Avustralya, ABD’den yüksek irtifa insansız uçak satın alıyor

Avustralya, ABD’den yüksek irtifa insansız uçak satın alıyor

Okyanus ülkesi, MQ-4C Triton modeli altı insansız hava aracı için 5,1 milyar dolar ödeyecek. Avustralya hükümeti, ABD’den MQ-4C Triton modeli insansız hava aracı satın alıyor.

Savunma Sanayi Bakanı Christopher Pyne, ABD’li savunma şirketi Northrop Grumman’ın ürettiği MQ-4C Triton modeli yüksek irtifa insansız keşif ve istihbarat uçaklarından ilkini teslim aldıklarını açıkladı.

Pyne, toplamda 5,1 milyar dolara mal olacak altı uçaklık filonun Avustralya’ya dünyanın onda biri kadar geniş bir bölgede yüksek irtifadan keşif ve izleme kabiliyeti sağlayacağını ifade etti.

Avustralya’nın, ABD, İngiltere, Kanada ve Yeni Zelanda’nın dahil olduğu ‘5 Göz’ adı verilen sinyal istihbaratı ortaklığına en önemli katkısının Güneydoğu Asya ve Antartika’nın yanı sıra Hint Okyanusu ile Pasifik Okyanusu’ndaki keşif ve istihbarat yeteneği olduğunu vurgulayan Pyne, “Biz hem  iyi bir müttefik olmak hem de ulusal çıkarlarımızı daha iyi korumak istiyoruz. Triton insansız hava araçları bizim bu yolda daha sağlam ilerlememizi sağlayacak” dedi.

 

Pyne, ayrıca yine Amerikan yapımı P-8 Poseidon modeli 12 anti-denizaltı ve anti-yüzey savaş uçağının donanma envanterine katılacağını ekledi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.