featured

BİLEN BİLMEYEN KONUŞUYOR…

BİLEN BİLMEYEN KONUŞUYOR…
Değerli Okurlarım
Sektörümüzde yayın yapan bazı haber portallarında müthiş bir bilgi kirliliği yaşanıyor. Bir nevi ağzı olan konuşuyor.
İşin komik yanı ise okurların bazıları ise yazılan görüşün veya haberin ehil bir ağızdan veya kalemden aktarılmadığını bildiği halde yine de haberi okuyup doğru yorumlanmasına yardımcı olmaya çalışıyor. Hal böyle olunca da, ilgili yazıda birçok yorum oluşuyor. Haberi okumak, neyin ne olduğunu anlayabilmek için habere giren kişi, müthiş bir bilgi kirliliği içinde atılan farklı farklı yorumları okuduğunda konu ile ilgili net bir bilgi sahibi olamıyor. Kimisi yazara laf atıyor kimisi yorum atana…
Bir diğer ilginç şey de, makaleyi okumadan yorumlara bakarak yorum savaşı veren okurlar var.
Bu bilgi kirliliğine neden olan tek faktör, yazıyı kaleme alan kişinin konuya detaylı bakamayıp veya kasıtlı olarak bakmadan, öylesine tek taraflı makale yazmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır.
Bende aynı sizler gibi medyayı takip ediyor ve farklı görüşlerdeki makaleleri okumaya çalışıyorum.  Ancak, okuyacağım konu ile ilgili makale sunan kişinin, konuyla ilgili bilgi deneyimini önceden araştırdığımdan veya bildiğimden, sunulan görüşü dikkatle okuyor ve yazarın ne söylemek istediğini anlamaya çalışıyorum.
Örneğin; sendikal konularda medyamızda işi bilen bir kaç kişinin makalesi çıktığında mutlaka çok dikkatli okuduktan sonra aynı görüşlerde isem yorum atmaya gerek duymam. Aksi takdirde, yani görüş farklılığımız var ise kibar tarzda bir yorum atarak aynı görüşte olmadığımı belirtirim.
Hayatında, değil bir sendikal çalışma yapmış olmak, hiç sendika üyesi bile olmamasının yanı sıra, toplu iş sözleşmesi yapabilen bir işyerinde bile çalışmamış kişilerin yazdığı makaleleri kesinlikle okumam ve okunmasını da tavsiye etmem.
Örneğin; benim tıp bilimi ile ilgili bir haber portalı kurup bir çok hastalığa yönelik makaleler yazmam ne kadar yadırganacaksa bizim havacılık portallarında ahkam kesici görüş belirten yazarların makaleleri de aynı absürtlükte oluyor.
Bunları neden yazıyorum?
Bir haber sitesi, THY’de yaşanan sendika yetki tartışmasında her nedense(!) taraf olmayı seçmiş ve saçma sapan bir başlık ve yorumla makale yazmayı uygun görmüş. THY’de 2018 in sonunda yetki yarışına girecek grubun çalışmalarını baltalama adına güya THY çalışanlarını ürkütmeye çalışmış. Tabii ki, bu makale son derece saçma ve taraflı olduğundan bir dolu yorumlarla kınanmış
THY’ye yeni girmiş bir çalışanın kafası allak bullak olmuş. Yazarın bu konudaki bilgisini süzmeksizin görüşünü ve gelen yorumları okuduğunda ne yapacağını şasırmış kalmış. Bana yazdığı mail’de Sefa Bey Hava-Sen e geçersek gerçekten mevcut hakları kaybedermiyiz diye sormuş. Yapmayın etmeyin…
Bu yazıdan sonra muhalif grup olan Hava-Sen çok sert bir uslubla yanlış bilgilendirmelere cevap vermiş ve kasıtlı bilgi kirliliği yaratan kişiye yönelik satılık kalem imasında bulunmuştu. Bizim görevimiz, cadı avına cıkıp, şu yönetici veya bu yönetici Hava-İş’i, bu kişi de Hava-Sen’i destekliyor tarzı imalarda bulunmak değildir.“Herkes İşine Baksa” başlıklı köşe yazımda bu konuda görüşümü dile getirmiştim. Kısaca, herkes işine baktığı gibi haddini de bilmelidir.
Bildiğiniz üzere her zaman her görüşe yer veriyorum. Mevcut sendika yönetimi veya muhalif grup ne yollarsa yayınlamak Airlinehaber’in görevi. (tabii ki yollanan bildiri bize yollandıysa) Tarafımıza yollanan bildiriyi yayınladıktan sonra köşe yazılarımızla bu bildirilere olumlu veya olumsuz yorum yapabilecek deneyimli kadroya sahip nadir haber portallarından biri olduğumuzu biliyorsunuz. Bu nedenle okurlarımızı tarafsızlıkla aydınlatmayı görev olarak görüyoruz.
Bu bilgisizce yazılmış makaleden sonra sizlere bazı gerçekleri anlatıp bilgi kirliliğine son vermek Airlinehaber’in dürüst ve tarafsız yayıncılığına uygun düşeceği kanaatimdeyim.
Hava-İş ve Hava-Sen taşımacılık iş kolunda kurulmuş sendikalardır. Mevcut durumda yetki Hava-iş tedir. Ancak yetkili sendika olmak devamlılık içermez. Her an dengeler bozulabilir. THY’nin yeni dönem toplu iş sözleşmesi öncesinde, yeni sendika Hava-Sen’in (Mayıs veya Haziran aylarında) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, THY’de Toplu İş sözleşmesi yapabilecek hale geldiklerine yönelik, üye sayıları eşliğinde yetki başvurusu yapması gerekiyor.
Son aldığım bilgiye göre, Hava-Sen in üye sayısı 2500 leri geçmiş durumda imiş. Keyifli bir mücadele başlamışmış. Dikkat ederseniz, hep miş’li muş’lu konuşuyorum. Çünkü hala her iki sendikanın yönetim kurulları ile yüz yüze konuşup objektifliğimin bozulmamasına çalışıyorum. Aldığım bilgiler çalışanlardan gelmekte…
Az kalsın unutuyordum;
THY Uçuş işletmede Kabin ve Kokpit birlikteliği devam ettiğine dair bilgiler tarafıma gelmekte. İşin olması gerekeni budur. İşin içinde nede olsa kader birliği vardır. Bölünmeden tek bir tarafa yönlenilmesinin, her iki gruba da faydası olacağı kesin.
Her zaman söylediğim gibi ben haddimi bilen biriyimdir. THY çalışanı için kim iyi çalışacaksa Allah onu muzaffer eylesin... İşçilikten gelme biri olarak, bu konuda başka temennim olamaz. Hiç bir grubun veya kişinin tetikçisi veya yandaşı olmaya gerek yok. Haber portalları mutlaka ve mutlaka tarafsız olmak zorundalar.
Kısaca; mevcut durumda Hava-İş yetkili pozisyonda olduğundan, öncelikle Hava-Sen in yeterli sayısı bulup bakanlığa yetki talebinde bulunması gerekiyor. Bakanlık,THY’deki üye sayılarını tespit ettikten sonra, THY’deki Toplu İş Sözleşmesi yapma yetkisini en çok üye barındıran sendikaya vermek durumunda…
Mevzuat şöyle diyor…
Bir sendikanın toplu iş sözleşmesi mücadelesine başlayabilmesinin en önemli şartı yetki sahibi olmasıdır. Sendikalar hukuka uygun bir şekilde kurulmakla tüzel kişilik kazanırlar fakat her sendika toplu iş sözleşmesi yapamamaktadır. Bunun için 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu sendikanın iki barajı geçmesini şart koşmuştur. Bunlar işkolu ve işyeri barajları.
İşkolu barajı sendikanın o işkolunda çalışan işçilerin en az %1’inin kendi üyesi olmasını aramaktadır. Böylece sendikanın ülke çapında az da olsa bir temsil gücüne sahip olması istenmektedir. %1’lik oran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın her sene ocak ve temmuz aylarında yayınladığı istatistiklere göre belirlenmektedir.   İstatistiklere yayımından itibaren on beş gün içinde itiraz edilmezse istatistik kesinleşir ve gelecek altı aylık dönemdeki yetki tespitleri buna göre yapılır. 2017 Temmuz ayı geçtiğine göre baraj,taşımacılık iş kolunda 732.639 kişi olarak hesaplanacak. Bu rakamın %1’i yeterli…Yani 7320 kişi. 
Bildiğiniz üzere, THY’nin yeni toplu iş sözleşmesi 1 Ocak 2019 da başlıyor. Yetkili sendika kim olursa olsun bence diğeri yetki itirazında bulunacak.Bu bir süreç. Bu sürecin sonunda hiç bir hak kaybı yaşanmaksızın 1 Ocak 2019 tarihi esas alınarak toplu iş sözleşmesi mutlaka imzalanacak. Toplu İş sözleşmesi imzalanıncaya kadar geçen sürede,çalışanların birikmiş alacakları 1 Ocak 2019 tarihi itibarı ile hesaplanacak. Kısaca hak kaybı yok. 
STRATEJİ SAVAŞI BAŞLIYOR.
Hava-Sen in önünde üye sayılarını tutturabilmek kadar önemli bir konu daha ortada duruyor.
Hangi konfederasyona üye olunacak? İşte strateji burada. Çok iyi irdelenip, ince elenip sık dokunacak bir konu ile karşı karşıyalar.
Malum Konfederasyonların gelirleri Sendikalardan gelmekte. Her sendika, üyesi olduğu konfederasyona belirlenmiş bir rakamda aidat ödüyor. 
Benim gönlüm her zaman için THY’de bağımsız sendikanın olmasından yanaydı. Aslında hukuken bağımsız sendika olabilmenin önünde bir engel yok. Hava-Sen kalkıp ta ne Türk- İş ne Hak-İş ne de Disk konfederasyonlarına girmeyeceğim diyebilir.
Ancak, kazın ayağı maalesef öyle değil…
Siyasi Hükümetler, sendikalar ile teke tek uğraşmaktansa konfederasyonlarla işlerini yürütmeyi seçiyorlar. Bağımsız sendika olası bir grev aşamasında yalnız kalabilir.
Hava-İş bildiğiniz üzere Türk-iş’ bağlı. Hava-Sen bakalım ne yapacak?
Karsılarında,Türk -İş dışında iki seçenek daha var. Ya Hak-İş, ya da DİSK.
Muhafazakar yapılı Türk-İş ile yine aynı muhafazakar görünümlü Hak-İş in yanı sıra DİSK var. 
DİSK iyi bir sendika ama, THY çalışanının yapısına uyar mı incelemek lazım.    
Hadi diyelim ki Hava-Sen bağımsız sendika olma adına hareket etti. İnanın ki mevcut düzende pek şansı olacağını sanmam.
Hükümetle içli dışlı olan konfederasyon olsan ne yazar? oda ayrı bir sorun…
Türkiye’nin üye sayısı olarak en büyük sendikası, Türk Metal’in grev kararı alması ve sonrasında grev kararının KHK ile kaldırılması yeni yaşadığımız bir gelişme değil mi?
Hükümetle içli dışlı konfederasyonlar bile bocalarken,bağımsız sendikanın gücü ne olur? diyeniniz mutlaka çıkacaktır. 
THY yönetimi için ise hiç fark etmez. Karşılarına kim gelecekse onlarla oturup anlaşırlar. THY bu konuda taraf olmaz, olmamalıdır da…THY Yönetimin karşısına gelecek olan gavur değil ya…Onlarda bu memleketin evlatları…
NOT/ Bildiğiniz üzere Hava-İş sendikası,tarafıma bir dolu manevi tazminat davası açmış bulunmakta. Bu davalara tek tek girmeye başladım. Geçenlerde, bir davada mahkeme lehime karar vererek,şahsımdan istenen 5000 TL lik tazminatı reddetti. Tabii ki mahkeme kaybedildiğinde,mahkeme masraflarını kaybeden ödüyor.
Bu nedenle benim mahkeme masraflarım için Hava-İş sendikası,benim avukatıma para ödeyecek.  Hava-İş bu parayı üye aidatlarından ödemek durumunda. Çünkü beni dava eden kişi değil Hava İş sendikası…
Buradan Hava-İş sendikasına seslenmek istiyorum. Üyelerin aidat paraları ile açtığınız tazminat davasında tarafıma ödenecek mahkeme masraflarını üyenizin aidatlarından karşılamayın. Banka hesap numaranızı verin ben yatırayım. Üyenin parasını almak vicdanen beni rahatsız eder. Ayrıca, tazminat davalarını 5.000 TL den daha yukarıya çekin ki bir şeye benzesin. 5000 TL’lik tazminat size yetecekse,bundan sonra mahkemeye vermeden beni arayın, karşılıklı pazarlıktan sonra parayı hemen hesabınıza havale yapayım. Anlaşamazsak mahkeme hakkı yine baki ama meblağı yükseltmeniz şartı ile…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

23 Yorum

 1. 5 sene önce

  Sefa Bey,
  Kaleminize, yüreğinize sağlık, bizleri doğru bilgilerle kanun maddelerinden örneklerle bilgilendirdiğiniz için. Diğer dedikodu dolu havacılık adına yayın yapan sitedeki tehdit dolu yorumlara sayenizde verecek cevaplarımız var artık, onların söylemleri korkutmuyor bizleri. Size ve ekibinize kucak dolu selam ve saygılarımızı sunuyorum. İyi ki varsınız…

  Cevapla
 2. 5 sene önce

  Elinize, yüreğinize, kaleminize sağlık Sefa Bey.

  Cevapla
 3. 5 sene önce

  Sefa Bey,
  Yazınızla kalemşorluk yapıp birilerinden nemalanan ile, gerçek ve tarafsız haberci arasındaki farkı ne kadar güzel ortaya koymuşsunuz. Sizi tebrik ediyorum.

  Cevapla
 4. 5 sene önce

  Sefa Bey Allah razi olsun sizden baska sey demiyorum

  Cevapla
 5. 5 sene önce

  Lisan tazminatı, thy de lisan tazminatları 1/3 oranında azaltıldı. Ama mevcut sendika bu durum karşısında hiç sesini çıkarmıyor.

  Cevapla
 6. Bu ülkenin en büyük sorunudur BEYNİ OLMADAN FİKRİ OLAN İNSANLAR. Bunlar bugün söylediği yalanı yarın unutan adamlar. O yüzden hava işi çokta ciddiye almamak gerek. Bizim temiz kalpli insanımızın duygularını sömürüyor bu adamlar.

  Cevapla
 7. 5 sene önce

  Valla malum sitenin zaytung haberlerinden sonra sizi okumak, gerçek bir bilgi ışığı

  Cevapla
 8. 5 sene önce

  Sen olmasan işçiler yanmış zira diğerleri ne objektif olup muhalif yorumları yayınlıyorlar ne de işçiden,emekden,hak ve hakkaniyetten yanalar. Para ve çıkar için bilmiyorlar ki ne yapsınlar. Böyle bir konuda böyle taraf tutulmaz, her iki tarafın da görüşlerini,vaatlerini,eleştirilerini vs açıklayın bırakın işçiler kendi seçimlerini kendileri yapsınlar,içinde küfür vs olmayan tüm yorumları yayınlayın diyoruz ama umurlarında değil. Hamdi’nin desteğiyle ve muhalefeti tehditi ile göreve gelen mevcut başkan, köşeye sıkıştı ne yapacağını bilemiyor o yüzden de koltuğu korumak için bilmiyor ki ne yapsın! İşverenle elele kapı kapı geziyor! Tatlıbal, böyle ziyaretler yapacağına şu sorulara cevap versin, işçiler aleyhine mahkemede şahitlik yapan, işverenin en üst yöneticisi düğününde şahit olan biri nasıl işçi haklarını savunan sendikanın başkanı olur? Kendisi eski başkanın ve ekibinin çok maaş aldığını,gelir,gideri açıklamadığını söylüyordu kendisi ve ekibinin maaşlarını,sendika gelir,giderini niye açıklayamıyor önce bunu üyeye açıklasınlar sonra hava iş’den istifa edenlerin listesini açıklarlar! Eski yönetim paraları otellere,çiçekçilere,lokantalara saçmış diyordu kendisi farklı bir şey mi yapıyor? Ayçin’e bunlar için dava açacaktı açamadı,niye? Neden aidat ücretini düşürmedi de arttırdı? Bu kadar paraya niye ihtiyaç var? Hakkındaki akçeli iddialara neden yanıt veremiyor? Kamyoncuları neden üye yaptı? Neden bankalardan borçlanma yetkisi aldı? Sendika’nın asıl işi ne,inşaatçılık mı? Neden bunca senedir thy dışında bir yerde örgütlenemedi? Sendika başkanı passat’a biner mi diye Ayçin’e kızıyordu kendisi neye biniyor ve neden silahlı korumalarla geziyor? Thy’de fetodan atılmışları,alemleri ayyuka varanları neden sendikada işe aldı? Tatlıbal’ın eşinin doğum iznindeyken bir anda müfettiş olduğu iddiaları var doğru mu? Tis’i takmayan sözde mahkemelik olduğu işvereni sendika gezisine davet etmesi,orada pozlar vermesi normal mi? Hava sen’e 2-3 aylık oluşum başarılı olamaz,emekliliği gelmiş pilotlar vs dedi,peki mevcut yönetim 2013’deki seçime ne kadar sürede hazırlandı da kazandı ve ayrıca muhalefet hiç değilse işin içinden gelen,uzun yıllardır çalışan kişiler mevcut sendika başkanı gibi sonradan,torpille thy’ye girip torpille çalışmış değiller! Mevcut işveren ve sendika yönetimi böyle olursa sendikaya muhalefet olur,normaldir. Umarım çalışanlar biat etmez,birlik olur,haklarını ararlar,mevcut yönetime hak ettikleri tepkiyi verirler yoksa işleri çok zor.

  Cevapla
 9. 5 sene önce

  Sefa Abi, pilotların pekçoğu sağlıklı haber alabilmek için malum siteyi terk ederek sitenizin uygulamasını indirdi. Doğru yaptıklarımız için desteğinizi, yanlışlarımız için incitmeden eleştirilerinizi okumak isterim. Umarım bir gün uçuşuma denk gelirsiniz de sizinle tanışma onuruna kavuşurum. Saygılar

  Cevapla
 10. 5 sene önce

  Yazılarınızı keyifle okuyoruz. Tekniği hava isten koparip celik is yaptilar. Ama sozlesme ayni tek korkumuz celik is gibi tamamen hükümet ve thy yönetimi yanlısı bir sendika ile acaba gelecekte ne olur ? Keske hava sen teknik icinde bir calisma yapsa gercekten çalışanın sesi olacak bir sendikaya o kadar ac ki …

  Cevapla
 11. 5 sene önce

  durduk yere yeni bir oluşuma neden cephe alırsın..kaldıki seni çokda ilgilendiren bir durum değil..kaldıki biri cepten annene küfretmiş özel yazışmalarda mercii hukuk tur…şikayetini yaparsın.hukuk başlar..sen bunu duvarına heleki basın mensubu olarak kendi köşene taşır veokurlarınla paylaşırsan suçtur..bunu bilmen gerekmez mi sn k.d.k…kaldıki demokrasılerde cok seslilik esastır niçin ikinci bir sendikaya karşısın ve en önemlisi sendika yönetimini emeklilik yası gelmiş ihtiyar takımı diye zul görürsün..saygı mıdır bu???..sana bir sey diyen olmadı sen bel altı vurana kadar..şimdi basın mensubu olarak yapman gereken hukuksal alanda taciz varsa şikayetini yapmak….okurlarına adamın cep telefonundan göndermiş olduğu mesajı yayınlayıp kışkırtmak değil..bu etık değil..

  Cevapla
 12. 5 sene önce

  Havasen kurulunca sendika seçiminde Uçuş İşetmeyi temsilen seçilen delegelerinneredeyse hepsi Havaişten istifa edip Havasene geçti. Yani Havaişte 14000 kişiyi temsil edecek delege kalmadı!!! Şimdi yeniden seçim yapıp delege bulmaları mı gerekiyor yoksa omurgayı oluşturan insanlar olmadan devam mı edecekler. Hukuki durum nasıldır? Kanun ne söylet?

  Cevapla
 13. 5 sene önce

  Kaleminize yureginize saglik Sefa Bey. Keske digerleri de sizin kadar dik duruşlu olabilse.

  Cevapla
 14. 5 sene önce

  Bilen bilmeyen arkadaş sendikacılığı yazmıyor. Zeytin dalı harekâtını tehdit ediyor. Acaba neden?

  Cevapla
 15. 5 sene önce

  Siteniz içerik olarak güzel ama kullanılışlı değil . Sayfalar arası geçişte sorun taşıyorum. Lütfen mobil kullanıma daha uygun bir tasarım yapın. Alacağınız 5 bin i buna yatırın

  Cevapla
  • Yönetici 5 sene önce

   Sayın Okurumuz bu konu o anki internet hızınızla da ilgili. Yinede sistemi kontrol ettirtiyoruz bilginize. Teşekkürler

   Cevapla
 16. xxxx kişi Havaiş sendikası tarafından satın alınmış bir insandır,onlara yalakalık yapmak zorundadır.Çok uzun bir süredirde airporthaber sitesini takip etmiyorum zaten.Allah kul hakkı yiyen kim varsa hepsinden hesabını bu dünyada herkesin göreceği şekilde sorsun inşallah.

  Cevapla
 17. 5 sene önce

  sanırım Türkiye’de bir ilk olmalı. Sendika bir gazeteciyi dava ediyor. Beğenmediğiniz Ayçin’e neler dendi neler. 23 sene sendika başkanlığı yaptı kimi mahkemeye verdi. İşte böyle el oğlu kazanır kafasını yapar. Aptalsınız olum siz

  Cevapla
 18. 5 sene önce

  Bu gereksiz kamyoncu haber sitesindeki editorler kac para alıyor acaba gereksiz-iş’den

  Cevapla
 19. 5 sene önce

  Sefa bey dava mı açayım? Yoksa direk hesaba mı yatırırsınız ? :)

  Cevapla
 20. 5 sene önce

  Bir haber sitesi bir işçi hareketine neden husumetle yaklaşır? Neden hedef gösterir? Neden üstü kapalı tehdit eder?

  Cevapla
 21. 5 sene önce

  Sefa Bey çok yaşayın çok güldürüdünüz akşam akşam. Hava iş bu teklifinizi kabul eder :))

  Cevapla
 22. 5 sene önce

  Kaleminize sağlık Sefa Bey. Zaten diğer “haber sitesi” olduğunu iddia edenlere artık rağbet edilmiyor. Doğru ve tarafsız habercilik anlayışınıza devam ettiğiniz sürece ki bundan şüphem yok, siz okunmaya yorumlanmaya devam edeceksiniz, diğerleri de unutulmaya mahkum olacaklar, saygılar.

  Cevapla