ATLAS GLOBAL VE ONUR AIR NEREDEN KOŞUYOR “PERŞEMBENİN GELİŞİ ÇARŞAMBADAN BELLİYDİ…

ATLAS GLOBAL VE ONUR AIR NEREDEN KOŞUYOR “PERŞEMBENİN GELİŞİ ÇARŞAMBADAN BELLİYDİ…

Değerli Okurlarımız;

”Geçen haftanın, daha doğrusu haftalarının en önemli gelişmesi, Atlas Global’in önce çalışanların maaşlarını ödemedeki gecikmesi ve akabinde (tabii ki şimdilik) uçuşlarını 16 Aralığa kadar durdurmuş olmasıydı. Hatırlayacağınız üzere bu haberleri ilk defa AirlineHaber’den okudunuz.

Şimdi de Atlas Global’ in bugünkü durumuna nasıl geldiğini kısaca anlatmak istiyorum. Tabi ki Dervis isimli sözde ortağın yediği naneleri unutacak değiliz. Atlas Global in sahibi Murat Ersoy bu tür insanları kapısından içeri bile sokmamalıydı.  Bir zamanlar iğrenç dedikodular bu Derviş denilen kişinin  şirketin içinde gezdiği zamanlarda yaşandı. Buyrun Okuyun ve yönetimsel zafiyetleri görün.

Öncelikle, tarafımıza gelen son bilgilerde, uçakları, uçak sahipleriyle mutabakat içerisinde Avrupa’da çeşitli meydanlara park ettikleri ve uçakların tescilinin hala Atlas Global üzerinde olup, sigortalarının da aktif olduğu söyleniyor.  Atlas Yönetimi ve çalışanlar 16 Aralığa kadar her şeyin düzeleceğine inanıyorlar. Umarız öyle olur.

Türk sivil havacılığına kayıtlı bir havayolunun iflası hiçbir Türk vatandaşını mutlu etmez. Olası bir kapanma durumunda birçok çalışanın işsiz kalması daha da kötü… 

Ancak;

Atlas Global i biraz irdelemek lazım. Öncelikle, başlıkta yazdığım Atlas Global Nereden Koşuyor sözcüğünü neden kullandığıma bir açıklık getirmek istiyorum. Aslında bu başlığı ilk ben kullanmıyorum. Bu başlık,1987-1988 yılları arasında Emin Çölaşan’ın olay yaratan “TURGUT NEREDEN KOŞUYOR” isimli siyasi içerikli kitabının başlığıdır.

Bugünkü ismi ile Atlas Global 2001 yılında ilk defa “Mavi Atlas” olarak kurulmuş ve 2004 yılında Murat Ersoy tarafından satın alınarak “Kırmızı Atlas” olmuştur. Atlasglobal’ın filo yapılanmasına baktığımızda 3 adet A330, 8 adet A321 ve 2 adet A320 olmak üzere toplam 13 adet uçakları bulunmakta… Bu uçaklardan hiç birinin mülkiyeti Atlas Global’in değil…

Atlas Global’ın altın dönemi bence Irak-Süleymaniye hattının açık olduğu zaman dilimiydi. Bir zamanlar gidiş dönüş 700-800 dolar civarında bilet satıyordu. Şimdi ise en kötü dönemini yaşıyor.

Bildiğiniz üzere, ATLAS Global’ın tam olarak sabit bir iş modeli yok. Hani bir söz vardır. “Ne iş olursa yaparım abi” derler ya işte böyle bir durum söz konusu. Bazen tarifeli, bazen charter bazen ise uçaklarını ona buna kiralıyorlar. Eskisi gibi full charter yapabilecek Türk tur operatörlerinin azalması,Atlas Global’i iyice zora soktu.

İş modeli net olarak belirlenmemiş Atlas Global’in Business class uygulamaları bile oldu. Şahsen bu şirketle uçmuş ve gerek ikram gerekse kabin memurlarının yolcuya ilgisini beğenmiştim.

Servisleri gerçekten kaliteliydi. Bodrum, Dalaman, Antalya hatlarında yaz aylarında, Kış aylarında ise Kapadokya ya uçuyorlardı

Şimdilerde ise kriz yaşanıyor.

Sabiha Gökçen’e gitse orada Pegasus var ki önüne geleni dövüyor (mecazi anlamda) Anadolu Jet bile, arkasında THY olmasına rağmen, zorlandı. Sabiha Gökçen’de Pegasus senelerin verdiği tecrübe ve yolcu potansiyeli ile lider pozisyonunda. Kala kala ne kaldı? İstanbul havalimanı. Orasıda Atlas Global’e şimdilik pek uygun değil.

Pegasus ise mevcut durumda Sabiha Gökçen’de rekor üstüne rekor tazeliyor. Tabii ki Mehmet Nane’nin bu başarılı gidişatı yönetmesine, Ali Sabancı ve Sertaç Haybat’ın ileriyi gözlemleyerek bir anda 100 adet A320 NEO siparişi vermesi etkili oldu. Pegasus’un 100 uçak siparişi nedeniyle yapılan sunumda bende oradaydım. Bir batımda 100 uçak gibi rekor seviyede siparişin verilmesine tanıklık ettim ve şaşırmıştım.

Bu günlerde, başka havayolları uçak peşinde koşarken Pegasus geçmişte yaptığı bu alım anlaşması ile, rahat. Çünkü Siparişteki uçakları tek tek geliyor…

İstanbul havalimanından İzmir’e günde beş,haftada 35 seferi var. Tabii ki sadece İzmir’e… İleride İstanbul havalimanından başka yerlere de sefer açar mı?  Bilemiyorum.

Sertaç Haybat’ın genel müdürlük görevini bırakıp sadece yönetim kurulu üyesi olarak kalması ve yerine gelen Mehmet Nane’nin Sertaç Haybat’dan aldığı bayrağı düşürmemenin yanı sıra Sabiha Gökçen’de sadece Pegasus için handling firması kurması, Mehmet Nane’li  Pegasus’un yaptığı akıllıca bir girişim olarak hafızamda yer etmiş.

Pegasus havayolları tam bir low cost firma. Mevcut iş modelinde sapmalar olmadığı gibi Atlas Global gibi oraya buraya zıplamıyor.

Kimsenin burnuna tutmadığı ve burada havalimanı falan olmaz dediği Sabiha Gökçen şimdilerde en popüler havalimanlarımızdan biri oldu. Atatürk havalimanının kapatılması ve İstanbul havalimanının ulaşım kaynaklı sorunlarının henüz bitmiş olmaması(metro) Atatürk havalimanını tercih eden yolcuların bir çoğunu Sabiha Gökçen’e çekti.

Mevcut durumda yapımı süren ikinci pistin bitmesi ile Sabiha Gökçen daha da büyüyecek ve dolayısı ile slotları çoğalacaktır diye düşünüyorum. Ancak, ikinci pist inşallah çok çabuk biter diye düşünürken, 2001 yılından bu yana 18 yıl hizmet veren ilk pistin de bakıma alınacağını unutmayalım. Bir bakarsınız ikinci pist açılmış ve ilk pist bakıma alınmış. En az bir sene yine tek piste kalınabilir.

Onur Air’e geldiğimizde ise söylenecek çok şey yok. A320-A321 ve A330 ları var diye biliyorum. A330 ları Suudi Arabistan’da hizmet veriyorlar. A320 ve A321 leri ise Turistik operasyonlar için kullanıyorlar. Uçaklarının kabini bir rezalet. Pek uçağa binmeyen biriyimdir. Ancak bir cenaze için İzmir’e gitmem gerekti ve bana en uygun saat Onur Air’de vardı, uçmak zorunda kaldım.

Atatürk havalimanından İzmir’e gittim ama bir de bana sorun. Portakal sandığının üstünde otursam daha rahat ederdim. Kabinin her yeri dökülüyordu. Uçak A321 idi ve emniyet kemerini bile zor bağladım. Kendiliğinden açılıp duruyordu.

Şimdilik en güçlü oldukları yer, çok sayıda lisanslı/yetkili teknisyen kaybetmelerine rağmen, teknik görünüyor. Yerli ve yabancı uçaklara o küçücük hangarda, otoritelerden ceza yiye yiye de olsa, bakım yapmaya çalışıyorlar. Teknisyenlere OJT satıyorlar falan filan… Tabii ki en fazla üç uçağı bile ite kaka alabileceğiniz küçük hangarda bu iş zor.  Onur Air’in aldığı en son cezayı  ilk Airlinehaber’de okudunuz.  Bu ceza,Onur Air’in EASA Part-145 Üs Bakım Yetkisi’ni askıya alması oldu. Kısaca günü kurtarmaya çalışan bir şirket görünümünde.

Bence Onur Air Antalya’dan sefer yapmalı. İstanbul’da işi zor.

Onur Air, Şahabettin Bolukçu zamanında iyiydi. Şimdi birkaç şirketi batırmış bir genel müdürleri var. Cankut Bagana işinin başında olmasa çoktan kepenk indirirlerdi.

Tabii ki, hiç kimsenin gönlü şirketlerin kapanmasını istemez ama ya kendilerine çeki düzen versinler ya da bu işi başkalarına devretsinler.

Geri

30
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Tailcone

Şirketler şikayetçi, yolcular şikayetçi ,çalısanlar şikayetçi, doğa şikayetçi. Tek kazanan cengiz kolin oldu. Herkes kaybetti

4 maymun

Koca THY durduk yere ekonomik sıkıntıya girdi. Hayır niye girdin?? Darbe mi oldu?? Terör eylemi mi oldu?? Bilin bakalım ne oldu??? (IGA)

Ucmak ıstemeyen kus

Ya arkadaş kim ne derse desin bu şirketlerin bu duruma düşmesinin tek sebebi IGA havalimanıdır. Ama tabi bedelini çalışanlar ödeyecek. Milletin bilmem neresine koyacaz dıyodu ya o adam?? Koyuyo işte.

Adam olmayan Adam

O adam olmayan asamın suçu yok!!! Niyemi karşısına kim çıktı nasıl sen bunu dersin diye tepki gösterdi??? Adam olmayan adamda dediğini yaptı.

4 maymun

Bence şirketler merkezlerini başka şehirlere almalılar. Antalya izmir vs.

Hıdır kocakaya

Sefa hocam atlas global nerye koştuğu rotası belli olmayan işi beceremeyen bir yönetim veya murat ersoyun yalnış politikaları şirketi bu hale getirdi. 3000 arkadaşımız ekmek yiyor inşlh düzlüğe çıkar. Onurair de işlerin iyi gitmediğini biliyoruz. Tosun bey, bayram değil seyran değil atlasın zor gününde yaptığı açıklamanın anlamsız olduğunu kendiside biliyor ancak tok satıcı rolü oynuyor desem yeridir. Sayın tosun, ikinci pilota asgari ücret veriyormusunuz? Ekiplere yıldızsız tahta kurusu, piresi bol olan pansiyon tipi otellerde yatı yaptırdınızmı? Uçuş ücretlerini ve maaşları düzenli ödeyebildinizmi?Siz şirket batırmakta deneyimli olduğunuz için bay bagana sizi başka hesaplar için bu şirketin başına getirmiş olabilir mi? Siz… Devamını oku »

Zurna

Ekmek yemiyorsunuz emek satıyorsunuz. İşçi önüne verilen ekmeği yemez, emeğini belli bir süre için satar.

Bir bilen

size kim onurairde çalışıpta bunları anlatıyorsa sizde bu yalanlara inanıyorsunuz

Teknisyen

Orda burda ne kadar kolpacı işe yaramaz teknisyen varsa doldurdular şirkete hemde inanılmaz paralara. Alt yöneticiler zaten tam bir mobing uzmanı. Hastanede yatması gereken adamlar hangar şefi olmuş. Evde eşinden köpek muamelesi gören adamlar iş yerinde bizi hayattan bezdiriyor. Küfür hakaret tehdit ne ararsan var. Adam kayirmalari zaten dillere destan. Atlas battı ortalık teknisyen doldu diye sürekli sözleşme iptaliyle tehdit ediyorlar, verecekleri zamları düşürdüler. Şükrü beyin ve diğer tüm yeni ve eski yöneticileri Allah’a havale ediyorum. En çok çalışan şirket e emek veren biz bizi iten kakan siz. Sirkete biz emek veriyoruz bizim sayemizde saat on da işe geliyorsunuz.

Değilsin

Yav sen bunları yazıyorsan teknisyen değilsin. Onur air personeli de değilsin. Muhtemelen Tk da olan istifaları engellemek için bazı durumları ve kişileri değersizleştirmek isteyen aciz bir kişisin. Kolpacı ve işe yaramaz sözü çok yanlış. Bizim iyi arkadaşlarımızı Onur Air aldı. Kalanlardan da yine kendini iyi yetiştirenler ayrılmaya devam ediyor. Kalmaları için yönetim birçok tekliflerde bulundu. Bu arkadaşlar orada başarılı olacak ve teknik olarak onur air bu kaliteli ekibin şirkette bakım olarak fark yarattığını görecek. Ben bu kişilerin eski iş arkadaşıyım. Ne olduklarını nasıl işler yaptıklarını iyi biliyorum. Lütfen kurumları ve kişileri yıpratma çabasından, ucuz oyunlarınızdan vazgeçin.

Adammı lazım

Senin gafan iyi galiba onur dan teğil thyteknikden bahsediyon, 6 senelik teknisyenim 3senelik cs. onur teknikde aldığım paranın yarısını almıyo thyteknikdekiler. Kolpa yapma uza kardeşim

İGA

Koca bir kara delik,bakalım kimleri yutacak daha !!!

İssiz müdür

Onur Air son 3 ayda 40 üzerinde cs aldı B1 kotasını doldurdu B2 arayisi devam etmekte easa yetkisi alindikdan sonra tekrar yetkiyi alabilmek için ve anlaşmalarını kacirmamak icin şimdi hangar arayışına gitmekte yakında bir hangar satın alır ise şaşırmamak gerekir Pegasus yerinde ve güzel hamleler yaptı bundan sonra yapacağı en güzel hamle ücretsiz servis koyarak İstanbul havaalanındaki potansiyeli üzerine çekebilir… Pegasus güçlü bir rakip vergi cezaları vs gibi usulsüzlüklere karsimaz ise onumuzdeki 5 senede bir THY olabilir Gelelim atlasa atlas her ne kadar arkasındaki bakan kardeş olsada batmaya doğru gidiyor (sözde)… Öncelik küçülmeye gidecek battik batıyoruz diyerek süreci uzatarak devletten… Devamını oku »

İlkin

Onur’a gelen teknisyenlerinin çoğu lisansını satın almış olan ve ojt yapmaya defter doldurmaya gelmiş olan kişiler. Kalite yerlerde.

Ali kanca

İlkin ve saz arkadaşları onur airde teknik hababam sınufı gibi plan proje paylaşım yok işini bilmeyen adamların form 4 sahibi olduğu bir yapı maaşlar yerlerde maaşlara iyileştirme yok kölelik anlayışında çalıştırılma yetersiz adamları yetkilendirmek kalifiyelik yok kalite desen dedikoduyla kalite stratejisi geliştirmek easaya uzaktan bakmak saldım çayıra mevlam kayıra bakım yapmak dil yeterliliği yerler de olan c/s ler eğitimcileri dinlemeden kağıt üzerinde şişirilen eğitimler yazık çok yazık

IGA dan

Uzak durun batmayın