featured

B787-9 uçağının kokpitine lazer tutuldu. Kaptan tek gözünü kaybetti

Virgin Atlantic Boeing 787-9, VS-453 sefer sayılı Londra Heathrow’dan Tel Aviv uçuşu için Heathrow’dan henüz kalkmıştı. İlk tırmanışta uçağa bir lazer ışını doğrultuldu ve kaptan ışına maruz kaldı.

Mürettebat uçuşa devam etti. Paris (Fransa) üzerinde FL410 irtifaya erişildi. Ancak kaptanın görmesinin giderek daha fazla bozulması nedeniyle kokpit ekibi Londra’ya dönmeye karar verdi. Kaptanın artık bir gözünün göremez olduğu bildirerek PAN-PAN açıkladı. Uçak, kalkıştan yaklaşık 75 dakika sonra Heathrow’un 27L pistine güvenli bir şekilde indi.

Virgin Atlantic yaptığı açıklama ile, kalkışta yerden bir lazer ışınının kokpite parladığını, mürettebatın lazer oluşumunu hızlı bir şekilde ATC’ye ve polise ilettiğini bildirdi. Daha sonra kaptanın tek göze kalması nedeniyle Londra’ya dönmesi gerektiğini, uçuşun ertesi güne ertelendiğini bildirdi.

İsrail medyasının haberine göre, lazeri çalıştıran fail yakalanarak tutuklandı. Ancak, İngiliz medyasında tutuklanmayı teyit eden bir haber çıkmadı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Laser ışığına niçin bakmış ki?Piyasada satılan laser fenerleri gözü kör edecek enerjiyiye sahip olmadıklarına göre; uçağa tutulan Işın askeri veya deneysel bir cihazdan mı tutulmuştur?Bu bir yalan haber midir? Özellikle faillerin yakalanması konusu İngiliz’ler tarafından teyid edilmediyse!“Laserin insanları kör ettiği” efsanesi, kötü niyetli pilotlar tarafından “malülen emeklilik” için istismar mı ediliyor? Bu olayda First Officer niye kör olmamış? Işığa mı tavşan gibi bakmamış, laserci tam kaptanın tek gözüne mi nişanlamış?Bu olayın/haberin teyid edilmesi lazım.

    Cevapla