Antalya’dan Moskova’ya Giden Uçakta Faciadan Dönüldü

Antalya’dan Moskova’ya Giden Uçakta Faciadan Dönüldü

Rus medyasında, Türkiye’den Moskova’ya giden bir yolcu uçağının başka bir uçakla havada çarpışma riski ile karşılaştığı öne sürüldü. İddia ile ilgili resmi makamlar “yanlış alarm” açıklaması yaptı.

İddiaya göre, Türkiye’nin tatil kenti Antalya’dan kalkan “Airbus A330 İfly” tipi uçak, Moskova’ya doğru hareket halindeyken facianın eşiğine gelindi.

Perşembe günü erken saatlerde Hava Trafik Yönetimi (ATM), Karadeniz’in uluslararası suları üzerinde Türk hava trafik kontrol alanında Antalya’dan Moskova’ya giden uçak, Soçi’nin güneybatısında “tehlikeli yakınlaşma” uyarısı verdi.

İsmi açıklanmayan bir Rus havayolu firmasına ait uçak, henüz Rusya hava sahasına girmeden Türkiye üzerinde tipi açıklanmayan başka bir uçakla karşı karşıya geldi. Rus uçağın pilotunun hamleleri, faciayı önledi.

Karadeniz üzerindeyken başka uçakla karşılaşan yolcu uçağının pilotu, diğer uçakla temasa geçmeye çalıştı. Ancak diğer uçaktan cevap gelmedi. Bunun üzerine radyo sinyalleri devreye sokuldu. Yine de uçaktan cevap alınamayınca Rus pilot ani bir manevra yaparak uçağı yükseltti.

Rus medyası, yolcu uçağının pilotunun yeteneği ve öngörüsü sayesinde uçakların çarpışmaktan kurtulduğunu yazdı.

İddia ile ilgili Rusya Federal Hava Ulaşım Ajansı’ndan (Rosaviatsiya) bir açıklama yapıldı. Ajans, açıklamasında, “Tehlikeli bir karşılaşma olmadı. Uçuş güvenliğine yönelik bir tehdit yoktu. Uçaktaki tehlikeli yakınlaşma uyarı sistemi yanlış alarm verdi.” ifadelerini kullandı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.