Atatürk Havalimanı saldırısını planlayan Ahmet Çateyev’in arkasından Kızılhaç çıktı

Atatürk Havalimanı saldırısını planlayan Ahmet Çateyev’in arkasından Kızılhaç çıktı

Atatürk Havalimanı saldırısını planlayan sözde ‘Konstantiniye Valisi’ DAEŞ’li terörist Ahmet Çatayev’in Kızılhaç örgütünce korunduğu ortaya çıktı.

2011 yılında Bulgaristan’da, 2012’de ise Gürcistan’da yakalanan ve sonraki yıllarda Belçika, Avusturya gibi Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan Ahmet Çatayev’in yıllardır Kızılhaç tarafından korunduğu ortaya çıktı. Belçika ve Avusturya’da ‘ateşli silah bulundurmak’ ve ‘örgütsel faaliyet yürütmek’ gibi suçlardan birçok kez gözaltına alınan Çatayev’e perde gerisinde hep Kızılhaç kol kanat gerdi.

1990’larda Rusya’ya karşı Çeçenlerin safında savaşan ve bir çatışma sırasında sağ kolunu kaybeden Çatayev, Rus güvenlik güçlerince yakalanmış, ancak bir süre sonra kaçmayı başararak soluğu Avrupa’da almıştı. Avusturya’ya giden Çatayev, Viyana’dan ‘siyasi sığınma’ talebinde bulunmuş, bu talep Avusturya makamlarınca 2003 Kasım ayında kabul edilmişti. Lakabı o yıllarda ‘tek kol’ olarak ünlenen Çatayev’in Viyana tarafından mülteci olarak tanınması için Kızılhaç örgütünün referans olduğu belirlendi.

Kızılhaç, Çatayev’e sonraki yıllarda da koruma hizmeti sundu ve başı ne zaman sıkışsa imdadına yetişti.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.