Alp Havacılık’tan 140 milyon dolarlık yatırım

Alp Havacılık’tan 140 milyon dolarlık yatırım

Havacılık sanayiinin önemli firmalarından Alp Havacılık, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 140 milyon dolarlık yeni yatırım yapıyor.

Haziran ayında başlayacak fabrika yatırımını önümüzdeki yılın son çeyreğinde tamamlayacaklarını söyleyen Alp Havacılık Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kemal Erçelik, önümüzdeki beş yıl içinde 90 milyon doları Türk Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında olmak üzere toplam 140 milyon dolar tutarında yatırım yapacaklarını kaydetti. Erçelik, “Askeri alanda Sikorsky firmasının Kara Şahin helikopterinde 2000 yılından bu yana önemli bir iş payımız bulunuyor. Genel Maksat Helikopter Programıyla beraber mevcut kabiliyetleri daha ileri noktaya taşıyacak, iniş takımlarının, tüm döner sistemlerin ve parçaların ve dişli kutuları ile dişlilerin tamamının üretilerek test edildiği bir mükemmeliyet merkezini Eskişehir OSB’de bulunan tesislerimizin yanındaki arsamıza kuruyoruz. Kapalı alan miktarımızı 55 bin m2’ye çıkaracak bu yatırımlarla beraber 600’ün üzerinde olan personel sayımız yıl sonunda 700’e, önümüzdeki 5 yıl içinde ise 1100’e ulaşacaktır. Alt yüklenicilerimizde de toplamda 500’e yakın personel bizim için çalışıyor olacak” dedi.

 

Alp Havacılık Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kemal Erçelik

Türk havacılık sanayinin TAI ve TEI ile birlikte üç büyük ihracatçısından biri olduklarını ifade eden Erçelik, Alp Havacılık’ın satışlarının yüzde 90’lık miktarını ABD, Fransa ve Kanada gibi gelişmiş ülkelere ihraç ettiğine değinerek, bu yıl 80 milyon dolar olarak gerçekleşecek ihracatlarının, bugünden alınmış siparişler ile önümüzdeki 5 yılın sonunda yıllık 350 milyon dolar düzeyine çıkaracaklarının altını çizdi. Erçelik, “Yaptığımız uzun vadeli kontratlarımızın gerektirdiği büyümeyi yeni yatırım, kapasite artışı ve alt yüklenicilerimizin kapasitelerini artırarak sağlayacağız. Önemli gelişmelerin olduğu bir diğer alan da aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok uluslu 5’nci nesil savaş uçağı F-35 Lightning II JSF / MTU projesindeki iş payımızdır. Bu proje kapsamında önümüzdeki 20 yıllık süre içinde cari fiyatlarla toplam 5.5 milyar dolarlık ciro gerçekleştireceğiz. Ticari ve askeri kanatta yer aldığımız projeler ile motor programlarında önümüzdeki 20 yıl için yaptığımız uzun dönemli kontratlarımız var ve sorumlusu olduğumuz ürünlerde tek ya da ana global kaynak durumundayız” diye konuştu.

Dünyanın önde gelen havacılık firmaları

Alp Havacılık’ın askeri ve sivil kanadın her ikisinde de faaliyet gösterdiğini vurgulayan Erçelik, dünyanın önde gelen OEM’leri için üretim yapıldığına ve bunlar için teknolojik çözümler üretildiğine dikkat çekerek, iş yaptıkları şirketlerin; Sikorsky, Pratt & Whitney, Pratt & Whitney Canada, Lockheed Martin, UTC Aerospace Systems, Honeywell ve Boeing gibi dünyanın önde gelen havacılık firmaları olduğunu anlattı.

Mustafa Kemal Erçelik, “Alp Havacılık transmisyon sistemleri, iniş takımları, motorun döner parçaları gibi üretimlerde uzmanlaşmış, dikey entegrasyonu olan yani nihai ürünün çıktığı, arada gereken tüm üretim süreçlerin, proses, laboratuar testlerinin bir noktada yapıldığı bir şirket. Aynı zamanda onaylı bir Ar-Ge merkezi. Ayrıca Alp Havacılık’ın tüm hisselerine sahip olduğu Alpteknik Havacılık şirketimiz bulunuyor ve bu şirket satış sonrası hizmetlerden sorumlu. Sikorsky firmasının Türkiye’deki yedek parça ve satış sonrası hizmetlerle ilgili tek yetkili mümessiliyiz” dedi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments