featured

Putin-Erdoğan Görüşmesinde, S-400 Masadan Son Anda Dönmüş

RUS basını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Ankara’da bulunduğu sırada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la gerçekleşen basın toplantısında S-400 anlaşmasının imzalanacağını ancak bu fikirden son anda vazgeçildiğini yazdı.

Putin-Erdoğan görüşmesinde, S-400 masadan son anda dönmüş
Rus Kommersant gazetesinden Putin’in tüm dış gezilerini takip eden gazeteci Andrey Kolesnikov, Putin’in dünkü Suriye, Türkiye ve Mısır temaslarını değerlendirdi. Kolesnikov, dün Ankara’da gerçekleşen Erdoğan-Putin basın toplantısı sırasında S-400 anlaşmasının masaya geldiğini ancak imzalanmaktan son anda vazgeçildiğini yazdı. Haberde özetle şu ifadelere yer verildi:
EN UZUN SÜRE ANKARA’YA AYRILDI
“Putin’in ilk durağı olan Suriye’deki Hmeymim üssü ziyareti basına açık değildi. Sadece Kremlin Sarayı kameramanı ve fotoğrafçısı katıldı. Anlaşılan güvenlik nedeniyle böyle bir karar alındı. Putin’in Mısır temasları da beklenenden çok daha kısa sürdü. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile görüşmesinden sonra basın toplantısı bile yapılmadı. Bu da demek oluyor ki Putin, şüphesiz dünkü ziyaret maratonunda en uzun süre Ankara’da kalmış oldu. Üstelik burada protokolü kimi zaman alt üst eden anlar yaşandı.
Putin-Erdoğan görüşmesinde, S-400 masadan son anda dönmüş
MASA GELDİ VE GİTTİ
İlk sürpriz, Putin-Erdoğan ikili temasının beklenenden kısa sürmesiydi. Rus heyeti, heyetler arası görüşmenin yakında başlamayacağı düşüncesindeydi. Ancak kısa sürede görüşme salonuna davet edilmeleri heyette şaşkınlık yarattı. Gazprom Başkanı Aleksey Miller, erken davet edileceklerini beklemediği için salona koşarak yetişti. Daha sonra Putin ile Erdoğan’ın basına ortak açıklama yapacakları salonda ilginç anlar yaşandı. Görevliler dev bir masayı kürsüye sürükleyerek çıkardı. Kasanın yanına iki sandalye ve kalem kondu. Tarafların bir anlaşma imzalamaya hazırlandıkları sezinleniyordu. Ancak beklenen olmadı. Putin ile Erdoğan’ın kürsüye çıkmalarına dakikalar kala, o büyük masa sahneden indirildi. Rus heyetinden bir tanıdık, masanın S-400 anlaşmasının imzalanması için getirildiği imasında bulundu. Tabi daha sonra basından hiçbir soru alınmayan basın toplantısında, Putin S-400 ile ilgili son detayları kendisi söyledi. S-400 sistemiyle ilgili nihai imza yakın gelecekte Rusya’nın Türk tarafına gerekli krediyi açtıktan sonra imzalanacağını söyledi. Böylece Putin en derin pazarlıkları Türkiye ile yapmış oldu. Dün Putin, uçağını bir de Kudüs’e indirseydi tam Ortadoğu turu olacaktı.”
Putin-Erdoğan görüşmesinde, S-400 masadan son anda dönmüş
SURİYE’DEKİ ASKERLERİN ÜÇTE İKİSİ DÖNÜYOR
Putin’in dün açıkladığı “Suriye’den asker çekme” kararı da Rus basınında geniş yer buldu. Moskova’nın Suriye’deki asker sayısını kaça düşüreceği ve sürecin ne zaman tamamlanacağı ile ilgili açıklamayı Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Viktor Bondarev yaptı. Rusya Devlet Başkanı Putin’in dün Hmeymim üssünde verdiği çekilme emrinin Suriye’deki savaşın sona erdiği anlamına geldiğini belirten Bondarev, “Suriye’den çekilme yaklaşık bir ay sürecek. Tabi orayı tamamen boş bırakmıyoruz. Asker ve teçhizatın üçte ikisi Rusya’ya dönecek. Orada bırakacağımız sınırlı sayıda asker ve teçhizat ise barışın muhafaza edilmesi ve garantörlük görevini sürdürmeye devam edecek” dedi.
ÇAVUŞOĞLU: SURİYE REJİMİNİ ARTIK TEHDİT OLARAK GÖRMÜYORUZ
Öte yandan, Rusya’nın resmi haber ajansı RİA, Ankara’daki temaslarla ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ağzından tek satırlık, ancak son derece önemli bir haberi yayına verdi. Haberde Çavuşoğlu’nun, “Türkiye artık Suriye rejimini tehdit olarak görmüyor” dediği aktarıldı. (Hürriyet)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir