8,8 tonluk motorun kaybından kaynaklanan dengesizlik buna neden olacaktı. Sağ kanattaki ağırlık eksilince pilot uçağı uçuramazdı, uçak kesinlikle düşerdi. (Bana güvenin, ben bir aerodinamik mühendisi ve Boeing pilotuyum). FAA, bu tip motorlara tüm sahip B-777’leri dünya çapında yere indirmek zorunda kaldı. Demek istediğim şu, sorun Boeing uçağı, Boeing teknik personeli veya pilotlar değil, Boeing’in yönetimidir.

If the right engine (weight of the 777 engine is 19,316 bounds) had fallen, the airplane would have certainly crash (the falling of the actual engine from the right wing would most certainly cause the aircraft to crash because the imbalance due the loss of the weight in the right wing and the pilot would not have been able to fly the airplane most certainly crashed, where the FAA had to ground all the B-777 around the world. (Trust me I know, I am an aerodynamic engineer and a Boeing pilot) My point, Boeing management is the problem, not Boeing aircraft, Boeing technical people or the pilots.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 3 sene önce

    Yok ben aerodynamic muhendisi ve pilotum demiş biraz daha kendini pohpohlasaymis yazarin uçan Adam sabriden farki olabilirmis aslinda

    Cevapla
  2. 3 sene önce

    Yazım dilimden anlayacağınız üzere boş edebiyat yapmış( mevcut yönetimden bi kuyruk acısı var gibi) orda hayvan gibi fan blade kopuk ve koptuktan sonra arkada çoğu şeye çarpmışa benziyor. Ayrıca akustik panelleri önüne ne gelmişse kazıyıp söküp hasarlamış resmen. Bundan sonuç çıkartıp suç nacelle de yada yönetimde denmez. Bakımlarda ndt ile alakalı birşey atlanmışsa suç pw demi şimdi ? Yakında çıkar kokusu. Bu yorumlar anlattığı çapta kişi için fazla acemilik kokuyor

    Cevapla