Beş yıl sonra, MH370’in gizemi devam ediyor

Beş yıl sonra, MH370’in gizemi devam ediyor

Malaysia Airlines’ın beş yıl önce MH370 sefer sayısı ve 239 kişi ile kaybolması hala havacılık tarihinin en gizemli olayları arasında.

Boeing 777 tipi uçak 8 Mart 2014 tarihinde Kuala Lumpur’dan Pekin’e giderken kaybolmuştu.

Uydu veri analizi, uçağın batı Avustralya kıyılarındaki güney Hint Okyanusunda bir yere düştüğünü göstermiştir. Ancak, iki ana aramada önemli bir bulgu bulunamamıştır.

İşte MH370 için aramanın detayları;

SUALTI ARAŞTIRMASI

Malezya, Avustralya ve Çin, uydu verilerine dayanarak güney Hint Okyanusu’ndaki 120.000 km2 (46.332 km2) alanda su altı araması başlattı.

Yaklaşık 143 milyon Amerikan Dolarına mal olan arama, 2017 yılının Ocak ayında yapılmış ve uçağın hiçbir izine rastlanılmamıştır.

Geçen yıl, Malezya’da ABD keşif firması Ocean Infinity’den üç aylık bir arama yaptı.

Bu arama orijinal hedef alanın kuzeyine 112.000 km2 (43.243 mil kare) kapladı ve Mayıs 2018’de sona erdiğinde sonuçsuz kaldı.

ENKAZ

Hint Okyanusu kıyı şeridi boyunca 30’dan fazla şüpheli uçak enkazı toplandı, ancak sadece üç kanat parçasının MH370’ten geldiği doğrulandı.

Enkazın çoğu, uçağın muhtemel yerini daraltmak umuduyla sürüklenme paterni analizinde kullanıldı.

SORUŞTURMA RAPORU

Temmuz 2018’de yayınlanan MH370’in kaybolmasına ilişkin 495 sayfalık bir raporda, Boeing 777’nin kontrollerinin dersten çıkarmak için kasıtlı olarak manipüle edildiğini, ancak araştırmacıların kimin sorumlu olduğunu belirleyemediğini söylendi.

Raporda ayrıca, Kuala Lumpur ve Ho Chi Minh Şehri hava trafik kontrol merkezlerinin yaptığı hataların altını çizdi ve tekrarlanabilecej bir olayı önlemek için önerilerde bulundu.

Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Halil Ateş

MH 370 MADAGASCAR ADASININ KUZEYDOĞUSUNDA OKYANUSTA KÜÇÜK Bİ ADANIN SIĞ SULARINDA KEŞFİNİ BEKLİYOR. ROTA DEĞİŞİKLİĞİ YAPTIKTAN SONRA 4950 KM BATIDA , YAKITININ YETTİĞİNCE YOL ALDI.KOORDİNAT VE KONUM OLARAK EARTH DA GÖRÜNTÜLERİ MEVCUT. UCAKTAN KALAN KALINTILAR NEDEN AVUSTRALYA DEĞİLDE MOZAMBİK VE MADAGASCAR KIYI ŞERİDİNDEN TOPARLANIYOR SANIYORLAR?

Ahmet

Oyuncak ördek olayını duysaydınız, yüzer durumda olan nesnelerin uzun yıllar boyunca okyanus akıntıları vasıtası ile neredeyse dünyanın her yerine gidebildiklerini öğrenmiş ve burada bu talihsiz yorumu “bağırma” hatasına düşmezdiniz.