featured

ATLAS GLOBAL VE ONUR AIR NEREDEN KOŞUYOR “PERŞEMBENİN GELİŞİ ÇARŞAMBADAN BELLİYDİ…

Değerli Okurlarımız;
”Geçen haftanın, daha doğrusu haftalarının en önemli gelişmesi, Atlas Global’in önce çalışanların maaşlarını ödemedeki gecikmesi ve akabinde (tabii ki şimdilik) uçuşlarını 16 Aralığa kadar durdurmuş olmasıydı. Hatırlayacağınız üzere bu haberleri ilk defa AirlineHaber’den okudunuz.
Şimdi de Atlas Global’ in bugünkü durumuna nasıl geldiğini kısaca anlatmak istiyorum. Tabi ki Dervis isimli sözde ortağın yediği naneleri unutacak değiliz. Atlas Global in sahibi Murat Ersoy bu tür insanları kapısından içeri bile sokmamalıydı.  Bir zamanlar iğrenç dedikodular bu Derviş denilen kişinin  şirketin içinde gezdiği zamanlarda yaşandı. Buyrun Okuyun ve yönetimsel zafiyetleri görün.
Öncelikle, tarafımıza gelen son bilgilerde, uçakları, uçak sahipleriyle mutabakat içerisinde Avrupa’da çeşitli meydanlara park ettikleri ve uçakların tescilinin hala Atlas Global üzerinde olup, sigortalarının da aktif olduğu söyleniyor.  Atlas Yönetimi ve çalışanlar 16 Aralığa kadar her şeyin düzeleceğine inanıyorlar. Umarız öyle olur.
Türk sivil havacılığına kayıtlı bir havayolunun iflası hiçbir Türk vatandaşını mutlu etmez. Olası bir kapanma durumunda birçok çalışanın işsiz kalması daha da kötü… 
Ancak;
Atlas Global i biraz irdelemek lazım. Öncelikle, başlıkta yazdığım Atlas Global Nereden Koşuyor sözcüğünü neden kullandığıma bir açıklık getirmek istiyorum. Aslında bu başlığı ilk ben kullanmıyorum. Bu başlık,1987-1988 yılları arasında Emin Çölaşan’ın olay yaratan “TURGUT NEREDEN KOŞUYOR” isimli siyasi içerikli kitabının başlığıdır.
Bugünkü ismi ile Atlas Global 2001 yılında ilk defa “Mavi Atlas” olarak kurulmuş ve 2004 yılında Murat Ersoy tarafından satın alınarak “Kırmızı Atlas” olmuştur. Atlasglobal’ın filo yapılanmasına baktığımızda 3 adet A330, 8 adet A321 ve 2 adet A320 olmak üzere toplam 13 adet uçakları bulunmakta… Bu uçaklardan hiç birinin mülkiyeti Atlas Global’in değil…
Atlas Global’ın altın dönemi bence Irak-Süleymaniye hattının açık olduğu zaman dilimiydi. Bir zamanlar gidiş dönüş 700-800 dolar civarında bilet satıyordu. Şimdi ise en kötü dönemini yaşıyor.
Bildiğiniz üzere, ATLAS Global’ın tam olarak sabit bir iş modeli yok. Hani bir söz vardır. “Ne iş olursa yaparım abi” derler ya işte böyle bir durum söz konusu. Bazen tarifeli, bazen charter bazen ise uçaklarını ona buna kiralıyorlar. Eskisi gibi full charter yapabilecek Türk tur operatörlerinin azalması,Atlas Global’i iyice zora soktu.
İş modeli net olarak belirlenmemiş Atlas Global’in Business class uygulamaları bile oldu. Şahsen bu şirketle uçmuş ve gerek ikram gerekse kabin memurlarının yolcuya ilgisini beğenmiştim.
Servisleri gerçekten kaliteliydi. Bodrum, Dalaman, Antalya hatlarında yaz aylarında, Kış aylarında ise Kapadokya ya uçuyorlardı
Şimdilerde ise kriz yaşanıyor.
Sabiha Gökçen’e gitse orada Pegasus var ki önüne geleni dövüyor (mecazi anlamda) Anadolu Jet bile, arkasında THY olmasına rağmen, zorlandı. Sabiha Gökçen’de Pegasus senelerin verdiği tecrübe ve yolcu potansiyeli ile lider pozisyonunda. Kala kala ne kaldı? İstanbul havalimanı. Orasıda Atlas Global’e şimdilik pek uygun değil.
Pegasus ise mevcut durumda Sabiha Gökçen’de rekor üstüne rekor tazeliyor. Tabii ki Mehmet Nane’nin bu başarılı gidişatı yönetmesine, Ali Sabancı ve Sertaç Haybat’ın ileriyi gözlemleyerek bir anda 100 adet A320 NEO siparişi vermesi etkili oldu. Pegasus’un 100 uçak siparişi nedeniyle yapılan sunumda bende oradaydım. Bir batımda 100 uçak gibi rekor seviyede siparişin verilmesine tanıklık ettim ve şaşırmıştım.
Bu günlerde, başka havayolları uçak peşinde koşarken Pegasus geçmişte yaptığı bu alım anlaşması ile, rahat. Çünkü Siparişteki uçakları tek tek geliyor…
İstanbul havalimanından İzmir’e günde beş,haftada 35 seferi var. Tabii ki sadece İzmir’e… İleride İstanbul havalimanından başka yerlere de sefer açar mı?  Bilemiyorum.
Sertaç Haybat’ın genel müdürlük görevini bırakıp sadece yönetim kurulu üyesi olarak kalması ve yerine gelen Mehmet Nane’nin Sertaç Haybat’dan aldığı bayrağı düşürmemenin yanı sıra Sabiha Gökçen’de sadece Pegasus için handling firması kurması, Mehmet Nane’li  Pegasus’un yaptığı akıllıca bir girişim olarak hafızamda yer etmiş.
Pegasus havayolları tam bir low cost firma. Mevcut iş modelinde sapmalar olmadığı gibi Atlas Global gibi oraya buraya zıplamıyor.
Kimsenin burnuna tutmadığı ve burada havalimanı falan olmaz dediği Sabiha Gökçen şimdilerde en popüler havalimanlarımızdan biri oldu. Atatürk havalimanının kapatılması ve İstanbul havalimanının ulaşım kaynaklı sorunlarının henüz bitmiş olmaması(metro) Atatürk havalimanını tercih eden yolcuların bir çoğunu Sabiha Gökçen’e çekti.
Mevcut durumda yapımı süren ikinci pistin bitmesi ile Sabiha Gökçen daha da büyüyecek ve dolayısı ile slotları çoğalacaktır diye düşünüyorum. Ancak, ikinci pist inşallah çok çabuk biter diye düşünürken, 2001 yılından bu yana 18 yıl hizmet veren ilk pistin de bakıma alınacağını unutmayalım. Bir bakarsınız ikinci pist açılmış ve ilk pist bakıma alınmış. En az bir sene yine tek piste kalınabilir.
Onur Air’e geldiğimizde ise söylenecek çok şey yok. A320-A321 ve A330 ları var diye biliyorum. A330 ları Suudi Arabistan’da hizmet veriyorlar. A320 ve A321 leri ise Turistik operasyonlar için kullanıyorlar. Uçaklarının kabini bir rezalet. Pek uçağa binmeyen biriyimdir. Ancak bir cenaze için İzmir’e gitmem gerekti ve bana en uygun saat Onur Air’de vardı, uçmak zorunda kaldım.
Atatürk havalimanından İzmir’e gittim ama bir de bana sorun. Portakal sandığının üstünde otursam daha rahat ederdim. Kabinin her yeri dökülüyordu. Uçak A321 idi ve emniyet kemerini bile zor bağladım. Kendiliğinden açılıp duruyordu.
Şimdilik en güçlü oldukları yer, çok sayıda lisanslı/yetkili teknisyen kaybetmelerine rağmen, teknik görünüyor. Yerli ve yabancı uçaklara o küçücük hangarda, otoritelerden ceza yiye yiye de olsa, bakım yapmaya çalışıyorlar. Teknisyenlere OJT satıyorlar falan filan… Tabii ki en fazla üç uçağı bile ite kaka alabileceğiniz küçük hangarda bu iş zor.  Onur Air’in aldığı en son cezayı  ilk Airlinehaber’de okudunuz.  Bu ceza,Onur Air’in EASA Part-145 Üs Bakım Yetkisi’ni askıya alması oldu. Kısaca günü kurtarmaya çalışan bir şirket görünümünde.
Bence Onur Air Antalya’dan sefer yapmalı. İstanbul’da işi zor.
Onur Air, Şahabettin Bolukçu zamanında iyiydi. Şimdi birkaç şirketi batırmış bir genel müdürleri var. Cankut Bagana işinin başında olmasa çoktan kepenk indirirlerdi.
Tabii ki, hiç kimsenin gönlü şirketlerin kapanmasını istemez ama ya kendilerine çeki düzen versinler ya da bu işi başkalarına devretsinler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

30 Yorum

 1. 4 sene önce

  Emeklerinin karşılığını bekleyen emekçiler olarak sesimizi olabildiğince herkese duyurucaz. Ülke yöneticileri, şirket yöneticileri duyun Atlas emekçilerinin sesini verin yaptığımız işin değerini!!!!!!!!!!!!!

  Cevapla
 2. 5 sene önce

  Onur havayollrı 9 gün oldu maaş ödemedi çalışanlar muzdarip yöneticilerin yaptığı açıklama daha iyi yer bulun gidin beğenmiyorsanız.

  Cevapla
 3. 5 sene önce

  Onur airde çalışıp size bu yalan bilgileri kim veriyor ortaya çıkar elbet

  Cevapla
 4. 5 sene önce

  Bu havalimani yapip bizlere hepimize her gün iskence eden zihniyeti Allah islah etsin. Gülmüyor bi yüzümüz artık..

  Cevapla
 5. 5 sene önce

  Onur air bu gün 7 gün maaşları yatırmadı fırsatçılığa devam çalışanık kaç gün oyalarsak bankadan o kadar avanta ero kurundan avanta olan emekçiye oluyor.

  Cevapla
 6. 5 sene önce

  İlkin ve saz arkadaşları onur airde teknik hababam sınufı gibi plan proje paylaşım yok işini bilmeyen adamların form 4 sahibi olduğu bir yapı maaşlar yerlerde maaşlara iyileştirme yok kölelik anlayışında çalıştırılma yetersiz adamları yetkilendirmek kalifiyelik yok kalite desen dedikoduyla kalite stratejisi geliştirmek easaya uzaktan bakmak saldım çayıra mevlam kayıra bakım yapmak dil yeterliliği yerler de olan c/s ler eğitimcileri dinlemeden kağıt üzerinde şişirilen eğitimler yazık çok yazık

  Cevapla
 7. 5 sene önce

  Atlasglobal için Derviş vakası bitmiş değildir. Muhasebe, finans GM ler sorgulanmalı. Nice Derviş ler var:)))) hala

  Cevapla
 8. 5 sene önce

  Buradaki gazcilardan tutunda thydeki gazcilara kadar hepiniz şafii ruzgarsiniz havacılığın bu kadar değersiz hale getirildiği bir donem dahi yoktur herkes prim pesinde elini vicdanına götüren kalmamis

  Cevapla
  • Kurumlarda ilk önce ortalıkta dolaşanları, şarlatanları, parlatanları tespit edeceksin. Bu tespitten sonra kesinlikle geri adım atmayacaksın ne olursa olsun ve hiçbir şekilde patron da olsan GM de olsan bu insanların kulis , fitne veya insani görünen tiyatrolarına onların bu alanlarda ne kadar profesyonel olduklarını bilerek yaklasacaksın. İş herseyden önce gelir diyenle işim herseyden önce gelir diyeni ayıramıyorsan emin ol kendi paranla en kötü adamı tutar en iyisini rakibine hediye edersin..

   Cevapla
 9. 5 sene önce

  Onur air maaşları yatırmadı her ay maaş by ay alacakmıyız endişesi var son derece kötü ödeme politikası var çalışanlar mutsuz

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Atlas zor durumda olduğu için maaşları yatirmazken, onur air geç yatırmayı alışkanlık edindi. Onur un bütün uçakları uçuyor, hangar tıka basa dolu. Ama niyet kötü…

   Cevapla
 10. 5 sene önce

  çok doğru bir tespit. atlasın bir iş modeli yok haliyle oradan oraya savruluyor. ben yerlerinde olsam çorlu havalimanını hub yapardım . hem maliyetler düşük hem de istanbula yakın , hatta bazı semtlere yeni havalimanından daha yakın

  Cevapla
 11. 5 sene önce

  Ceyhun git db yap her seye yorum yapma

  Cevapla
 12. 5 sene önce

  Orda burda ne kadar kolpacı işe yaramaz teknisyen varsa doldurdular şirkete hemde inanılmaz paralara. Alt yöneticiler zaten tam bir mobing uzmanı. Hastanede yatması gereken adamlar hangar şefi olmuş. Evde eşinden köpek muamelesi gören adamlar iş yerinde bizi hayattan bezdiriyor. Küfür hakaret tehdit ne ararsan var. Adam kayirmalari zaten dillere destan. Atlas battı ortalık teknisyen doldu diye sürekli sözleşme iptaliyle tehdit ediyorlar, verecekleri zamları düşürdüler. Şükrü beyin ve diğer tüm yeni ve eski yöneticileri Allah’a havale ediyorum. En çok çalışan şirket e emek veren biz bizi iten kakan siz. Sirkete biz emek veriyoruz bizim sayemizde saat on da işe geliyorsunuz.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Yav sen bunları yazıyorsan teknisyen değilsin. Onur air personeli de değilsin. Muhtemelen Tk da olan istifaları engellemek için bazı durumları ve kişileri değersizleştirmek isteyen aciz bir kişisin. Kolpacı ve işe yaramaz sözü çok yanlış. Bizim iyi arkadaşlarımızı Onur Air aldı. Kalanlardan da yine kendini iyi yetiştirenler ayrılmaya devam ediyor. Kalmaları için yönetim birçok tekliflerde bulundu. Bu arkadaşlar orada başarılı olacak ve teknik olarak onur air bu kaliteli ekibin şirkette bakım olarak fark yarattığını görecek. Ben bu kişilerin eski iş arkadaşıyım. Ne olduklarını nasıl işler yaptıklarını iyi biliyorum. Lütfen kurumları ve kişileri yıpratma çabasından, ucuz oyunlarınızdan vazgeçin.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Senin gafan iyi galiba onur dan teğil thyteknikden bahsediyon, 6 senelik teknisyenim 3senelik cs. onur teknikde aldığım paranın yarısını almıyo thyteknikdekiler. Kolpa yapma uza kardeşim

   Cevapla
 13. 5 sene önce

  Sefa hocam atlas global nerye koştuğu rotası belli olmayan işi beceremeyen bir yönetim veya murat ersoyun yalnış politikaları şirketi bu hale getirdi. 3000 arkadaşımız ekmek yiyor inşlh düzlüğe çıkar.
  Onurair de işlerin iyi gitmediğini biliyoruz. Tosun bey, bayram değil seyran değil atlasın zor gününde yaptığı açıklamanın anlamsız olduğunu kendiside biliyor ancak tok satıcı rolü oynuyor desem yeridir. Sayın tosun, ikinci pilota asgari ücret veriyormusunuz? Ekiplere yıldızsız tahta kurusu, piresi bol olan pansiyon tipi otellerde yatı yaptırdınızmı? Uçuş ücretlerini ve maaşları düzenli ödeyebildinizmi?Siz şirket batırmakta deneyimli olduğunuz için bay bagana sizi başka hesaplar için bu şirketin başına getirmiş olabilir mi? Siz maliyetlerini zor karşıladığınız yeni ist. Havalimanını överek hangi mesajı veriyorsunuz? Tabi ki asla istemeyiz bir çok arkadaşımız ekmek yiyor bir istihdam yaratılmış ancak bay tosun bir kaç şirketi batırdığı için anlatımları güven vermiyor.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Ekmek yemiyorsunuz emek satıyorsunuz. İşçi önüne verilen ekmeği yemez, emeğini belli bir süre için satar.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   size kim onurairde çalışıpta bunları anlatıyorsa sizde bu yalanlara inanıyorsunuz

   Cevapla
 14. 5 sene önce

  Onur Air son 3 ayda 40 üzerinde cs aldı B1 kotasını doldurdu B2 arayisi devam etmekte easa yetkisi alindikdan sonra tekrar yetkiyi alabilmek için ve anlaşmalarını kacirmamak icin şimdi hangar arayışına gitmekte yakında bir hangar satın alır ise şaşırmamak gerekir
  Pegasus yerinde ve güzel hamleler yaptı bundan sonra yapacağı en güzel hamle ücretsiz servis koyarak İstanbul havaalanındaki potansiyeli üzerine çekebilir… Pegasus güçlü bir rakip vergi cezaları vs gibi usulsüzlüklere karsimaz ise onumuzdeki 5 senede bir THY olabilir
  Gelelim atlasa atlas her ne kadar arkasındaki bakan kardeş olsada batmaya doğru gidiyor (sözde)… Öncelik küçülmeye gidecek battik batıyoruz diyerek süreci uzatarak devletten faizsiz kredi desteği alarak bu süreçten güçlü bir şekilde çıkacağına inanıyorum atlasin kesinlikle para sorunu olduğunu düşünmüyorum

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Onur’a gelen teknisyenlerinin çoğu lisansını satın almış olan ve ojt yapmaya defter doldurmaya gelmiş olan kişiler. Kalite yerlerde.

   Cevapla
 15. 5 sene önce

  Uzak durun batmayın

  Cevapla
 16. Koca bir kara delik,bakalım kimleri yutacak daha !!!

  Cevapla
 17. 5 sene önce

  Şirketler şikayetçi, yolcular şikayetçi ,çalısanlar şikayetçi, doğa şikayetçi. Tek kazanan cengiz kolin oldu. Herkes kaybetti

  Cevapla
 18. 5 sene önce

  Koca THY durduk yere ekonomik sıkıntıya girdi. Hayır niye girdin?? Darbe mi oldu?? Terör eylemi mi oldu?? Bilin bakalım ne oldu??? (IGA)

  Cevapla
 19. 5 sene önce

  Bence şirketler merkezlerini başka şehirlere almalılar. Antalya izmir vs.

  Cevapla
 20. 5 sene önce

  Ya arkadaş kim ne derse desin bu şirketlerin bu duruma düşmesinin tek sebebi IGA havalimanıdır. Ama tabi bedelini çalışanlar ödeyecek. Milletin bilmem neresine koyacaz dıyodu ya o adam?? Koyuyo işte.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   O adam olmayan asamın suçu yok!!! Niyemi karşısına kim çıktı nasıl sen bunu dersin diye tepki gösterdi??? Adam olmayan adamda dediğini yaptı.

   Cevapla
 21. 5 sene önce

  Agzi olan konusuyor havacilikla herhangi bir yonetme ticaret anlaminda universitedede master yapmamis bir insan boyle bir sitede yazar olarak gercegi tam olarak yansitmadan yazmasi uzucu umarim butun sirketlerimiz iyi ve basarili olurlar boyle Yeteri kadar arastirmadan istedigini yazan kisileri degerli ulkemizdeki kimse kabul etmez

  Cevapla
  • 5 sene önce

   :))) Üstteki yorumu yazan arkadaş galiba Astronotsunuz ki böyle insanları yargılama yoluna gitnilsiniz… Gözü olan artık zaten yorum yapmaz, havacılığın nereye gittiği belli değil mi!!!

   Cevapla