Askeri helikopter neden düştü? Genelkurmay’ın ilk ön değerlendirmesi

Askeri helikopter neden düştü? Genelkurmay’ın ilk ön değerlendirmesi

Askeri helikopter neden düştü?

Giresun’daki Sikorsky helikopter kazasında Genelkurmay’ın yaptığı ilk ön değerlendirmenin detayları ortaya çıktı.  Kazaya bölgedeki ani hava değişiminin yol açtığı sisin neden olduğu belirtilirken, askeri kaynaklar “pilotaj hatasına ilişkin emare yok” dedi.

Ağır hava muhalefetine maruz kalan helikopterde herhangi bir arıza şüphesi de göz ardı edilmezken, ani sisle karşılaşan helikopterin 7-8 dakika boyunca bölgede inecek düz yer aradığı belirtildi.

Askeri kaynaklar, Alucra bölgesinin denize bakan tarafında Karadeniz ikliminin, İç Anadolu’ya bakan kısmında ise karasal iklim yaşandığına dikkat çekerek helikopterin düştüğü noktanın iki iklimin karşılaştığı hava sirkülasyonunun sert olduğu bir yer olduğu belirtiliyor.

Değerlendirmeye göre;

kaza sırasında helikopter çok yoğun bulut kümesiyle karşı karşıya kaldı. Kazada şehit olan Pilot Yarbay Hilmi Özer ile yardımcısı Pilot Üsteğmen Yüksel Kandemir, bulut kümesinden kaçmak için önce güzergah değiştirdi. Ardından iniş için düz bir alan aradı.

Uygun yer bulamayınca, daha yumuşak bir iniş için ağaçları hava yastığı olarak kullanarak düştü.

Kazadan yaralı olarak kurtulan Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ünal Bayhan’ın ilk ifadesinde, “Bulutların içine girdik” dediği öğrenildi.

Helikopterin pilotaj hatasından düşüp düşmediği tartışmalarına da askeri kaynaklar son noktayı koydu:

Pilotaj hatası olsaydı, helikopter zaten bambaşka yere ve bambaşka şekilde düşerdi. Serbest düşüş gibi bir durumu yok, olsaydı helikopter yere çakılıp patlardı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, kazada yaralanan Pilot Üsteğmen Yüksel Kandemir’i ziyaret etti. Kandemir, “Elimizden geleni yaptık” dedi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
şfş
4 yıl önce

Bu hlkp de üstün navigasyon ve stabilizasyon yeteneği varken bulut içinde kalmak bahane değil. İrtifaya çıkp or-gi hava alanına alet yaklaşması yapabilecekken bu davranış tarzını anlamak mümkün değil. görev hazırlık aşamasında riskler yeterli değerlendirilememiş ve uçuş esnasında yeterli pilotaj kabiliyetleri ortaya konamamıştır. TSK da bu düşen kaçıncı helikopter. TSK da havacılıkla ilgili karar alma mekanizmasında karar alıcılar gerekli yetkinliğe sahip değil. Ben komutanım o zaman benim istediğim olur, kimsede hesap soramazın sonu bu. Kaza kırım raporu da şimdiden belli. Meteoroloji. 🙂 🙂 :). Haa bi de her kazada pilotları kahraman yapan medyamız var. Düşman başına. Bi kere de yalakalık yapmadan… Devamını oku »