Arjantin, Danimarka'dan F-16 Savaş Uçakları Satın Alacak

Arjantin, Danimarka’dan F-16 Savaş Uçakları Satın Alacak

Arjantin, ihtiyaç fazlası F-16 savaş uçakları satın almak üzere Danimarka ile bir anlaşma imzaladı. Danimarka, mevcut F-16 filosunu ABD yapımı yeni F-35 uçaklarıyla değiştiriyor. Arjantin Savunma Bakanı Luis Petri ve Danimarkalı mevkidaşı Troels Lund Poulsen, Buenos Aires’te jetlerin satışına ilişkin bir niyet mektubu imzaladı. ABD’nin Arjantin Büyükelçisi Mark Stanley de etkinliğe katıldı.

Lund Poulsen, Danimarka’nın Ukrayna’ya 19 adet F-16 uçağını hibe etmesinin ardından, hükümetlerinin Arjantin’e 24 adet Danimarka yapımı F-16 uçağı satmaya karar verdiğini açıkladı. Danimarka Savunma Bakanlığı, satış kararının ABD yapımı uçakların satışını onaylayan ABD hükümeti ile yakın işbirliği içinde alındığını belirtti.

Arjantin’in satın alma için 320 milyon dolar ödeyeceği ve anlaşmanın bankaların ve ABD’nin kredi sağlamasıyla finanse edileceği bildirildi. Danimarka’nın ayrıca simülatör ve yedek parça da sağlamayı planladığı belirtildi. Nihai sözleşmenin imzalanması için ise Nisan ayı sonuna kadar bekleniyor.

© AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan SON DAKİKA HAVACILIK HABERLERİ kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir