featured

Antonov, An-225 Mriya inşa edeceği açıklandı

 

Dünyanın en büyük uçağı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle bu yılın başlarında Rus askerleri tarafından yok edildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky geçtiğimiz günlerde ülkenin Şubat ayı sonlarında Kiev yakınlarındaki bir havaalanında imha edilen ilk ve tek örneğin yerine ikinci bir Antonov An-225 Mriya inşa edileceğini duyurdu.

Geçen Perşembe günü Ukraynalı öğrencilerle çevrimiçi bir toplantı sırasında cumhurbaşkanı, yeni uçağın savaşta ölen pilotlara adanacağını söyledi. Özellikle Mariupol’u savunurken düşenler.
Zelensky, “Kahramanların anısına bir Mriya inşa etmek bir devlet pozisyonudur” dedi.

Ukraynaca “Rüya” kelimesinden adını alan Mriya, 80’lerin sonlarında Sovyetler Birliği’nin Antonov Tasarım Bürosu tarafından inşa edilen devasa bir kargo uçağıydı. İlk uçuşunu 88’de gerçekleştiren orijinal model, enkaza dönüşmeden önce boyut, kanat açıklığı, ağırlık ve yük ile ilgili birkaç dünya rekoru kırdı.

Antonov başlangıçta iki adet Mriya üretmeyi planladı, ancak ikincisinin üretimi finans eksikliği nedeniyle 94’te durduruldu.

Zelensky, “Bunu inşa etmek istedik, 800 milyon dolara ihtiyacımız vardı” diye ekledi. “Türkiye Cumhurbaşkanı’na ikinci Mriya’nın inşası için bir teklifte bulundum ama parayı bulamadık.”
Sonuç olarak, uçak yaklaşık yüzde 70 tamamlanmış durumda ve son 30 küsur yıldır hangarda tozlanıyor. Kurulması gereken aviyonik ve diğer havacılık bileşenleri ile, canlanma çok büyük miktarda zaman ve para alacaktır. Zelensky 800 milyon dolar dedi ama, gerçekte daha fazlası olabilir.

Size bir fikir vermek için, Antonov’u yöneten Ukraynalı savunma sanayii holdingi Ukroboronprom, Şubat ayında yeni bir Mriya inşa etmenin 3 milyar dolardan fazlaya mal olacağını ve tamamlanmasının beş yıl süreceğini söyledi.

Ukroboronprom, ikinci uçak gövdesini diriltmenin maliyetinden bahsetmedi, ancak Antonov projeyi kitlesel fonlamayı bile denedi.

Rüyanın sonunda gerçek olmasını umuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir