ATLASGLOBAL SHT-FTL TALİMATINDA ŞARK KURNAZLIĞI YAPIYOR

ATLASGLOBAL SHT-FTL TALİMATINDA ŞARK KURNAZLIĞI YAPIYOR

Değerli okurlarımız; Tarafını çalışanlardan yana olarak koyarak yayın hayatına başlayan AirlineHaber olarak, bizlere mail ortamında yollanan şikayetlere(bireysel içerikli olmamak kaydıyla) yer veriyoruz. Bu şikayetler uçuş emniyeti ile ilgili ise çok daha önem arz ediyor ve bekletmeden yayınlıyoruz. Umar ve dileriz ki,aşağıdaki konunun muhatapları, uçuş ekiplerinin bu şikayetini önemser ve SHT-FTL’in sulandırılmasına müsaade etmez.

Sefa Bey merhaba,

Bu maili sizlere aşırı yorgun ve dolayısıyla da uçuş emniyetinden endişelenen sorumluluk sahibi Atlasglobal uçuş ekipleri adına yazıyoruz.

Atlasglobal yoğun yaz döneminde (son üç aydır) tüm uçuşları SHT FTL talimatına uygunsuz olarak illegal bir şekilde planlamakta ve ekiplerin aşırı yorulmasına neden olurken uçuş emniyet riskinin kasıtlı bir şekilde artmasına neden olmaktadır.

Ekip planlama ve ekip tahsis günlük veya haftalık aylık uçuş süresi aşımının farkında olan sorumluluk sahibi ekiplerin uyarılarını genel olarak ‘göreviniz tutuyor’ şeklinde savmakta ve ekipler adeta illegal olarak uçmaya zorlanmaktadır. Özellikle ekip tahsiste çalışan görevliler FTL kurallarını bilmedikleri ve söz konusu uçuş ekiplerinin illegal olarak planlanıldığını, görev sürelerini aşmış olduklarını önlerindeki sistemden gördükleri halde görev süresini aşmış ekiplerin uyarılarına karşı görevlerinin legal olduğu ve tuttuğunu söylemektedir.

Bu konuda SHGM’nin sessiz kalması veya şirkete yaptığı sözüm ona denetlemelerde bu kasıtlı yapılan görev aşımları ve rosterlardaki uçuş öncesi ve sonrası yapılan talimatlara uygun kosmetik değişiklikleri bilmemezlikten veya görmemezlikten gelmesi şirket yönetimine illegal planlamayı standart bir uygulama haline getirme cesaretini vermiştir.

Görev aşımının farkında olan uçuş ekiplerinin illegal uçuş programlarını uçmayı red etmeleri halinde; bu ekipler sürekli görev aşımı yapmış diğer sorumsuz ekiplerle karşılaştırılmakta ve ‘başkaları uçuyor siz niye uçmuyorsunuz’ sorusu ile karşı karşıya bırakılmaktadır.

Kısaca uçuş emniyeti ve sorumluluklarının farkındalığında olan ekipler uçuş limitlerini kasıtlı veya kasıtsız olarak aşmış olan diğer ekiplerle kıyaslanmaktadır.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi şark kurnazlığı peşinde olan Atlasglobal, ekiplerin BOŞ günlerini adeta gasp etmektedir.  Dış yatılara gönderilen ekiplere bu yatılarda BOŞ günleri zorla verilmekte ve sorgulandığı zaman ‘SHT FTL BOŞ gün tanımında’ herhangi bir konumlandırma  mecburiyetinin bulunmadığı ve dolayısı ile de boş günlerin yatılar da verilebileceği’ söylenmektedir. Atlasglobal SHT FTL deki BOŞ gün tanımında bulunan bu açıklığı ekiplerin aleyhine kullanarak haftalık, 14  ve 28 günlük uçuş limitlerini sürekli aşan ekiplerin boş günlerini adeta gasp etmektedir.

THY  ve Pegasus boş gün tanımındaki bu boşluğu ekiplerinin aleyhine kullanmamaktadır.

SHGM acilen boş gün tanımına her türlü yoruma ve farklı uygulamalara kapalı olacak bir şekilde yeni bir düzen vererek boş gün tanımının ekipler aleyhine kullanılmasına, bu tanımda boş günlerin yatılarda değil söz konusu ekibin ana üssünde verilmesini sağlamak amacıyla harekete geçmeli bununla kalmayıp, Atlasglobal’in uçuş ekiplerinden zorla gasp ederek yatılarda vermiş olduğu tüm boş günleri geriye dönük olarak iade etmesini talep etmelidir.

Atlasglobal’in; son üç aydır SHT FTL de öngürülmüş 100 saatlik, 7,14 ve 28 günlük limitleri sürekli aşarak büyük bir özveri ile çalışan uçuş ekiplerinin boş günlerine göz koyarak ekiplerin boş günlerini evlerinde aileleri ile geçirmeleri yerine yatılar da kullanmalarını zorlaması kabul edilemez.

Bu konulara SHGM’nin neden sessiz kaldığı SHT FTL’de boş gün tanımında bulunan açıklığı ekiplerin aleyhine kullanan ve kasıtlı illegal planlama ile uçuş süresi limitlerini sürekli ve sistematik bir şekilde aşan ve dolayısı ile sürekli yorgun uçuş ekipleri ile uçuş emniyetini ve taşıdığı yolcuların can ve mal emniyetini sürekli ve kasıtlı bir bir şekilde her gün tehlikeye atan Atlasglobal’e neden iltimas geçtiği, kasıtlı yapılan bu illegal planlamalara neden göz yumduğunu soruyor ve SHGM’yi acilen göreve çağırıyoruz.

Boş gün tanımı: Önceden tebliğ edilen, bir günden ve iki yerel geceden oluşan, tüm görevlerden ve nöbet görevinden muaf olunan süredir. Dinlenme süresi, boş gün kapsamına dâhil edilebilir.

  “single day free of duty” means, for the purpose of complying with the provisions of Council Directive 2000/79/EC, a time free of all duties and standby consisting of one day and two local nights, which is notified in advance. A rest period may be included as part of the single day free of duty;

Sefa Bey bu maili köşenizde yayınlayarak öncelikle SHGM’nin ve sonrasında Atlasglobal şirket yöneticilerinin dikkatini çekerseniz uçuş emniyetine çok katkıda bulunmuş olursunuz .

Geri

18
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Grev or nothing

Arkadaşlar bu işler grevle çözülür omurgalı milletlerde. bizde grev bile yasaklandı gerçi çevir kazı yanmasın.

Dr. Muzaffer Çetingüç

Uçuş ekiplerinin yorgunluğunun ciddiye alınması için bir kaza olması mı gerekiyor?

Kahve çay

Bilal Ekşi’nin shgm başında olmadığı bir kez daha belli oluyor. Shgm ciler bu ihbar üstüne atlasjetin uçuş işletme ve ekip planlamasında birer çay içip..! havadan sudan konuşarak görevlerini yapmanın rahatlığına erişmişlerdir. Böylelikle de bu rezaletlerin destekçisi de belli olmuş oldu.

Atlasglobal Yolcusu.

Yukarıda belirtilenler doğruysa,durum gerçekten vahim.

Atlasglobal Yolcusu.

yukarıda belirtilen yazı doğrultusunda ,anladığım kadarıyla durum vahim.

Sefa Bey

Yazınızın başlığında SHGM nin dikkatine demişsiniz. Anonim raporlamayı destekleyen SHGM size gönderilen bu mektubu uçuş emniyeti ile ilgili ciidi bir İHBAR olarak kabul edip harekete geçmelidir. Böyle bir ihbar sonrası allah korusun bir kaza olursa bunun ilk sorumlusu görevini yerine getirmeyen SHGM olur.

vekaleten

Bu yazıdan hiç bir şey beklemeyin. Sivil havacılık genel müdürlüğü şu an vekaleten yönetiliyor ve üçüncü dünya ülkeleri ile karşılıklı havacılık anlaşmaları yapmakla meşgul. Bu nedenle öyle uçuş emniyetiymiş yorgunlukmuş ef ti el miş gibi, ÖNEMSİZ konularla uğraşacak zamanları yok.

Anonim

Maalesef bu haberi ihbar kabul edebilecek bir kurum ve kurulus yok Turkiye de cok hazin..Allah Yardimci olsun…

Nasıl OLacak??

Örneğin Sudi arabistana 1 ay yatıya gittiniz, bu durumda off gününüz ana üssünüzde nasıl verilecek? off gün tabi ki ana üssün dışında da verilebilir.

Saudi

Tabii ki bu durumda boş günlerin orada verilmesi veya ekibin boş günlerinde ana üssüne çekilmesi düşünülebilir. Kaldı ki Saudi yeni üs olarak da tayin edilip tüm boş günler orada verilebilir. Atlas ın saudi de 1 aylık yatısı yok. Burada bahsedilen 3 – 4 günlük yatılarda gaspedilen 1-2 boş gün.

TALPA

Bizim bir de talpamız vardı. Sahi onlar nerde?