Boeing, Spirit AeroSystems'i Satın Alma Görüşmeleri Yürütüyor

Boeing, Spirit AeroSystems’i Satın Alma Görüşmeleri Yürütüyor

Boeing, Cuma günü The Wall Street Journal tarafından bildirildiği üzere, Spirit AeroSystems’i satın almak için görüşmelerde bulunuyor. Uçak üreticisinin, yirmi yıl önce ayrıldığı uçak gövde parçaları tedarikçisi ile ön görüşmelere başladığı belirtiliyor. Ancak, devam eden görüşmelerin bir satın almayla sonuçlanmayabileceği konusunda uyarılar yapıldığı ifade ediliyor.

Spirit, çeşitli stratejik alternatifleri değerlendirmek üzere mali danışmanlar görevlendirdi. Wall Street Journal, Boeing’in Spirit’i satın alma konusundaki bu girişiminin, her iki şirketin de son dönemde 737 MAX uçaklarındaki kalite kontrol sorunlarıyla mücadele etmesinden kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Her iki firmanın hisse senetleri de bu haberle birlikte dalgalanma gösterdi. Spirit AeroSystems’in hisse değeri Cuma günü %15’in üzerinde artarken, Boeing’in hisseleri %2’ye yakın bir düşüş kaydetti.

Boeing ve Spirit AeroSystems’in 737 MAX üretiminde yaşanan sorunlar, özellikle Spirit AeroSystems’in üretim uygulamalarının incelenmesine yol açtı. Spirit’in fabrikasında üretilen bir gövde, Ocak ayında Alaska Havayolları’na ait bir uçağın acil çıkış kapağının arızalanmasıyla ilgili bir olaya karıştı.

Ayrıca, Spirit AeroSystems’in Boeing’in rakibi Airbus için İrlanda’da parça üreten operasyonlarını elden çıkarmayı düşündüğü bildiriliyor. Ancak analistler, Spirit’i bağımsız bir şirket olarak canlandırmanın zor olabileceği konusunda özel bir görüş belirtiyorlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir