featured

BALAYI BİTTİ, THY'DE İŞTEN ATMALAR KAPIDA…

Değerli okurlar, dün Airlinehaber’de yayınlanan Özel Haber, bayrak taşıyıcı havayolumuzun 2018 yılı planlarını da deşifre etti. Anlaşılan THY “doldur-boşalt” yapmaya karar vermiş. Bundan kısa bir süre önce Genel Yayın Yönetmenimiz Sefa İnan yazdığı köşe yazısında “2018 yılında 7.000 kişiyi işe alacaklarını “açıklayan İlker Aycı’yı eleştirmiş ve tutarsızlığa dikkat çekmişti. (Tıklayın)
2018 yılında Uçak sayısın 2 adet eksiltip bir yandan da çalışan sayısında % 10 artışa gitmek gerçekten iktisat ile, matematik ile bağdaşmayan bir yaklaşım…
Uçak sayısı yönünden % 1’e yakın küçülecek sin ama çalışanları % 10 artıracaksın ! Garip bir durum…Sefa beyin teşhisine aynen katılıyorum. Bu resmen doldur-boşalt yapmaktır. Aslında yeni eleman falan almayacaklar. …Eskileri işten çıkartıp yerlerine yeni personel alacaklar. Akılları sıra, eski ve yüksek maaşlı çalışanlara yol verip daha düşük maaşlı yeni çalışanlarla yola devam edecekler. Böylece de en iyi bildikleri işi yapıp “işçinin sırtından ” para kazanacaklar
TECRÜBENİN BEDELİ…
Aslında bunun işaretini de geçen ay vermşlerdi. THY sitesine koydukları ilanlarda; Tecrübeli Kabin memuru, Kaptan Pilot, First Officer, yetiştirilmek üzere pilot adayının yanısıra başka pozisyonları da açıklamışlardı. Anadolu istasyonlarında görevlendirilecek yer personeli başta olmak üzere, İkram Başkanlığında, Uluslararası İlişkiler ve İttifaklar Başkanlığında, Teknik Başkanlıkta çalıştıracak eleman arıyor THY’miz. Hesap ne? 5.000 TL alanı atacaksın yerine 2.500 TL  ile yeni eleman alacaksın. Öyle ya, bakkal hesabı ile adam başı 2.500 TL kar edeceksin ! Şimdi sorsan diyecekler ki “Arada 2.500 Tl fark var 1000 kişi için bu rakam  yılda yaklaşık 40.000.000 TL’ye denk düşer.” Düz mantıkla bakınca doğru… İyi de sayın baylar, eski personel ile yenisi arasındaki o 2.500 TL nedir biliyor musunuz? O, tecrübenin, bilginin, birikimin karşılığıdır. Minimum hata ile çalışmanın bedelidir. Senin yandaşına yer açmak için operasyon çektiğin yer, tekstil atölyesi değildir. Konfeksiyona Son Ütücü almıyorsun ! Havayolu işletiyorsun !
HER ÇİNLİ BİR PORTAKAL YESE…
Bu yazıyı yazarken bundan bir sene önce başlatılan istihdam seferberliğini hatırladım. Hani her patron birer işçi alacaktı ya… Ne demişti TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu? “1.400.000 üyemiz var. Her üyemiz bir işçi alsa 1.400.000 istihdam yaratıırız.” Kulağa hoş geliyor değil mi? Sonuç ne oldu 2016 Mayıs-2017 Haziran devresinde işe alınanların sayısı 519.000 sayısı ile sınırlı kaldı ! Demek ki, TOBB üyeleri Başkanlarını dinlememişti. Üstelik devlet her yeni işçi için günlük 22 TL destek vermesine rağmen…Ama asıl komiği neydi biliyor musunuz ? Bazı uyanık patronlar bu tavsiyeyi yerine getirmek için önce birer işçiyi işten attı sonra da yeni işçi aldı ! Yeni işçi aldın mı “Aldım !” işte bu kadar… Bu arada işten atılan garibanları kimse sormadı… Nasıl, Bayrak taşıyıcı havayolumuzun yöntemi ile aynı değil mi? Yarın sorduklarında “7.000 kişiyi işe aldık efeeem” diyecekler ve aferin alacaklar !
ALTIN ROZET TAKACAK AMİR BULAMADILAR !
Haa aslına bakarsanız zaten THY bu operasyonu çoktan başlatmış bile. Geçtiğimiz günlerde bir rozet töreni düzenlemişlerdi hani…128 kabin memuru 10 yılını doldurduğu için gümüş rozete hak kazanmış. Peki 20 yılını doldurduğu için altın rozet takılan kabin amiri kaç kişi? 2…Sadece iki… Gördünüz mü tecrübeyi(!)…Ne kadar tecrübeli kabin amiri varsa kapıya koyarsan işte böyle altın rozet takacak adam bulamazsın… 
PİLOT KRİZİ BÜYÜYOR.
THY tecrübeli-tecrübesiz pilot arayışını sürdürüyor. İlanlara baktım. Mevlevi olmuşlar ! “Ne olursan ol, yeter ki pilot ol, gel” diyorlar…İlanlarda dikkat çekici bir ayrıntıyı da yazayım. Eskiden burnundan kıl aldırmayan THY, pilot ilanlarında “Daha önce THY’den çıkarılmamış olmak” şartını koyardı. Şimdi bu şart kaldırılmış…Yani THY, attığı pilotlara bile muhtaç hale gelmiş. Yabancılar desen kapıya bakıyorlar…Zaten önemli bir bölümü kaçtı. Dövizde son 1 ayda yaşanan % 10 değer kaybı en büyük etken…Duyduğuma göre yabancı pilotlardaki erimeye engel olmaya çalışan İlker Aycı, geçtiğimiz günlerde bir grup yabancı pilotla bir araya gelmiş. Sonuç mu? Tam bir fiyasko…Aycı’nın sözleri ve vaatleri Yabancı pilotları tatmin etmemiş. Ne garip değil mi? Kendi vatandaşlarına muhtaç olmamak için yabancı pilotları tutmaya çalışıyorsun. Bu arada yüzlerce genç pilotu da HTA denilen tartışmalı bir süreçte devre dışı bırakıyor sonra da “Türk pilotu bulamıyorum ki” diye sızlanıp, taa Güney Amerikalara kadar gidip otel lobilerinde pilot ayarlamaya çalışıyorsun. Hazin hem de çok hazin…
HAVA İŞ NE YAPACAK?
1 yıl sonra yeniden hortlayan işten adam çıkartma projesi konusunda bakalım Sendika ne yapacak? Önerilen tam bir zulüm çünkü…Henüz emekli maaşı bağlanması kriterini (yaş) sağlayamamış yüzlerce emektar personelin eline 4.5 maaş tutuşturup kapıya koymayı amaçlayan bir işveren ve karşısında da aidatlara % 50 zam yapan bir sendika… Eeee, ne de olsa fedakarlık bitti. THY, işçisinin sırtından en az 30.000.000 TL kazandı. Parayı da geri ödedi. Balayı ve şirinlik dönemi bitti. Kendisini uçurumun kenarından alan işçisine ihtiyacı kalmadı THY’nin…Gönül rahatlığı ile kapıya koyabilir artık. Ne diyeyim yazıklar olsun size…Herkesin okul çağında çocuğu var, baktığı hastası yaşlısı var, borcu-harcı var…Umurunda mı THY yönetiminin? Hadi bakalım, Sayın Sendika çık işverenin karşısına “Sana dünyanın parasını kazandıran, kar rekoru kırdıran bu işçileri böyle emekli maaşını hak etmeden kapıya koyamazsın.” desene... Bu arada, aklıma geldi sayın THY yönetimi…Bu adam çıkartma operasyonunun, Sendika seçimlerinin hemen ardından gelmesi tesadüf mü acaba? Yoksa seçim sürecinde sendika zor durumda kalır diye mi düşündünüz? Bakın size bir şey söyleyeyim, bu dünya Sultan Süleyman’a kalmadı, o makamlar size de kalmaz…Ne Genel Müdürler ne Yönetim Kurulu Başkanları geçti bu şirketten…Kimi çağ atlattı, kimi hala beddua alıyor… Bakın bazıları silindi gitti, sokağa bile çıkamıyor…
Müsaadenizle,yazımı Nietzsche ile bitireyim:
Ne çok gülmüşümdür, içinde binlerce kötülük bulunan ama kendini iyi biri zanneden zayıflara.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

42 Yorum

 1. 7 sene önce

  Mükemmel bir makale. Tespitler çok doğru. Tebrikler

  Cevapla
 2. 7 sene önce

  Çok teşekkürler airlinehaber inanın ki kadronuz mükemmel. Haberleri iyi irdeliyorsunuz. Tecrübe nedir ki yeni yönetim için.Bilseler zaten bu kadar kıyıma gitmezlerdi. Güzel örnek altın bröveli kişi sayısı 2 diyorsunuz. İşte gelinen nokta.

  Cevapla
 3. Sırada teknik vardır.Hadi arkadaşlar el birliği ile yalakalığa devam. Nefret ediyorum bizim insanımızdan nefret

  Cevapla
 4. 7 sene önce

  hadi bakalım sendika iş başına. mahcup edin diğer aday olanları bakalım. Yoksa insan içine çıkamazsınız. Laf olsun diye yazıp çizmeyin vurdunuz mu ses gelsin.

  Cevapla
 5. 7 sene önce

  DEYISEN BIR SEY YOK DERIM DEVRI SAADET BENIM THY DE 50 YILIM OLDU ………

  Cevapla
 6. 7 sene önce

  Nietzsche kibar adammış. Ben o sözünü günümüz THY sine şöyle uyarladım. “Ne çok iğrenmişimdir içinde binlerce kötülük bulunan ama kendini iyi biri olarak lanse eden kötü ve hain THY yöneticilerine.”

  Cevapla
 7. 7 sene önce

  Benim altın rozetimi 24. yılımda lütfedip vermişlerdi de, dönemin yöneticilerine veryansın etmiştim ! Beterin beteri varmış!Bu gidişle kimse altın rozet alamayacak.

  Cevapla
  • 7 sene önce

   19 yıl oldu daha gümüşü bekleyen var üstadım:) aslında beklemiyorum da neyse

   Cevapla
 8. 7 sene önce

  Bu sarı sendikaya oy veren personel bu ihaneti hak ediyor aslında. Yazar çok doğru bir tespit yapmış. Sendika seçimleri sırasında canım cicim diyenler. işbirlikçi sendika yönetimini başa getirdikten sonra gerçek niyetlerini faş ettiler.

  Cevapla
 9. 7 sene önce

  Bu devran dönecek , hak yerini bulacak, liyakatsizler kaçacak delik bulamayacak.

  Cevapla
 10. 7 sene önce

  Fena halde o haldeyiz! Susmaya devam edin ! Sıra size de gelecek !

  Cevapla
 11. 7 sene önce

  Adalet ve kalkınma diye geldiler. Kendilerini ve yakınlarını, yandaşlarını kalkındırdılar. Bu arada adaletin de ırzına geçtiler.

  Cevapla
 12. 7 sene önce

  Basit yöneticiler, bakkal hesabı gibi basit hesap yaparlar. Bu arada adaletten, kaliteden, ilkelerden, ahlaktan ve insanlıktan ödün verirler.

  Cevapla
 13. 7 sene önce

  İktidar değiştiğinde, bunların THY ye doldurdukları liyakatsız torpilliler de kıdemli olacak ona gülüyorum.

  Cevapla
 14. 5 seneden bile sonra her uçuşta bir şey öğreniyorsam bizsiz , tecrübeli kabin memurları olmadan yapılan seferlerin, o uçakların, yolcuların ve diğer kabin memurların hali nasıl olur merak ediyorum!

  Cevapla
 15. 7 sene önce

  10 saat geçmiş olmasına rağmen Yönetimden henüz bir yalanlama gelmediğine göre durum yukarıdaki gibi aynen doğrudur

  Cevapla
 16. 7 sene önce

  Thy beni boyumun uzun olduğu ve dövmelerim gerekçesiyle işe almadı halbuki boy sınırı 1.74 benim ise 1.72 ydi mankenlik yaptığımı ve ünlü biri olma ihtimalini bahane ederek beni son kurulda elediler fiziki olarak elemeleri imkansızdı. Üniversite mezunu ve ingilizcem olmasına rağmen fakat lise mezunu boyu 1.60 ingilizcesi olmayan nice torpilliyi işe aldılar ayrıca benim kolumdaki dövmeler görünen yerde değildi. Thy de cvler el altından gider torpilin yoksa işe giremezsin herkes ettiğini çekecek hakkımı helal etmiyorum

  Cevapla
 17. 7 sene önce

  Otuz yıldan fazla bedava maaş alan iş yapmayan fosiller var hâlâ müdür olacam diye yalaka lık yapıp başka işe yarar insanların ayağını kaydırırlar.Yönetim bunu bilir yukarıdaki abilerine kadar herkes biliyor yalaka lığın sonu yok .

  Cevapla
 18. 7 sene önce

  THY gülen adam maskesini çıkardı, gerçek yüzü yine ortaya çıktı. Bizler fedakarlık yaptığımızla kalacağız. Allah sizi bildiği gibi yapsın.

  Cevapla
 19. 7 sene önce

  3 gündür yayın yapıyorsunuz . HAVA İŞ’ten TISSS yok.

  Cevapla
 20. Bi daha NAH özveride bulunurum !

  Cevapla
 21. 7 sene önce

  Yaptığınızın vefa ile kadirşinaslıkla ilgisi var mı? Bu tezgahı kurarken hiç vicdanınız sızlamıyor mu? Sizin de giittiğnizi göreceğiz. Yazarın dediği doğru. Cem Kozlu da geçti bu şirketten, fırıncı Hamdi de… Seçim sizin, Kozlu gibi mi anılacaksınız, Hamdi gibi mi?

  Cevapla
 22. 7 sene önce

  Sendika “işten atılmalarla ilgili” sıkıntı duymasın, üyeleri karşısında güç durumda kalmasın diye operasyonu Hava iş genel kurulundan sonraya bırakmışlar anlaşılan. Harcadığı 50 milyon TL’nin, yolsuzluk ve şaibe iddialarının hesabını veremeyen Sendikaya sürekli koltuk çıkan THY yönetimi; SARI size çok yakışıyor.

  Cevapla
 23. 7 sene önce

  Hadi bakalım İlker ve Bilal beyler, şimdi her ay bir çuval para alan Başkan ve müdürlerinizin maaşlarından indirime başlayın. Bir daha zora girerseniz bu personel size yağmurlu havada bir bardak su bile vermeyecektir. Gerçek yüzünüzü gördük. Kazık attığınızı düşünüp keyifle gülüyorsunuz ama tarih tekerrür ederse o zaman da biz güleceğiz.

  Cevapla
 24. 7 sene önce

  Sayın bay Aycı. 100’e yakın pilot da orduya dönüyor. Artık Ganalı, Kongolu pilot bile gelmiyor. İşin kötüsü 4 ay sonra yoğun sezon başlıyor. Ne yapacaksınız bakalım? Düştünüz mü Türk pilotlarının eline?

  Cevapla
 25. 7 sene önce

  Çalışanlarını düşman ve ezilecek bir güruh olarak gören Aycı-Ekşi kumpanyası, Hamdi Topçu’nun tahtını zorluyor sayın seyirciler.

  Cevapla
 26. 7 sene önce

  Balayı değil BALYILI bitti bence. Bir yanda TatlıBAL öte yanda BALYILI…Amma ballı şirket bu THY !,

  Cevapla
 27. 7 sene önce

  Eğer Rauf beyin iddiası doğruysa, 3500 personel işten çıkartılacak demektir. Zaten bir avuç kalan 99 öncesi girişli personelin tamamı işten atılacak demektir. Utanmazlığın zirvesi bu.

  Cevapla
 28. 7 sene önce

  Önce şu 2003’ten sonra işe başlayan torpilli akrabalardan ve yandaşlardan başlayın tasfiyeye. Üstelik bu torpilli tosuncukların maaşı 2003 öncesi girenlerden daha fazla. Hem ekonomik olarak daha çok kar edersiniz hem de 2003 öncesinden kalanlara iş yaptırıp kendileri keyif yapan işe yaramazlardan temizlemiş olursunuz şirketi.

  Cevapla
  • 7 sene önce

   Bence de. Sayın THY yönetimi önce kardeşlerden başlamalı.

   Cevapla
 29. Rauf bey, 4.5 maaş demişsiniz ama ikalede 6 maaş verilir. metafor mu yaptınız, yanlış mı biliyorsunuz?

  Cevapla
 30. hocam güzel yazıyorsunuz da dini,imanı maaş,ikramiye ve pass bilet olan tepkisiz,sorgulamaz,bana neci,neme lazımcı,umursamaz çalışanlar herşeye müstehak !

  Cevapla
 31. Dogu Karadenize saglam bir tsunami vurmadikca bunlardan kurtulus Yok ben dogu Karadeniz aciklarinda 8 siddetinde artik gercekten tsunami arzular mi Adam ,hatta verelim gitsim kursinstitutt Kendi laz cumhuriyetlerini yeterki Su guzel ulkemin yakasindan dussunler artik.Eskiden anlardik kim laz kim degil direk burunlarina bakinca simdi elleri paralandi koseyi donduler , estetik uzerine estetik kendilerini belli etmez oldular bu laz usaklari

  Cevapla
 32. 6 sene önce

  boş boş konuşmayın 20 senelik kabin amirinin yaptığı işi 2 senelik adamda yapıyor neden 10 katı fazla maaş ödesin şirket
  işte hepiniz çalışan gibi düşünüyorsunuz patron gibi düşünün kabinin yaptığı iş meyve suyuve çay ve yemek servis yapmak vei bunu herkes yapar 20 senelik adama gerekte yok

  Cevapla
 33. 6 sene önce

  Geçen sene yaprak dökümü başlıyor dediniz, bu sene balayı bitti diyorsunuz. Gördüğünüz gibi kimse işten çıkartılmadı, çıkartılmıyor, isteyen ilave ödemelerle gönüllü olarak emekli olacak güle oynaya. Üstüne şirket 1 maaş ilave ödeme veriyor. Bırakın artık yalan haber yapmayı.

  Cevapla
 34. Peki eskisini atıp yenisini alacaksınız yada atıp zorla ikale imxalayacaksiniz 20 25 yillik sigorta süresi olanları neden o zaman 25 yiilk sigortası olan ekip iletişimin şefi Şaziye goknil hanım efendiyi calustiriyorsunuz ? Kocası müdürlük yaptı yüksek maaşıyla yaşadı oldu tazminatını aldi çalıştığı yerden tazminatını aldi yetmedi şirkette geldi çalışmaya başladı yetmedi çalışanlara saldırıyor kendi yanındakilere yaşlısın muamelesi yapıyor calisma süren çok olmus diye laf ediyor neden neden bu kisiyide zorla erken emekli etmiyorsunuz görsün yaşlı kimmiş mademki bir kural var sigorta süresi neden bu kisiyide uygulanmıyor

  Cevapla
 35. Mademki atilacak personel işine gelmeyen cuma namazı kılmak için işine gelen bütün gunu dışarıda takılan ortaklığı çiftliğe çeviren Afrika’daki canı sıkılan müdür veya müdür efendileri de uygulanacak mi

  Cevapla
 36. Calusma programında müdür efendileri de tespit edin haftada sadece cuma namazı kılmak için işine gelen müdür efendilere de uygulanacak mi Afrika da canı sıkılan kofti den müdürlük açtığınız ortaklığı çiftliğe döndüren çalışmayan bitun gününü dışarıda geçiren müdür lere de uygulanacak mi

  Cevapla
 37. Madem isten çıkartma yapılacak zorla atıp yenisini alacaksınız sigorta süresi olana göre 20 yil 25 yil neden bu butun personele uygulanmıyor ekip iletişimin şefi Şaziye goknil hanım efendi 25 yiilk sigortası var kocası müdürlük yaptı yüksek maaşıyla yaşadı oldu tazminatını aldi calisma yerinden ayrıldı tazminatını aldi yeterli gelmedi birde kendisi geldi çalışmaya kendi yanındakilere yaşlı muamelesi yapıyor çok olmus calisma süren diyor madem ki şirkette zorla emeklilk süresi var neden bu kişilere uygulanmıyor calisiuor emekli etsenize görsün yaşlıyı ancak sizin terleyen yürekleri sirket menfaatlerini üstün tutan personelle uğraşır siniz

  Cevapla