Archer eVTOL, pillerinin 15 metre yükseklikten düşme testlerini başarı ile geçti

Archer eVTOL, pillerinin 15 metre yükseklikten düşme testlerini başarı ile geçti

Elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) firması Archer, bir dizi zorunlu pil paketi düşme testlerini tamamladı. Bu test, darbe senaryolarını simüle etmek için pil paketlerini 15 metre yükseklikten yere düşürmeyi içeriyor.

Şirket, Wichita- Kansas’taki Ulusal Havacılık Araştırma Enstitüsü laboratuvarında gerçekleştirilen düşme testlerinden mükemmel sonuçlar aldıklarını bildirdi. 

Pil düşme testlerinin bir parçası olarak Archer, Midnight adını verdikleri eVTOL uçağı için özel üretilmiş Olympus pil paketlerini %0, %30 ve %100 şarjlı pil paketlerini vinçle kaldırdığı 15 metre yükseklikten düşürdü. Pillerin testi “herhangi bir arıza belirtisi olmadan” geçtiğini ve yere çarpma darbesinden sonra hala işlevselliğini koruduğunu bildiriyor.

Pil paketi düşme testleri elektrikli uçak sertifikasyon sürecinin geçilmesi en zor kısımlarından biridir. Şirkete göre, elektrikli otomobillerde de bulunan silindirik pil hücrelerinin tasarımı başarılı testlerde önemli bir faktör oldu. Şirketin artık FAA-Federal Havacılık İdaresi gözleminde yapılacak düşme testlerinde de aynı sonuçlara erişmesi gerekecek.

Archer’ın lityum Iyon Olympus pilleri maksimum 1.300 KW güç sağlayabiliyor ve ortalama 10 dakikalık şarj süresine sahip. Midnight uçağında, Tayvanlı Molicel firması tarafından üretilen 6 pil paketiyle çalışan toplam 12 adet elektrik motoru-pervanesi bulunuyor.

Archer, 2024 yılı sonuna kadar FAA Tip Sertifikası almaya çalışırken bu yıl Şubat ayında FAA tarafından uçaklarda bakım ve onarım gibi özel hizmetler gerçekleştirmesine olanak tanıyan Part- 145 sertifikası verildi.

Mayıs 2023’te ilk Midnight hava taksisinin gövdesi tamamladıktan sonra test uçuşlarına geçen yaz başladı. Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda, Archer’ın hava taksileri 2025’te ticari olarak faaliyete geçebilir. 

Archer, sabit üs operatörü Atlantic Aviation ile bir ortaklık kurdu. Buna göre, Los Angeles, Miami, New York ve San Francisco’daki hub’lar veya vertiport’lar Archer Midnight hava taksilerini 10 dakikada şarj edebilecek hızlı şarj sistemleriyle donatılacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir