featured

Bayraktar TB3 özellikleri ve tasarımı belli oldu!

 

Baykar Müdafa tarafınca geliştirilen Bayraktar insansız hava araçları arasına yeni bir üye katılıyor. Firmanın CTO’su Selçuk Bayraktar’ın yapmış olduğu açıklamalara gore, Bayraktar TB-3 ismiyle çıkacak olan SİHA, gelecek dönemde hizmete girecek TCG Anadolu amfibi atak gemisi üstünde bulunan kısa pistten kalkış yapabilecek.

Baykar, Bayraktar TB3 görselini paylaştı!

TCG Anadolu amfibi atak gemisi, geçtiğimiz yıl suya indirildi ve son montaj işlemlerine başlandı. Fakat ABD, uyguladığı engelleme ile dikey iniş-kalkış yapabilen F-35B ve öteki F-35 jetlerinin satışını iptal etti. Bunun peşinden Türkiye, TCG Anadolu’yu SİHA ve helikopter gemisine çevirme sonucu aldı.

Bu doğrultuda geliştirilen Bayraktar TB3 ise özellikleri bakımından TB2’lerin geliştirilmiş ve katlanabilen kanat yapısına haiz bir versiyonunu olarak karşımıza çıkacak. Yukarıda yer edinen Baykar tarafınca paylaşılmış görselde kanatların katlanma yeri seçilemiyor olsa da önceki paylaşımlarda bu şekilde olacağı açıklandı.

Bayraktar TB2, S-300 füzesinden sağ çıktı!

İngiliz basınına konuşan Ukraynalı İHA pilotu, Bayraktar TB2 SİHA’nın S-300 füzesiyle vurulduktan sonrasında iyi mi kurtulduğunu söyledi.

Buna ek olarak, TB3’ün fizyolojik olarak daha büyük bulunduğunu biliyoruz. Ek olarak TB2’nin neredeyse 3 katı kadar bir yük taşıyabildiği kanatlara birazcık daha çok ağırlık binecek. Bu yüzden SİHA’nın arka ayaklarının beden yerine kanat altına konumlandırıldığını görüyoruz.

Bayraktar TB3’te yaşanmış olan bir öteki güzel geliştirme ise motor tarafında. Zira bu hava aracında TUSAŞ Motor Endüstri ya da özetlemek gerekirse TEI tarafınca üretilen 172 beygir gücündeki (TB2’den yüzde 61 daha kuvvetli) yerli TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru kullanılacak. Öteki yerli motorlar hakkında informasyon almak için burayı tıklayabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir