ATLASGLOBAL SHT-FTL TALİMATINDA ŞARK KURNAZLIĞI YAPIYOR

ATLASGLOBAL SHT-FTL TALİMATINDA ŞARK KURNAZLIĞI YAPIYOR

Değerli okurlarımız; Tarafını çalışanlardan yana olarak koyarak yayın hayatına başlayan AirlineHaber olarak, bizlere mail ortamında yollanan şikayetlere(bireysel içerikli olmamak kaydıyla) yer veriyoruz. Bu şikayetler uçuş emniyeti ile ilgili ise çok daha önem arz ediyor ve bekletmeden yayınlıyoruz. Umar ve dileriz ki,aşağıdaki konunun muhatapları, uçuş ekiplerinin bu şikayetini önemser ve SHT-FTL’in sulandırılmasına müsaade etmez.

Sefa Bey merhaba,

Bu maili sizlere aşırı yorgun ve dolayısıyla da uçuş emniyetinden endişelenen sorumluluk sahibi Atlasglobal uçuş ekipleri adına yazıyoruz.

Atlasglobal yoğun yaz döneminde (son üç aydır) tüm uçuşları SHT FTL talimatına uygunsuz olarak illegal bir şekilde planlamakta ve ekiplerin aşırı yorulmasına neden olurken uçuş emniyet riskinin kasıtlı bir şekilde artmasına neden olmaktadır.

Ekip planlama ve ekip tahsis günlük veya haftalık aylık uçuş süresi aşımının farkında olan sorumluluk sahibi ekiplerin uyarılarını genel olarak ‘göreviniz tutuyor’ şeklinde savmakta ve ekipler adeta illegal olarak uçmaya zorlanmaktadır. Özellikle ekip tahsiste çalışan görevliler FTL kurallarını bilmedikleri ve söz konusu uçuş ekiplerinin illegal olarak planlanıldığını, görev sürelerini aşmış olduklarını önlerindeki sistemden gördükleri halde görev süresini aşmış ekiplerin uyarılarına karşı görevlerinin legal olduğu ve tuttuğunu söylemektedir.

Bu konuda SHGM’nin sessiz kalması veya şirkete yaptığı sözüm ona denetlemelerde bu kasıtlı yapılan görev aşımları ve rosterlardaki uçuş öncesi ve sonrası yapılan talimatlara uygun kosmetik değişiklikleri bilmemezlikten veya görmemezlikten gelmesi şirket yönetimine illegal planlamayı standart bir uygulama haline getirme cesaretini vermiştir.

Görev aşımının farkında olan uçuş ekiplerinin illegal uçuş programlarını uçmayı red etmeleri halinde; bu ekipler sürekli görev aşımı yapmış diğer sorumsuz ekiplerle karşılaştırılmakta ve ‘başkaları uçuyor siz niye uçmuyorsunuz’ sorusu ile karşı karşıya bırakılmaktadır.

Kısaca uçuş emniyeti ve sorumluluklarının farkındalığında olan ekipler uçuş limitlerini kasıtlı veya kasıtsız olarak aşmış olan diğer ekiplerle kıyaslanmaktadır.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi şark kurnazlığı peşinde olan Atlasglobal, ekiplerin BOŞ günlerini adeta gasp etmektedir.  Dış yatılara gönderilen ekiplere bu yatılarda BOŞ günleri zorla verilmekte ve sorgulandığı zaman ‘SHT FTL BOŞ gün tanımında’ herhangi bir konumlandırma  mecburiyetinin bulunmadığı ve dolayısı ile de boş günlerin yatılar da verilebileceği’ söylenmektedir. Atlasglobal SHT FTL deki BOŞ gün tanımında bulunan bu açıklığı ekiplerin aleyhine kullanarak haftalık, 14  ve 28 günlük uçuş limitlerini sürekli aşan ekiplerin boş günlerini adeta gasp etmektedir.

THY  ve Pegasus boş gün tanımındaki bu boşluğu ekiplerinin aleyhine kullanmamaktadır.

SHGM acilen boş gün tanımına her türlü yoruma ve farklı uygulamalara kapalı olacak bir şekilde yeni bir düzen vererek boş gün tanımının ekipler aleyhine kullanılmasına, bu tanımda boş günlerin yatılarda değil söz konusu ekibin ana üssünde verilmesini sağlamak amacıyla harekete geçmeli bununla kalmayıp, Atlasglobal’in uçuş ekiplerinden zorla gasp ederek yatılarda vermiş olduğu tüm boş günleri geriye dönük olarak iade etmesini talep etmelidir.

Atlasglobal’in; son üç aydır SHT FTL de öngürülmüş 100 saatlik, 7,14 ve 28 günlük limitleri sürekli aşarak büyük bir özveri ile çalışan uçuş ekiplerinin boş günlerine göz koyarak ekiplerin boş günlerini evlerinde aileleri ile geçirmeleri yerine yatılar da kullanmalarını zorlaması kabul edilemez.

Bu konulara SHGM’nin neden sessiz kaldığı SHT FTL’de boş gün tanımında bulunan açıklığı ekiplerin aleyhine kullanan ve kasıtlı illegal planlama ile uçuş süresi limitlerini sürekli ve sistematik bir şekilde aşan ve dolayısı ile sürekli yorgun uçuş ekipleri ile uçuş emniyetini ve taşıdığı yolcuların can ve mal emniyetini sürekli ve kasıtlı bir bir şekilde her gün tehlikeye atan Atlasglobal’e neden iltimas geçtiği, kasıtlı yapılan bu illegal planlamalara neden göz yumduğunu soruyor ve SHGM’yi acilen göreve çağırıyoruz.

Boş gün tanımı: Önceden tebliğ edilen, bir günden ve iki yerel geceden oluşan, tüm görevlerden ve nöbet görevinden muaf olunan süredir. Dinlenme süresi, boş gün kapsamına dâhil edilebilir.

  “single day free of duty” means, for the purpose of complying with the provisions of Council Directive 2000/79/EC, a time free of all duties and standby consisting of one day and two local nights, which is notified in advance. A rest period may be included as part of the single day free of duty;

Sefa Bey bu maili köşenizde yayınlayarak öncelikle SHGM’nin ve sonrasında Atlasglobal şirket yöneticilerinin dikkatini çekerseniz uçuş emniyetine çok katkıda bulunmuş olursunuz .

Geri

Yapılan Yorum Sayısı (18)

 1. Mega   - Tarih: 18 Eylül 2017 - Saat 21:48   - Cevap Yazın

  Yeni ekip tahsis ve planlama elemanları brj den değil mi :))

  1

  2
 2. Meksika kanunlari   - Tarih: 18 Eylül 2017 - Saat 21:55   - Cevap Yazın

  Ayni hassasiyeti thy icinde gosterin inan bey. Biz ne ftl ne tise gore ucuyoruz. Isimizi kaybetme korkusunu onkadar guzel degerlendiriyorlarki bizde sadece meksika kanunlari gecerli.

  4

  0
 3. BİLİNÇLİ YOLCU   - Tarih: 18 Eylül 2017 - Saat 22:44   - Cevap Yazın

  Bu mektup SHGM ‘ye ve sektöre alarm mahiyetinde olmuş. Bir havayolu şirketi çalışanlarının boş günlerini neden çalar? Bir havayolu şirketi otoritenin yazılı talimatlarına neden uymaz? Otorite olan SHGM bu kurnazlıkları neden görmemezlikten gelir?

  1

  1
 4. Isparta kazası   - Tarih: 19 Eylül 2017 - Saat 00:38   - Cevap Yazın

  Zamanında birileri shgm yi ve toplumu böyle açık bir mektupla bilgilendirseydi belki ısparta kazası olmıyacaktı. shgm yöneticileri ısparta kazası sonrası olan olayları zincirleme suçlamaları ve mahkemeleri hatırlar umarız çünkü yanlışları görmemezlikten gelmek bir gün gelir sorulur. Genel müdüre de yardımcısına da vekaleten bakanlara da.

  0

  0
 5. Anonim   - Tarih: 19 Eylül 2017 - Saat 04:05   - Cevap Yazın

  Yapılan uygulamanın SHT FTL “Ana üs” tanımıyla çeliştiğini düşünüyorum.

  Ana üs: İlgili ekip üyesinin genel olarak bir görev süresine veya görev süreleri serisine başladığı veya son verdiği ve normal koşullar altında işleticinin ilgili ekip üyesinin konaklamasından sorumlu olmadığı, işletici tarafından ekip üyesine tayin edilen mahalli,

  0

  0
 6. Onur   - Tarih: 19 Eylül 2017 - Saat 07:51   - Cevap Yazın

  Onur da da durumlar kısmen aynı. Ekip planlama vuladar hata yapmasada maaşlar zamanında yatmıyor.

  1

  0
 7. shgm   - Tarih: 19 Eylül 2017 - Saat 08:42   - Cevap Yazın

  SHT – FTL MADDE 7 – (1) Genel Müdürlük, işleticilerin detaylı gerekçeleri ile birlikte müracaatı üzerine bu Talimatta belirtilen hususlarla ilgili sınırlamaların, sürelerin ve bununla ilgili uygulamaların dışına çıkılmasına müsaade edebilir…….
  Neymiş? Tüm bu illegal planlamalardan SHGMnin haberi var demek ki? Yoksa bir havayolu kafasına göre kuralları değiştirip planlama yapamaz.
  Uçuş ekipleri şimdi burda SHGMnin canını sıkmayın illegal millegal uçuşlara devam edin. işiniz var diye dua edin. shgm yi çok kızdırırsanız bu sefer de size aşağıdaki madde 8 in b) şıkkını uygular.

  Aykırı davranışlar ve idari yaptırımlar
  MADDE 9 – (1) Bu Talimat hükümlerine aykırı davranışlarda bulunan işleticiler, ilgili Sorumlu Yönetici Personel ve ekip üyeleri hakkında 2920 Sayılı Kanun’un 143üncü Maddesi ve/veya Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelik (SHY – İPC) gereğince gerekli idari para cezası uygulanır.
  (2) Kusur derecesi de göz önünde bulundurularak bu Talimat hükümlerine aykırı hususların devamı ve/veya tekrarı halinde ayrıca;
  a) İlgili Yönetici Personelin yetki veya onay belgesi iptal edilebilir.
  b) İlgili ekip üyelerinin lisansı veya sertifikası azami 6 (altı) ay süre ile askıya alınabilir veya iptal edilebilir.

  2

  4
 8. TALPA   - Tarih: 19 Eylül 2017 - Saat 09:32   - Cevap Yazın

  Bizim bir de talpamız vardı. Sahi onlar nerde?

  2

  1
 9. Nasıl OLacak??   - Tarih: 19 Eylül 2017 - Saat 10:01   - Cevap Yazın

  Örneğin Sudi arabistana 1 ay yatıya gittiniz, bu durumda off gününüz ana üssünüzde nasıl verilecek? off gün tabi ki ana üssün dışında da verilebilir.

  2

  2
  • Saudi   - Tarih: 19 Eylül 2017 - Saat 10:16   - Cevap Yazın

   Tabii ki bu durumda boş günlerin orada verilmesi veya ekibin boş günlerinde ana üssüne çekilmesi düşünülebilir. Kaldı ki Saudi yeni üs olarak da tayin edilip tüm boş günler orada verilebilir. Atlas ın saudi de 1 aylık yatısı yok. Burada bahsedilen 3 – 4 günlük yatılarda gaspedilen 1-2 boş gün.

   1

   1
 10. Anonim   - Tarih: 19 Eylül 2017 - Saat 11:25   - Cevap Yazın

  Maalesef bu haberi ihbar kabul edebilecek bir kurum ve kurulus yok Turkiye de cok hazin..Allah Yardimci olsun…

  2

  0
 11. vekaleten   - Tarih: 19 Eylül 2017 - Saat 11:27   - Cevap Yazın

  Bu yazıdan hiç bir şey beklemeyin. Sivil havacılık genel müdürlüğü şu an vekaleten yönetiliyor ve üçüncü dünya ülkeleri ile karşılıklı havacılık anlaşmaları yapmakla meşgul. Bu nedenle öyle uçuş emniyetiymiş yorgunlukmuş ef ti el miş gibi, ÖNEMSİZ konularla uğraşacak zamanları yok.

  1

  1
 12. Sefa Bey   - Tarih: 19 Eylül 2017 - Saat 11:56   - Cevap Yazın

  Yazınızın başlığında SHGM nin dikkatine demişsiniz. Anonim raporlamayı destekleyen SHGM size gönderilen bu mektubu uçuş emniyeti ile ilgili ciidi bir İHBAR olarak kabul edip harekete geçmelidir. Böyle bir ihbar sonrası allah korusun bir kaza olursa bunun ilk sorumlusu görevini yerine getirmeyen SHGM olur.

  3

  1
 13. Atlasglobal Yolcusu.   - Tarih: 20 Eylül 2017 - Saat 09:52   - Cevap Yazın

  yukarıda belirtilen yazı doğrultusunda ,anladığım kadarıyla durum vahim.

  1

  0
 14. Atlasglobal Yolcusu.   - Tarih: 20 Eylül 2017 - Saat 09:55   - Cevap Yazın

  Yukarıda belirtilenler doğruysa,durum gerçekten vahim.

  2

  0
 15. Kahve çay   - Tarih: 20 Eylül 2017 - Saat 11:55   - Cevap Yazın

  Bilal Ekşi’nin shgm başında olmadığı bir kez daha belli oluyor. Shgm ciler bu ihbar üstüne atlasjetin uçuş işletme ve ekip planlamasında birer çay içip..! havadan sudan konuşarak görevlerini yapmanın rahatlığına erişmişlerdir. Böylelikle de bu rezaletlerin destekçisi de belli olmuş oldu.

  2

  0
 16. Dr. Muzaffer Çetingüç   - Tarih: 20 Eylül 2017 - Saat 23:38   - Cevap Yazın

  Uçuş ekiplerinin yorgunluğunun ciddiye alınması için bir kaza olması mı gerekiyor?

  1

  0
 17. Grev or nothing   - Tarih: 1 Şubat 2018 - Saat 19:15   - Cevap Yazın

  Arkadaşlar bu işler grevle çözülür omurgalı milletlerde. bizde grev bile yasaklandı gerçi çevir kazı yanmasın.

  0

  0