Boeing 737 MAX'te Rudder Kontrol Sorunu: FAA'dan Yeni Direktif

Boeing 737 MAX’te Rudder Kontrol Sorunu: FAA’dan Yeni Direktif

Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing 737 MAX 8, MAX 8-200 ve MAX 9 operatörlerinin uçaklarını Rudder kontrol sistemindeki olası gevşek cıvataların kontrolünü emreden bir direktif yayınladı. FAA, eksik bir cıvatanın veya uçuş sırasında düşebilecek gevşek bir cıvatanın, Rudder pedalları aracılığıyla yaplan Rudder kontrolünün kaybedilmesine yol açabileceği ve potansiyel olarak uçuş güvenliğini etkileyeceği konusunda uyardı.

Planlı bir bakım sırasında tespit edildi

FAA’ye göre, uçuşa elverişlilik direktifi (AD), bir operatörün Rudder sisteminde bir somuna ve rondelayı eksik bulması ve ardından planlı bir uçak bakımı sırasında gevşek bir cıvata bulması üzerine zorunlu hale getirildi. FAA, Aralık 2023 ortasında eksik bir somun ve rondela ile Aft Rudder Quadrant’ında yerinden çıkmış bir cıvataya ilişkin bir rapor aldığını ekledi.

Kısa bir süre sonra Boeing, üretimde bulunan tüm Boeing 737 MAX uçaklarını denetledi ve aynı yerde bir tane daha gevşek, torklanmamış bir somun tespit etti. 

“Aft Rudder Quadrent ile Output Rod arasındaki bağlantı cıvatanın düşmesi durumunda, Rudder pedalları aracılığıyla Rudder’ın kontrol edilmesine imkan kalmayacaktır. Bu durumda Rudder kontrolü yalnızca Rudder Trimi ve Yaw Damper sistemlerine kalacaktır.”

Pilotlar Rudder Trimi kullanarak Rudder’ı yavaşça hareket ettirebilse de bu, Rudder Trim açısı ile sınırlı kalacaktır. Rudder Aft Quadrent ile Output Rod arasındaki bağlantının kopması ve kalkış veya tırmanma sırasında tek motora kalma durumunda pilotlar, uçağın bir yöne sapma durumunu karlamak kaldırmak için yeterli Rudder kontrolüne sahip olamayacaklardır.

Ayrıca FAA, pilotların sınırlı Rudder imkanı ile iniş sırasında 20 knot’un üzerindeki yüksek yan rüzgara karşı koyamayacağını, bu durumun güvenli bir uçuş ve inişin kaybedilmesine neden olabileceğini ikaz etti.

FAA, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 482 adet Boeing 737 MAX uçağının direktiften etkileneceğini belirtti. Direktifin zorunlu kıldığı ilk eylem, yürürlük tarihi Şubat 2024 olan direktifin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde tek seferlik ayrıntılı görsel muayene (Detailed Visual Inspection) Rudder Aft Quadrant’ın eksik cıvatalar, somunlar ve pullar için incelenmesidir. FAA ayrıca operatörleri, cıvata, somun ve rondela ile Quadrant arasındaki potansiyel boşluklara ve ayrıca uçuş sırasında cıvatanın gevşemesine neden olabilecek yetersiz vida dişi çıkıntısına dikkat etmelerini zorunlu kıldı. 

Operatörler denetimler sırasında herhangi bir uyumsuzluk tespit ederse, havayolları olası cıvata, pul ve somun üzerinde ayrıntılı bir inceleme yapmalı ve uçuşa devam etmeden önce eksiklikleri tamamlamalıdır. Ayrıca her bir cıvata somununun 65 inç-lb torklanması gerekiyor. Son olarak, havayolunun Rudder’ın doğru şekilde çalışıp çalışmadığını tespit etmek için Rudder Travel Test’i yapması gerekiyor. Testin başarısız olması durumunda, ilk uçuştan önce bu durumun düzeltmesi gerekmektedir.

Süregelen Boeing B737 MAX serisi uçakların maruz kaldığı sorunlar nedeniyle FAA Yöneticisi Mike Whitaker, Boeing’in Seattle Renton’daki, 737 MAX montaj tesislerini ziyaret edecek. FAA, ziyaretin güvenliği artırmaya yönelik çalışmanın bir parçası olduğunu ve Whitaker’ın Boeing ve bölgedeki FAA çalışanlarıyla doğrudan görüşmesine olanak sağlayacağını söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir