BAŞARAN HOLDİNG ÖZEL JET CAM SENARYOSU VE THY VISCOUNT ÖRNEĞİ

BAŞARAN HOLDİNG ÖZEL JET CAM SENARYOSU VE THY VISCOUNT ÖRNEĞİ

Başaran Holding’e ait ÖzelJet’in kazası ile ilgili ihtimallere yenileri ekleniyor.

THY’nin,TC-SEC Viscount uçağı,Mart 1968 de  İstanbul’dan Ankara’ya giderken İzmit üzerinde sol ön yolcu kapısı yarı yerinden kırılmış ve üst bölümü kopup gitmiş, boşalan kabin basıncı ile yolcu kapısının hemen yanında olan hostes koltuğunda oturan ve pass olarak göreve giden kaptan Kemal Karapars’ı da oluşan vakumla dışarıya çekmiş ve ölmüştü. Uçak Cengiz Topel askeri havaalanına emergency iniş yapmıştı.

1990 yılında British Airways BAC1-11 uçağı Birmingham-Malaga seferini yaparken sol windshield dışarıya doğru patlamış ve kaptan beline kadar dışarıya emilmiş, bir yolcu ve hostes yardımı ile ayaklarından tutulmuş ve uçak bu durumda inmişti. Kaptan ölmedi, tedavi edildi. Camın patlama nedeni yanlış boyutta vidalarla montaj edildiği anlaşılmıştı.

Bu uçakta da olması mümkün. Ancak, bu uçak aynı irtifada ve aynı mesafeyi uçarak Birleşik Arap emirliklerine gitmiş ve yine aynı irtifadan geri dönüyordu.  Yanlış cıvata seçimi ve torklanması nedeniyle giderken her hangi bir sorunla karşılaşmayıp dönerken karşılaşılması,yani denk gelmesi azda olsa ihtimaller içerisinde…

Böyle bir durum oluşmuşsa, Malta’daki bakım sırasında, cam değişikliği yapılıp yapılmadığına veya Malta’ya bakım için gitmeden önce, cam değiştirildiyse, ne zaman değiştirildiğine ve değişikliği yapan teknisyenin yetkili olup olmadığına bakmak lazım.

Sonuç olarak;  Kim ne derse desin olay şüpheli bir olay olarak kayıtlara geçecek gibi…Herkes öldüğü için ne olduğunu anlatacak bir canlı olmadığının yanı sıra her nedense yine FDR kayıp.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.