Maduro, Venezuela'ya Ait Kargo Uçağının Çalındığını İddia Etti: Arjantin ve ABD İşbirliğiyle

Maduro, Venezuela’ya Ait Kargo Uçağının Çalındığını İddia Etti: Arjantin ve ABD İşbirliğiyle “Hırsızlık”

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, basın toplantısında ülkenin mülkiyetindeki bir kargo uçağının Arjantin ve ABD işbirliğiyle çalındığını iddia etti. Maduro, Emtrasur adlı hava yolu şirketine ait Boeing-747 tipi kargo uçağının Arjantin’in yardımıyla ABD tarafından gasp edildiğini söyledi ve bu durumu “hırsızlık” olarak değerlendirdi. Ayrıca, Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei’ye yönelik sert eleştirilerde bulundu, ülkenin milli havayolu şirketi Conviasa’nın en büyük uçağının çalındığını belirtti.

Maduro, Venezuela halkını tarih boyunca “dirençli ve cesur” olduğunu hatırlatarak, ülkeyi birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmaya çağırdı. Ayrıca, Venezuela’nın iki düşmanının, “Kuzey Amerika emperyalizmi” ve “kriminal bürokrasi” olduğunu ifade etti.

ABD’nin kargo uçağına el koyması, Venezuela Ulusal Meclisi tarafından sert bir tepkiyle karşılandı. Uçağın ülkeye derhal iade edilmesi talep edilirken, açıklamada uçağın maliyetinin 83 milyon dolar olduğu vurgulandı.

Hatırlatmak gerekirse, ABD Hazine Bakanlığı daha önce İran hava yolu şirketi Mahan Air’i Devrim Muhafızları Ordusu ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı. Bu kapsamda, Venezuela’da bulunan bir kargo şirketinin İran’dan satın aldığı Boeing 747 tipi kargo uçağına da “İran ile ilgili ihracat kısıtlamaları” gerekçesiyle el konulduğu açıklanmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir